Bréking nyúz: forradalmi változás a babakötvényben!!!

Akartam írni egy cikket arról, hogy sokan még mindig bankoknál vezetik költségekkel terhelten a Start számlájukat, nulla százalék kamat mellett, amikor könnyedén átvihetnék az Államkincstárhoz infláció plusz 3% kamat mellett. Ehhez mindössze be kell fáradni az Államkincstárhoz és megnyitni az új számlát.

De olyan dolgot fedeztem fel, ami mellett ez az apró tény eltörpül.

Utánaolvastam a törvényi háttérnek és megdöbbentem. Ugyanis suttyomban megváltozott a törvény január elsejétől. Annyira suttyomban, hogy még az MNB oldalán is a régi verzió van fenn és még az Államkincstár oldala is a régi verzióra utalgat, mire is lesz jó a Start számlán összegyűlt pénz.

Miről van szó?

A babakötvény legnagyobb hátulütője, hogy vonzó kamat ide vagy oda, de kötött a felhasználása, csak a gyerek életkezdésére lehet felhasználni.

Ezt mondja a törvény 5. § 8. pontja:

Erre utal az Államkincstár oldala is:

S ezt mondja az MNB oldala is:

Na, ez az az ok, amiért nem nyitunk Start számlát, magas kamat ide vagy oda. Az állam fogja megmondani 18 év múlva, mire is lehet felhasználni az itt összegyűjtött pénzt.

Illetve ez VOLT AZ AZ OK!

Ugyanis január elsejétől fű alatt megváltoztatták a törvényt!

A most hatályos törvény már egy szót sem említ arról, mire lehet felhasználni az összegyűlt összeget!

Halihó, így lett a rút kiskacsából gyönyörű hattyú és senkinek fel sem tűnt, még a hivatalos szervek honlapján sem jelent meg a változtatás.

Így már mindjárt minden más. Kamatadómentesen, infláció plusz 3% kamat mellett tudok pénzt gyűjteni, amit ki fognak fizetni a gyereknek további okoskodások nélkül. (Persze ehhez hinni kell, hogy nem fog negatívan változni a törvény, mire a gyerek 18 éves lesz. De egy most tinédzsernél talán lehet kockáztatni, 3-4 év alatt nem fog akkorát fordulni a világ remélhetőleg.)

Ráadásul ezt a pénzt végre sem lehet hajtani (sokaknak ez is szempont lehet…) és semmilyen adó nem terheli. (Van rá évi 6.000 forint állami támogatás is, ami igen csekély összeg, de ha már adni akarják, nem szabad félreugrani előle.)

Akár 17 évesnek is nyithatok ilyen számlát, csak két megkötés van: csak 18 éves koráig lehet rá befizetni, illetve három évig nem lehet felmondani a számlát.

Update: Ferenc hívta fel a figyelmemet  hogy az öt év elévülés csak az állam által nyitott Start letéti számlára és nem a szülők által nyitott Start (normál) számlára vonatkozik. Ez utóbbinál nincs 5 év utáni elévülés. Köszönjük a pontosítást.

Teljesen felvillanyozta a napom, hogy ráleltem erre a változásra. Ja igen, visszatérve az eredeti cikk témájához: ha még mindig valamelyik banknál vezeted a Start számládat, még a héten indítsd el az áthelyezést. Ehhez először az Államkincstárba kell bemenned a gyerek adókártyájával és irataival.

Share