Most akkor nyaralunk vagy nem nyaralunk?

2023-08-11
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Visszatérő téma volt egész évben, hogy pang a Balaton, alig vannak emberek, akik ki tudnák fizetni a nyaralás árát. (A hivatalos statisztikák szerint csak 10%-kal csökkent a belföldiek által igénybe vett vendégéjszakák száma, viszont bő 7%-kal nőtt a külföldiek éjszakáinak a száma. Ezek alapján olyan nagy tragédiának nem kellene lenni a Balaton partján, a statisztikák alapján néhány százalékos visszaesésről lehet szó.)

Az embereknek nincs pénze, a 10 hónapon keresztül 20% feletti inflációt messze nem követte le a bérek emelkedése, ezért a magyarok szenvedték el a legnagyobb reálbércsökkenést az egész Unióban, az OECD szerint 15,6%-ot esett a reálbér, a legnagyobb mértékben az össszes OECD ország közül.

Ezt támasztja alá az a tény, hogy a kiskereskedelmi forgalom volumene is 12,3%-kal visszaesett, vagyis ennyivel kevesebbet tudnak költeni az emberek.

A nyaralások durva áremelkedése sem segít a nyaralni szándékozóknak, a belföldi nyaralások egy év alatt 23%-kal, két év alatt 37,6%-kal drágultak.

Ami viszont ezek fényében érdekes, hogy két utazási irodás is azt mondta a héten, hogy még mindig (már megint?) nagyon megy az üzlet, már most vannak olyan utak, amik a decemberi szezonra beteltek. A példa kedvéért a Ryanair még el sem indította a heti három járatát Tenerifére, de már most van olyan gép, ami decemberre betelt. (Pedig a Wizzair is heti négy járatot indít ugyanoda.) Amerikai körút, kétmilliós luxushajós út és hasonló utak is nagyon mennek, de nagyjából minden nagyon megy, a párszázezres úttól a több milliósig. S a repjegyek ára is az egekben van, de úgy tűnik, ez senkit nem zavar.

Értem én, hogy eddig sem azok utaztak, akiknek most hónap végén ételre sem telik, de engem meglepett, hogy még mindig ennyire utaznak az emberek. (Csak Tenerifére heti bő 1.500 embert tud elvinni a két légitársaság csak Budapestről. S csak oda, a Kanári szigetek többi szigetére is még megy gép, nem csak Tenerifére. S ez csak egy úti cél a sok közül.)

Közben a vállalkozók arról beszélnek, hogy leesett a megrendelések száma és hány embert küldtek el vagy kell majd hamarosan elküldeni.

Most akkor hogy van ez? Ha a reálbérek estek 15%-ot, akkor csak csökkennie kellene az utazók számának is, hiszen az utazók alsó X%-nak elvileg ki kellene esnie az utazók közül. (Azok, akik tavaly még pont megengedhették maguknak az utazást, de idén már nem futja rá.) Vagy inkább nem tankolunk és kevesebbet eszünk, de az utazásról akkor sem mondunk le? Autócserére már nem futja, ezért inkább nyaralunk? Elköltjük a visszakapott felújítási támogatást, mielőtt még megenné az infláció? Lakásunk már úgysem lesz soha ilyen árak mellett, akkor meg nyaraljuk el a pénzt?

Ha valakinek van jó megoldása, ne tartsa magában.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
529 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Épp a héten láttam a TV -ben az MSC Hajótásaság reklámját. Mondom nem hiszek a szememnek, hogy itt tartunk. Szerintem aki közgazdász diplomát akar szerezni és Magyarországon szeretne elhelyezkedni, az felejtse el a diplomát. Itt mindennek az ellenkezője történik közgazdaságtanilag.

Szerintem vannak illegális jövedelmek, amik nem jelenik meg a statisztikákban.

ugyanúgy tippelni tudok, mint mások is, mindenesetre:
- személyi kölcsönből / babaváróból pl? el tudom képzelni hogy a párok még nyomnak egy gyors utolsó rohamot a babaváróért pl
- akkora az olló magyarországon, hogy nincs olyan megszámlálható méretű réteg, aki eddig tudott utazni, most meg nem - akinek eddig telt rá, most is, akinek eddig sem telt rá, most ugyanúgy nem
- inkább visszavesznek másból, de nyaralni KELL hiszen az JÁR (ilyet ismerek egyébként többet is, pl nem járnak autóval már vagy fél éve, cserébe most minden hétvégén elmennek szegedről a balcsira)

öö őszintén nincs több tippem 🙂
nem értem pl hogy a rengeteg kivándorlóval hogyan nem csökkent a magyarországRÓL nyaralók száma? pl mi is ilyenek vagyunk, meghát... sokan?!

(vicces hogy a captcha kérdés pont a Balaton 🙂

Ha csak az ország felső 1%-a utazik az is majdnem 100 000 ember. És őket szerintem nem vágta földhöz a reálbér csökkenés. A többiekre meg igaz a statisztika.

Talán nem is annyira drámai a kiskereskedelmi visszaesés, és a drágulás is megfizethető... csak hát aki egész nap a kormánnyal ébred és fekszik, elhiszi, hogy nyomor és diktatúra van.

A másik tényező a traveladdiction, csal fel kell menni Tinder-re, a nők 90%-a tengerpartról posztol. Konkrétan bálványimádássá nőtt az utazás, repülés.
Dehogy kell ide CSOK és családtámogatás... van pénze mindenkinek, csak hülyeségre költik. Tömeges a 30 feletti nők szándékos gyermektelensége.

Én úgy érzem, szemünk előtt zajló folyamatokra sikerül rálátni:
Nyílik a társadalmi olló, megkezdődött a szétszakadás, az alsó réteg lecsúszása.
Hiszen akinek eddig pénze volt, annak most sem okoz akár egyre drágább utakat is finanszírozni.
Ellenben az, aki eddig is üggyel-bajjal szorította ki a nyaralás árát (bár megoldotta), na az most tartósan elesik ettől a lehetőségtől.
Aztán még az is a fejemben van, hogy ez a szezonális "nyári nyaralás" dolog is felborulhatott, ahogy most hozta Miklós a decemberi foglalások példáján.

Esetleg a hitelpiacot lenne meg erdemes hozza megnezni, ha ott is felfutas van pl. a szemelyi kolcsonok teren, az is adhat egy magyarazatot.

Ha az ember folyamatosan csak a negatív híreket olvassa, torzul a valóságérzékelése.

Szét kell nézni az embernek maga körül, nem ráhagyni "újságírókra", hogy megmondják, hogy mi a helyzet.

Illegális jövedelmek, hitelre elmegy aztán majd lesz valami, máson spórol mert a külföldi nyaralás az jár (azt nem veszi észre senki ha egyrétegű wcpapírt vesz már csak, de ha nincsenek kinn Instagramon a nyaralásos képek….)

Balaton a múlt héten: Pénteken a déli parton (még strandidőben) szinte teljesen üres volt a szabadstrand és az étterem. Péntek este: Meg sem lehetett mozdulni a füredi szórakozóhelyen. Szombat este: telt házzal dübörgött a badacsonyi szórakozóhely. Azt hittem, legalább te érted ezt, Miklós 🙂

Lehet kevesebben felújítanak/építkeznek és többen nyaralnak?

Mármint rokonokon látom (tanár/közalkalamazott házaspár), hogy tavaly nem mentek nyaralni, de mondjuk a tetőt meg akarták csináltatni, hogy ne legyen havi 120 ezres fűtésszámlájuk.

Végül idén nem csináltattak tetőt (légkondit szereltettek be fűtésre), hanem elmentek nyaralni, kb. 300.000 forint értékben.

Infláció van, tehát aki egy nagyobb utazásra spórolt, az most gyorsan elmegy, amíg még ki tudja fizetni.

A megoldas? Mint az osztrakoknal, hogy a becsiek egy resze az erkelyen nyaral. A hazai penzugyileg tudatos nyaralok eseten meg siman benne van, hogy hitel is bejatszik.

Autóm cserélem le éppen, beszámítani igyekszem, mert ez a 8M kategória teljesen megállt a piacon. Három magánszemélyt hívtam fel, akik írták, hogy számítanak be autót, ebből kettő említette, hogy valami olcsóbbra gondolt, mert igazából pénzre van szüksége. Én ilyet még nem láttam...

csak arra tudok gondolni, hogy itthon magasabb arányban vannak fekete jövedelmek, mint általában az EU vagy OECD országokban, olyan fajták amik nem jelennek meg sem a hazai sem az EU statisztikákban

Minden magyar ismerősöm Bibione-ban nyaralt, mert van egy ilyen Facebook csoport, és ott húzzák egymást az emberek. Majdnem mindenki nettó 250 körül keres/fő, és igaz, hogy a legócskább szállást tudják kivenni, de ez a Facebookon és Instán nem látszik.

Konkréten ismerek olyan családokat, ahol évente kétszer mennek le totál mínuszba a hitelkártyákkal, egyszer nyáron, egyszer pedig december elején, amikor ajándékokat kell venniük. És utána nagyon-nagyon rosszul élnek, mert hatalmas a törlesztő. Hát így, kedves Miklós.

Nem mindegy, milyen vendégéjszaka a Balatonnál (érdekes lenne, hogy a bevétel nőtt-e ott inflációval).
Nem mindegy, a szálláson kívül (strand, és főleg kaja) mennyit költenek.
Külföldi utazásnál sem mindegy, hova. A 2 utazási iroda meg a Tenerife repülő az meg olyan kis minta, hogy szót sem érdemel. (mint amikor jön kommentben, hogy "hát hol van itt szegénység, tele volt a pláza parkolója meg a pláza is vasárnap")

Itt nem játszik a "lefelé" nyaralás? Elmennek, de olcsóbb repülővel, olcsóbb helyre, kevesebbet költenek stb.
Esetleg a magyar infláció mellett már jobban megéri bizonyos helyekre kimenni, ahol kisebb volt a drágulás.
Másik jelenség az lehet, hogy vannak, akik látják, hogy számukra hamarosan vége a jó világnak, ezért most még adnak egyet az érzésnek és felélik azt a kevés pénzt is, ami később nagyon fog hiányozni.

@Domján
"bálványimádássá nőtt az utazás, repülés"
Nagyon szomorú. Aki tanult pszichológiát, tudja miért.

@domjan nyomor és diktatúra van, a tények nem azon múlnak hogy valaki a kormánnyal fekszik-e vagy kel.

Statisztikából meg eddig is csak azt hittem el, amit én magam hamisítottam.

Szerintem a nyaralás egyszerűen elvárás lett. Körülöttem szinte mindenki nyaral: Görögország, Törökország, Egyiptom, Olaszország, Spanyolország, Egyesült Királyság, Csehország, Horvátország. Ha valaki nem megy nyaralni, az kilóg a sorból, hirtelen nincs beszédtéma. Sok embernek nincs nagyon más élmény az életében, mint az utazás.

Magam körül azt látom, hogy akinek eddig telt rá, annak most is telik, illetve tudok olyan családról, aki már korábban is hitelből oldotta meg. Talán két ember nem megy a környezetemben sehova, ők nyugdíjasok.

Nekem 1 dolog jutott eszembe:
Egy bankszektorban dolgozó ismerőstől azt hallottam mióta dübörög az infláció 3x olyan sikeresek a személyi kölcsön kampányaik.

szerintem a neres rokonok siman feltoltik azt a heti 1500 ulohelyet a repulon

Szerintem egyszeruen igy mukodik a kesei kapitalizmus. Csupan illuzio, hogy nyugaton az emberek tudatosabbak, francokat. Ahogy novekednek a vilagban a hitelallomanyok, ugy lesz egyre tobb mukodo toke, ami egyre tobbet termel, a termekeket valakinek meg kell vennie, mert ha a keszlet fele megmarad, akkor nem a felere csokken a profit, hanem csodbe megy a vallalat es kartyavarkent bedol a beszallitoi lanc. Szerencsere ma mar nem csak reklamok vannak, hanem van instagram, facebook, tiktok, influencerek, stb. Galbraithnek nagyon igaza volt, ma mar az igenyeket is ugyanugy legyartjak, mint magukat a termekeket.

Ha no a fogyasztas, akkor minden jo, duborog a gazdasag. Ha csokken a fogyasztas, akkor valsag van (egy 5%-os csokkenes mar olyan, mint a Nagy recesszio), vagyis jonnek a nagy allami mentocsomagok, vagyis mindenki megmenekul es mindenki ujra fogyaszthat nyaklo nelkul.

nyílik a társadalmi olló, a felső ~10-20%nál annyi van, hogy csökken a megtakarítási ráta, autóvételt halasztják vagy a nagyobb lakásba költözést.

"A hivatalos statisztikák szerint csak 10%-kal csökkent a belföldiek által igénybe vett vendégéjszakák száma, viszont bő 7%-kal nőtt a külföldiek éjszakáinak a száma."

Alapból hogyan aránylik a kettő egymáshoz, mert ez így nem sokat mond. Gondolom nem 50-50 a belföldiek és külföldiek aránya.

Amúgy szerintem nem idén üt be a krach, mert még vannak megtakarítások, hanem jövőre. Főleg ha kifogunk egy keményebb telet.

Itt a nővérke meg a karbantartó szándékszik 50 éves szülinapot a Maldiv szigeteken tölteni. Egyszer élünk ugyebár, a s...ünk pedig kilátszik.

Megnéznék hogy az ilyen utazások hanyadrésze lett készpénzzel kifizetve és azt találnák, hogy elég nagy....feketepénz az ilyenekre tud elmenni; kaja, benzin, utazás.

Szerintem jó példa ez az utazás dolog arra a számomra tágabb értelemben is érzékelt ellentmondásra, mi szerint a környezetemben sehol nem látom hatását a jelentős magyarországi reálbércsökkenésnek.

A lakossági megtakarítások és hitelek trendje talán érdekes lehet a kérdés szempontjából. A személyi kölcsönök állítólag újra felfutóban - nem tudom, pl. a limitek lekövették-e már az inflációt/reálbér-változást, ill. ami valószínűleg ezekből adódhat, a háztartások fogyasztói kosaraiban történő változást. Vajon a lakossági megtakarítások dinamikája milyen az utóbbi években? (Pl. egy főre vetítve, Lőrinces torzítást kivéve.)

A megtakarításoknál idén én pl. változtattam az előző években megszokotthoz képest: némi megtakarítást feléltem és valamivel alacsonyabb reálértékű az idei megtakarításom. Ezen kívül egy évi kb. 700eFt-os hobbit idén felfüggesztettem. Reálbércsökkenésben nem volt részem.

Domján
2023-08-11 at 15:58

...A másik tényező a traveladdiction, csal fel kell menni Tinder-re, a nők 90%-a tengerpartról posztol. Konkrétan bálványimádássá nőtt az utazás, repülés.
Dehogy kell ide CSOK és családtámogatás… van pénze mindenkinek, csak hülyeségre költik. Tömeges a 30 feletti nők szándékos gyermektelensége.

Mindenki úgy utazik mintha nem lenne holnap...Mikor felnőtt emberek nem tudnak "összeadni, kivonni" a pénzügyi tudatosságról nem is beszélve, s úgy költekeznek mint egy japán kamikáze, ezek vagyunk mi, :)...az embert nem lehet magától megvédeni...reménytelen...

Balaton: van apartmanunk Siófokon, plusz rálátok többekére is: nagyon megcsappant azon kiadók száma, akik továbbra is 5+ éjszaka/foglalásra ki tudják adni. A többség vagy minimum éjszaka-számot csökkentett, vagy árat (mi utóbbit). Előbbieknél vasárnap-csütörtök sokszor üres, mi tele vagyunk, de ~20% mínusz tavalyhoz képest.

Külföld: az alsó polcos csoportos utazások, mint a nonstop csobbanós utak, pár napos olcsó utak érezhetően nem mennek annyira.

A drágább utak jól mennek továbbra is, bár egyre többen fizetnek részletre.

Van erre egy mondás: azt a fogaskereket olajozzák, amelyik nyikorog. Így kell komolyan venni a siránkozó kereskedőket. Amúgy meg, szétnézve a tágabb környezetemben, köszönőviszonyban nincsenek a valós jövedelmek a papírra leírt keresetekkel. Szinte mindenkinek van valami fusi, mellékes, ilyenolyan kp forrás, megoldja, ahogy tudja.

Közel 3 évet éltem Tenerifén és kereskedelmi cégem van itthon közel 10 éve. Kiskereskedelem március óta nálunk zuhanórepülésben, főként otthoni kiegészítőkkel foglalkozunk. Nagyjából akkor fogyhattak el az év elején kiutalt otthonfelújítási támogatásból származó pénzek. A tenerifei példa szerintem azért nem a legjobb, mert baromi sokan élnek kint, lehet a nagy részük ingázó, vagy rokon, ismerős stb. látogató. Megfordult a fejünkben, hogy visszamegyünk a családdal, mielőtt végleg kicsinálják a kkv-kat. Nem mondanám egyébként Spanyolország legfejlettebb régiójának, de valahogy nincs az a kínkeserves, fojtogató léggkör, mint itthon. Kudarcnak élném meg, ha megint le kellene innen lépnünk, ezért egyelőre küzdünk a fostengerben.

Feketepénzek, felújításitámogatások megszüntetése. Így nem a házra, inkább utazásra költenek.
Esetleg minden megtakarítás felélése mintha nem lenne holnap.

Mi is kétszer voltunk idén tengerparton, plussz egy horvátországi motorostúra vár rám. Tavaly a lakásfelújítás miatt se idő, se pénz nem volt. Idén bepótoltuk. Kicsit élni is kell, meg szerencsére így is félre tudok rakni.

Saját megfigyelés: északi parton jó időben tele van ugyan a strand, de elég üresek a büfék. Régebben úgy kellett nézni, hol lehet leülni, most ezzel nem volt gond.

Balaton, déli part közepe. Két étteremtulajdonossal is beszéltem, mindkettő azt mondta nem panaszkodik, a július nagyon erős volt, a június kicsit gyengébb, de az sose szokott erős lenni. Mindkettő 20% körül emelt, nem tapasztaltak vendégcsökkenést egyáltalán.
Hétköznap talán kevesebben vannak, de összességében nem azt látom, hogy kevesen lennének, hétvégén parkolót nehéz találni.

Szerintem, ba***a meg, akkor is elmegyek nyaralni hangulat van. Itt mar minden szar, legalabb egy jo 8 euros pizzat had egyek a tengerparton...

Becs, mintha azt latnam, hogy mar az evi 1 nyaralas 1 sieles keves lenne. GenZ vagyok, a kornyezetemben mindenki ugy es annyit utazik, mintha nem lenne holnap. Ezen felul vacsora,bar,disco,brunch egesz evben. Mire nem koltenek? Legtobben lakberre, autora, jobb minosegu ruhakra, kozmetikus,manikur stb. Ez a kozvetlen kornyezetem, pislognak ha mondom en sajnalom a penzt evi tobb nyaralasra vagy allando etteremre, esetleg ceges menzara. Mentalitas hogy most fiatal az ember most kell utazni. En ezzel kevesbe tudok azonosulni, szerencsere a parom is hasonloan gondolkozik.
otthon a barataim koreben sem latom hogy barmit csokkent volna a penzkoltes, pedig nemreg jart le mindnek az adokedvezmenye. Ennek ellenere Sziget Berlet + Francia Riviria+Siofok Plazs nem lett kevesebb. Kedvencem egy barino 2 het luxus ut Dubai, majd keri vegyek neki matricat, mert nincs parezer ft a kartyajan.

Én sem gondolnám, hogy önmagában Tenerife, ráadásul karácsonykor, mérvadó lenne. Rengetegen karácsonyoznak úgy, hogy az összcsaládi kajálás meg ajándékozás (az mi költség!) helyett elmennek egy pár napra valahova, tényleg pihenni. Nem tudhatod, hogy az az 1500 ember (lópikula) mennyi időre és milyen felállásban megy: pl. két felnőtt, ami kb. feleannyiba kerül, mint egy négytagú család. Szóval nem mindegy az se, hogy a 4 repjegyet és a 2 szobát hány háztartás fogja kifizetni. Nem mindegy az árfolyam se, meg a foglalás ideje, a 4 hónappal előre foglalás az semmi. Mi a nyaralásunkat februárban foglaltuk, áprilisban már majdnem 2x annyi lett volna csak a repjegy, a szállást meg 360-370-ért vett euróból fizettük. Amúgy Tenerife mennyire drága? Csak mert pl. Bulgáriában is van tenger, mégis feleannyiból kijön, mint a hasonló távolságban lévő joker úticél Jesolo vagy Bibione.

oké, de tavaly ugyanoda volt még last minute is, úgy, hogy felé annyi repülőjárat sem volt. Most meg már augusztusban(!) van tele repülő. S közben a jegyárak legalább 50%-kal drágábbak.

Ingatlan vásárlásra autócserére már nem elég a pénz, így most a külföldi utazással lehet villogni. Aki meg itthon nyaral az kevesebbet költ rá

Ismerős használtautó-kereskedő már úgy 3-4 hónapja jelezte, hogy nála stabilan 2008-as befagyás van. Egy vevő se jön be hozzá. Ez nem pontosan az az utazás, mint amiről a poszt szól, de azért jelez valamit, hogy mennyire van pénzük az embereknek.

Azon is mindig megy a csodalkozas, hogy hogyan lesz 2/3-ad. Szerintem a magyarazat arra is hasonlo, mint a mostani kerdesre. Az emberek tobbsegenek volt annyi megtakaritasa, hogy abbol tudjon iden nyaralni. Hiaba az extra magas inflacio, egy kis ugyeskedessel (alacsonyabb polcrol vasarolunk es kicsit megnezzuk mi kell valojaban) maris nem faj annyira.
A hitelbol nyaralas nem all meg. Szemelyi kolcsonok belealltak a foldbe, alig van hitelezes.

Munkahelyen a menzalátogatás nagyon visszaesett. Visszavesznek a népek az egyéb költésből és egy részük így nyaral. Rövidebb ideig, mint korábban. Másik stratégia, hogy nem tesznek félre (vagyis azt élik fel így). Harmadik: hitel. A negyedik az, hogy nem mennek.

Én is a fekete jövedelmekre szavazok. Lassan túlvagyunk a ház felújításán és látva, hány vállalkozó adott egyáltalán számlát valamint mi megy a vendéglátásban és mezőgazdaságban fizetés képpen szerintem az elég sok mindent megmagyaráz.
Mi is visszavettünk pár dologból az infláció hatására, de azért 2x elmegyünk nyaralni. Ha egy pennys bevásárlás már 40.000ft akkor 3 nap balaton 80.000 már nem is tűnik olyan soknak.

Nincs itt semmilyen válság a látottak alapján.
Csak menj el akármelyik hétköznap munkaidőben bármelyik pláza/árkád stb. helyre, alig találsz majd parkolóhelyet.

Úgy szórják az emberek a pénzt, mint bolond pék a lisztet.

Balaton meg azért üres (üres?) mert annyi pénzből külföldön is bőven tudsz nyaralni, közben világot látsz, tengerpart stb.

Szerintem csak sima időbeli eltolódás. Most MÉG van pénzük nyaralgatni (felelőtlenül teszik) és hamarosan megérzik a bőrükön a visszaesést, majd AKKOR vesznek vissza. Tücskök.

Balatonról nem tudok nyilatkozni.
Novemberben rúgtak ki, a Nagy Leépítésekkor. Azóta voltam floridában, mallorca-n, barcelona-ban, most ép rodoszon vagyok, de szeptemberbe még megyek vagy ciprusra, vagy tenerifére.
2013tól megb*szódtam. Anyám és asszony is mindig azon hőzöngöt mit kell ennyit dolgozni.
Mindig az volt a hozzáállásom hogy a konjukturába megb*szodunk, majd a recesszióba nyaralok.
Most receszió van, tehát nyaralok.
(Jó, 2020, 2021 tőzsdéje is sokat segített)
-Amúgy főként kockákkal és taxisofőrökkel futok össze-

All-in. Aztán majd lesz valahogy...

Nekem erről a mobiltelefonos példa jutott az eszembe. Vajon miért van az, hogy a szegény emberek zsebében - jellemzően - a legújabb, több százezer forintos telefon lapul? Ez pusztán pszichológiai - szerintem. Ugyanezért megy el a legtöbb család az anyagi lehetőségeit meghaladó nyaralásra is. A személygépkocsi vásárlásokat már ne is említsem. Finoman fogalmazva, a sikertelen, retardált életüket ezzel próbálják kárpótolni. Persze az anyagi következmények nem érdekli őket. Akkor még nem....a többit pedig ismerjük. Konklúzió: szegény ember ne költekezzék, hanem szedje a vadkörtét, ha jót akar magának. Ha értitek, hogy mire gondolok.

Ez a #traveladdict jelenség. Az lett manapság a legnagyobb státusszimbólum, hogy villogni kell az Instán minél több utazós albummal. Szerintem is főleg hitel, be nem vallott fekete jövedelem. Huszon, harmincas nők esetén meg ugye általában az van, hogy talál valami hülyét, aki elviszi.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram