Cetelem kamatcsökkentés, új állampapír
Bejelentették a Cetelem megtakarítási számla kamatcsökkentését. Június elsejétől 500 ezer forint alatt 1,75% 500 ezer és 2,5 millió forint között 1,85%, felette 2% lesz a kamat. Ami marad, a látraszóló kamatozás, vagyis nem kell ezekhez a kamatokhoz lekötni a pénzed.
Az Államkincstár új kétéves állampapírt bocsát ki 2,5%-os éves kamat mellett (link), valamint pénteken lehet utoljára eurós PEMÁK-ot venni a régi sorozatból, az új már csak euró infláció plusz 1%-on fog futni. (Link)
Ha elhisszük az MNB-nek, (elemzés) hogy a következő években 3% körül alakul a magyar infláció, akkor nem tűnik egy nagy üzletnek most két évre befektetni bruttó 2,5% (nettó 2,12%) hozam mellett.
Bónusz egy cikk az EU-s támogatások hatásáról a magyar gazdaságban. (Link) Ez azért fontos, mert 2020 után a pénzeső sokkal kisebb mértékben fog hullani a magyar gazdaságra.
Most készülök itt számlát nyitni
Jól értem, hogy napi kamatszámítás van és hó végén írják jóvá a kamatot?
Akár többször is utalhatok rá egy hónapban, legfeljebb a később utalt kevesebb napot kamatozik?
Mennyire könnyű/gyors innen a kiutalás
A Cetelemnel villamgyorsak, mint a 4es metro építkezés…
Persze, bármikor utalhatsz. Az hogy napi vagy havi kamat van teljesen lényegtelen.
Az ÁAK-nál nem nézik,hogy mennyi már most az infla?
Fél, 1, 2 éves papírokkal most már csak bukni lehet a lassan 3%-os infla miatt,de a 3 éves PMÁK esetén is kezd rezegni a léc.
5 éves még jó,de ki bízik a magyar államban 5 éven át, amikor felkel egy nagynemzeti okostojás egy nap, bead egy módosítót, amit másnap már meg is szavaznak (akár visszamenőlegesen is)? Kár,hogy amikor a gazdaság és az ország problémáit kéne megoldani,akkor nincs meg ez a gyorsaság,hanem évekig húzzák vagy hozzá se nyúlnak egy-egy területhez.
Cetelem:
Még mindig a legjobb ott parkoltatni a pénzt,mint egy bankszámlán pihentetni 0-0,1% kamatért.
EU-s pénzeső:
Történelmi lehetőség volt ez az ország számára a gazdaság fejlesztésére, nyugodtan le lehet írni,hogy kézenfogva szalasztotta ezt el az elmúlthétév és az azelőtti elmúltnyolcév.
2017-03-30 at 20:17
“Még így is a Cetelem a legjobb “pénzparkoltató”?”
Én a Concorde-nál (alapforgalmazo.hu) a Platina Pí B-t használom még a hónapon belüli pénzeim parkoltatásására is.
Számlavezetés vétel, eladás, utalás ingyenes. (A folyószámlámról is ingyen utalok.)
Igaz, hogy 3 nappal előre kell gondolkodni.
A hozam rövid távra néha negatív, de nem az számít, hanem az átlag. 🙂
Köszi
Olyan időtáv nincs, hogy “rövidebb”. Van 1 hónap, 6 hónap, 12 hónap, x év, de “rövidebb” az nincs.
Félévre még mindig FKJ. De akkor miért hivatkozol “következő években várható 3%” inflációra?
Most majd hagyja az ÁKK hogy az infláció csöndben végezze a dolgát.
Innen lehet hogy páran lemirzsolódnak majd emiatt, de a zömét az ügyfeleknek csak a pozitív nominál kamat érdekli.
Ha van felesleges, elégetni való pénzed, akkor FKJ, KKJ. Garantáltan buksz velük a jóval magasabb infláció miatt.
Hahahaha.
Szolgáltatások ára már most is évi minimum 10%-al nő, minden épkézláb szakember Ausztriában vagy Németországban van, aki nem az brutál árat emel. Illetve nem találsz szakembert 2 hónapos határidővel se.
A sarki fagyis 250-ről 290-re emel, plusz eltörli a korábbi mennyiségi kedvezményt.
A tej-kenyér-tojás-hús vonal is bőven 5% felett emelkedik (asszony mindig ugyanazt veszi, szerinte sokkal drágább ugyanaz a tej, hús, stb.), nem tudom a KSH honnan rakja ki az indexet, egyre ócskább terméket vesznek alapul, vagy mi?
Azért mert rövidebb időre sem biztos hogy fkj. pmák -1%al is versenyképes
A kötvényalapok és MAX indexek is használják a rövid/hosszú jelöléseket. A ZMAX pl. a 3 hónapnál rövidebb állampapírok mutatója. De persze a hosszú táv lehet pár év is (pl. egyetem elvégzése), de akár pár évtized is (nyugdíjra takarékoskodás).
Amikor befektetsz valamibe -SZVSZ- az egyik elsődleges szűrő szempont kéne lennie, hogy milyen időtávra szándékszol, hiszen a likviditást/költséget ez gyakran szignifikánsan meghatározza.
Általában nem egy konkrét terméket akarsz megvásárolni, hanem a hasonlók közzül a számodra legmegfelelőbbet. Állampapíroknál fél éves időtávnál nem csak az FKJ-t érdemes megnézni, hanem a hasonkókat is (DKJ, ill egyéb kb. félév múlva lejáró állampapírok -amik (kiv. PMÁK, BMÁK) persze mostanában magánemberként nem versenyképesek). De ennél az időtávnál a Cetelem szerintem megveri az FKJ-t (persze kicsit más a kockázat, a likviditás).
előre is köszönöm a válaszokat.
Egyébként prémium állampapír, 5 éves az Államkincstárnál.