Lejárt bankkártyáról összeg leemelése
Lászlónak volt egy elfelejtett előfizetése, egy domain regisztráció, aminek a díja kétévente esedékes. A történetben az érdekesség, hogy egy azóta már két éve lejárt bankkártya adatait adta meg (a kártya nem sokkal azután járt le, hogy megadta azt a szolgáltatónak).
Ennek ellenére sikeresen le tudták emelni a pénzt a számlájáról, amit megreklamált a bankjában. Ezután a bank törölte a tranzakciót és visszahívta a pénzt, de mégis meglepő volt, hogy egy több éve lejárt vagy esetleg menetközben letiltott kártyával mégis lehet ilyet csinálni. A bank tájékoztatása szerint előfizetés jellegű lehívásokat a kártya lejárata után is bármeddig be lehet terhelni, függetlenül attól, hogy azóta már új bankkártyát kapott az ügyfél a lejárat miatt.
Érdemes ezt tudni, hogy te ne járj hasonlóan.
A bank válasza László kérdésére:
Tiltott kártyát is be lehet terhelni. Nekem sajnos a … atengedett a letiltás után jóval ( pár héttel) egy terhelést. Meg kellett szuntetnem a számlát. Természetesen a kereskedő oldalán csalni kellett hozzá, de akkor is meredek volt, hogy a bank rendszere nem kezelte ezt a trukkozest és hogy a bank nem adta vissza a pénzem csak rendőrségi feljelentes alapján. Mármint ismeretlen tettest kellett jelenteni, nem a bankot. Tudom, ugyanaz az ugyrend, de a hitelkartyamnal a bank azonnal hatékonyan intézkedett és két nap múlva a pénz is vissza volt rakva a bank által. Azóta bankkártyáim ugyan vannak, de a foszamlamhoz nincs kapcsolva egy sem.
Bizony, pontosan ez a célja. Ami nem teljesül, ha a lejárt kártya tovább terhelhető. Ez a probléma.
Egyébként én nem értek hozzá, a tapasztalatom az, hogy a kártyás fizetésnél sokféle speciális eset van, ezért laikusként néha úgy tűnik mintha össze-vissza működne.
Azzal nem értek egyet, hogy emiatt senkinek nem lesz túl régi technológia a kezében, hiszen pont a bankkártya bizonyítja, hogy nem így van. Hiába van a mostaniakban chip és paypass, simán lehet fizetni ezek nélkül, csak a ráírt számsorral. Ez több, mint 50 éves technológia. Az emlegetett mágnescsík is rajta van majdnem mindegyiken, és az is több, mint 40 éves.
“Így van jól? Akkor miért is van a kártyának lejárata?”
Szerintem azért, amiért az okmányoknak is: ha sorozatcserét akarnak végrehajtani, annak egy ügyfél se tudjon a végtelenségig ellenállni. (Magyarországon még vannak állampolgárok kezében határidő nélkül érvényes személyi igazolványok, sokat bonyolítja a közigazgatást és egyik-másik alacsonyabb szintű jogszabályt, ügyrendet – mondjuk választási értesítőt -, ahogy türelmesen várni kell, hogy ők meghaljanak, s addig minden szövegbe betenni egy plusz lehetőséget, bekezdést.)
Az igaz, hogy nem hülyék találják ki ezeket. A lejárat egy biztonsági korlát, van értelme. A probléma az, ha valaki bevezet egy biztonsági korlátot, valaki más pedig megkerülhetővé teszi, pl. kényelmi okból. Egyik sem hülye, csak egymás ellen dolgoznak, a felhasználó pedig emiatt kap egy beépített biztonsági rést a termékben. Nem csak a bankkártyáknál fordul elő, ugyanez a helyzet az Apple jelszócseréjénél és még ezernyi másik esetben.
Több “visszavonásig érvényes” kártyám van, mint lejáró. Pl. belépő, tagsági, adó, TB, lakcím
Szerintem picit fordítva ülsz te is meg többen itt a lovon.
Annak a szolgáltatónak van joga pénzt lehúzni rólad, akinek te engedélyt adtál. A bank nem emlékeztető szolgáltatás, csupán egy “pénztárca”. Miért tartaná számon, (meg hogyan), hogy te kinek adtál engedélyt az adott szolgáltató felületén?
A bankkártya pedig csak egy eszköz, a mögöttes számla nem változik, a szolgáltatás pedig lemondásig érvényes, nem addig amíg a bankkártya érvényes.
ez normal esetben egy nagyon kenyelmes es biztonsagos megoldas (nem kell minden egyes alkalommal ujra beirni a vasarlonak a fizetesi adatokat, sem pedig a kereskedonek kartyaadatokat tarolni amit ha valamilyen modon megszerezne egy tamado akkor az ugyfel kartyajanak csereje nelkul nem lehetne megelozni a visszaeleseket), kereskedokent technikailag vissza lehetne elni vele, de viszonylag szigoruan szabalyozott ez a terulet, a merchant accountodat es komoly buntetest kockaztatsz plusz a bank visszatartja a kereskedo fele a kifizetest.