Érdekes lesz

2020-03-12
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Úgy tűnik, elkezdődött. Évek óta várjuk, hogy valami helyrerázza a világot és újra normálisan működjön. Hogy ne a hitelezők fizessenek az adósnak, hogy az kölcsönkérje a pénzt. (14 ezer milliárd dollárnyi negatív kamatozású kötvény van jelenleg a világon, ami egyszerűen agyrém.)

Mi is a probléma?

Az elmúlt 12 év jegybanki politikája olyan pénzbőséget okozott, hogy egyrészt a legkockázatosabb kötvények is minimális kamatok mellett mentek el (szépen mondva eltűnt a kockázati felár), másrészt a nulla százalék kamat politikája miatt az egekbe szállt mindennek az ára, a részvényeknek éppúgy, mint az ingatlanoknak vagy bármi másnak.

A jegybankok halálra doppingolták a gazdaságot a visszaeséstől való rettegésük miatt és mára gyakorlatilag fegyvertelenek maradtak.

Az Európai Jegybank ma tartott kamatdöntő ülést és minden erejével a piacok megnyugtatására törekedett. De mivel már minden puskaporát ellőtte akkor, amikor nem volt gond (helló mínusz 0,5%-os alapkamat és vad kötvényvásárlási programok), a piacok meg sem hallották az üzenetét, meglett a 30%-os esés néhány nap alatt:

Na és a FED (vagyis az amerikai jegybank)? Ő is minden erejét latba vetette és bejelentett mindent, amit csak bejelenthetett. A piacok fel is kapták a fejüket. Úgy 20 percig ki is tartott a hatás. (Egy hete még egy-két nap volt a hatás) Aztán minden ment tovább lefelé:

Akkor az arany. Ilyenkor mindenki oda menekül, az biztos erősödött ekkora viharban. Hát nem egészen:

S természetesen a Bitcoin és társai is hatalmasat hasaltak, bőven 30% felett.

Amikor az emberek kimenekülnek a részvényekből, általában a pénz utat tör magának a biztonságosabbnak ítélt arany és kötvénypiacok felé. Amint láttuk, az aranyból is kifelé megy a pénz. És meglepő módon a kötvények is zuhannak, ahelyett hogy erősödnének.

(Megjegyzés: ha a kötvény kamata nő, az értéke csökken. Itt a felfelé menő grafikon a rossz a meglévő papírok szempontjából.)

Úgy tűnik, a befektetők mindentől rettegnek jelenleg. Még a menekülő eszközöktől is és a kötvénypiacok összeomlásától is. A koronavírus talán kinyitotta a csontvázakkal teli szekrény ajtaját és senki nem tudja, mi fog onnan kihullani a padlóra? Senki nem tudja, mi lesz a rengeteg, ingatag lábakon álló céggel, akik csak az ingyenpénz miatt maradtak eddig talpon. Most a finanszírozás is eltűnhet és a bevétel is, ha a piacok és így a cégek értékesítése zuhanni fog a vírus miatt.

A jegybankoknak már nem maradt lőszerük és ha lenne is, ellátási problémákra és a kereslet összeomlására (ráadásul egyidőben mindkettő) a pénzügyi stimulus nem válasz.

Ezt a helyzetet a kormányok tudják (ha tudják) csak megoldani fiskális oldalról állami támogatásokkal, adókedvezményekkel és egyéb módon. Már ha sikerül nekik és nem állnak fürdőgatya nélkül most, hogy hirtelen jön az apály. Ha nem költötték el az összes pénzt a gazdasági növekedés idején, hanem igyekeztek pluszos költségvetést létrehozni akkor, amikor lehetett.

A példa kedvéért a magyar államadósság csak GDP arányában csökkent, egyébként ugyanolyan dinamikusan nőtt, mint bármikor máskor. Hiába spórolt meg az állam csak az alacsonyabb kamatokon közel ezer milliárd forintot évente és hiába nőtt az adóbevétel dinamikusan a gazdasági növekedés miatt, ez nem igazán látszott meg az éves költségvetésben, a plusz pénzt ugyanúgy elvertük, mint bármikor máskor és minden évben költségvetési hiánnyal zártuk az évet, mintha muszáj lett volna. Ha véletlenül nem jött össze az éves tervezett hiány, százmilliárdokat szétosztogattak még december végén. Sikerült is jó magasan tartani az államadósság mértékét, a másfélszerese-háromszorosa a magyar GDP arányos államadósság, mint a környező országok eladósodottsági szintje:

A magyar államadósság számokban

De sajnos a magyar állam nincs egyedül ezzel a hozzáállással. S az eddig pazarló államok hogy fognak életet lehelni a gazdaságba, ha egyszerre zuhan az adóbevétel, nőnek az állampapírok után fizetendő kamatok és a kisebb bevétel és nagyobb finanszírozási költség mellett kellene még rengeteg pénzt önteni a gazdaságba?

S ha hozzávesszük még az olyan államok szorult helyzetét, mint most Olaszország, ahol eddig is csak kegyelemből működött a gazdaság, akkor nem tűnik alaptalannak a befektetők félelme. Akár egy-egy ország, akár az egész euró-övezettel kapcsolatban.

Persze fontos látni, hogy még csak az elején vagyunk a felfordulásnak és az is lehet, hogy az összeomlás most is elmarad, mint jó párszor az elmúlt években. (Bár most azért egy világjárványt, ami megbénítja a gazdaságot, elég nehéz ignorálni.) Egyszóval nem akarok senkit ijesztgetni, még korai egy 1929-es válságról beszélni, de az biztos, hogy érdekes hetek elé nézünk. Reméljük, az összeomlást megússzuk és egy leeresztés lesz csak belőle. Nem tudjuk, pár hét múlva okosabbak leszünk. Addig is ne pánikolj, az mindig rossz tanácsadó.

Update: mielőtt rohansz azonnal vásárolni, betennék egy képet az amerikai tőzsdéről. Jelenleg pont ott tart az árfolyam, mint 2018 karácsonyakor vagy 2017 szeptemberében. Vagyis az elmúlt másfél-két és fél évnyi emelkedést adta csak vissza az amerikai tőzsde. Nem a tőzsdeindex jelenlegi értéke a nagy hír, hanem a zuhanás tempója, illetve az, hogy látszólag a befektetők teljesen tanácstalanok. Ezt hívják hulló késnek, nem biztos, hogy el kell kapnod most rögtön. Ahogy tanácsoltam, hogy ne pánikolj, ha befektetéseid vannak, azt is tanácsolom, hogy rohanni se rohanj vásárolni, mert ebből még túl sok minden lehet. Igen, az is, hogy felpattan és te kimaradsz. De az is, hogy csúnyán megvágod magad.

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram