Hogy jön ez ki?

2020-04-20
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az erre az évre számított gazdasági modelleket az egész világon ki lehet dobni a kukába, hiszen minden másként alakul, mint az bárki akár csak februárban is tervezte. Más lesz a munkanélküliség, az adóbevétel, az egészségügyi kiadás, a GDP alakulása, a hiány és minden más is.

Mivel még benne vagyunk a járvány közepén és azt sem tudjuk, mi lesz utána, nincs sok értelme találgatni, hogy fog alakulni az idei év. Szerintem ember nincs, aki felelősen bármit tudna mondani, annyi a bizonytalan tényező.

Azonban számolgatni már érdemes lenne, mert az látszik, hogy semmi nem lesz tartható abból, amit erre az évre terveztünk. A munkanélküliség már most bőven 10% felett lehet és nem látjuk, hol lesz a vége, a gazdasági növekedést idénre nyugodtan elfelejthetjük, szerintem egy 4-5%-os éves visszaeséssel nagyon elégedettek lehetnénk.

A költségvetés is tarthatatlan, hiszen a tervezett bevételek messze kevesebbek lesznek, miközben a kiadási oldalt még ott sem csökkentik, ahol kellene, miközben több helyen emelni is kellene, ideértve az egészségügyet és a munkahely-védelmi programokat. (A gazdasági válság egyetlen réteget nem érint, a nyugdíjasokat. Na, a nyugdíjakat pont sikerült emelni, ha másra nem is futotta.)

Ehhez képest egyelőre a tervezett plusz bevételek csak politikai színezetűek: politikai pártok költségvetésének 1,5 milliárdos megvágása tönkreteszi a kis pártokat, a nagy pártok meg sem érzik, mert nem az állami támogatásból élnek, a bankadó a futballcsapatok kiesett TAO bevételeinek pótlására megy és egyébként is csak 35 milliárd forint, az élelmiszer-kereskedelmi láncok sávos büntetése sem annyira a bevételre megy, mint a hazai láncok előnybe juttatására.

(Csak úgy zárójelben: még februárban is egész Európa köpködte a németeket, hogy anticiklikus gazdasági politikát folytatnak, költségvetési többletük van és ezért csökken az államadósságuk is. Ez akkora eretnekség volt, hogy Európa minden baját a német költségvetés fenntartható állapotából eredeztették. Azért van bajban a francia, olasz és spanyol gazdaság, mert a németek nem szórják két kézzel a pénzt ki az ablakon és nem növelik még jobban az állam adósságát. Azóta kiderült, hogy a németeknek volt igaza, egyedül ők nincsenek hatalmas bajban. Jó lett volna idehaza is, ha addig csökkentettük volna az államadósságot, amíg lehetett és nem akkor akartuk volna fűteni a gazdaságot, amikor egyébként is túlhevült volt, csak hogy a gazdasági számok még szebbek legyenek és nem tapsoltuk volna el minden évben a plusz adóbevételeket, mintha muszáj lett volna. Jól jönne most a költségvetési mozgástér, a csökkenthető adók és az alacsony államadósság.)

Zoli morfondírozott azon, hogyan alakulhatnak a bevételi számok idén a költségvetésben. Két dologra koncentrált, az üzemanyagok jövedéki adójára (amiből rengeteg bevétele van a költségvetésnek, két és félszer annyi, mint mondjuk a cégek társasági adójából) és a munkabérekre rakodó adókra.

Következzen az ő felvetése:

Egész vicces olvasni, hogy pénteken Matolcsy még +2-3% növekedést vár, vasárnap Varga már -3%-ról beszél optimista forgatókönyvként.

De most nem ezért írok. Mennyire lenne tartható a 3%-os hiány? Tegyük fel, hogy az állam, ahogy eddig, kb. semmit nem ad a vállalkozásoknak (a kedvencem továbbra is a szálláshelyeknek a 0 forint bevételük után nem kell megfizetniük a 4%-os spéci adójukat😊 ). Engem a bevételi oldalon egyetlen adat ütött meg most reggel: üzemanyagokból származó jövedéki adó, valamint ÁFA bevételek. A kerozint hagyjuk.

Nemrég volt egy kis cikk a magyar üzemanyag fogyasztásról. Az alapján a tervezett 2020-as üzemanyag fogyasztás cirka 3,5 milliárd liter (benzin+gázolaj összesen).

Több helyen olvastam már (nem magyar cikkekben), hogy más országokban mennyivel csökkent eddig, valamint évesítve mennyivel fog esni az üzemanyag fogyasztás. Persze ahol mindent is lezártak az irreleváns, de egy 5%-os baráti becsléssel szerintem még az állam is kiegyezne. Ha azt vesszük, honnan indult az üzemanyagok ára (400 forint/liter a NAV szerint), azt vehetjük alapnak. Megint leegyszerűsítés, hogy 400 forintos üzemanyagárnál a fele az államkasszába megy, mert az ott ha jól számoltam valójában csak 49% 😊 Tehát ha ilyen számok alapján számolták a költségvetés bevételi oldalát, akkor 3,5 milliárd * 196 forint *0,05= Ez csak 35 milliárd kiesés.

De ami érdekesebb, az a 100 forintos üzemanyagár esés, aminek évesítve nagy része velünk is fog maradni. Az már érdekesebb: a 100 forintos áresés összesen az ÁFA tartalom, valamint a kisker, valamint a nagyker árrések ÁFA tartalma alapján kb. 36 forintos áfa kiesést jelent még. Ha az 5%-os forgalomkieséssel számolva ezt is felszorozzuk, az 3,325 milliárd*36 az már közel 120 milliárd forint áfa kiesés. És most esett be az olaj a 15 dolláros szintre reggel….

A kettő együtt már bő 150 milliárd, ami a költségvetési törvény ezen része alapján:

1. § (1) Az Országgyűlés az államháztartás központi alrendszerének (a továbbiakban: központi alrendszer) 2020. évi

a) kiadási főösszegét 21 792 993,4 millió forintban,

b) bevételi főösszegét 21 425 983,3 millió forintban,

c) hiányát 367 010,1 millió forintban

állapítja meg.

Nos, egészen vicces, hogy a tervezett hiányt csak az üzemanyagárak esése, valamint a forgalom csökkenése 40%-al dobja meg.

Hol számoltam el a dolgot?

A problémám nekem az, hogy annyira nem ér össze a matek nálam a hallott számok alapján, hogy jaj!

Van még azért deviza adósságunk, és a tervezett árfolyamok 320,9 forint/euró, 282,7 forint/svájci frank és 284,0 forint/amerikai dollár árfolyam, amelyek a sci-fi kategóriát sem ütik már meg.

A bérre rakódó adó és járulék terhek kiesése ha csak egy +500 ezer fős munkanélküliséggel számolunk (ennél jóval vadabb számok jelentek meg ugye több helyen) csak a minimálbér esetén havi 40 milliárdos kiesés.

Hogy lehetséges majd a költségvetési hiányt nem 3%, hanem inkább olyan 10% alatt tartani?

Eddig a levél. Igen, az szép lenne, ha 10% alatt maradna a költségvetési hiány és akkor még nem is költöttek a gazdaság beindítására. Sok szent tehenet kellene levágni és hozzányúlni olyan dolgokhoz, amikhez attól félek, soha nem fognak.

Idén állítólag 200 milliárdnyi TAO pénz fog a futballba (és egyéb sportokba) vándorolni. Illetve hát ennyit terveztek. Mivel ez az összeg csökkenne idén a kevesebb TAO miatt, ezért vezették be a bankadót, aminek a felét a bankok szintén befizethetik a futball támogatásába.

Mivel idén nem lesz bajnokság és valószínűleg meccsek sem nagyon, ez a pénz máshol is jól jönne.

A magánszállodák állami pénzből való felújítását is el lehetne napolni egy-két évvel, ott is nyernénk sok tízmilliárd forintot.

A nyugdíjasoknak nem növelni kellene a nyugdíját, hanem mondjuk a 200 ezer feletti nyugdíjakat kellene csökkenteni és egy remek alkalom lenne az ingyenes utazások eltörlésére a mostani állapot.

A magasabb jövedelműek adóelvonását növelni kellene, de ez is ugye pont az egykulcsos adó visszavonása lenne.

A kínai vasútvonal építését is felül kellene vizsgálni, soha nem érte meg, de most végképp nem erre kellene elszórni az adófizetők pénzét.

Az országgyűlési képviselőknek most növelték a fizetését, érdemes lenne azt csökkenteni, bár ez költségvetési szempontból csak szimbolikus tett lenne, de annak jó.

Egyszóval, a helyzet rossz és úgy tűnik, jó ideig az is marad. Várhatóan még a héten előáll a kormány egy új támogatási programmal és valószínűleg új adókkal is. Kíváncsian várjuk, milyen társadalmi rétegek fogják fizetni a számlát és milyen hiánnyal fognak számolni idénre.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram