Ernő írt egy levelet, hogy az egyik ismerőse Dél-Afrikában lakik és nagyon jó befektetési lehetőségek vannak az országban. Helyi részvénybe fektető alapok évi 15-20%-ot hoznak tartósan, az ismerőse is ilyenekben tartja a pénzét.
Neki túl szépnek tűnnek ezek a hozamok, csak nem érti, hol van benne a trükk.
Nézzük meg, milyen hozamokat realizálhattunk Dél-Afrikában:
Hát igen, ezek tényleg nagyon vonzó hozamok. De mindenre gondoltunk-e?
Vajon miben jegyzik ezt a helyi részvényalapot?
Természetesen a helyi devizában, a dél-afrikai randban.
Hogy alakult ennek az árfolyama az elmúlt években a dollárhoz képest?
7 rand/dollár árfolyamról egészen 12,2 rand/ dollár árfolyamig gyengült a helyi pénz.
Ha dollárban nézzük az elérhető hozamokat, már teljesen más lesz a végeredmény.
Keressünk egy dollárban jegyzett ETF-et, ami a dél-afrikai részvénypiacba fektet.
Ilyen például az Ishare MSCI South Africa ETF, ami 100%-ban a dél-afrikai részvényekbe fektet. Az alábbi hozamokat biztosította a befektetőknek az elmúlt években:
Nos, így már nem is annyira vonzó a lehetőség. Komoly volatilitás (árfolyam-ingadozás) mellett 20-25% hozamot érhettünk el öt év alatt összesen.
Mindezt úgy, hogy ugyanezen idő alatt a sokkal kevésbé kiszámíthatatlan amerikai tőzsdén megdupláztuk volna a pénzünket.
Így már mindjárt másképp néz ki a befektetési lehetőség, évi 20% hozam ide vagy oda.
(Most nem akarok beszélni a dél-afrikai gazdaság bajairól és a bőven 20 P/E ráta felett lévő helyi részvényárakról, mert nem maga az ország volt az, amiről ez a bejegyzés szólni akar.)
Röviden: soha ne felejtsd el, hogy egy-egy részvény vagy kötvénypiac általában a helyi devizában van jegyezve, így a te hasznod szempontjából a devizaárfolyam változása legalább annyira fontos, mint az adott piacon elért hozam százalékban kifejezve.
Sajnos a többségnek a lényeg az hogy 20% több mint 3%. A brókermarcsi is ezzel tudott olyan sikeresen operálni.
Ráadásul ha nagyon jó érzékkel 2008-ban vásároltál be az amerikai tőzsdén, akkor 150 HUF/USD árfolyamon válthattál USD-t. Tehát ha most eladsz mindent, amit 2008-ban vettél, nem tripláztál, hanem meghatszoroztad a pénzed 🙂
En vagyok a Del-Afrikai barat. Miklos elemzeseben az iShare MSCI South Africa ETF indexet hasznalja. Ez termeszetesen jo kepet ad az orszag reszvenypiacarol, de azert nezzuk meg, hogy a konkret Unit Trust alap ami 5 eves perioduban eves szinten 21.9%-ot hoz hogy teljesit dollarban atszamolva.
5 eve 7,57 volt az USD/ZAR, tegnap este amikor neztem 12,2009. A 21,9 szazalek 5 ev alatt 169%-os novekedest ad rand-ban. R1000-ert vehetunk ~$132,1 dollart 5 evvel ezelott, R2690-ert vehetunk ~$220,47 dollart most. 220,47/132,1 = 1,669 = ~70% az ot ev alatt. Mint pl a NYSE is.
De peldaul ha ezt a ZAR/HUF viszonylatban nezzuk, akkor egy hasonlo szamloassal kijon egy 111%-os novekedes 5 ev alatt (2691 * 23,0888 / 1000 * 29,3124 = ~2,11) ami szinten a vagyon megduplazasa 5 ev alatt.
Persze lehet, hogy a szamitasaim rosszak, kerlek ellenorizzetek.
Csak két hiba van a számításban:
- A 21,9% hozam rand-ban van.
- Az árfolyam nem "7,57 volt az USD/ZAR, tegnap este amikor neztem 12,2009" hanem ZAR/$.
ugye mindenkinek megvan a konzulátusos jelenet a Halálos fegyverből
Szia Orsi,
A hozam termeszetesen rand-ban van es ez bele is van kalkulalva. A dollar hozamot ugy szamoltam hogy megneztem, hogy az 5 evvel ezelotti befektetett penzbol mennyi dollart tudok venni (amikor 7,57 volt egy dollar), aztan 5 ev utan a randban emelkedett rand osszegbol mennyi dollart tudok venni (amikor 12,2009 volt egy dollar). Es ebbol jott ki 70%-os dollar alapu hozam szemben a 169%-os rand alapu hozammal.
Azért szerintem nem minden brókermarcsi, ami 3+%ot hoz.
Ha ott él, akkor nyilván a fizetése és a kiadásai is helyi pénzben keletkeznek, ezért $-ra átszámolni minden befektetést lehet, csak nem túl életszerű, főleg így utólag, mikor már tudjuk, hogy a $ majdnem mindennel szemben erősödött az elmúlt években. Ezek alapján az összes HUF befektetés és az állampapír is vastagon bukó.
Gyuri, nem is neki kell átszámolnia, aki évtizedekig az országban akar élni, hanem mindenki másnak.
Nem ő tette fel a kérdést, hanem a Magyarországon élő barátja.
Kedves László,
Köszi a választ. Kiszámoló számolt jól, és a kockázatokra is okosan felhívta a figyelmet.