Lakástakarék: szomorú változások

Tegnaptól a Fundamenta megszüntette a rövid futamidejű (48 és 57 hónapos) 3%-os konstrukcióját, a Hozamlesőt, így az már nem igényelhető személyesen sem. (Honlapon eddig sem lehetett egy jó ideje.)
Csak ennél hosszabb időtávra kérhető.
Ez várható lépés volt, egyrészt még az ötéves magyar állampapír-kamatok is leestek 2,7% közelébe (ebben tartják a lakástakarékok a pénz nagy részét), így nem volt egy nagy üzlet mindezért 3%-ot fizetni az ügyfélnek, másrészt az OTP LTP is beszigorított március 15.-e után, így már a konkurenciától sem kellett tartani.
Az OTP LTP-nél most már csak akkor köthetsz 3%-os LTP-t, az úgynevezett Fix termékcsaládot, ha rendelkezel új American Express hitelkártyával, amit maximum egy hónapja igényeltél. Ez minimum éves 3350 Ft kártyadíjba és havi 266 Ft zárlati díjba fog neked kerülni. (Amex kondiciók itt.) A hitelkártya megtartása nem feltétel a leírás szerint.
(Társasházak továbbra is köthetnek 3%-os terméket.)
A rosszabb kamatozású Otthon termékcsalád akár 0%-os nyitási díjjal is kérhető. Az akciók feltételei itt és itt. Arra vigyázz, ha számlanyitás mellé kéred a díjmentes nyitást, feltétel, hogy csoportos beszedéssel arról a számláról fizesd. Az nem derül ki, hogy akkor most ezt a számlát így fel tudod-e mondani a kedvezmény elvesztése nélkül.
Akkor már inkább az egészségpénztár, bár annak is van nyitási díja.
Mielőtt depresszióba esel a lehetőség elmulasztása miatt 🙂 , a bankmonitor kalkulátora alapján mindössze 61 ezer forint a teljes kamatkülönbség a két termék között a 45 hónapos futamidő mellett. Ebből lejön a nyitási díj elengedése miatt még 24 ezer forint kedvezmény, tehát 37 ezer forint a különbség a maximális 20 ezer forintos havi befizetés mellett. Ami pénz ugyan, de eltörpül a 270 ezres állami támogatás mellett. (Amit az állam az adófizetők zsebéből veszi ki, így a tiédből is, de ez már egy másik történet.)
Ha szeretnél nagyobb kamatot, az Erste 2%-os terméke még megvan és ott is vannak mindig nyitási akciók. Bővebben itt.
A lakástakarékról írtam már bővebben, olvasd el, ha még nem tetted: A lakástakarék-pénztárakról
Otp-s nem kellene. Egyrészt tőlük soha, semmi, másfelől -talán- alig fogadja el az övéket egyéb bank.
Az ügyfélkiszolgálás 1978-at idéző minőségéről nem is szólva.
a., nem feltétlenül gondolom, hogy rosszabb lenne az ügyfélkiszolgálás az OTP-nél
b., az OTP holnap is kinyit
Tehát a 3,9% (+1,5% kezelési költség) az a hitel általad fizetendő kamatára érvényes.
S ahogy HNR írta, az OTP holnap is kinyit…
Másik téma, hogy a hitelüket meg megpróbálták rám tukmálni tavaly, de kiderült, hogy nettó 400.000Ft-os fizetést kell felmutatni alkalmazotti státuszból (akinek ilyen fizetése van minek venne fel 1-2M hitelt?), és így is még a piaci hitel felett volt a kamata egy hajszálnyival, egy rakás addicionális költséggel. Ezért aztán úgy döntöttem, hogy elhalasztom a beruházást, megvárom míg lejár a futamidő. (ugye 2 éves futamidő előtt is már felveheted a teljes összeget)
Így minden befizetésre kapok azonnali 2% jóváírást, ami azért jelentős a 4 év múlva megkapott 1% kamathoz képest, de még a már nem köthető 3%-ossal is versenyképes.
Elvileg van olyan lehetőség (én még nem használtam, de sok helyen írnak róla tényként), hogy egy élő szerződést meg lehet osztani egy új ügyféllel, és ekkor az eredeti szerződés feltételei lesznek érvényesek az újra.
Azaz, ha nekem van egy 3% kamatozású 3 éves 621-es módozatom, akkor azt megoszthatom közeli hozzátartozómmal, ha neki nincs saját LTP-je.
Mivel a régi szerződés szabályai vonatkoznak az újra is, ő már 1 év után felveheti a megtakarítását. Azaz az 1 éves befizetésére van 30% állami támogatás, 3% kamat, 2% kártyás visszatérítés.
és fel nem foghatom, hogy mire föl piacvezetők akkor, ha több pénzt húznak le az emberekről, mint a többiek. De ez már nagyon off, elnézést.
Megtörtént eset!
Ez azért nem tűnik olyan rossz üzletnek a fundamenta számára a mai kamatkörnyezetben.
Pl. 2011 végén/2012 elején a kedvezményes végtörlesztéskor rengetegen fundamentával váltották ki a CHF hitelüket, azonnali hitelnél arra volt kb. 12% a THM. Ezekből még a 4 évesekből is van közel 1 év hátra, de többségük aligha 4 éves, így elég jó bevételt hoz most nekik…
És az előbb rosszul írtam azt is, hogy a teljes ügyfélbetét állományból mennyi az annyi. 200 milliárdot tartottak 2013-ban állampapírban és 130 milliárd volt a folyósított hitel. Ebből 113 milliárd előhitel (2013-ban 27 milliárdot folyósítottak), a többi normál lakáshitel (4 milliárdot 2013-ban folyósítottak).
Persze én 2-3 éven belül ingatlancserét tervezek, épp jól fog jönni a hitelbe. Aki nem tud vele mit kezdeni, annak nem túl jó opció.
Arról van szó, hogy az előhitelek által sokkal gyorsabban mennek ki a pénzek a kasszából, mint normálisan mentek volna. 2011. jan 1-től a korábbi 20% helyett a lakáskasszák már a szabad pénzeszközeik 75%-át tarthatják áthidaló kölcsönökben. Azért akarják átalakítani a forrásszerkezetet hosszabb gyűjtési időszakúra, hogy kihelyezhessék ezt a 75%-ot. Pont azért, amit írsz: mert az áthidaló hitelnek magasabb a megtérülése, mint az állampapírnak. Ha ugyanakkor nem hosszabbítják meg a betétgyűjtési futamidőket, azzal veszélyeztetnék a fizetőképességüket kiutalásokkor, hosszú távon.
Tehát részemről nem kritika hangzott el, csak egy ok-okozati összefüggésre próbáltam rávilágítani. Talán most már érthető.
– 3 hónap alatt kapom vissza
– 1 hónap alatt is lehet, de az 2%, azaz 3 szerződés esetén nekem kb. 70e Ft.
Ettől még lehet jó sok embernek, akik nem tudnak spórolni és lakás kell a végén. De az ügyintézés kicsit és szándékosan lassú 🙂
Szabadfelhasználású jelzáloghitelre is be lehet törleszteni?
Hogyan működik ez a megosztás pontosan? Nem csak arról szól, hogy a fizetendő, szerződéses összeget megosztod valakivel? Azaz ha eddig havi 20-at fizettél, akkor mostantól, csak havi 10-et fogsz, a maradékot pedig akivel megosztottatad? Mert ha így működik akkor nincs sok előnye. Ha viszont egy közeli hozzátartozó be tud lépni mellét + 20 000-rel, az elég jó deal.
Először is, nem tudom pontosan, még nem csináltam, mert sajnos túl későn hallottam a lehetőségről, hogy a 2006 előtt kötött szabad felhasználásúval kipróbáljam – valami rejtélyes okból az ügynökök ezt sem reklámozzák 😉
De elméletileg igazad van, a szerződéses összeget megosztod, és az egy havi 20 ezres szerződésből lesz 2 db 10 ezres, aminek a kötési ideje az elsővel azonos.
Ez így nem tűnik túl hasznosnak… Viszont semmi sem akadályoz meg abban, hogy a 2 db 10 ezres szerződést módosítsd 20 ezresre, így lett 2 db 20 ezres havidíjas szerződésed, amiből a 2.-at csak 1 évig kell fizetned és felveheted a pénzt…
(ezt már csak nagyon apró betűvel írom, mert még meglincsel egy ügynök, de ha a hitelre nincs szükséged, akkor jelenleg annak sincs akadálya, hogy a 10 (5) ezres szerződésre 20 ezret fizess be havonta… – így lesz a kötési díj 24 helyett 8000 Ft)
De az LTP számla ez alatt a 3 hónap alatt is kamatozik.
Nekem annyira nem nagy gond, úgysem terveztem egy másodikat nyitni.
Ha meg az adófizetők zsebéből veszi ki állambácsi a támogatást, az kit érdekel? 😀 az enyémből is? Én a befizetett adómmal semmit sem tudok kezdeni, így legalább egy részét visszakapom, akkor miért az én zsebemből veszi ki?
Eddig sem kaptunk túl sok állami támogatást, meg ugye az egészségügy sem valami nagy szám, legalább valamit kapunk, még ha korlátozott célra, az is legalább használható.
Más téma, megszűntek a segélyek is, részben talán, nem tudom pontosan hogy. Van pár ember, akik életükben nem dolgoztak, és már nem is fognak (alkoholizmus, (ön)kirekesztés, társadalmi hátrány stb.), ők most nulla forintból próbálnak majd megélni. Kíváncsi leszek mi lesz belőle…
De a kiutalási időszak alatt már elindíthatod a következő LTP-t.
Úgyhogy ezzel inkább nem játszottam, e helyett hitelkártyáról fizetem a díjat csoportos beszedéssel, így kb. visszajön a számlanyitási díj szép lassan.
partner.fundamenta.hu/web/guest/efizetes
de csak ezért nemigen érdemes hitelkártyát kiváltanod. 1 db 20 ezres fundamentára kapsz vissza 2%-os visszatérítésnél 400 Ftot.
Ettől több a hitelkártya havi költsége.
Főleg mostanában, hogy a legtöbb kártyánál már csökkenti a visszatérítést a tranzakciós adó is. A régebben kiváltott kártyákra ezt még nem tették rá, utólag sem.
Ha több szerződésed van, vagy minden egyes vásárlásodat ezzel intéznéd, akkor persze bőven pluszba kerülhetsz, de csak ha nagyon fegyelmezett hitelkártyás ügyfél vagy, és a 90% nem ilyen…
elég egyetlen hónapban megcsúszni a visszafizetéssel, máris nulláztad az egész éves visszatérítésed, szóval csak óvatosan.
Amennyiben KIZÁRÓLAG azokat a dolgokat veszed meg vele, amit amúgy is megvennél, és minden hónapban határidőre visszatörleszted a tartozásod, akkor hitelkártyától függően számolhatsz éves 8-10 ezer Ft költséggel és 1-5% visszatérítéssel, aminek mértéke nagyban függ a banktól és az esetleges partnertől.
Olyan kártyát kell keresni, ami neked megfelelő, ez mindenkinek más. Aki mindig tescoban vásárol, neki a BB-tesco a nyerő. Aki sokat fizet az UPC-nek, neki a BB-UPC, aki sokat utazik Wizzair-el, annak az Erste-Wizz, és így tovább…
A 2%-ot a fundamenta vagy a hitelkártya kiállító bank téríti vissza? És hová, a kártyára? Egyébként 3 db. 20ezres van(eggyel nem sokra mennék lakásügyben), aminél hosszú távon rentábilis lehet. Viszont nincsen havi fixem! (Katás önfoglalkoztató EV vagyok, az üzletfeleim kpfizetnek, vállalkozói bankszámlát nem kell fentartanom, mert alanyi mentes vagyok.) Tehát kédés : nekem kell havonta rátenni apénzt a hitelkártyára, van erre mód?
egyébként attól nem félek, hogy észnélkül költekeznék kártyával a kezemben. Hülyeségnek is tartom, nem lennék itt ha nem így gondolkodnék.
A fundamentának semmi köze a visszatérítéshez, a bank adja a HK-hoz.
ezerféle konstrukció van, néhol pénzt írnak jóvá havonta, máshol korlátozottan felhasználható pontokat, pl. Erste-Wizz csak Eizzairnél levásárolható pontokat adn.
Sok helyen vannak nyitó akciók, pl. ha jól tudom most citilife igénylés esetén ha egy meglévő ügyfél ajánl téged, akkor mindketten kaptok 20 ezer jóváírást. Itt “citiforint” a jóváírás, amit Lidl-ben + más helyeken lehet levásárolni.
Minden kártya más, így itt lehetetlen összefoglalni, nézz szét alaposan.
Törlesztés: van ahol csekken is lehet, de ez ritka, általában másik számláról kell utalni.
Még vmi: akadnak betéti kártyák is pénzvisszatérítéssel, pl. az axa OKÉ számlákhoz igényelhető drágább kártya.
Katásként ha kapsz is HK-t, túl magas hitelkeretet aligha, így eleve védve leszel a túlköltekezéstől.
Ez nagyon off itt, javaslom a google-t.
Bizonyára nyitnak vállalkozónak is számlát, legfeljebb a hitelkeretet jobban megfontolják.
de fundamentánál egyszerűbb a kártyás fizetés.
Abban viszont a citi az egyetlen, hogy ők be is tudják szedetni csop. beszedéssel a teljes tartozást, idegen bankból is.
tehát akár egy BB-UPC hitelkártyáról is, szóval semmi akadálya a visszatérítés duplázásának… kivéve, hoyg a citi nemsokára kivonul és ki tudja még ki veszi át az ügyfeleket…
Következő kérdésem lenne. Lejárt a 4 evés szerződés, nem kell rá többet befizetnem. Nem akarom hosszabbítani, de nem is akarom felvenni.
Lehet-e úgy újat nyitni, hogy a régin lévő állami támogatások is megmaradnak, és az újra is kapjak. Az ügynök szerint igen, de nem hiszek neki, mert Ő nyilván közni akar, az ügyfélszolgálaton meg azt mondják, hogy nem lehet csak úgy, hogy elbukom az előző támogatást
a kiutalási időszakban már nem jár egy szerződésre áll.tám, a fundamenta azonban ilyenkor sem szeret fizetni, ha vki a kifizetés előtt megnyitná az új szerződését.
Ismerősöm járt úgy, hogy emiatt átíratta a gyerekére a kedvezményezettet, mert a funda kihozta, hogy ütközés van.
Én a biztonság kedvéért inkább később kezdtem fizetni.
Ezzel szemben az otpnél jártam úgy, hogy épp lejárós ingyen számlanyitós akció miatt már 1 hónappal korábban megkötöttem az újat, mint a másik lejárt, de arra a hónapra még nem fizettem be pénzt, csak a köv. hónaptól, azóta már ez is lejárt, gond nélkül megkaptam az új szerződésre a 2. hónaptól az áll. támogatást, pedig akkor az előzmény szerződés még kiutalási szakaszban volt.
szóval elvileg járna az újra a támogatás, de a fundamenta szvsz nem kedveli és kerüli az ilyen helyzetet