Hol kösd meg a biztosításodat?

2020-05-25
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Már írtam arról régen, hogy kényelmesek az online biztosítási kalkulátorok, de nem biztos, hogy a legolcsóbb díjat fogod ott kapni, ezért érdemes megnézni a biztosítók saját oldalán is az ajánlatot.

Kösd újra!

A téma megint előjött az elektromos autókról szóló cikk hozzászólásaiban, gondoltam érdemes még egyszer megnézni, most mi a helyzet ezen a területen.

Ha már elektromos autó volt a téma, nézzük meg azt, hol mennyiért tudnék rá biztosítást kötni.

Legyen egy 48 éves, Budapest mellett lakó ügyfelünk, egy kétéves Nissan Leaf-fel, aki évfordulóra keres új biztosítást, mint tudatos ügyfél, B9 fokozattal. A biztosítás fordulója két hónap múlva esedékes, keressünk új ajánlatot cascora. Éves díjfizetés, átutalással. Kezdjük a keresést egy összehasonlító oldalon.

Az egyik legnagyobb ezzel foglalkozó portál az alábbi ajánlatokat adta csak casco-ra 10%, de minimum 50 ezer forint önrész mellett(kattintással nagyobban is megnyílik):

Majd ugyanez 10%, de minimum 100 ezer forint önrész mellett, mert van olyan biztosítói oldal, ahol csak úgy tudtam kalkulálni:

Sokan azért használnak összehasonlító weboldalakat, mert kényelmes. Néhány éve már a legtöbb biztosítói oldal tudja azt a szolgáltatást, hogy a rendszám és a forgalmi száma alapján önmagától lekérdezi a gépjármű adatait, így a legtöbb kérdésre nem kell válaszolnunk, mert magától kitölti a kalkulátor. Ezt a funkciót az  összehasonlító oldal nem ajánlotta fel. Ezzel a lehetőséggel már nem is olyan hosszú idő egyenként ajánlatot kérni 8-10 biztosítótól a saját oldalukon keresztül.

Az Allianz nem szerepel a listán, mint aki nem is köt elektromos autóra, de azért nézzük meg az Allianz oldalát is. Ha már ott vagyunk, mi lenne, ha átvinnénk oda a kötelezőt is?

Nézzük meg  100 ezer forint önrésszel a biztosítást (casco és kötelező): (Update: egy allianzos ügynök szerint nincs 10% önrész, ez a teljes fizetendő önrész. Ez így akkor nagyon jó ajánlat, egy 5 milliós kárnál is csak 100 ezer forint az önrész.)

50 ezer forint önrésszel:

Az első tanulság, hogy biztosít elektromos autókat az Allianz, még ha nem is a legjobb ajánlat a példánkban szereplő személynek.

A második tanulság, hogy értelmezzük pontosan, mit is kötünk. Az "Extra" és a "Max" csomag között elég nagy az árkülönbség, lehet, hogy érdemes a kisebbet választani? Mi az egyetlen, icipici, lényegtelen különbség a két csomag között? Úgy van, a legfontosabb, amiért az ember általában casco-t köt: a töréskár. Ha erre akkor jövünk rá, amikor összetörtük az autónkat, akkor már késő.

A harmadik, hogy az 50 ezer forint és a 100 ezer forint önrész között a különbség évente majdnem 40 ezer forint. Vagyis ha nem akarunk évente kárt okozni magunknak, nem biztos, hogy megéri az 50 ezer forintos önrészt választani.

A negyedik, hogy nekem az Allianznál van a kötelezőm és amikor évforduló volt, bementem az első utamba eső Allianz irodába befizetni bankkártyával az éves díjat. Ott a hölgy felajánlotta, hogy tudja csökkenteni a díjamat, ha még valamit beikszel nekem, amit a kalkulátoron nem lehet, de egyébként igaz rám. Ezzel mindjárt kevesebbet fizettem egy 10%-kal. (Neki ezen semmi haszna nem volt. mert nem az ő ügynöki kódján futott a szerződés. Felajánlottam, hogy vegye a nevére, de nem akarta, több a papírmunka, mint amennyit kap érte évente.)

De nézzük tovább a biztosítókat.

Jöjjön az Aegon.hu-n található casco számítás.

Hát itt elakadtunk, mert a kalkulátor nem hajlandó feladni csak benzines vagy dízel üzemanyagot, így félúton abba kellett hagyni a kalkulációt. Soha nem tudjuk meg, mennyiért kötöttünk volna cascot elektromos autóra az Aegonnál közvetlenül.

Újabb tanulság: ha a biztosító saját oldalán nem enged megkötni egy szerződést, attól még lehet, hogy egy összehasonlító oldalon tudunk szerződést kötni az adott biztosítónál.

Nézzünk egy másik biztosítót, aki állítólag szintén nem köt elektromos autóra cascot: K&H biztosító:

Bár nem olcsó éppen, de lehet kötni a K&H-nál is casco-t az ügyfélnek elektromos autóra.

Az, hogy egy elektromos autóra Budapest környékén milyen árat ad a K&H, nem jelenti azt, hogy mondjuk egy nyíregyházi fiatalnak nem ő adja a legjobb árat egy dízelre. Minden biztosító más és más esetben olcsó. A lényeg, ahogy az Allianznál is megérte kalkulálni, itt is kaptunk ajánlatot.

A Generali direktbiztosítója, a Genertel nem hajlandó elektromos autóra casco-t kötni.

A Generalinál az alábbi eredményt kaptuk (kattintásra ez is nagyobban megnyílik, ahogy a többi is):

Hát, érdekes. Az Optimal casco itt 141.630 Ft, az online alkusznál 191 ezer Ft. (Vegyük észre, hogy az önrész 199 ezer Ft és nem 100 ezer forint, mint más biztosítóknál. A biztosító oldalán ez csak az apróbetűből derül ki, nagyon kell akarni, hogy erre rájöjj.)

Nem csak a casco, de még a kötelező is belefér a Generalinál és még mindig marad néhány ezer forint a zsebünkben az összehasonlító oldal ajánlatához képest.

A másik dolog, hogy voltak olyan kérdések, amikre igennel felelhettem volna és a másik oldalon nem kérdezték meg. A példa kedvéért ha lett volna velem együtt lakónak (vagyis nem nekem, hanem mondjuk a feleségemnek) Generali biztosítása, akkor valószínűsítem, további kedvezményt kaptam volna. Egy ügynök itt is lehet, hogy tudott volna további kedvezményeket ikszelni, de ez ebben az esetben csak feltételezés.

Még nézzük meg a listáról a KÖBE ajánlatát. 10%, de minimum 50 ezer Ft önrész:

10%, de minimum 100 ezer Ft önrész:

Több mint 100 ezer Ft különbség az 50 ezer és a 100 ezer Ft önrész között! Fél év alatt kifizetjük a kisebb önrészt a biztosítónak. Érdemes erre nagyon odafigyelni.

Itt is jobb ajánlatot kaptunk, mint az online összehasonlító oldalon, pedig az olyan díjcsökkentő tételt, mint telefonon kereshetnek biztosítási ajánlattal, nem fogadtam el. Egyedül ahhoz járultam hozzá, hogy havonta küldhetnek egy tudatos vezető e-mailt, jelentsen ez bármit is. (Kipróbáltam, az nem befolyásolta a végösszeget, ennyi maradt akkor is, ha kiveszem a pipát.)

A Magyar Posta biztosítója sem zárja ki az elektromos autókat, mert Renault Zoe-ra tudtam volna kalkulálni, de Nissan Leaf-re nem, mert egyszerűen hiányzott a listából, valószínűleg programozási hiba. Itt jól mondta az online összehasonlító oldal, hogy az adott típus nem szerepel a Postabiztosító adatbázisában.

Az Uniqa oldalán is kalkuláltam, de valami hiba van a rendszerben, mert sem a kézi kitöltés, sem a rendszám-lekérdezés alapján nem működött, hibát dobott, egyedül kötelezőre volt hajlandó árat adni, így néhány próbálkozás után feladtam. Másfél óra múlva még mindig rossz volt a kalkulátor. (Vagy nem akar árat adni elektromos autóra, de mivel az összehasonlító oldalon adott, nem ez lehet a baj.)

Az Union állítólag szintén nem ad ajánlatot elektromos autóra. Azért nézzük meg az Union direktbiztosítójánál, az Union24 oldalon. A kitöltés nevetségesen egyszerű és gyors volt, jár a pont, hogy nem kérdeznek meg minden hülyeséget. Talán 20 másodperc volt az egész kitöltése. A végeredmény pedig:

Ez olcsóbb, mint az összehasonlító oldal legjobb ajánlata.

Azonban egy újabb fontos tanulság: érdemes összehasonlítani az ajánlatokat, mert nagyon nem biztos, hogy ugyanazt kapod hasonló árban. Ha most kötni szeretnék biztosítást ténylegesen, először is meg kellene néznem, hogy melyik biztosító melyik csomagjával kalkulált a kalkulátor és összevetném a két legjobb ajánlatot. Lehet, hogy a drágább nem csak drágább, de rosszabb is, viszont lehet, hogy bár drágább 15 ezer forinttal, de sokkal jobb, mint az olcsóbb ajánlat. Figyelj oda az apró betűre és a részletekre, például az alkatrészek avultatásának mértékére. (Erről majd valamikor máskor.)

Ha valahol van akármilyen biztosításom, lehet hogy kapnék olyan kedvezményt, amivel beelőznénk a legjobb ajánlatokat. De most nem erre voltunk kíváncsiak.

A biztosítók saját oldalain gyakran még volt lehetőség további kedvezményekre, amivel éltem volna, ha most tényleg kötni akarnék biztosítást.

Úgy gondolom, tanulságos volt a kutakodás. Mint kiderült, a biztosítónál senki nem tudja olcsóbban adni a saját biztosítását, a legtöbbször érdemes ellátogatni oda, illetve gyakran kaphatunk olyan kedvezményt, amit máshol nem kapunk meg.

Ha valakinek van kedve, végigjátszhatná ugyanezt mondjuk egy vidéki nagyvárosi dízelautóval.

Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.

40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.

Új vagy a blogon? Itt találod a fontosabb írásokat összegyűjtve.

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram