Transferwise: mit kell tudni róla?

2013-10-29
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Magyarországról is kezd ismertté válni a Transferwise, ennek megfelelően egyre többen kérdeztétek, mit kell tudni róla, megéri-e, megbízható-e és a többi.

(Bővebben arról, hogyan tudsz utalni a Transferwise-sal ebben a cikkben videóval és egy másik cikk arról, hogyan tudod kihasználni az előnyeit.)

A Transferwise egy 2011-ben indult startup cég, két úrtól jövő ötlettel. Mindketten Angliában dolgoztak, csak az egyikük euróban kapta a fizetését, amit mindig át kellett váltani fontra, a másikuk pedig a fontban kapott fizetését váltotta euróra, hogy fizethesse az otthoni lakáshitel részleteit. Mindketten sokat buktak a váltáson minden hónapban.

Itt jött a nagy ötlet, hogy miért nem szerveznek egy közösségi rendszert, ahol egymásra találnának a szereplők és megúsznák a pénzváltást. Ha közel annyian akarnak fontot euróra váltani és Európába utalni, mint ahányan ugyanezt fordítva, akkor össze kell ezeket gyűjteni és minden váltás nélkül helyben lezongorázni az egészet. Ha "A" akar 500 eurónyi fontot Németországba küldeni "B"-nek, "C" pedig ugyanezt akarja, csak fordítva Németországból Angliába "D"-nek, akkor küldjük el az országon belül "A" pénzét "D"-nek, "C" pénzét pedig "B"-nek. Nincs drága külföldi utalás és nincs semmi pénzváltás, hiszen csak az adott országban szerveztük meg a pénz forgását.

Már az első évben 10 millió angol fontnak megfelelő forgalmat értek el mintegy 10 ezer felhasználóval, ami mostanra évi 400 millió fontra emelkedett.

Az elérhető országok teljes Európa és néhány egyéb nagyobb ország azon kívül , a devizák pedig EUR, GBP, USD, CHF, AUD, PLN, NOK, SEK, DKK, GEL, HUF. Ezen kívül még jóval drágábban és sok megkötéssel USD, CAD, JPY, AUD, SGD, NZD & ZAR és RON és TRY is elérhető. (Természetesen igyekeznek egyre több országot és pénznemet bekapcsolni a körforgásba.)

Mennyi a díja?

A legolcsóbb esetben 0,5% a költség, minimum 1 euró. A tengerentúlra 0,5%+SWIFT fee+10 dollár. Romániába és Törökországba 1% a díj.

A rendszer működési elve miatt a saját devizát csak a saját országba lehet küldeni és ugyanabban a devizában nem vállalnak transzfert. Vagyis forintot csak Magyarországra lehet küldeni, svájci frankot csak Svájcba és nem lehet eurót küldeni mondjuk Ausztriából Belgiumba. Angol fontot is csak angol számlaszámról indíthatsz.

Amit sajnos még Magyarország lakóinak le kell nyelni, ehhez a díjhoz hozzá kell adni a 0,3%-os tranzakciós adót is.

Olcsó-e ez?

Egyrészről a 0,5% nem egy nagy hanyatt esés, több magyar bank is kínál ennél olcsóbb devizás utalást, például SEPA országokba 0,2%-os díjért. (Plusz a tranzakciós adó itt is.)

Azonban négy dolgot nem szabad elfelejteni: nemzetközi utalásnál általában a fogadó fél is fizet, illetve a devizaváltáson is van, illetve lehet komoly veszteségünk. Ezen túl az 1 eurós minimumösszeg is kedvezőbb, mint a bankok 5-6 eurós minimumdíja. Ez kis összegű utalásnál jöhet jól.

Ezen túl ha nem is egetverő költség, de a devizaszámla díját is megspóroljuk, ha csak ritkán van szükségünk külföldi utalásokra, vagy éppen átváltás is a célunk (például hazautalnánk az eurós fizetésünk és át is váltanánk.)

Ezeket összevetve már nem annyira rossz az ajánlat, bár ha valaki sokat utal és tud nagyon olcsón váltani, esetleg jobban járhat egy szlovák számlával, ahol ingyenes az eurós utalás.

Itt lehet utalni, a szokásos IBAN és SWIFT kód kell hozzá. (Ha nem tudod az IBAN számot, itt ki tudod kalkuláltatni.)

Ha van euró, vagy angol font alapú bankkártyád, akkor fizethetsz azzal is és mivel nem magyar kártya, tranzakciós adó sem terhel. Erről bővebben itt. (Hitelkártyát nem használhatsz annak magas díja miatt.)

Megbízható-e?

A cég mögött nem áll semmilyen tőkeerős bank, ez nem jó hír. Azonban a Paypal alapítója beszállt pénzzel a dologba, ez ad egyfajta garanciát. Mivel az üzlet nagy növekedés előtt áll és a fél százalékos díj miatt szépen jövedelmez is, nem valószínű, hogy be akarnák borítani. Úgyhogy szerintem rájuk bízhatod a pénzed.

Hamarosan újra indul a hat alkalmas Kiszámoló Akadémia, ahol mindent megtanulhatsz a pénzügyek alapjairól 25 ezer forintért. Részletek itt.

Ha szeretnél további írásokat olvasni a pénzügyekről, kattints ide, ha követnél a facebook-on, hogy ne maradj le egy írásról sem, akkor ide, ha pénzügyi tanácsadás kell, akkor pedig ide.

Next Post
Napi 10.31

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram