Magyar kötvényekről újra

2012-03-02
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Kötvényekről már többször írtam, általánosságban a kötvényekről itt, konkrétan a magyar kötvényekről pedig itt.

A magyar kötvényekről szóló bejegyzésben megvitattuk, hogy összesen három cég bocsátott ki vállalati kötvényt Magyarországon (a banki kötvényeken és a Diákhitel-központon kívül). Ezek egyike az E-Star. A bejegyzésben megnéztük, mire kell figyelni egy jegyzés során a kötvényekkel kapcsolatosan, amiről nem beszéltünk, hogyan lehet elemezni egy céget, hogy szabad-e, illetve érdemes-e venni a kötvényeiből.

Jelent meg ma egy jó kis összefoglaló a Portfolió-n arról, hogy mit gondolnak a magyar alapkezelők az E-Starról. A cikk a részvények tekintetében beszél a cégről, de ugyanilyen tényeket kell mérlegelned, amikor befektetési döntéseket hozol kötvényvásárlással kapcsolatban. Ezt ki kell egészíteni még mérlegelemzéssel és egyéb publikus információk elemzésével (üzleti terv, eredménykimutatás, stb.), hogy felbecsüld a cég eladósodottságát, jövedelemtermelő képességét, és a többi paramétereket, de erről most nem írok.

Mivel tanulhattok belőle, belinkelem ezt a cikket, illetve a szövegét csak azért írom ide, hátha nem lesz elérhető pár hét múlva. Ha lehetséges, az eredeti helyén olvassátok.

Előtte olvassd el a két cikkemet, jobban érted, miért írok erről.

A konklúzió: nem veszünk meg egy vállalati kötvényt csak azért, mert magas kamatot igér, meg kell vizsgálni a céget, vajon vissza tudja-e fizetni a neki kölcsönadott pénzemet.

Tehát a link: Portfolió cikk

A cikk szövege:

"Elek Péter - Dialóg Alapkezelő

Az utóbbi években nem tartottunk a portfólióinkban E-Star részvényeket, mert nem bíztunk a cég által képviselt modellben - mondta el Elek Péter, a Dialóg Alapkezelő portfólió menedzsere. A szakember szerint jelentős finanszírozási kockázatok lengik körül a vállalatot, miközben az önkormányzati vevőkörre kapcsolatban is aggodalmakra okot adó folyamatok látszanak. Az önkormányzati rendszerben ugyanis Magyarországon éppúgy, mint Romániában egyetlen fillér sincs.

Az OTP-s hitellel kapcsolatos bejelentések azt sugallják, hogy a bank a kockázatok miatt csak olyan feltételek mellett adna hitelt a cégnek, amennyiért az nem lenne hajlandó azt felvenni. Márpedig a cég jövője a következő fél- egy évben a finanszírozáson múlik. Ha ezt a problémát nem sikerül megnyugtató módon kezelni, az komolyabb bajhoz is vezethetne. A jelenlegi környezetben ráadásul az alapkezelő szerint egy esetleges tőkeemelés megvalósítása is nehéznek tűnik.

A menedzsmentváltás ellenére továbbra is látszanak a társaság vezetésével kapcsolatos problémák, az új személyi gárda szakmai felkészültsége alapján se nem tűnik jobbnak, vagy rosszabbnak, mint a cégtől távozó elődök. Attól, hogy a száztagú cigányzenekar egyik muzsikusát lecserélik, még ugyanúgy cigányzenét fog játszani a zenekar - mondta a portfólió menedzser. A szakértő szerint a menedzsment idei évre megfogalmazott eredményvárakozásait fenntartásokkal érdemes kezelni, hiszen az utóbbi időszakban a vezetés sorozatosan elvétette céljait.

Elek Péter szerint a papírok utóbbi időszaki áresésével a jelenlegi árfolyamszintben már sok negatív hír beépült, azonban véleménye szerint még mindig sokan vannak, akik rózsaszín szemüvegen keresztül vizsgálják ezt a sztorit.

Czachesz Gábor - OTP Alapkezelő

A tavalyi terjeszkedés során a lengyel EETEK finanszírozását nem sikerült megoldania a vállalatnak, így idén év elején szükségessé vált a tőkehelyzet megerősítése. Ebben az OTP Alapkezelő is részt vett, mint az E-Star egyik nagytulajdonosa - mondta Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

A szakember szerint a vállalat stratégiai döntései az utóbbi években jónak bizonyultak, hiszen a magyar üzleti környezet kockázatainak fokozódását látva a cég nyitott a régiós terjeszkedés és tevékenység diverzifikációja felé. A problémák az operatív és pénzügyi vezetés szintjén jelentkeztek, melyek a terjeszkedéshez szükséges források előteremtéséért lettek volna felelősek. Emiatt az igazgatóság döntése a cégvezetés átalakításáról valószínűleg elkerülhetetlen volt.

Nem lehet kizárni egy tőkeemelés lehetőségét az E-Starnál, azonban a szakértő elmondása szerint a tőkehelyzet megerősítését követően jelenleg inkább hitelfelvételre lenne szüksége a vállalatnak. A jelenlegi tőkestruktúra egyébként alkalmas lenne újabb banki források megszerzésére.

Az OTP Alapkezelő elégedett lenne, ha a vállalatnak sikerülne elérnie az idei évre kitűzött eredménycélokat, ehhez persze a román beruházások megindítására, és az ahhoz való források megszerzésére is szükség lesz. Az önkormányzatok fizetési fegyelme miatti kockázatokat a vállalat eddig is tudta kezelni, az önkormányzatok előbb-utóbb kifizették a számlákat.

Amennyiben a vállalat éves szinten valóban képes 12 millió eurónyi, vagy afeletti EBITDA-t megtermelni, úgy a hosszútávon gondolkozó befektetők számára a jelenlegi árszintek megfelelő belépési pontnak tűnnek. A befektetési igazgató hozzátette, hogy ebben persze a forrásokhoz való hozzájutásba vetett hitre is szükség van, melyet a vállalat vezetésének kell előteremtenie.

Pallag Róbert - Generali Alapkezelő

A nagy növekedési sztori magas befektetési kockázatokkal jár együtt, amit jól példáznak az E-Star piacán látott folyamatok - véli Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő portfólió menedzsere. A vállalatnak első nekifutásra nem sikerült megugrania a lécet, amihez több tényező együttesen is hozzájárult. A külső környezet romlása miatt a társaság számára fontos hitellehetőségek beszűkültek, melyek ráadásul szervezeti hibákkal és az amiatt elszálló költségekkel is együtt jártak.

Hosszabb távon a részvények továbbra is ígéretes befektetést jelenthetnek, azonban az E-Star sztori időben elcsúszva, kitolódva jelentkezhet majd. Mivel a rosszul menedzselt stratégiai lépések miatt második nekifutásra már mindenki óvatosabb, a cég bizalmi hátrányból kell, hogy nekifusson az újabb akadályok legyűréséhez. Ebből a szempontból egyébként érthetők a menedzsmentben bekövetkezett változások.

A portfólió menedzser bár hosszú távon optimista, a rövid távú mozgások tekintetében óvatosabb álláspontra helyezkedik. A jelenlegi árfolyamszintekről a szakértő a kockázatokat is figyelembe véve nem lát érdemi felértékelődési potenciált, hiszen az utóbbi időszak nagy áresése közepette az elemzői eredményvárakozások is nagyot zuhantak.

Az OTP és EBRD megállapodás hiányáról érkező információk kellemetlen meglepetést jelentenek, azonban remélhető, hogy a vállalat képes megszerezni a szükséges likviditást, ahogyan azt több sikeres tőkeemelés és kötvénykibocsátás már bizonyította. Pallag Róbert szerint rövidtávon nincs újabb tőkeemelési kényszer, a likviditási problémák egyelőre megoldódtak, a növekedési pályára lépéshez azonban nélkülözhetetlenek a további külső források.

Pálinkás Ervin - Pioneer Alapkezelő

Mint minden kis és közepes cégnek, az E-Starnak is nagyon drukkolok, de nem igazán látom, hogy a stratégia hogy tud termőre fordulni - mondta Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő portfólió menedzsere. A kitörési pontot a vállalat számára a lengyel EETEK akvizíció jelenti, nélküle nagyon borúsak lennének a kilátások.

A finanszírozási források hiánya mellett a szakértő szerint nem lesz könnyű megfelelő megtérülést elérni a vállalatnak, márpedig a jelenlegi makrokörnyezet nem kedvez a kötvény vagy részvénykibocsátásoknak, illetve a banki hitelek megszerzésének. A biztos siker receptje egyelőre nem látszik, a külső környezet mindenesetre nem kedvez a nagy finanszírozási igényű projekteknek.

A menedzsmentváltás nem hoz majd azonnali és döntő jelentőségű változást. Továbbra is téves lehet abban reménykedni, hogy Romániában a nem távhőt használók elkezdenek visszacsatlakozni a rendszerre, vagy azt várni, hogy az önkormányzati szegmens fizetési fegyelme javul.

A szakértő egy éven belül nem vár érdemi javulást a vállalat háza táján, hiszen véleménye szerint ahhoz több időre és verejtékes munkára lesz majd szükség. Bár a menedzsment idei eredménytervében inkább lefele mutató kockázatok jelentkezhetnek, a részvény árfolyama a jelenlegi szintek közelében mozoghat az előttünk álló időszakban. Abban reménykedve vásárolni azonban, hogy a papír hamarosan ismét megháromszorozódik, túlzott optimizmusra vallhat."

Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)

Olvassa el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.postr.hu oldalon.

Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram