Ahogy az várható volt, a decemberi infláció csúnyán meglódult, egy év alatt 4,6% volt a pénzromlás mértéke, többek között a forint árfolyamának összeesése miatt, ezzel kikerült a jegybank toleranciasávjából (2-4%) a hazai infláció.
Az éves infláció (vagyis a 12 hónap átlagolt értéke) ezzel szemben "csak" 3,7% lett, igaz, a tavalyi 17,6%-hoz képest ez sokkal szebb adat. Az inflációs mozgásokat jobban megmutató maginfláció viszont éves átlagban is 4,6%-os lett, az élelmiszerek inflációja éves átlagban 2,8% lett, ellenben a szolgáltatások nagyot drágultak, 8,9%-kal.
Az éves átlagos infláció azért is fontos adat, mert ehhez mérten fog kamatozni idén a prémium állampapír. Hogy mennyit, az attól függ, hogy melyik sorozatból vettél, az infláció feletti prémium 0,5 és 1,5% között változik.
Ha át akarod cserélni az inflációkövető állampapírjaidat, a fix és a bónusz állampapír lehet az, ami várhatóan jobban fog hozni a következő néhány évben. (Kivéve, ha meglódul a forint inflációja.)
"Az inflációs mozgásokat jobban maginfláció viszont" - itt mintha kimaradt volna egy szó. De nem ez a lényeg, köszi szépen a cikket.
Hogy mi? Akkor most ezeknek a számoknak higgyek vagy a saját szememnek?...
A KSH altal kozolt inflacios adatokrol nekem az a rovid velemenyem, hogy: "Nagy az, aki nagy, aki kicsi, az kicsi! Hiszi a piszi, aki elhiszi!"
Klasszikus! 🙂
Várhatóan januárban még magasabb lesz az év eleji átárazások miatt, illettve ki milyen eur, usd / huf árfolyamra számít 2025 év végére?
Köszönjük szépen a cikket!
(Egyébként van 0,25% kamatprémiumú kötvény is)
Nem adom el egyelore a PMAP-okat, fele-fele aranyban marad PMAP/FIXMAP a kincstarnal.
2029-ig (masik sorozattal 2031-ig) meg barmi tortenhet.
És ez szerintem csak növekedni fog, tartósan 7% feletti inflációra számítok. Az agyonadóztatás, jogi környezet kiszámíthatatlansága, járadékvadász gazdaság a költségek és kockázat (így az elvárt profit) növekedéséhez, lassan a verseny csökkenéséhez vezetnek. Sajnos ennek meg van ágyazva akkor is ha a jelenlegi rezsim bukik, mert a tapasztalat el van ültetve mindenkinek a fejében. Ha erre a tűzre Trump vámháborúja még olajat önt, akkor visszajöhet (tartósan) a kétszámjegyű infláció. Nem, mint 2023-ban, hanem mint a 80-as (USA), 90-es (Magyarország) években.
Eddig úgy voltam, hogy az inflációkövető megy a levesbe, de azzal is kell számolni hogy 2025. 2. félévtől jön a választási osztogatás. Az még a 2025-ös infláción is fog lökni egyet.
Mivel az inflációkövető állampapírnak a kamatozása infláció + 0,5% ezért a reálhozamod nem lesz több 0,5%-nál hosszú távon. Kis összegnél jó, ha tartja az értékét pénzem, de nagyobb összegnél hosszútávon szeretném, hogy ennél többet hozzon.
Ez a dilemmám nekem is. 412-415-ért eurót váltani fájdalmas. <4% kamatot kapni forintban egy évig, hát az is tuti bukónak tűnik. A fix 6,5%-et meg lehet hogy jövőre viszi el az infláció. Nehéz most okosnak lenni.
Napi Marci az index-ről: „A kiskereskedelmi forgalom tovább növekedik, ugyanakkor decemberben lesz visszaesés, ami annak köszönhető, hogy abban a hat napban rengeteg ember utazott el”
Tehát a hagyományosan legerősebb decemberi kisker forgalom gyenge lesz, de ez azért van, mert annyian utaztak el, hogy az már a hazai fogyasztási statisztikában is meglátszik. Érdekes, az emberek pár hónapja még a hatalmas megtakarításaikon ültek és nem akartak fogyasztani.
Hogy valami jót is mondjak: egyre kreatívabbak a háttéremberek, a gegcsapat.
Volt már indok a szeptemberi dunai árvíz is, igaz Somogy megyében esett vissza legjobban akkor a kisker forgalom.
Hahaha. Van ember, aki elhiszi ezeket a szamokat? 1 hete az uborka 400->600 lett az Auchanban.
Én is azzal számolok, hogy a 2025-ös osztogatás jól meglódítja a forint árfolyamát is és az inflációt is - viszont most azon dilemmázom, hogy vegyem-e ki a forint állampapírokat és tegyem-e át devizába (IBKR TBSZ), vagy hagyjam bent. Egyelőre egy jelentősebb mennyiséget, ami idén lejárt átváltottam euróba és dollárba, fontolgatom, hogy a többit is kiveszem...
Valaki magyarázza már el, hogy ez az egész inflációs adat honnan jön. Nekem az, ha decemberben az utolsó 12 hónap inflációja 4,7% volt, az azt jelenti, hogy 2024-ben az éves infláció 4,7% volt, nem 3,7%. Mondjuk ezt tavaly sem értettem. Egész évben ilyen 20+ % volt az éves meg 17,x. Ezek a számok kijönnek valamilyen alap matek műveletekkel, vagy integrál/differenciál is van a képletben?
Az éves infláció úgy jön ki, hogy összeadjuk az adott évben a hónapos inflációkat (pl. januárról februárra növő inflát) és átlagot vonunk belőle.
Nagy Marton mai "uzenete", Ki mit olvas ki belole?:)
"A miniszter a Portfolio kérdésére válaszolva arról beszélt, egyeztetett a bankokkal PMÁP-ról, hiszen idén sok lakossági befektető kérdés előtt áll. „Karrierem során nem fordult elő, hogy ekkora lejárati volumen esett volna egy ilyen rövid időpontra és ennyi likviditás mozdult volna meg a rendszerben, a lakosság megtakarítása esetében”, mondta, hozzátéve, hogy „őrület lesz” az állampapírok miatt. Éppen ezért azt mondta, most ez számára a legfontosabb ügy a következő 1,5-2 hónapban, mert nem szeretnék, hogy elhagyja a hazai bankrendszert ez a pénz. "
"A miniszter azt mondta, „nyílt, transzparens együttműködésre törekszik az új jegybankelnökkel”, vagyis Varga Mihállyal, akinek érkezésével szerinte más szemléletet vesz fel a stáb, ami a nyitottságot és a kooperációt illeti. "
Az apa férfi, az anya nő, a magyar gazdadág inflatórikus.