Bréking nyúz: megszületett a megállapodás
Nagy volt az esélye, hogy Nagy-Britannia megállapodás nélkül zuhan ki az Unióból. Az utolsó utáni pillanatban csak sikerült megállapodni, így nem lesz beláthatatlan káosz január elsejétől. Egy elemzés a megállapodásról például erre.
Nem kerek ez
BoJo ugyanazt a kommunikációs stílust használja.
A vám az ügyintézés okán nehezen megbecsülhető / előre nehezen látható leállásokat okozhatna az alkatrészraktározás minimalizálására tervezett autóiparban. Egyetlen pici csetresz rövid vámügyintézésből fakadó késése okán egész autókat nem lehet összeszerelni… Akár egyetlen 100 Ft értékű csip miatt a 100 milliós Bentley nem készül el… és rengeteg ilyen alkatrész lehet benne, lehetetlen előre tudni… A képzetlen munkaerő kizárása meg a brit munkavállalók munkaerőpiaci helyzetét javítja, a kínálatot csökkentve ezért fizetésemelést jelenthet és így szavazókat Johnsonnak
Eközben Magyarországon:
portfolio.hu/gazdasag/20201225/ilyet-meg-soha-sem-csinalt-az-orban-kormany-rendkivuli-koltekezes-meg-az-utolso-pillanatban-is-463078
Szórják a százmilliárdokat, mintha nem lenne holnap.
Mi a büdös francért nem lehet már megcsinálni végre azt, hogy nem költenek többet annál, mint ami bejön? Ok, az idei évet elvitte a korona, de az előző cirka 5 évben ezt meg lehetett volna csinálni.
Igaz, sikerült elkerülni pár nap híján a teljes katasztrófát, szóval mehet az elégedett kéz- és farokrázás a politikusok részéről egy olyan probléma miatt, amit csakis és kizárólag maguknak köszönhetnek…
Egye meg a UK is, amit főzött!
Ezzel csak két gond van: a kicsi Svájccal ezt meg lehetett volna tenni, de nem akarta az EU.
Akkor most miért is tennénk ezt egy 65 milliós piaccal?
A másik pedig a koronavírus, egyszerűen erre fognák a Brexit utáni gazdasági válságot.
Van elég gondunk (adósságválság, koronavírus) nem hiányzik egy harmadik is.
A Kelet Európából való nettó bevándorlás a munkavállalók 20%-át tette csak ki 2019-ben.
80% Ghánából, Pakisztánból, Kenyából, Bangladeshből, Nigériából érkezett.
Ez inkább csak politika, a bevándorlás 80%-át eddig is le lehetett volna állítani.
El lehet képzelni, mennyi adót fizet egy 20éves afgán menekült és mennyit egy cseh orvos vagy lengyel darukezelő.
Mennyivel olcsóbb lett volna egy 20%os minimálbér emelés, mint a Brexit!
Marad, csak kisebb. Az interactive brokers már költözteti a UK cégben kiszolgált ügyfeleit újonnan létrehozott EU-s vállalatokba.
Továbbá: “A pénzügyi szolgáltatásokról azonban az Európai Bizottság már korábban közölte, hogy vonatkozó állásfoglalása nem lesz kész január elsejéig (az eredeti határidő június volt), bár a Reuters forrásai szerint az árukereskedelmi megállapodás felgyorsíthatja a folyamatot. Az uniós szabályok szerint a brexit után akkor lehetséges a brit pénzügyi szolgáltatók az eddiekkel azonos feltételekkel való beengedése az EU-ba, ha az adott szektorra vonatkozó brit szabályozás legalább olyan kiterjedt és szigorú, mint az uniós, azaz a két piacon nagyjából azonos feltételek vonatkoznak a szereplőkre.”
itt szerintem meg fogják még csavargatni a töküket.
Mintha csak egy BJ kampánygyűlésen lennénk… a valóság ezzel szemben, hogy a megegyezés ellenére a Britek nagy gazdasági csapást szenvedtek, felesleges adminisztráció tömkelege, a cégek pedig béremelés helyett szépen viszik majd el az új beruházásokat a kontinensre. Elég nagy naívság azt gondolni, hogy majd 20%-al drágábban termel egy üzem betanított munkásokkal, csak mert ők a britek. Skócia jó eséllyel megy majd, 45% szavazott kilépésre a múltkor, és aki nem annak nagy része azért nem mert úgy bukták volna az EU-t. Az EU gondolkodás nélkül vámot vezet majd be, ha bármivel is trükköznének (franciák árgus szemekkel figyelnek majd). Az meg szinte kizárt, hogy előnyösebb megállapodást tudnak majd kötni bárkivel is 60 milliós piaccal (brit), mint 600 millióssal (EU). Itt általában a méret számít.
” gyakorlatilag szabadon kereskedhet, az eu legfelsobb birosaga nem ugathat be nekik mint orbannak” – feltételesen. Ha az EU szerint megsértik az egyezményt, akkor mostani hatályát veszti és mennek vissza WTO szabályokra, ami sokkal jobban fog fájni nekik.
A maradó cégek rövid távon lehet hogy maradnak, de hosszú távon nem biztos hogy megéri nekik az UK -ban befektetni. London pénzügyi központ maradhat, de szolgáltatásokra (ami az EU export majdnem 4/5 -e) a jelenlegi megállapodás nem vonatkozik. Minden pü szolgáltató cég költöztette/költözteti az EU ügyfeleit EU-n belüli leányvállalatokba.
Más országokkal köthet megállapodást, de ne várja jóbb feltételeket tud kiharcolni mint az EU tagjaként.
– alacsony munkanélküliség
– magas jövedelem/életszínvonal/oktatás
– béke és stabilitás
Csakúgy, mint a katalánok.
De hát ilyen irigy az ember, akinek sok pénze van az még többet akar, még irigyebb lesz.
Egy brit-pakisztáni “Brexiterrel” beszéltem, azért lépne ki, mert a kelet-európaiak akkor is gyes-t kapnak a brit államtól, amikor a gyerekeik Magyarországon vannak.
Micsoda érv.
Talan nem a 2019-es statisztikat kene nezned.
A Brexit szavazas 2016-ban volt, es azota meredeken zuhant az EU-s bevandorlok szama, szoval nezzuk meg inkabb a 2016-os adatokat!
2016:
650.000 bevandorlo, ebbol 37% EU, 37% nem EU, 16% pedig brit allampolgar tenegerentuli brit teruletekrol.
Tehat ha a nem brit allampolgarsagu bevandorlokat nezzuk, akkor 2016-ban 50-50% volt az arany!
De, hogy hogyan is alakult az evek soran az ott elo EU-s es nem EU-s bevandorlok szama?
UK-ben elo Lengyel bevandorlok szama:
2001-ben 25.000
2015: 960.000
Uk-ben elo Indiai bevandorlok szama:
2001: 170.000
2015: 370.000
Romanok:
2001: 2000 (!)
2015: 270.000
Litvanok:
2001: 1000(!)
2015: 190.000
Banglades:
2001: 20.000
2015: 20.000
99%-a egyetemre jon, es utana megy is, illetve baromi kevesen tudnak maradni a bevandorladsi torveny miatt.
Pakisztan:
2001: 100.000
2015: 190.000
Folyt…
Gondolom az adatokbol jol latszik, hogy:
a Lengyelek 14 ev alatt 48x tobben lettek, mig az indiaiak szama alig duplazodott.
A litvanok szama a 190x-ese lett, mig a bangladesiek szama ugyanannyi maradt.
Nem EU-s orszagok kozul a kinaiak sokszoroztak meg a szamukat a legjobban, 20.000-rol 160.000-re. Ez 8x-oros szorzo…
Es mondanom se kell, hogy ezeknek nincsenek anyagai gondjaik, nem mosogatni jottek.
Az altalad emlegetett tobbi orszag, pl. Afganok benne sinsenek joforman a statisztikaban annyira elenyeszo a szamuk.
Az EU-s bevandorlas elarasztotta a briteket, es mig indiai vagy pakisztani koldust nem latsz, addig a roman cigany keregeto maffia elozonlotte a nagyobb varosokat.
Kezeljuk helyen a dolgokat, EU ide vagy oda, lehet te is lepnel hatra kettot, ha azt latnad, hogy az orszagodban 15 ev alatt 48x annyi lengyel, 190x annyi litvan, vagy epp roman lett!
Meg csak annyi, hogy mig az EU-st nem tudtak korlatozni, addig a harmadik orszagebelieket nagyon is, es meg is tettek!
Dolgoztam olyan pakisztanival, aki 7 eve volt az orszagban, tokeletesen beszelt angolul, vegig volt meloja, es nem kapta meg az ujabb vizumot.
Gondolod csak ennyivel novekedne az indiai, pakisztani, bangladesi bevandorlok szama, ha johetnenek orrba-szajba?
Meg akik egyetemre jonnek, azoknak a 90%-a sem tud maradni, mert van helyette feher angol ugyanilyen vegzettseggel. Persze ha kiveteles tehetseg, akkor maradhat, de egy haromszaztizenhatodik marketingest ugy visszadobnak Azsiaba, mint a huzat.
A bangladesi ugy kell angol munkaeronek az egyetem utan, hogy szepen hazakuldik, aztan Bangladesbol ottani fizetes szerint dragan, angol szerint meg gombokert dolgozik online egy angol cegnek.
“Mekkora fóbia kell ahhoz, hogy valakinek a Brexitről is Orbán jusson az eszébe?”
Nem olyan távoli asszociáció. Egyébként ha valaki nem pszichopata, szerintem teljesen normális, hogy mostanra erős negatív érzéseket kelt benne Orbánnak akár csak a neve is. Ezt a viszolygást nevezhetjük fóbiának, és őszintén bevallom, hogy én is Orbán-fóbiás vagyok. Amellett, hogy racionálisan gondolkozva fel tudok sorolni több dolgot is, amit az Orbán-kormány jól csinált, akkora túlsúlyban van az, ami nem tetszik, vagy felháborít, hogy képtelen vagyok elvonatkoztatni ezektől, és nem megvetéssel gondolni erre az emberre.
Kerdes lesz majd, hogy aktiv angol szamlak, nygudijszamlak hazakoltozeskor hogy kezelik.
december 23.-i hir: “Interactive Brokers ma bejelentette, hogy létrehozta az Interactive Brokers Central Europe egységét és megnyitotta új irodáját Budapesten”
Tökéletesen egyetértek veled. Osztom a véleményedet.
OFF:
Hibák: adózás, amortizáció
Kockázat: jogszabályi változások, átvételi árak változása
Az könnyen belátható, hogy a mostani villamos rendszer nem fogja a végtelenségig tolerálni a napenergia terjedését. Előbb-utóbb változni fog a helyzet.
semekkora, mert nem ertekesitheted a megtermelt áramot, csakis saját használatra használható fel és csakis a saját villanyszamladat csokkentheted vele 0-ig. Pénzt nem kapsz érte direktben csakis így, hogy csökken a rezsid. Nyilván ez maga személyre értendő.
Cégnél belevonni a babavarot mint hitelt vagy apportnak vagy nem tudom… Az már más téma, de szerintem az sem mukodoképes…
Udv
Valoszinuleg azert nott meg kint annyira a kelet europai bevandorlok szama mert a britek mind egymas sarkat taposva akartak hotelt takaritani meg egyeb hasonlo munkakat vegezni. Ha nem lettek volna a kelet europaiak akkor meg kellett volna nyitniuk a csapot mas nemzetek felol is. Akkor azonos eselyei lettek volna egy indiainak meg egy lengyelnek en azt ertem es akkor lehet inkabb az indiai takaritott volna a hotelben. De az olcso munkaero akkor is kellett volna. Amugy ha a pakisztani arcoknak olyan nehez bejutni a Ukbe akkor hogy van hogy majdnem mindegyik taxis az?
Folyt..
Inkabb felebredni kellene es nem az EUt hibaztatni
brexit.kormany.hu/?_preview=10dd294c-933a-ac69-d29c-00005be57989
A mágikus kardért is soha nem látott valódi pénzt adnak az online játékokban, akkora a kereslet rá. És akkor mi van? Amíg van lócitrom, mindig lesz rá veréb is.
BTW, 2011-es népszámlálás szerint alig 1.45 millió indiai származású élt az országban, mind bevándorló, mind ott született. Pakisztániból 1.17 millió, kínaiból 433 ezer és bangladesiből 451 ezer.
ons.gov.uk/ons/rel/census/2011-census/key-statistics-and-quick-statistics-for-local-authorities-in-the-united-kingdom—part-1/rft-ks201uk.xls
BTW en arrol beszeltem, hogy mennyien jottek egy adott periodusban, de nezhetjuk a te szamaidat is:
1981-ben 676.000 indiai elt a Kiralysagban,
vagyis 30 ev alatt 2011-ig 780.000-rel nott a szamuk.
Pakisztanbol ugyanezen 30 ev alatt 870.000-en jottek.
India es Pakisztan osszlakossaga 1.5 milliard ember.
Lengyelek, Magyarok, Romanok es Litvanok osszesen 70 millio ember.
Indiabol es Pakisztanbol 30 ev alatt jottek annyian, mint 14 ev alatt a fenti negy kelet EU-s orszagbol.
Litvania osszlakossaga 3 millio, ebbol 6.5% vandorolt ki a Kiralysagba 14 ev alatt.
A magyarok maniaja ez az “angolok lusta sz@rok, osszedol majd az orszag nelkulunk” mantra, de ez egy vicc. Megoldjak.
BTW 1980 es 2004 kozott az eves GDP novekedes 3%korul volt a Kiralysagban.
2004 es 2020 kozott az atlag 1.5% volt, es a legjobb ev 2014, 2.9%-kal.
A nagy kelet EU-s olcso munkaero idoszaka…
Nem tudom hol talaltal olyan statisztikat, ahol szetvalasztjak a furlough-n levo brit es nem brit munkavallalokat. A hivatalos statisztikaban ilyen nincs (gov.uk).
Egyebkent majusban volt a csucs, 8.9 millioan voltak f-n.
Szeptemberre ez 2.4-re csokkent.
60%-ban az alabbi agazatokat erintette a lezaras: retail, food and accomodation, construction, manufacturing, health and support.
Ezekben dolgozik a legtobb bevandorlo is, ergo rengeteg kelet EU-s is furlough-n van/volt.
Te hanyat ismersz aki elment epret szedegetni kozuluk?
Ezek az emberek tisztessegesen dolgoztak, majd egyik naprol a masikra a Covid miatt bezart a munkaadojuk.
Az allam csak atmenetileg kisegiti oket.
Mindenki happy, a melosok megmaradnak, es a ceg sem megy tonkre.
A 80% egyebkent csak az igenyelheto maximum!
Atlagosan 29%-ot igenyeltek a cegek, szo nincs tehat arrol, hogy milliok ulnenek otthon 80%-kal!
De az is lehet, hogy idősebb vagyok, és azért nem lett az én szókincsemben a liberalizmus szitokszó. Persze, engem is zavarnak a szélsőséges liberalizmus vadhajtásai, de viszonylag egyszerű belátni alapvető logikával, hogy a szélsőséges liberalizmus ellentéte nem Orbán illiberalizmusa, hanem a nem szélsőséges liberalizmus.
Ellenzékből még Viktornak is fontosak voltak a liberalizmus alapvető vívmányai. Nem fintorgott akkor sem, amikor a TASZ védte az állammal szembeni perben. (Vajon mi lett volna Orbán álláspontja, ha akkor Gyurcsány lett volna annyira ügyes, hogy országos lejáratókampányt indít a civil szervezetek ellen?) Amúgy tényleg Gyurcsány lenne Orbán alternatívája? Egy végleg leszerepelt politikus, akit csak azért tart Orbán, mert bármikor bele lehet rúgni, és fixen elviszi az ellenzéki szavazatok max 5-10%-át, ami pont arra jó, hogy 49 %-ból is meglegyen a 2/3…
Azt meg megertem, amikor valakinek van ezer milliard billiard forintja es szeretne kirallya koronazni magat, nyilvan sose fog elfogyni a penze. De amikor valaki “alulrol” vedi az illiberalizmust (akit harom pillanat alatt elasnak, mint a trafikosokat anno) az szerintem netto ostobasag.
(Azon kívül, hogy mindenki veszített…)
“Meg akik egyetemre jonnek, azoknak a 90%-a sem tud maradni, mert van helyette feher angol ugyanilyen vegzettseggel.”
Ha van angol orvos végzettséggel, akkor miért csábítják ki, mennek ki a magyar orvosok?
Van rendesen logikai ellentmondás.
Na BÚÉK mindenkinek, mindjárt Brexit. 😀