Tegnap este megjelent a 3%-os lakáshitel törvénytervezete, amiből további dolgok derültek ki.
A legfontosabb, hogy nem zárja ki azokat, akiknek nincs 50%-nál több ingatlanvagyonuk. (Eddig összevissza beszéltek, 50%-ot elérő vagy meghaladó részarányt is bedobták, miközben hatalmas a különbség.) Vagyis, mivel a házunk fele részben az enyém, másik része a feleségemé, mi is vehetünk államilag támogatott hitelből ingatlant. Hurrá. Aztán majd győzzük fizetni a sok adót.
- Házastársaknál elég, ha csak az egyik megfelel az elvárásoknak. Vagyis ha a ház teljesen az én nevemen lenne, akkor is vehetnénk házat államilag támogatva. A jövő évi (és utána még 25 évig) költségvetés már most zokog a várható költségektől.
- Csak az elmúlt 10 évet vizsgálják és 15 millió forint alatti ingatlant nem nézik. Haszonélvezettel terhelt ingatlant se nézik, ha eleve így került a birtokába és a haszonélvező benne élt a kölcsön igénylésekor.
- Köztartozásmentesség kell és 2 év TB viszony, de nappali tagozatos diák is jó. A TB viszony lehet külföldi is.
- Lakásnál a maximális vételár 100 millió forint, háznál 150 millió forint, de a négyzetméter-ár nem lehet több, mint 1,5 millió forint.
- Futamidő maximum 25 év, kamat 3%, maximális hitelösszeg 50 millió forint. (További piaci hitel felvehető, de akár CSOK-kal és egyébbel is kombinálható.)
- Elvileg nem adható át/ki harmadik félnek az ingatlan, az állam 5 évig zálogjogot jegyez be az ingatlanra. Viszont nincs beköltözési kötelezettség sem. (De jó lesz, még több lakatlan, befektetési célú ingatlan lesz szerte az országban.)
- Ha kiderül valami disznóság (például mégis volt másik ingatlan a hiteligénylő nevén), a büntetőkamat jegybanki alapkamat plusz 5 százalékpont lesz.
Röviden összefoglalva: boldog-boldogtalan jogosult lesz rá, kivéve azok, ahol már mindenkinek a családból több ingatlan van a nevén.
Mivel ettől több lakás nem épül, viszont akár 50-60 ezer ember is megjelenhet a piacon vásárlóként, a hajmeresztő áremelkedés garantált. Csak összehasonlításul, a legtöbb ingatlant 2018-ban adták el az országban, akkor szűk 164 ezer ingatlan cserélt gazdát. Ezért ha csak 20 ezer plusz vásárlót jelentene a kamattámogatott hitel, az is kétszámjegyű áremelkedést okozna.
Köszönjük az újabb olajat a túlfűtött magyar ingatlanpiacra, nagy szükségünk volt rá.
Mindenesetre Hitelügyintézős Gáborunk várja az érdeklődők rohamát, telefonszám a honlapján.
Az összerogyott költségvetésnek is nagyon kellett ez az újabb 25 éves, több száz milliárd forintos évi kiadás.
Vajon Marciék szerint mennyibe fog kerülni mindez a magyar költségvetésnek? Szerencsére nem felejtették el a kötelező hatásvizsgálatot sem, közzé is tették:
Van aki még elhiszi, hogy itt valóban a lakhatás támogatása a cél? Én úgy látom inkább a felfújt építőipari és ingatlanpiaci lufi kipukkadásának elkerülése minden áron.
A hatástanulmány nagyon komoly, magyarra fordítva: nem számít, hogy 2025 után mi lesz.
Egyébként annyira sikeres ez a támogató stratégia, hogy:
- Áremelkedésben EU elsők vagyunk (az elmúlt 10 és 15 évben is).
- A legjobb megújulási tempónk 300 év volt (2021-ben)!
- Energiahatékonyságban szinte csak a mediterrán országok vannak mögöttünk.
Saját Kft, osztalékelőlegből van a bevétel és érdekelne a 3%-os hitel, de hogyan lehet erre előminősítést kérni? Minden egyes bankkal egyedileg kell egyeztetni? lehet egyáltalán előminősítést kérni úgy, hogy még nem is lépett életbe a konstrukció?
Beszélj Gaborral
Tegnap kíváncsiságból megnéztem a Tisza programját. Attól tekintsünk el, hogy egy lerabolt országból úgysem lesz rá pénz, de az szimpatikus volt, hogy bérlakás építés van benne, nem pedig ágyba-főbe támogatás. Hihetetlen, hogy mekkora lufit fújtak Orbánék, s most fújják meg tovább... Közgazdászként Nagytól visszavenném a diplomáját, mert ez a kuruzslás kategóriája.
Csak átveszik az eurokonform lózungokat a kisebb ellenzéki pártoktól, köztük ezt is. (Kitől is láttuk ezt? Ja, igen...)
A bérlakásépítést már évek zengik mások, de el lehet képzelni, mi fog történni, ha egyszer rászabadulnak erre is az állami kivitelezők. Épülnek majd kínai mintára a szellemvárosok. Mert ugye közművesítés, eü. ellátás, oktatási intézmények és munkalehetőségek nélkül a „bérlakásprogram" csak putrisor lesz.
Megtanulta ő a közgazdaságtan eszköztárát, csak úgy és arra használja amire szerinte jó és neki kell.
Olyan ez mint amikor megtanulsz hackelni.
Etikus hacker leszel, vagy black hat.
Jól hangzik a közpénzből bérlakásépítés, de megmondom mi lesz belőle a gyakorlatban:
- Haverok, rokonok kapják majd meg a kivitelezést, mások pénzéből fognak másoknak építeni, tehát drága lesz és gagyi.
- Haverok és rokonok fognak benne majdnem ingyen lakni, vagy szociális alapon szavazóbázis, akik tönkreteszik a környéket.
Tudom, tudom, cinikus vagyok, nekem semmi sem jó. Megmondom mit kellene csinálni: jogállamot ahová jön a tőke és érdekelt a saját pénze hatékony elköltésében és a saját tulajdonának megóvásában, értéknövelésében, amit ha biztonságban tud ide meri hozni és alacsony hozammal is megelégszik. Sajnos évtizedekbe telik.
Ez az intézkedés beleillik a sormintába. Eddig is a keresleti oldalt támogatták, mert így lehet feljebb lehet verni az ingatlanvagyon értékét és az adásvétel közvetetten GDP felhajtó hatású. Szóval kozmetikának sem utolsó.
Annyi mindent mondanék, de valójában én voltam a hülye. Az első körös CSOK óta pontosan lehet látni, hogy nincs és nem is lesz megállás.
Ha odadurrantottunk volna (akkor) 40-50M-ért egy 150m2-es családi háznak, papíron rögtön bevállalunk 3 gyereket (egyébként összejöttek), és akkor begyűjtünk minden támogatást... Ha.
Ehelyett gondoltam, csináljuk rendes emberként, albérlet -> panel, aztán ha eljön az idő (HAHAHA, öten nyomorgunk most a panelban, azt hiszem eljött) akkor panel -> családi ház.
Így persze van egy panelünk, amit kb. azonnal megvenne egy madár 80M-ért, csodás befektetésnek hangzik hogy 7-8x a vételkori árának, valójában meg semmit nem tudunk ezzel kezdeni ha 250M alatt (vételárban, vagy vételár+felújítás) esélytelen élhető házat találni.
10 éve hallgattam az egyetemi oktatót, hogy hülye lenne MOST házat venni, hát egekben vannak az árak! Hah! Megvárja amíg bezuhannak, mert ő okos 🙂
Mondjuk SP500-ban mérve elég jól be is zuhantak azóta.
A most 250M értékű ház nem hiszem hogy 2016-ban 40-50 volt. Csak Budán kerestek?
S akkor most mit csináljon az akinek nincs ingatlana? Ha most vesz, és kidurran pár év múlva a lufi (mert egyszer csak kifogynak a megmozdítható emberekből és akkor csak leesik az eladások száma) lemegy az ingatlanok értéke?
Vajon ez a dömping milyen hatással lesz az albérletek árára rövid és hosszútávon ?
Jövőbeli árakat megtippelni spekuláció. Viszont 20 éve csak felfelé mennek.A forint folyamatosan leértékelődik, kevesebbet már soha nem fognak kérni egy házért, maximum reálértéken. Szerintem akkor vegyél ingatlant, amikor szükséged van rá, és ne spekulálj.
Szerintem a legnagyobb hatas az lesz, hogy kozgazdasagi tanulmanyainkbol tudjuk, a forgalomban levo penz legnagyobb resze a kereskedelmi bankokban, hitelfelvetelkor keletkezik, gyakorlatilag a "semmibol" terem az elektronikus folyoszamlara. Ergo egy ilyen hitel kb. olyan, mintha az MNB serenyen nekiallna penzt nyomtatni.
2008 es a QE ota amugy is az a legnagyobb baj a vilagban, hogy tul sok penzt nyomtatnak ki es trukkokkel tartjak alacsony az arszinvonalat, hogy ne lazadozzanak a jobbagyok, pl. a koolaj aran keresztul. Amerika a dollarkotvenyek utan ma is kifizetvagy 7% kamatot, ez is olyan, mintha vadul nyomtatnak a dollart.
Szerintem ez egy ujabb lepes ahhoz, hogy semmit ne erjen a penz, alberletezni es berbol-fizetesbol elni tehat csak sz*rabb lesz a jovoben. Lufi kidurranastol en nem tartanek, 2012 ota a vadul nyomtatott "ingyen penz" folyamatosan az egbe repiti a piacokat.
A keletkezett pénz meg is semmisül amikor visszafizeted a hitelt. Az MNB is ugyanúgy nyomtat pénzt, hitelt ad. Azzal van gond, amikor csókosoknak 0% kamatra, másnak meg 6.5-re.
Kulfodon elo magyar allampolgaroknak is lehet elni ezzel a lehetoseggel?
"Mivel ettől több lakás nem épül" ezt nem teljesen értem. Lehet én nem tudok szöveget értelmezni de a rendelet ezt írja:
"(1) E rendelet célja, hogy támogassa az első megfelelő otthon biztosításának lehetőségét.
(2) Az igénylő a központi költségvetésből az e rendeletben meghatározott feltételekkel
Magyarország területén lévő, belterületi lakás vagy egylakásos lakóépület (a továbbiakban
együtt: otthon) építéséhez, vásárlásához az e rendelet szerinti államilag támogatott
hitelprogramban vehet részt."
tehát építkezéshez is lehet használni az összeget nem?
És ettől több szakember lesz meg nagyobb kapacitás? Annyi fog történni, hogy egyesek, akik ezt nem tudják felvenni kiárazódnak az építési piacról, helyettük azok fognak építeni, akik fel tudják.
Ezzel a logikával elég mindenkinek a bankszámlája és fizetése mögé írni egy nullát és majdnem mindenki röhögve veszi meg a 2-3 milliós négyzetméteráru ingatlanokat.
"(De jó lesz, még több lakatlan, befektetési célú ingatlan lesz szerte az országban.)"
Azért így már nem annyira jó deal, mint amekkorának eddig tűnt.
Eddig az volt a tervem, hogy lerakok 15-öt, felveszek 50-et és a 250-es törlesztő javát kiadásból finanszírozom az első perctől. Ezzel viszont kvázi 30+35-re módosult a kép, ami már nem az a no-brainer kategória, mint aminek reméltem. Nem is fogok belevágni. 1 hiénával kevesebb.
Kíváncsi vagyok mennyi lakatlan befektetési célú ingatlan van az országban. Ismerek valakit, akinek van 3 Budapesten a belvárosban. Nem akarja, hogy lelakja valami ismeretlen ezért lemond lakásonként 3-4 millióról évente. A szabályozáson is lenne mit dolgozni a kormánypárt politikusainak, akinek a nagy része ráadásul jogász.
A Portfolio azt írja, hogy "A társadalmi egyeztetés során a véleményeket 2025. július 29-ig várják a tarsadalmiegyeztetes@me.gov.hu e-mail címen."
Nocsak! Társadalmi egyeztetés? Már ilyen is van? 🙂
Az Európai Központi Bank amikor a lakosság vagyonát méri fel, akkor abba beleszámít az ingatlan vagyon is. Ha van egy lakásár boom, és főleg, ha ez az olcsóbb ingatlanok piacán jelenik meg, akkor kimutatható lesz, hogy a magyaroknak rakéta módon nő a megtakarítása, tehát sokkal jobban fogunk élni mint 4 éve.
Tegnap voltam bent a CIB-nél, azt mondták, hogy csak októberre várható hiteltermék, amit majd lehet igényelni. Azaz hiába nézzünk ma az ingatlan árakat, nincs jelentősége. Pont a tanítási időszak indulása után fog kilőni (mikor még kevesebb ingatlan lesz a piacon), mikor a tehetősebbek már bevásároltak a gyermeküknek a megfelelő városban a kis méretű olcsó lakásból.
Legnagyobb biznisz szerintem továbbra is a családon belüli lakás ingatlan vétel, és felmarkolni mellé a 3% hitelt, majd berakni akár BMÁP-ba. Sem kiadni nem kell az ingatlant, de üresen sem fog állni.
Rokontól nem vehetsz.
3%-os hitelt nagy tetelre, hosszu tavra lehet, hogy erdemes lehet bevallalni.
Kizarja-e ez a szabaly azt, hogy a felesegem (akinek 50%-os tulajdona van az otthonunkban) megvegye tolem 1.5 millios nm aron az en tulajdonomban levo (jelenleg kiadott) lakast ilyen hitelre?
Ha nincs kizaro ok, akkor eljatszom az alabbi gondolattal: felveszi ezt a 3%-os hitelt, ebbol kb 100 millio ft beerkezik hozzam, en ezt berakom jelenleg evi 7%-os hozamu allampapirba. Ennek a hozama, ha jol szamolom, fedezi a hitel torlesztoreszleteit pl egy 20 eves futamidonel (jelenleg meg marad is evi kb. 1 millio). Szerencses esetben a teljes futamidore igaz lesz ez. 5 evig uresen fog allni a lakas, utana pedig ujra elkezdjuk kiadni. Tehat pl 20 ev mulva lesz plusz 100+mFt szabad tokenk, addig nekunk vegig 0Ft-ba kerul a torlesztes, viszont a kovetkezo 5 evben nincs bevetel a lakas kiadasabol. Megeri?
Rokontól nem lehet venni.