Ez történt a héten 1105

2023-11-05
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az USA-ban is kongatják a vészharangot a csökkenő születésszám miatt. A termékenységi ráta jelenleg 1,7, tavaly háromezerrel kevesebb gyerek született, mint tavalyelőtt. Mielőtt még a kardunkba dőlnénk, tavaly így is 3,7 millió gyerek született és hol van még a bevándorlás.

Az amerikai nyugdíjasok helyzete is katasztrofális, a tavalyi adatok alapján a medián (nem átlag) bevétele egy nyugdíjas háztartásnak havi 4.190 dollár, amit természetesen nem kell átszámolni forintra, mert mások a kiadások, de sok magyar átlagnyugdíjas kiegyezne ilyen nyugdíjjal még vásárlóerővel korrigáltan is.

Trump az elnöki kampányában azt ígéri, ha megválasztják, seperc alatt nullára csökkenti az államadósságot. Ebben csak két dolog vicces: ugyanezt ígérte többször is 2016-ban az akkori kampányában és ezzel szemben 7,8 ezer milliárd dollárral növelte azt négy év alatt.

Komoly fennakadás volt pénteken az Egyesült Államokban a bankközi utalásokban, a Automated Clearing House rendszer egy hibája miatt. Bár állítólag csak az utalások egy százalékát érintette, a közösségi média felületei tele lettek a panaszkodók bejegyzéseivel.

Csúcson van az amerikai olajkitermelés napi 13,2 millió hordóval. A Brent olaj ára decemberi leszállítással 85 dollár alá csökkent.

Jó hete volt az amerikai tőzsdéknek, 5,3%-ot emelkedett az S&P 500-as index a héten. Az emelkedés egyik legfőbb mozgatórúgója a vártnál rosszabb munkaügyi adatok. Ez azért jó hír, mert ha rossz hír van, akkor talán csökkenti a FED a kamatokat, így erősödhetnek a részvények.

Egyre rosszabbul keresnek az amerikai Uber sofőrök az egyre több sofőr miatt az Insider cikke szerint

A rossz termés miatt tovább nőtt a kakaóbab ára, egy év alatt 60%-kal lett drágább. A kakaóbab termelése nagyon koncentrált, a világtermelés felét Elefántcsontpart adja egymaga, 1,6 millió tonnás éves exporttal. A következő ország Ecuador, már csak 329 ezer tonnát exportál.

Az előzetes adatok szerint az eurózóna inflációja 2,9%-ra csökkenhetett októberben.

Bulgária elnapolta az euró bevezetését 2025-re, a legvalószínűbb ok, hogy nem tudják tartani a bevezetéshez szükséges inflációs mutatót.

Az eurózóna gazdasága nem teljesített túl acélosan októberben, a pozitív nullát jelentő 0,1%-kal nőtt a gazdaság éves szinten.

Ez ma szembejött az interneten, mivel gazdasági kérdés is valahol, berakom az összefoglalóba:

(Sok évvel ezelőtt olvastam egy véletlenül kezembe kerülő szegedi egyetemi lapban egy írást. A szerző azon volt kiakadva, hogy kiment az egyetemi állásbörzére, de minden cég csak mérnököt meg informatikust keresett, ő, az altajisztikát végzett szakember nem kapott semmi ajánlatot és ez milyen felháborító. Elég érdekes volt olvasni, hogy valaki 23 évesen döbben rá arra, hogy a cégeknek nincs szüksége törökségkutató szakemberekre. Vajon hány hasonló fiatal lehet, mint a cikk írója?)

Az üzemanyagok jövedéki adója emelésének mértékét át akarta gondolni a kormány. Aztán mégsem tette, így csak ez miatt várhatóan 40 forinttal fog drágulni az üzemanyag jövőre. Ehhez jön még hozzá a benzinkutak új különadója, amit 0,15%-ról 3%-ra emelt a kormány a nagyobb kutaknál, vagyis literenként mintegy húsz forint lesz ennek hatása pluszban az árakban. (A jövedéki adó emelés szükséges volt az uniós előírások miatt, a mértéke viszont túlmutat ezen. Az emelés után sem lesz azonban magas az uniós átlaghoz képest a magyar adószint.)

Azért van jó hír is, a túró rudik áfája csökkenni fog.

Sőt, a sorsolásos szerencsejátékok nyereménye is adómentes lesz. Az igen furcsa indoklás miatt a kormány azért engedi el az adót, hogy a nagyobb játékkedv miatt több adóbevétele legyen.

Nagyot fékezett a drágább termékek, bútorok, műszaki cikkek kereskedelme. 2019 óta (ami az utolsó jó év volt ebből a szempontból) nominálisan is csökkent a vásárlások értéke, 2019-ben még 1,078 ezer milliárd forintot költöttünk erre az árucsoportra, tavaly már csak 1,059 ezer milliárdot, idén még ennél is jó néhány százalékkal kevesebbet. Inflációval korrigáltan még súlyosabb a visszaesés mértéke.

Hozzászólások:

290 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

“ Azért van jó hír is, a túró rudik áfája csökkenni fog”

Nagy segítség ez, nekünk laktózintoleranciával élőknek”

Speciel az üzemanyagot érintő adóemeléssel ugyanúgy egyet tudok érteni, mint a cigaretta adójának az állandó emelésével.
Remélem nem gondolják újra.

"Az üzemanyagok jövedéki adója emelésének mértékét át akarta gondolni a kormány. Aztán mégsem tette..."

Miért tenné? Hiszen a szavazópolgárok jelentős részével el tudja hitetni, hogy azért tankol majd 700+ Ft-ért, mert a mocskosprüsszel és mi becsszó mindent megpróbáltunk, hogy ne ez legyen. Ennyi elég. Hogy a mértékre lenne ráhatásuk és a különadóra a kutya nem fog gondolni és összefüggést keresni.

Sanyargat az EU bosszúból és kész. Még el sem kezdődött a mantra, de már most unom, mert mindenhol szembe fog jönni.

altajisztika: Tele van a net amerikai fiatalok panaszaival, hogy diákhitelből elvégeztek hasonló szakokat, és nem kapnak állást...

Off: laktáz enzim kapszula mennyire hatékony laktóz intoleranciával rendelkező emberek esetén? Gluténre úgy tudom nincs ilyen megoldás, de laktózra van, az csak az enyhébb mértékűre jó?

Az aktuális South Park rész is arról szólt, hogy a kétkezi melósok lettek a gazdagok, a diplomások meg táblákkal a kezükben ácsorogtak az utcán mint a csövesek. Orbán ezt is látta előre, átalakul a világ és felértékelődik a melós. Megyünk előre a munkaalapú társadalomba. 🙂

@bambababbba : teljesen hatékony ha betartod az adagolást és az időzítést. Nem lehet okosnak lenni vele xd

Azta, nem mindegy miből van diplománk?

Nagy felismerés. Egy távoli ismerősömnek is van 4 diplomaja plusz phd amit magyar nyelvbol szerzett: a nak/nek-ből szerezte 😀

"Trump az elnöki kampányában azt ígéri, ha megválasztják, seperc alatt nullára csökkenti az államadósságot. ... ugyanezt ígérte többször is 2016-ban az akkori kampányában és ezzel szemben 7,8 ezer milliárd dollárral növelte azt négy év alatt."

Az a politikusok nagy szerencseje mind Amerikaban, mind Magyarorszagon, hogy az egyugyu valasztok memoriaja max. napokban merheto, es a legtobb nem kepes a fejeben osszekotni az orszag bajait a kormannyal, es kulonosen is a miniszterelnokkel.

"valaki 23 évesen döbben rá arra, hogy a cégeknek nincs szüksége törökségkutató szakemberekre."

Emberunk megelozte a korat. Vart volna meg par evet, amig az a piszkos kormu, volt nemegeszsegugyi miniszter megalapitja a Mindenaron Turkok A Magyarok Kutatointezetet. Na ott biztos orommel fogadtak volna az o szaktudasat.

@csinolina Van laktozmentes turorudi is, bar gondolom, nem ezen mulik nalatok.

@bambababbba nekem működik tökéletesen

sajttal túróval kb elvagyok, tej, joghurt, tejföl, ilyenek megf*satnak
ha előtte beveszek egy laktázenzimet, akkor nem

@bambababbba Röviden: hatékony, de nagy különbségek vannak az egyéni feldolgozásban, így azt javasolják, hogy mindenki maga kísérletezze ki, hogy mikor (mennyi idővel étkezés előtt, vagy akár közben) és mennyit érdemes bevenni.

A kisebb benzinkutak kulonadojat emeli a kormany 0,15%-rol 3%-ra, a legnagyobbaket (amik lenyegeben az orszag ellatasat adjak) 4%-rol 3%-ra csokkenti.

@Béla

Nem igazán alakul át a világ abban az értelemben, hogy kevésbé lenne szükség diplomásokra vagy hogy a jól kereső állások többsége ne lenne diplomás. Egyszerűen csak:
1. Nem mindegy milyen diploma.
2. Általában véve túltermelési vállság (dömping) alakult ki, főleg a "humán" szakokon. Ez majd le fog csengeni.

Az USA-ban egyébként a túltermelési vállság egyik tünete, hogy az egyetemek maguk igyekszenek felszívni a túltermelés egy részét. No nem az oktatók közé, hanem az adminisztrációba, aminek így a létszáma és a hatalma is évtizedek óta nő az oktatókhoz képest. A Stanford Egyetemen pl. az utolsó adat szerint amit olvastam: 16 937 diák, 15 750 adminisztrátor, 2 288 oktató. 50 évvel ezelőtt kb. ugyanennyi diákra 500 bürokrata, és 800 oktató volt. Most hétszeres létszámfölényben vannak a bürokraták. Úsznak a pénzben, elbírják ezt is, egy darabig.

Kivancsisagbol utananeztem as altajisztikanak es latom a szegedi egyetemen levo kepzesuk soran megtanulhat valaki kivaloan torokul, plusz meg kazak nyelven ha mondjuk ez erdekli es vegigcsinalja az is lehet hasznos (mondjuk kiegeszitve valami penzuggyel), es siman dolgozhat valami cegnel akik Torokorszaggal, Kazahsztannal uzletelnek. Vagy valami nemzetkozi kapcsolatok munka, konzuli osztaly, tolmacs, akarmi. Bar annak nem neztem utana ebbol mennyi allas van, de biztos van nehany.

Elefántcsontpartot nem Ghána követi véletlenül, mint a második legnagyobb kakaóbab termelő?

@bambababbba Csak enyhébb mértékűre jó és csak egy-egy alkalomra inkább. Ugyanaz az enzim van benne, mint a laktózmentes cuccokban, csak nincs annyi ideje hatni és vannak, akik a laktózmenteset sem tudják megenni, pedig az tovább benne van.

Ami tényleg működik, az a vegán.

Műkincsek áfáját nem említetted..

Egyiptológus végzettséggel esetleg megpróbálhatna csinálni Youtube-csatornát és/vagy blogot. Sokan érdeklődnek az ókori történelem iránt.

Pl. történészi szemmel véleményezhetné, kritizálhatná azt a rengeteg múmiás, fáraós és kleopátrás filmet, és elmondhatná, hogy mennyi minden pontatlanság, hülyeség vagy anakronizmus van bennünk. Ez meg hozna közönséget a kommersz oldalról is.

Nem az a baj az altajisztika, szabad bölcsészet, stb szakokkal hogy vannak, hanem hogy beleültettük a gyerekek fejébe, hogy muszáj elmenni egyetemre, és akármelyik szakra. Így 18 évesen választanak valamit, ami kicsit érdekli őket, de annyira azért nem. Pedig van az egyiptológiának, a zenetudománynak vagy a türkológiának is értelme, nem csak a pénz számít, hanem hozzáadott kultúrális érték az emberiség számára, amit nehéz pénzben és keresletben kifejezni. Ezek a szakok annak a kb évi 1-2 embernek vannak kitalálva, akiknek ez az életük és ezt akarják kutatni, nem azoknak akik szeretnének egy papírt, de helyette elindítják 15-30 fővel hogy meglegyen a fejpénz. Így köt ki nagyon sok bölcsész szakos egy SSC könyvelési osztályán, amiben ugyancsak nincs túl sok hozzáadott érték.

Laktáz enzim: nekem is működik, mondjuk nálam csak határeset volt az intolerancia vizsgálat éréke.
Annak viszont nem örültem, amikor pár éve kivették az ep kártyára vehetők közül, nyilván azt csak mókából, az íze miatt esszük 🙂 :(.

Offtopic:
Miklós, elnézést, lehet én néztem be, de hónapok óta nem látom a bejegyzések között havonta a kiszámoló biztosítási listát - talán júliusi volt utolsó.

Biztos? 🙂 Nyomj egy frissítést. 🙂

@ngergo

“ sajttal túróval kb elvagyok,”

Nem minden sajtban van laktóz, a keményebb sajtokban nincs:)

Illetve van egy határ, hogy mennyit bír lebontani a szervezet, sajttal nekem sincs gondom

@blend-ahmed : Ha az ember melos, pl. komuveskent teglakat rak, akkor termeli a GDP-t, ezt kifizetik neki oraberben es ettol a vasarlonak jobb lesz az elete. (Mert lesz teto a feje felet, stb.) Nem kellenek hozza szuperkepessegek, esz, gyonyoru arcvonasok, stb. Egy mernok a skala aljan ugyanugy csak galyazik, mint a komuves, mig a skala tetejen akar olyasmin is dolgozhat, ami akar kozonseg nelkul is gazdasagi ertek (mint az MI vagy egy uj olajmezo feltarasa, bar ez inkabb a tudosok terepe mar).

Ehhez kepest a showbusiness arrol szol, hogy tudsz-e talalni legalabb 1000 embert a vilagon, akik havonta osszedobjak neked a penzt a megelhetesedre. Konnyu belatni, hogy az emberek 99%-nak ez nem fog osszejonni, foleg, mivel mindenki ugyanazt a par embert koveti. (Neha en is kovetem fel szemmel Dr. Jackson Crawfordot a youtube-on, remek arc, orulok, hogy vegre nem az ehenhalas ellen harcol.)

"Az emelkedés egyik legfőbb mozgatórúgója a vártnál rosszabb munkaügyi adatok. Ez azért jó hír, mert ha rossz hír van, akkor talán csökkenti a FED a kamatokat, így erősödhetnek a részvények."

Vicces, hogy évekig az ment, hogy a jó hír az jó, de a rossz hír még jobb, mert akkor jön az újabb QE, most meg még mindig a rossz hír a jó, mert jön a kamatcsökkentés.

@anon "altajisztika… Ezek a szakok annak a kb évi 1-2 embernek vannak kitalálva, akiknek ez az életük és ezt akarják kutatni, nem azoknak akik szeretnének egy papírt, de helyette elindítják 15-30 fővel hogy meglegyen a fejpénz."
Pontosan.
A zeneakadémián pl. sok hangszernél évente 1-2 főre (de volt, hogy egy hely sem volt) indultak csak szakok. Államilag finanszírozva tényleg fontos lenne a keresletet nézni.
Az ilyen fajta diplomás túlképzésnek nincs értelme.

Középiskolás gyerekek szüleitől hallom nagyon sokszor, hogy még mindig úgy választanak szakot/intézményt a kölöknek hogy olyat tanuljon amivel jól fog keresni egész életében. Értitek, évtizedekre előre megpróbálják lezsírozni az életét, mintha ez még mindig garancia lenne.
Azt senki nem veszi figyelembe hogy a mai szakmák nagy része meg jól eltűnik a süllyesztőben 30 éven belül.

a nevezett törökségkutató, ha elhagyná a t-t a szakmája elejéről, akkor már egy csapásra keresett szakemberré válhatna, mint hagyatéki ügyvéd.

1 év alatt a BUX 34,5%-ot hozott, míg az S&P500 csak 15.59%-ot. Lölő > Zuckerberg

Elnézést a pénzügyi jellegű kommentért, amivel megzavartam a laktózmentes törökméz receptek csereberéjét.

@kovaax Egyrészt nem fekete-fehér a dolog (csóró nincstelen ösztöndíjas ritkán viszi sokra sikerszakmával is, még ha 1-2-t, akinek sikerül véres kardként mutogatnak is, illetve újgazdag családból való úgyszintén ritkán jut koldusbotra, még ha az ilyeneket is előszeretettel mutogatnak elrettentő példaként).

Másrészt a diploma-mániának várható volt, hogy az lesz az eredménye, hogy a társadalom 80-90%-a nem lesz IT-s, mérnök, orvos, stb.

A tudás ÖNMAGÁÉRT való hajszolása, az öncélú művelődés mindig így szűk csoportok kiváltsága volt. Soros Alexander vagy Orbán Ráhel megengedheti azt a luxust, hogy egyiptológus lesz, miközben tőkejövedelemből él, Átlag Józsi és Átlag Juci max ha legalább egy csoffadt garzont örököl(t|ni fog) és "csak a rezsijét/táplálkozását kell keresztfinanszírozni 4 órás Aldis fizetésből, nem egy 200 ezres albi bérleti díjat vagy 20 éves lakáshitelt is.

@1848

Nem akarlak elkeseríteni, de a kommented épp ugyanannyira volt pénzügyi jellegű, csak a laktózos offot lecserélted egy tök indokolatlan lölőzésre. Illetve mégsem hasonlítanám őket össze így, mert előbbi legalább tartalmazhat hasznos infókat másoknak.

Maganvelemeny, de azt az IT-t, ami fixen hoz 1m-t a konyhara, nem lehet ugy megtanulni hogy a gyereknek a szulo valaszt szakmat. Vagy 8 evesen akar operacios rendszert irni... vagy ha nem akkor csak rendszergazda lesz, neha 2m-ert, neha munka nelkul. A fenti allitasra van szamos kiragadott ellenpelda, de nem atlagban a profi programozo csak 1%-ban jon ossze csaladi otletbol.

Őszintén gratulálok az altajisztikusnak és a szüleinek is. 18 évesen nem értett semmihez, némi erőfeszítés és több év után továbbra se ért semmihez, de legalább erről a tényről van már papírja is. Azért megnéztem volna az érveit. “Igaz, hogy nem ismerem az Ohm-törvényt, egy szilárd test egyensúlyi egyenleteit nem tudom felírni, a hello world-ot se tudom megírni egy programnyelvben se, de kapkodhatnának értem is, brühühü.” Nem tudom sajnálni és nem kevés kárörömöt érzek. (BME-n végzett mérnök vagyok.)

A lottónyeremények eddig is adómentesek voltak. Nem értem, mi ez most....

Nem voltak azok, csak már eleve nettóban fizették ki őket, így nem kellett további adót fizetni utána.

@anon és pont ezek a humán diplomások képesek még a legegyszerűbb invoicing melót is elrontani. Van pár év tapasztalatom, csak a két véglet van, a nagyon buta és a nagyon okos és ez gáz

Korábban Miklós cikke arról szólt, hogy a gazdagabb családok generációkon át gazdagabbak, a szegényebb családok generációkon át szegényebbek lesznek.

Én a fiatal tanárokat/óvónőket, sem az ápolókat/védőnőket nem sajnálom, amiért keveset keresnek. Az ő választásuk.

Viszont szomorú, hogy a nyugdíjasoknak és a gyerekeknek, a társadalom legkiszolgáltatottabb rétegeinek a taníttatása-ellátását veszélyeztetjük.

Ezt ismeritek? meglehet nézni, milyen szakon végzetteknek mennyi a fizetésük pár évvel a végzés után. diplomantul.hu/adminisztrativ-adatbazisok-egyesitese Kerestem ezt az altajisztikát, de gondolom, nem végezték el elég sokan ahhoz, hogy megmutassák az ő adataikat is.

@csinolina today i learned, köszi 🙂 (viszont felmerül a kérdés bennem, hogy a LM trapistának akkor mi lehet a létjogosultsága?!)
errefelé a Gouda megy nagyon, az meg kemény mint a ..... szóval ja

meg én próbálkozok "edzeni" magamat, mindig egy picivel többet enni tejszínes cuccból, tejes cuccból, ilyenekből, hátha nő a toleranciám (eddig úgy látom hogy nagyon nagyon lassan, de változik)

megvan az előnye is, műtét után 2 napig nem sikerült wct látogatni, lehúztam egy pohár tejet (már nem a wcn), és rögtön megoldódott 🙂
plusz én szeretem is a LM tej édes ízét

@livia 30 éve az orvos meg az ügyvéd mentek nagyot, egyik sem tűnt el, és tippre még 30 évig nem is fognak
most a programozó megy nagyot (a fentiek mellett), az sem látszik úgy, hogy 30 év múlva eltűnne (az önjelölt szakértők "az AI lecseréli a programozókat" féle konteót most toljuk félre)

@gaborr a cigi vagy a pia extra adóztatása népegészségügyi kérdéssé tehetö. Az üzemanyagok áremelkedése viszont minden termékbe be fog èpülni, föleg egy országban ahol a közúti áruszállitás a fö logisztikai megoldás B2B ès B2C is. a fö fogyasztó nem a lakossâg...

Várom már, a taxisok is mikor csipognak majd újra, hogy korrigálni kéne a hatósági árakat.

A benzin áremelés mindenkire fog vonatkozni? Nem a magánszemélyekkel van a gondom, hanem a szállítókkal, ez tolni fogja az inflát..

@gaborr "Speciel az üzemanyagot érintő adóemeléssel ugyanúgy egyet tudok érteni, mint a cigaretta adójának az állandó emelésével."

Feltételezem, téged egyik sem érint, mert nem dohányzol és busszal jársz. 😀

Viccet félretéve, én is egyet értek mindkettővel. A cigit olyan drágán kellene tartani, hogy a csempészek még azért ne tudjanak mindenkit megvesztegetni, a benzin jövedéki adóját meg a szállítók le tudják írni, a magánszemélyek meg gondolják már meg, mivel és hová mennek. Ma azt hittem, kigyulladt az utcánkon valami, közben csak elindult egy régi platós csotrogány és az eregette a füstöt. (Ilyent még nem láttam. És a szagában sem csak a dízelt éreztem, égett valami műanyag is.) Kíváncsi lennék, hogy az ilyen kocsik milyen üzemanyagár mellett maradnának a garázsban.

Bizony, nem mindegy hol diplomázik az ember.

Szerencsére ez nekem már általános iskolás koromban is a napnál világosabb volt.

Háááát, azért az amerikai nyugdíjas 4200 dolcsis bevételét mégiscsak lehet forintosítani. Ha van lakása, azon kívül a legtöbb dolog nagyjából ugyanannyi mint itthon. Most épp Cruise hajóra megyek arrafelé, 1 hónap luxus hajózás, utazás, teljes ellátással pont 2000$ per fő neki is, nekem is, mindenkinek. Szóval amíg az USA nyugdíjasok fele simán elmehet élete végéig a karibra napsütésben korlátlan zabára, addig a hazai átlagnyugdijasnak a megélhetése a lidlis akciótól függ...

"Sok évvel ezelőtt olvastam egy véletlenül kezembe kerülő szegedi egyetemi lapban egy írást. A szerző azon volt kiakadva, hogy kiment az egyetemi állásbörzére, de minden cég csak mérnököt meg informatikust keresett..."

Ez tényleg sok évvel ezelőtt lehetett, mert azóta már mérnökből is Dunát lehet rekeszteni, rengeteg gépészmérnöki, mechatronikai mérnöki, stb. diplomát ontottak ki az egyetemek az elmúlt években, olyan mérnöki szakokon amiken 2010-ben még csak Einstein 2. és Einstein 3. volt képes diplomát szerezni (mindenki más kihullott), a mi egyetemünk dísznövényekkel tele rakta az aulát a diplomaosztón, hogy ne kongjon annyira az ürességtől...
(Ez a felhígulás persze a fizetésekben is megmutatkozik, hatalmas bóni mérnöknek lenni 850-ért, miközben egy buszsofőr is megkeres 730-at... 😀 )
Persze jobb mint egy büfészakos diplomával krumplit sütni, ez még éppenséggel igaz 🙂

@1848: az inflációt is figyelembevébe már nem ilyen rózsás a helyzet.

Azért megjegyzem, egyiptológus és más ókori filológia szakokra pont hogy kevesen mennek, a ponthatárok nem alacsonyak, és a többségük pont hogy el tud viszonylag korrekt módon helyezkedni, mivel nekik jellemzően van felsőfokú angol tudásuk, és legöbb esetben egy másik idegen nyelven is, és könnyen bele tusnak tanulni más területekbe. Csak nem egyiptológusként dolgoznak, hanem valamilyen SSC munka.

Tömeget nem belőlük képeznek,hanem általánosabb szakokon. Amibe beletartozik pl. egy rakás gazdasági-üzleti szakon végzett is, ahol nem a szakkal van baj, hanem hogy a tömegképzést elvégzik olyanok is, akik soft skill szempontból teljesen életképtelenek,

@Lívia

"még mindig úgy választanak szakot/intézményt a kölöknek hogy olyat tanuljon amivel jól fog keresni egész életében. "

Miért, hogyan kellene? Ha olyan szakmára megy, amivel most sem keres jól, akkor mi lesz 30 év múlva? Minden irányzaton vannak jól fizető szakmák, meg kevésbé azok. Ami ma jól fizet, arról 10 év múlva remélhetőleg könnyebben képzi át magát az ember.

Én mérnök informatikus vagyok. Kb 15 éve vagyok az iparban, 3-szor kellett magam gyökeresen átképeznem az új trchnológiák és szerepkörök miatt, és most bejött a generikus AI is. Egyszer sem kellett nulláról kezdenem.

Altajisztika. Ismertem ilyen arcokat, az egyetemen volt bölcsész barátnőm. A baráti köre ilyen arcokból állt, akik minden BTK-s buli előtt búslakodtak a bor mellett, hogy mit fognak kezdeni ezzel a diplomával. Tenni azomban semmit se tettek, csak exemet sikerült bevonni egy Google Adwords versenybe (utána ezen a területen helyezkedett el). Sógornőm filozófia szakról képezte át magát végül TB ügyintézőnek egyetem után.
Hogy miért választ valaki ilyen szakot? A fentiek közül mindegyik kis falu első generációs egyetemistája, akiknek senki nem mondta el, hogy 3-5-7 év után kezdhetik újra a tanulást majd valami versenyképes területen. Kb az alapján választottak szakot, hogy mi ment jól a gimiben - tipikusan a nyelvek vagy a magyar, ha szeretett olvasni.

@Penge: szerintem a felsőoktatás nem csak arról szól, hogy valaki kitanul egy szakmát. Ha erről lenne, szó, akkor pár hónapos tanfolyamon is ki lehetne képezni valakit "IT"-snek.
Pont azért hívják egyetemnek, hogy a hallgató ne váljon szakbarbárrá, hanem kapjon valami képet a világról.
Nekünk a Kandón már az első évben volt pl. közgazdaságtan. Persze a legtöbb kockafej rühellte, de szerintem nagyon hasznos volt.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram