A FED szerdai ülésén elhatározta a kötvényvásárlások gyorsabb kivezetését, így már márciusban befejezhetik a kamatleszorítások és pénzöntések ezen formáját. Utána elvileg jöhet akár a kamatemelés is. Már egyszer sem említették az eddigi mantrát, miszerint az infláció csak ideiglenes lenne, helyette azt mondták, hogy jövő év vége felé enyhülhet az inflációs nyomás.
Az Európai Jegybank is a kötvényvásárlások csökkentéséről döntött, de szerintük 2024-ig nincs miért emelni a mínusz 0,5%-os alapkamaton. Eddig is elég kárt csinált a negatív alapkamat, hadd maradjon még néhány évig.
Az Angol Jegybank, a nagyok között egyedüliként emelte az irányadó kamatlábat, 0,1%-ról 0,25%-ra, 5,2%-os, emelkedő infláció mellett. Meg is kapta a magáét, hogy mit képzel, mi lesz így a szegény eladósodott cégekkel.
Az amerikai infláció új bűnbakjai a mohóvá váló cégek, akik kihasználva az alkalmat, annyit kérnek a termékeikért, amennyit csak nem szégyellnek. Nehéz vitába szállni az érveléssel, hiszen soha nem volt még ekkora az amerikai cégek profitrátája a bevétel arányában, de ilyen a piac: ha valamit többért is el tudok adni, mint eddig, miért ne tenném.
A török líra szomorú példája annak, hogyan lehet szétverni egy deviza értékét hozzá nem értő politikusoknak. A török elnök szerint azért magas az infláció, mert magas az alapkamat és nem azért magas az alapkamat, mert magas az infláció. Úgyhogy többet erővel mint ésszel alapon öt százalékponttal csökkentette a kézi vezérelt jegybank által az alapkamatot. Ennek hatására a török líra egy hónap alatt újra elvesztette az értékének felét. 2018 elején még 3,8 líra volt egy amerikai dollár (10 éve pedig 1,8), mostanra már 15,5 líránál is többet kell adni a dollárért. (Átültetve forintra: mintha a tíz éve még 270 forintos euró ma 2320 forint lenne.)
S mi történt ilyen mértékű leértékelés hatására? (Azon kívül, hogy az emberek lírában tartott vagyona semmivé lett.) Úgy van, felpörgött az infláció.
Update: vasárnapra már 16.42 líra lett az amerikai dollár új árfolyama, egyelőre nincs megállás a zuhanásban.
Kína a sharing economy koronázatlan királya: a szektor felel a GDP 10%-áért és 830 millió kínai vett igénybe valamilyen szolgáltatást a szektorban 2020-ban.
Az amerikai ipari termelés már a járvány előtti szintek felett jár, a termelés lemaradása már nem lehet oka az amerikai termékek hiányának.
Azonban továbbra is gond a kínai és távol-keleti import, az omikron variáns térnyerése miatt Kínában további lezárások várhatóak, illetve az amerikai kikötők emberhiánya miatt a teherhajók gyakran négy hetet is várnak a kirakodásra. Negatív vélemények szerint akár 2024 közepe is lehet, mire újra helyre áll a rend a világkereskedelemben.
A Reddit készül kilépni a tőzsdére részvénykibocsátás által. Az elhíresült reddites fórumozók, akik az egekbe emeltek több részvény árát is, már kijelentették, hogy így akarnak tenni a Reddit saját részvényeivel is.
Az MNB újra kamatot emelt, az irányadó kamat így 3,6% lett. Azonban sajnos ezen senki nem hatódott meg, az euró árfolyama megint 370 forint fölé szaladt. Pedig még azt is bejelentették, hogy megszűntetik a növekedési kötvényprogramot, ami során egyes cégek kötvényeit vásárolták fel. (Azért nem kell izgulni, az utolsó pillanatban a 4iG még éppen be tudott csusszanni a kedvezményezettek közé a maga szerény kis 350 milliárd forintjával, nincs veszélyben a Digi felvásárlása.)
Sőt, a magyar állampapírok vásárlását is abbahagyták, pedig az elmúlt bő évben az MNB vásárolta fel az állampapírok szűk felét, immár közel 10%-át birtokolja a teljes magyar államadósságnak.
Nagyon úgy tűnik, elkéstek a szigorítással néhány évet, sokkal nagyobb kamatemelésre lesz szükség, mint heti 0,2-0,3 százalékpontra.
Döntöttek a Diákhitel kamatáról is, a Diákhitel 2 kamata maradt 1,99%.
Közben január elsejétől érvénybe lép az MNB ajánlása a sikerdíjas befektetési alapokkal kapcsolatban, ami eddig a szabadrablás szinonimája volt gyakran. Az alapkezelő azt mondta, hogy a szokásosan magas alapkezelői díj mellett(!!!!) ha megveri a benchmarkot, akkor még elkéri a hozam ötödét. Aztán megtette benchmarknak a diszkontkincstárjegyet a maga 0,3%-os hozamával. Ha valamelyik évben még azt sem érte el, akkor nem kért plusz pénzt, viszont a következő évben már igen.
Most az MNB elvárja, hogy a benchmarknak legyen valami köze az alap összetételéhez, illetve ne évente nézzék, hanem először dolgozza le az alap a veszteséget és csak utána tartsa a markát az alapkezelő. Bővebben az ajánlás erre.
Forint megy a török líra útján.
Ha ezek nyernek jövőre megint, nem kérdés, hogy merre megy tovább.
Megérdemelnék, hogy ők takarítsák el azt a szemétdombot, amit 11 év alatt összehoztak.
7,4%-os az infláció.
Lakossági állampapírokkal bukta van, nem kevés.
Vajon mikor veszik ki tömegesen az emberek?
Magam részéről bevezetem az eurót.
11 év alatt 35%-kal ér kevesebbet a forint.
Nem fogom ölbe tett kézzel nézni, ahogy tovább elértéktelenítik.
2022. június végéig biztosan velünk maradnak a Széchenyi Kártya Program kedvezményes hiteltermékei (GO!) – jelentette be a Kavosz. Az elérhető hitelösszegek növekednek, kamatok változatlanok 0.1-0.5%.
Reddit részvény, abból mekkora rally lesz..:) Szeretnék még az elején beszállni...
Jelenleg a dollárban és euróban vásáról részvényeim "tartják el" az állampapíros biztonsági tartalékomat. :/
Nem hittem volna magamról, hogy elkezdek parázni, de mostanában elkezdtem. Szerintem én is a megtakarításom nagy részét átrakom euróba és már az is jobbnak tűnik, ha csak egy olcsó devizaszámlán pihen, minthogy egyszerűen elinflálódjon. A Raiffeisen egész szimpatikus.
OFF:
szerintetek mekkora összegű befizetésnél kockáztatok egy NAV vizsgálatot, ha a semmiből befizetek pár ezer eurót egy magyar számlára? EU-n kívülről akarom hazahozni...
Kíváncsi leszek, hogy a több cégnél tervezett 0-3%-os fizetés "emeléseknek" milyen hatása lesz az állítólagos munkaerő hiány mellett.
Hallottam pár helyen, hogy Erdogán terve "csődbe vinni" az országot, hogy így szabaduljon meg a külföldi függőségtől és adósságoktól.
Szerinted lehet emögött valami?
Folyik a lakosság szisztematikus kirablása. Ahogy azt évek óta tudni lehetett.
Nincs itt semmi látnivaló.
IBKR-nél mikor lesz már TBSZ számla? 🙂
Van infója valakinek.
itt az idő lírát venni :))
PMÁP kérdés: ha veszek 2026/I-t jelenlegi feltételekkel (kamatprémium 1,25%, 1%-os visszaváltási díj), akkor ez lejáratig kőbe van vésve, vagy ilyet ne gondoljak, és kényük-kedvük szerint változtatgathatják bármikor (a la gránitszilárdság)?
Abszolút igazatok van, a PMÁP is felejtő, nem fog tudni utána menni az inflációnak, ha csak 5,1%-ot kalkulál majd a 2021-es KSH kosárka.
Augusztusban fél kiló kenyér 290 Ft volt, most 380 Ft. Most akkor mi van?
Nem értem mi a baj azzal, hogy 11 év alatt 35%-al gyengült a Forint árfolyam az Euróhoz képest, az átlagbér pedig 100%-al lett magasabb ugyanezen időszak alatt. Tehát a Forintban kapott béredből most több Eurót tudsz venni (ha már ez olyan fontos), mint 11 évvel ezelőtt.
A Forint megtakarításból venni kell ingatlant, aranyat, kinek mi tetszik és akkor legalább az inflációt kompenzálod. Nyilván most nem jó Forintban parkoltatni a pénzed, de attól még a béred jobban fejlődött az utóbbi években, mint a Forint gyengülése...
Amerikai jegybank kametemelésnek milyen hatása lesz szerintetek? Részvények? Nálunk, hogy csapódik le? Esetleg fektessek wcpapírba MÁP plusz helyett?
A jövő hónaptól mi is Ausztriai céges bankszámlára irányítjuk az eurós bevételeinket, és elkezdjük helyette elhasználni a MÁP+ egyenlegünket. 8% körüli inflációnál egyáltalán nem poén a 4% kamat, de nagy félelmem, hogy mi lesz, ha nem lehet babokért évközben kiutalni a MÁP+ egyenleget, mint most, hanem rátesznek egy vaskos díjat. Akkor vagy végig nézem, 1 évig hogyan romlik a pénz, vagy bevállalom a nagy díjat évközben.
Most azt számoltam, hogy ha egy év alatt az euró a mostani 367 Ft-os árfolyamáról 381 Ft-ra gyengül, akkor ugyanott vagyok, mintha forintban 1 évig kamatozna MÁP+ számlán. Ha pedig van olyan osztrák megoldás, ahol 0%-nál több kamatot elérek, akkor még jobb az egyenleg.
2020 végén határoztuk el, hogy építkezni fogunk, egészen vállalható költségekkel. Aztán a bürokrácia és két kókler tervező keresztül húzta a számításainkat, így Január lesz a kezdés, de legalább végre megvan minden papírunk. 1 év alatt a tervezett költségünk másfélszeresére nőtt. Az egyetlen szerencsénk, hogy még a nagy bumm előtt be tudunk vásárolni elég sok alapanyagot. Valójában most már annyi pénzünk van benne, hogy nem tudunk kiszállni. A telkünk értéke kb. a duplájára emelkedett, csak hát nem csak a miénk értéke lett több 🙂 Szóval belevágunk CSOK+ZÖLD otthonnal, piaci hitel nélkül, ami ilyen magas infláció mellett elég baráti.
Kénytelen vagyok a mozgatható tőkénket MÁP+ban tartani, ami azért fájdalmas, mert a részvényeim 2020 március óta megduplázták magukat. Mellette elkezdtem crypto liquidity poolokba/farmokba fektetni, amik nagyon durva passzívot hoznak. Így is fájdalmas.
Nem tudni mi lesz... Szerintem kb. bármelyik percben lehet bármi és még annak is az ellentéte.
EKB: a döntésük értelmében: egy kamatemelés a déli államok esetleges csődjével, és a gazd. lassulásával jobban fájna nekik, mint a kockázat, hogy nem lesz emelés és elszalad az infla. Én bevallom őszintén, hogy "bátor" cselekedetnek tartom ezt a jelenlegi helyzetben, mondhatni vakmerő cselekedetnek.
Azaz szabad út az alacsony kamatoknak, ingatlanlufi további fújásának. Merész.
Ugyanakkor a tengeren túlon 2022-ben 3 azaz három kamatemelés lesz.
HUF árfolyam:
Én vettem CHF-ért HUF-t (bízom benne ;). Mondjuk nem a mostani "top" áron, kicsit előbb...
Az, hogy innen további gyengülés jön. Nem tudom, szerintem nem fog. Az már nagyon fájna a gazdaságnak egy javarészt import alapon működő országban.
Szerintem venni majd akkor kell EUR-t amikor erős lesz a HUF.
@roller
Mi a baj a 35%-kal???
Nézd meg, hogy teljesített 11 év alatt a cseh, román, bolgár, horvát deviza.
Csehek még erősödtek is, horvátok 3-4% között gyengültek, eközben a forint 35%-ot gyengült. Ez a Fidesz sara.
Igaz, ezt se adja le a pártpropaganda gépezet, ahogy a 2010-hez képest nominálisan duplázódó államadósságot sem.
@roller Az Euró is inflálódik. Az átlagbér nőtt annyit, hogy a forint romlását ÉS az euró inflációját kd kitermelje?
És a medián bér, ami még számít is?
Ahhoz képest hogy elvileg szigorítás van, továbbra is megy a 2.5%-os zöldhitel, mert az még nagyon kell a lávaforróságú ingatlanpiacra... Bár tapasztalataim szerint ez egy mentőöv a NER-es ingatlanberuházóknak hogy még ki tudjanak szállni időben.
Még mindig kérdés hogy MÁP+ helyett az okosok szerint mibe kellene menekülni? Legtöbb ember megtakarítása vesztartalek és rövidebb távon ingatlancel. Bevezetjuk magunknak az Eurót, aminek szintén ha jól tudom 5% körüli az inflációja. Ráadásul okosban is kell váltani, mert azért van vétel és eladás árfolyam.
Úgy látom komoly kockázat vállalás nélkül nem menekülünk az infláció elől, aki merész teheti a tőzsdei lufiba a vesztartalekat, vagy éppen egy ingatlanvasarlas fut zátonyra jó 10 évre ha pukkan. Persze mindig az nyer aki mer, nekem sajnos nincs olyan tőkém amit 10+ évre elfelejthetek.
@copywriter
Ausztriában -0,62% az alapkamat, nagy durranásra ne számíts. Remélem az EKB is észhez tér hamarosan, bár akkor a déli államoknak kampec, szóval patthelyzet. Ettől függetlenül még mindig jobb euróban tartani pénzt mint forintban.
@roller mondjuk annyi a baj, hogy a 2x-es atlagber mellett 11 ev alatt az ingatlanok ara megtriplazodott az elelmiszereke megnegyszerezodott, a kocsik, ruhak, gyogyszerek tomegkozlekedes es uzemanyagok ara duplazodott meg ugy a szolgaltatasok is legalalabb 3x annyiba kerulnek... szoval jobban elsz?
@bruce
Szia!
2015 decemnerében kérdeztem meg utoljára az OTP Banki ügyintézőt a devíza átutalások és befizetések kapcsán, hogy mennyi a lejelentési kötelezettség:
-Valuta esetén 3 millió forint volt akkor.
@alfa
Ennél frissebb infót nem találtam:
reddit.com/r/kiszamolo/comments/rc18h2/interactive_brokers_tbsz_update/
Spoiler:
Valamikor '22-ben.
@torrente Ha ez a terve Erdogannak akkor hülyébb mint gondoltuk. Így nem lehet megszabadulni az adósságtól még akkor sem ha csak lírában adósodtak el. Mert lehet hogy elértéktelende az adósság, csak elértéktelenedne minden más is miközben összeomlik a gazdaság is. Fillérekért felvásárolnák az országot, plusz még masszívan el kellene adósodni devizában hogy stabilizálni lehessen a valutájukat.
Kiváncsi vagyok mi lesz a forinttal. Egyértelműen válaszúthoz értünk. Vagy elkezdik megfogni az árfolyamot a régiónál nagyobb kamatemelésekkel vagy a török út. Hajlok rá hogy higyjek Zsiday Viktornak hogy az MNB rákényszerül egy új monetáris rezsimre, de sajnos Magyarországnak is van erdogani képességekkel megáldott vezetője aki még bekavarhat...
@roller
Ugye csak trollkodsz? Szerinted az eurós nyugati jövedelmek nem emelkedtek ezidő alatt?
Ami valójában történt: jövedelmek tekintetében euróban számolva semmivel sem közeledtünk a nyugathoz, lehet még nyílt is az olló. Hiába volt %-osan több a magyar jövedelem emelkedés hazai devizában számolva, ha közben romlott a Forint... A csúszó leértékelés megette a növekedés többletet.
Csak közben a Forint alapú megtakarítások értéke meg elpárolgott, magyarul aki a hazai devizában tett félre (pl. államkötvényekbe), az szegényedett a nyugathoz képest.
"Az Európai Jegybank is a kötvényvásárlások csökkentéséről döntött, de szerintük 2024-ig nincs miért emelni a mínusz 0,5%-os alapkamaton. Eddig is elég kárt csinált a negatív alapkamat, hadd maradjon még néhány évig."
Es ilyenkor mi van? Ha a nagy jegybankok elkezdenek emelni, FED, UK.. Marpedig elkezdik, kezdtek.. akkor ha az EUR kamatok igy maradnak, sima liba egy durva EUR gyengules. Az meg erositi az infla spiralt.
Nemeto.-ban is akkora mar az ingatlan lufi, hogy az kokemeny riziko, nem csak a deli allamok allamadossaga. Ez azert igy tobb mint bator.
Szerintem ez csak egy kommunikacio jelenleg. Jon az omicron, rekord infla. Vmit lepni kell elobb utobb es akkor az fajni fog.
@a-svajci "Azaz szabad út az alacsony kamatoknak, ingatlanlufi további fújásának. Merész.
Ugyanakkor a tengeren túlon 2022-ben 3 azaz három kamatemelés lesz."
Hat ja, ez szerintem is tobb mint meresz. USA egyelore 3 lepcsos kamatemelest es a QE kivezeteset marciusra jelentette be. Ennek fenyeben az ECB nagyon meresz..
Nemetek eleg erzekenyek az inflara. Parasztlazadas lesz:)
@husz-janos-puszita Most jöttem rá, hogy nekem a bank 356 Ft-os vételi árfolyamon váltja be a beérkező eurómat, míg, ha a forintomat majd át akarom váltani euróra, 377 Ft-os eladásin adja el nekem. Így még kedvezőbb a képlet.
Aki a forintnak a török lírához hasonló trendet vizionál, az nem volt képes értően elolvasni a cikket, és a matematikával is komoly gondjai vannak (lsd. nagyságrendek).
Bár ezekre nincs is szükség mások riogatásához.
Van egyébként pozitív hozadéka is a magas infláció/alacsony kamat kombónak. Az eladósodott országoknak, cégeknek és magánszemélyeknek is sokat segít, hogy csökkenjen az adósságuk a készpénztartók és a hitelezők kárára.
Szerintem logikusan következik a mai helyzet. 100% körüli államadósság mellett nem igazán van más módszer mint elinflálni az adósságot, emiatt én a következő 5 évben sem várok mást. A fejlett jegybankok látványosan azt gondolják, hogy egy hirtelen kamatemelés a legrosszabb amit tehetnek a világgazdasággal.
A probléma mindössze annyi, hogy a mostani infláció nem áll meg Hegyeshalomnál, hanem globális jelenség. Amcsi barátainknál több évtizedes rekordokat döntöget például.
Lehet itt szidni a PMÁP-ot, de arról nem vagyok meggyőződve, hogy a feltörés, átváltás, stb-stb. költségeit mindig érdemes bevállalni egyes felemlegetett alternatív megoldások kedvéért. Persze a politikai felhangoktól függetlenül mindig megéri diverzifikálni, nem csak az eszköz típusa, de a pénznem szerint is.
@surci "Bár tapasztalataim szerint ez egy mentőöv a NER-es ingatlanberuházóknak hogy még ki tudjanak szállni időben."
Igy van! De han irtam volna, akkor en lennek a ko**og nemetbe szakad bevandorlo aki fikazza a csaladtamogatasokat:)
Az egesz rendszer csak k nagy penzpumpa. Aztan majd lehet zsebbe nyulni a tobbsegnek.
Hagyd már abba ezt a bitcoinos trollkodást. Tojunk a coinjaidra, senkit nem érdekel.
Ja, meg olvass utána, mekkora siker a bitcoin San Salvadorban. Államcsőd a vége lassan.
Vágott Kína is. Nem tudom... Jól látom, vagy sem, hogy meg van ágyazva a terep egy hiperinflának?
Véleményem szerint jobb korábban végetvetni az elmúlt 10+ év közép- és spórolók rétegének kizsákmányolására irányuló VILÁGSZINTŰ politikának, mint később.
Totális fals szignál a jövő generációjának, hogy "nem érdemes spórolni, mert úgysem tudsz annyit spórolni, hogy vehess is belőle valamit - és ha spórolsz: a negatív kamatok miatt nemhogy hozna a pénzed valamit - de megeszik azt a bankok . Ehelyett a megoldás: vegyél fel hitelt, és legyél adós..."
Mi ez, ha nem egy torz, elfajzott politika?
Épp azt kellene "hirdetni", hogy "először spórolj, utána költs".
" Ennek hatására a török líra egy hónap alatt újra elvesztette az értékének felét. 2018 elején még 3,8 líra volt egy amerikai dollár (10 éve pedig 1,8), mostanra már 15,5 líránál is többet kell adni a dollárért."
És??? Talán fellázadtak a törökök? Talán kimentek az utcára, hogy megdöntsék a kormányt? Nem!
Ezek szerint nincs is probléma. A törökök már régóta dollárban, vagy euróban tartják a pénzüket, mint a kínaiak.
Olvass utána, hogy lázadnak.
"Olvass utána, hogy lázadnak."
Milyen lázadás lehet az, amitől nem visszhangzik a világmédia?
@bobo
Ez érdekes kérdés, hogy hol a gyújtópont a törököknél... Nem vagyok összeesküvés-elmélet párti, de lehet, hogy ők "a kísérleti labor" ? (Mennyit tűrnek az emberek...)
Persze nem ismerjük a gazdaságot, hogy ott pl. mekkora az import arány, mennyire önellátóak, milyen pl. az élelmiszerárak szerkezete (mennyi adó stb...). - Szerintem ezekkel elég szépen lehet "manipulálni" úgy, hogy még éppen ne forrongjon a nép.
Mindenesetre valamiért az az érzésem van, hogy recsegve-ropogva akarják megmenteni az "állandó növekedés" rendszerét, ami az elmúlt 10 évben csak azért nem dőlt össze, mert folyamatosan támasztották.
És igen: Épp ez az a rendszer, ami a környezetünket és bolygónkat tönkrevágja. Fel kellene már ismerni, hogy ez az út sehova sem vezet.
Lehet, hogy meg fog jelenni az emberekben az igaz kapcsolatok iránti igény a pénzzel szemben? Mint régen? A 80-as években?
Jó lenne...
@bobo Ugyan az amelyik nem ír a vilagsikerű magyar járványkezelésről és a magyar csodáról?! Attól, hogy dolgok nincsenek az arcodba tolva még bizony megtörténnek. Ajánlom a let me google that for you oldalt számodra ha kíváncsi vagy és akár 1 másodperc energiát hajlandó vagy belefeccölni.
MÁP+-nál jelenleg 0,25% a költsége annak, ha nem kamatfordulónál (vagy nyilván a lejáratnál) veszem ki a pénzemet. Bevallom őszintén, nem néztem utána, de lehetséges ezt egyoldalúan módosítani egyik napról a másikra mondjuk úgy, hogy kamatfordulónál sem lesz díjtalan és a 0,25%-is emelkedik?
Szívem szerint betolnám az összes pénzemet MÁP+-ba még így is, mert egyszerűbb, biztonságosabb megoldást most sem látok, de legalább így kevésbé enné az infla a pénzemet mint most. Viszont ha elvi lehetősége is van annak, hogy a kivételi kezdvező feltételek változhatnak utólag, akkor nem tudom hogyan tovább.
Most nézem végig másodszorra, hogy a lakásmegtakarításaimat felzabálja az áremelkedés/infláció...
Azért csak sikerült egyet rúgni a családtámogatásokba a zöld hitel kapcsán 🙂
Bravó
"Családpolitikai elvárás – így pl. gyermekvállalás – nem feltétele az NHP Zöld Otthon Hitel felvételének"
@ gertitorpee és ha sosem emelnek kamatot, elinflálják az adósságot akkor mi lesz az ingatlan árakkal? Kelenföldi 50 négyzetméteres panel majd 100 milló lesz? Y és Z generáció az fogadja majd el a tényt, hogy sose fog tudni venni semmit? Mondjuk akkor ne is piszkálja őket senki, hogy nem vállalnak gyereket, mert teljesen érthető és logikus lépés a részükről. Félreértések végett ez nem csak Magyarországra igaz. De én nem gondolom, hogy jó ötlet ellehetetleníteni a következő generációkat.
Bocsánatot kérek. Itt sírnak páran, hogy a MÁP már nem fedezi az inflációt sem. Szóval ha van 20 millió forintod MÁP-ban és az infláció 2%-al meghaladja a kamatot, akkor mi is van? Buksz havonta 33 ezer forintot. Az átlagos fórumozó fizetése 500.000 forint fölött van. Gondolom. Meneküljön ki merre lát!!!
Vagy én vagyok eltájolva, és mindenki 100+ milliókat tart állampapírban?
A kérdés költői, de tényleg érdekelne, hogy átlagos lakossági megtakarítás mellett mi a fene értelme van bármilyen befektetésről beszélni, amikor a várható hozam, kamat, akármi töredéke egy kőműves fizetésének?
@vendeg
MÁP+ visszaváltási költsége szerződésben van rögzítve (0% / 0,25%), ehhez nehéz lenne hozzányúlni.
PMÁP és P€MÁP esetén viszont nincs, ott már többször változott is, ráadásul bejelentés nélkül.
@vendeg Én anno felhívtam az Államkincstár ügyfélszolgálatát, és azt nem garantálja semmi, hogy a mostani 0,25%-os év közbeni kivétel költségét nem változtathatják meg akármikor. Ha ez megtörténne, akkor évfordulókor lehet költségmentesen kivenni, addig meg max bosszankodni.
"Augusztusban fél kiló kenyér 290 Ft volt, most 380 Ft. Most akkor mi van?"
LOL
Melyik kenyér, melyik bolt(hálózatban)? Mert ez így önmagában demagóg eléggé.
Ellenpélda:
A madaras teszkóban augusztusban 519HUF volt a kedvenc olasz csomagolt kenyerem, jelenleg 479HUF (nem akciósan, tartósan). Akkor ezen egy példa lapján kijelenthetjük, hogy ismét negatív az infláció?
@hlk ” Azért csak sikerült egyet rúgni a családtámogatásokba a zöld hitel kapcsán ”
Meg veletlenul sem a csaladpolitikaba:) nem veletlenul volt idezojelben es egy szarkasztikus megjegyzes vol (utalva egy masik post alatti tortenesekre)
@vendeg kamatfordulokor a 0% buntetokamat az garantált és köbe vésett, azon nem tudnak változtatni, arra építhetsz. A más időpontokban 0,25 % buntetokamat pedig csak egy ígéret és nincs köbe vésve, ha úgy alakul azon szerződés szeges esete nélkül változtathatnak.
Én magam is map+ ban tartom a pénzem a likviditás miatt. Pont ma jött a hír, hogy ismerostol tudnék venni 5 hk földet 15 millióért, ha úgy döntök.
Na pont ezért van ott ahol. Ha pemapban lenne akkor csak nezhetnem ahogy elmegy mellettem a lehetőség!
@etele-plaza és mennyit buksz ha sehol sem tartod?
Annyi ertelme van, hogy valamennyire ellensúlyozza az infláció hatását, legalább nem az egészet eszi meg! Kockázatmentes! Nem tudok ebben a kategóriában jobbat! Ahhoz kockázatot kellene vállalni
alapblog.hu/mennyi-keszpenzt-erdemes-tartani-65-7-szazalekos-inflacio-mellett/