Kijött az új inflációs adat, hajszál híja volt, hogy ne zuhanjon 20% alá az éves pénzromlás üteme. De aki ettől aggódott, megnyugodhat, 20,1% lett a júniusi infláció is, így már 10 hónapja tartózkodik 20% felett a magyar pénzromlás üteme. A maginfláció 20,8% lett, a harmonizált index 19,9%.
(Az eurózóna inflációja várhatóan 5,5% lesz a múlt hónapra. A múlt hónapban második helyezett lengyelek inflációs mutatója 11,5%-ra csökkent júniusra. Vagyis a magyar adat majdnem kétszer olyan rossz, mint a második legrosszabb adat és majdnem négyszer több, mint az eurós átlaginfláció.)
Ami jó hír a rosszban, hogy az élelmiszerek ára májushoz képest 0,4%-kal csökkent. Még szép, a tavalyi aszály után jó lett a termés, ötödannyi az energia ára és az ukrán mezőgazdasági termékek is elöntötték az európai piacot, leverve sok területen az árakat. Ezek fényében érdekes kérdés, miért ilyen magas még mindig az élelmiszerek árazása, sokkal alacsonyabb ár lenne indokolt.
A különadókat, meg a világbajnok áfát csökkenô kereslet mellett is fizetni kell:)
Azert ily magas mert mi birkák megvesszük. Velünk mindent meg lehet csinálni. Amíg lesz kereslet, ez így is marad(talán már esik..)
Addig tartják ki a magas árakat amíg csak tudják. Lehet segít majd ez az árfigyelős alkalmazás a dolgon.
Nekem az tűnt fel, hogy hónap végén sokkal több a szabad bevásárlókocsi a boltban. Hó elején pedig szinte lehetetlen akciós terméket találni, mindet szétkapkodják.
CBA és Príma sincs benne, a COOP-ról nem is beszélve. Így aztán a magas árakat nem látjuk, csak az alacsonyakat. Ezekhez a boltokhoz már autóba kell (nekem) ülni.
Még kell várni egy kicsit, miután eljut Orbánhoz, hogy ez így használhatatlan, majd rájuk pirít.
rossz cikkhez ment a kommentem, az árfigyelőhöz akartam, sorry 🙂
Van a HVG-nek egy mai cikke arról, miért ilyen magas az élelmiszerek ára. Sajnos paywall-olt, de azért megosztom:
hvg.hu/360/20230707__elelmiszerarak__profittermeles_aszalyban__meszaros_es_tsai_beruhaznak__husba_vago_kerdesek_HVG
Hitel, azért az érdekelne hogy mit csinál az aki nem barom? Jól megmutatja és ő aztán nem vesz élelmiszert?
A napokban láttam egy nagyon optimista előrejelzést 17% körüli inflációról. Nagyon meglepődtem, és gondoltam, hogy legyen igazuk. Hát, nem lett. Sajnos.
OFF: úgy tűnik, hogy az Államkincstár ma egész nap karbantart.
"Ezúton tájékoztatjuk önöket, hogy WebKincstár, MobilKincstár és TeleKincstár szolgáltatásaink karbantartás miatt átmenetileg nem elérhetőek!"
Februári cikk arról, hogy miért olcsóbb a Pick Németországban, mint Magyarországon:
penzcentrum.hu/vasarlas/20230206/megszolalt-a-pick-folytatodik-a-szalamibotrany-ezert-olcsobb-a-magyar-termek-nemetorszagban-1133763
"Jelenleg Németországban a szalámi áfája 7%, míg Ausztriában 10%, nálunk 27%."
Közben az S&P leminősítés előtt pár órával pénteken napközben a Webkincstár nem elérhető.
Mik is voltak az államcsőd előjelei?
@csinolina
"A különadókat, meg a világbajnok áfát csökkenô kereslet mellett is fizetni kell:)"
Illetve a bizonytalan környezetet, ahol soha nem tudhatod mikor jön ki egy törvény 23:59-kor, hogy holnaptól a kiskereskedelmi láncod Mészáros Lőrinc becsületes tulajdona. Persze egy kicsit finomabban megfogalmazva. 🙂
Magyarország hamarosan vezetni fog a pozitív statisztikákban. Csökkeni fog az elhízott emberek, a magas vérnyomás, a szerzett cukorbetegség és az alkoholizmus és a dohányzók száma is. Miért?! Mert nem lesz miből.
Már látszik a fogyasztás drasztikus csökkenése nem csak az élelmiszerek esetén, de a műszaki cikkek és az autó eladások esetében is. Az ember alkalmazkodik sajnos. Ez egyrészről jó, másrészről nagyon rossz, jó lenne ha azért zabálnánk kevesebbet, mert nem akarunk elhizni és mert tudjuk, hogy egészségtelen, nem azért, mert nincs miből enni és élni se lassan.
Biztos meg lehet magyarázni, hogy miért kerül 500 forintba egy gombóc fagyi. Biztos azt is meg lehet magyarázni, hogy a bolti pálcikás vagy tölcséres miért halálosan egészségtelen.
Viszont én is meg tudom magyarázi, hogy nem azért veszek 2.000 forintból 10 magnum-utánzatot a gyerekeknek és magunknak, mert nem tudnék venni tíz gombócot 5.000-ért, hanem mert nem akarok annyit fizetni.
Ez más termékekre is igaz.
Az akciós termékek nem úgy volt hogy nem része a kosarnak? Hiába akcióznak nem csökkenti az inflációt ?
Ezek fényében érdekes kérdés, miért ilyen magas még mindig az élelmiszerek árazása, sokkal alacsonyabb ár lenne indokolt.
- Azért, mert itt azt akarja tőled a hatalom, hogy minnél szarabbul élj és kilátástalanabb legyen az életed.
Mintha lenne egy vezetésünk aki gyűlöli a saját népét, és a vesztét kívánná a benne élő népeknek.
Azért ennél több eszük van, egy politikusnak az a jó, ha minél jobban élsz. Bármi áron, az ország tönkretétele árán is. Pont itt tartunk most, választási pénzeső, értelmetlen osztogatások után a szakadékba zuhant az ország gazdasága.
@TT, @incognito :
Napokkal ezelőtt meg lett hirdetve, egész hétvégén tart a karbantartás:
allamkincstar.gov.hu/hirek/karbantartas-az-elektronikus-forgalmazasi-csatornakon
Jött egyébként az appban is üzenet.
"Februári cikk arról, hogy miért olcsóbb a Pick Németországban, mint Magyarországon:
“Jelenleg Németországban a szalámi áfája 7%, míg Ausztriában 10%, nálunk 27%.”
Mivel az árkülönbség nagyobb, mint 20%, ezért az áfa önmagában nem indokolja meg a különbséget.
Honnan jön a többi?
Joe, amiért itthon olcsóbb a horvát mogyorókrém, mint ott.
Ott ez a nagybetűs Mogyorókrém, senki nem vesz gagyi Nutellát.
Nálunk egy tizenkettő egy tucat mogyorókrém közé van sorolva, valahová a saját márkás termékek közé. Annyiért is kell adni, hogy megvegyék az emberek. (Egyébként szerintem is jobb, mint a Nutella, de csak onnan tudom, hogy annyiért megvettem, amennyiért adták, a Nutellánál drágábban fel sem emeltem volna a polcról. De most sem venném meg Nutella árban.)
Pont ugyanez a Pick szalámi Németországban. Nem A Szalámi, csak egy a sok közül. Nem is lehet annyiért eladni, mint itthon.
"Van a HVG-nek egy mai cikke arról, miért ilyen magas az élelmiszerek ára. Sajnos paywall-olt, de azért megosztom:"
Ha az itthoni termelői árak miatt drágább, akkor az import termékek ára miért nem sokkal alacsonyabb ugyanabba a kategóriában, mint a hazaiaké? Miért nem eszünk olcsó importot?
"Csökkeni fog az elhízott emberek, a magas vérnyomás, a szerzett cukorbetegség és az alkoholizmus és a dohányzók száma is."
Ez így nem igaz. Nézzük csak az elhízást és a szerzett (2-es típusú) cukorbetegséget: tipikusan az olyan kajáktól alakul ki, amit az emberek még egy borsodi faluban is meg tudnak venni, mondjuk száraztészta, hatósági áras cukor, kamu kólautánzat és társai. A legszegényebbek étkeznek a legkevésbé egészségesen és egészségtudatosan. Inkább az a para, h aki eddig megvette pl. az eritritet (gyakran ezt eszik a diabosok és az IR-esek cukor helyett) 3000 Ft/kg áron, az miből fogja vajon most már megvenni? Bár, az eritrit mentségére legyen mondva, az már 1-2 éve is ennyibe került. Vagy egy allergiás miből veszi meg a mentes (=drágább) élelmiszerét? Az alkohol meg a cigi meg pont az, amit egy függő soha nem fog letenni. Inkább nem eszik, de erre akkor is jutni fog valahogy.
@tt UK-ben a legtöbb élelmiszer áfája 0%, kivéve az alkoholos italokat és pl. csokit, szóval a nem alapvető élelmiszereket, mert arra 20%. Én úgy érzem, hogy ez a normális.
@tejfelesszajupotter Nem lesz kevesebb, mert iszonyatosan túlstresszelik magukat az emberek. Külföldön élek, akárhányszor otthon járok, azt látom, hogy sokkal több az idegbeteg, emberekkel érintkezők közt az, aki gyűlöli munkáját vagy az életét. Aki meg eddig is a cukros lónyálat itta a cigi mellé, az nem fog változtatni, ez egy tudati állapot, amiből legfeljebb csak pszichológus tudná kimozdítani az embert.
Az eredeti magnum 900-1000 forint körül van az olcsóbb boltokban. Mennyi lehet a Balaton partján, 3000Ft? De biztos van aki megveszi. Egyébként a csúcsokhoz képest érezhetően csökkennek az árak, látszik hogy elfogyott a tavalyi pénzeső. Én egyébként hosszú elnyújtott szenvedésre számítok mert egyesével lassan vezetik ki a tavalyi agymenéseket (pl benzin árstop, élelmiszer árstop, a kamatsopról is megmondták már mikor vezetik ki, stb). Így egy nagy sokk helyett elhúzzák évekre a kínlódást. Itt sztem még legalább két évig nem lesz érdemi növekedés
TT,
mondd már meg, ki az aki webkincstáron keresztül tranzaktál, és hitelminősítők értékelése alapján, illetve épp még előtte váltogatja vissza a kis állampapír pakettjét.
Ne komolytalankodjuk már....
Tejfelesszájú:
Alapvetően egyetértek. Egy megjegyzés: nálunk is az a baj a konzumidiotizmussal, hogy erőn felül tolja a plebs. A fogyasztási hitelek felfutásának alapvetően a Bankszektor örült, most nem örülnek annyira. A jelenlegi rövid kamatok már annyira ordítóan fájdalmasan magasak, hogy talán kevésbé veszeget minden barorn sokszázezres telefont aruhitelből, meg áll oda a nagyrészt hitelből erőn felül megvett autójával az annál alig párszor többe kerülő lakása elé. Amit lehet, hogy komoly jelzáloghitel terhel.
Gazdaságilag nehéz időszakok hátránya szerintem az egészséggel kapcsolatos, stressz, bizonytalanság növekedése. De lehet előnye is, mint a covid idején, hogy talán fejben átállunk kicsit más üzemmódra, életszemlélet változhat, viilágossá válhat mi a valódi érték, és mi nem az. (Nyilván nem az élelmiszert megvenni képtelen nélkülözésrre gondolok.).
“Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.”
― G. Michael Hopf, Those Who Remain
@tt
Maradt a besorolás:)
@tt nem lett leminosites
Látnokzsálya: pontosan. Ez elvi kérdés, nem adok érte ennyit és kész. Akkor lemondok róla, csinálok otthon, vagy keresek mást, ami olcsóbban elérhető. Biztos sokan vannak, akik nem engedhetik meg, biztos sokan vagyunk akik nem hajlandóak és tuti van persze, akik tesznek rá, bármi belefér.
Amíg az első kettő kategória kiesését pótolja a harmadik, nagy változás nem lesz. Egy kis csökkenő fogyasztási trend mellett a tömött éttermek, boltok, áruházak még hosszú menetelést sejtetnek..
" nálunk is az a baj a konzumidiotizmussal, hogy erőn felül tolja a plebs."
Igazából erőn felül tolja a lakosság 95%-a, a baj, hogy környezetileg fenntarthatatlan.
Még azt a pofonegyszerű dolgot sem vagyunk képesek elvégezni, h a műanyag zacsikat kivezessük és a G kategóriás elektronikaitermékekre ráírjuk, hogy "enegegia pazarló".
Kiváncsi vagyok, ki venne G osztályú 'energiapazarló' minősítésű mikrót. 🙂
@nbazs
Köszi az infót, ez valahogy elkerülte a figyelmemet. Élő weboldalt nem szoktak lelőni azért egy teljes hétvégére karbantartani, főleg nem egy ilyen fontosat, kíváncsi leszek a végeredményre (ha látható lesz belőle bármi). Egy karbantartás általában néhány óráig szokott tartani, az is inkább éjszaka (hacsak nagyon el nem tolnak valamit).
@nbazs
> Napokkal ezelőtt meg lett hirdetve, egész hétvégén tart a karbantartás:
Köszi a linket, nem tudtam, hogy egyáltalán szóltak. Normális helyen amgától értetődő, hogy a szolgáltatás elérési felületén hirdeted meg, ha karbantartás van. Az Álomkincstárnak ezt a szintet még mindig nem sikerült megugrania. (Nekem pl. csak "szolgáltatás nem elérhető" hibaüzenet jött, az is több percnyi szenvedés után, a bejelentkezési folyamat küönböző részeiben, következetlenül.)
> Jött egyébként az appban is üzenet.
Másokkal egyetemben nem használok "appot", így ez az üzenet nem jutott el hozzám. (Lásd fentebb, hogy hol is kéne szólni az ügyfélnek.)
@rider
> ki az aki webkincstáron keresztül tranzaktál
Másokkal egyetemben pl. én. Egy olyan kétes biztonságú eszköz, mint az okostelefon, nem való pénzügyek intézésére. Nem csak a kellő biztonság hiánya miatt, de a kényelmetlensége miatt is.
@joe
"“Februári cikk arról, hogy miért olcsóbb a Pick Németországban, mint Magyarországon:
“Jelenleg Németországban a szalámi áfája 7%, míg Ausztriában 10%, nálunk 27%.”
Mivel az árkülönbség nagyobb, mint 20%, ezért az áfa önmagában nem indokolja meg a különbséget.
Honnan jön a többi?"
Méretgazdaságosság, nincsenek extraprofit-adók, ársapkák.
Ezen kívül kiszámítható az üzleti környezet és valódi demokrácia / vagyonbiztonság van. Ergo nem minél hamarabb kell beszedni a profitot, hanem lehet hosszú távra tervezni.
Tegnap vásároltam a zöldséges él 5 db őszibarack őt és 42 dk cseresznyét. Az öt darab barack, 1,24 kg lett. A ketzőért fizettem 4560 Ft-ot. Szerettem volna még málnát is venni, nagyon jól nézett ki, 25 vagy 30 dk lehetett a dobozzal, 2,999 Ft lett volna. Azt ha elosztom 378 Ft Eur/HUF árfolyammal, akkor 7,93 Eur jön ki. Sosem láttam Németországban piros bogyós (se málna, se ribizli, se áfonya) gyümölcsöt ilyen kiszerelésben 7, 93 Eur-ért.
És évről évre, kevesebb gyümölcsök veszek, kevesebb nyári gyümölcsös sütit sütök, vagy készítek, ritkábban van hideg meggyleves.
"Magyarország évről évre jobban teljesít!" Meg a [szerkesztve], azt!
"Egy olyan kétes biztonságú eszköz, mint az okostelefon, nem való pénzügyek intézésére. Nem csak a kellő biztonság hiánya miatt, de a kényelmetlensége miatt is."
Bár én - pont az itt olvasottak végiggondolása után - nemrég töröltem a MÁK appot és azóta csak a Webkincstárt használom, azért az állítás 2. felével vitatkoznék. Sokkal-sokkal kényelmesebb és átláthatóbb az app, mint az asztali felület. És egyébként ez csomó másra is igaz, pl. a Premium egészségpénztárra vagy az OTP appra is. Mindkettő nagyon felhasználóbarát és biometrikus azonosítással használható.
Magyarország Lidl Crownfield prémium müzli 3.39€ ~1300Ft.
Magyarország ugyanez a termék 1799Ft.
500 Ft al drágább itthon..
@Látnokzsálya : fagyi.
Én is sokaltam a főzött fagyi árát itt Siófokon ahol lakom 430 Ft körül van 1 gombóc a 80-as években nyitott főzött fagyisnál.
Nosza vettem a Lidl-ben dobozos vanília fagyit, mert ócsó..... Sajnos össze nem lehet hasonlítani egy minőségi főzött fagylalttal. Augusztus 1-től kilő a cukor ára is. Egy liter 1,5%-os Tej ára hatósági árral nem tudom fedezi-e az önköltséget.
Nem a minőségi (nem az agyonszínezett gépi fagyi) fagyi a drága, mi vagyunk csórók!
Én azt látom a boltban, hogy pl. a tejtermékek ára rendesen bezuhant. A héten vettem már 350 grammos kefirt 300 alatt, ami még pár hónapja 500 felett volt. A liter tej is már 300 körül van. Ok, másfél éve 200-250 volt.
Ami meg a pick szalámit illeti, nálunk az egy prémiumnak eladott termék, a németeknél meg csak egy a sok közül.
Szerintem torz így összehasonlítani. Mikor Írországban dolgoztam, ott a segédmunkások közül is sokan golfoztak. Ha megnézem a "green fee" árakat, sok helyen olcsóbb, mint Mo-n. Ott pedig 10,50 euro a minimum órabér. Szóval, fú milyen sz.rul élünk. (öntöző mondjuk oda nem kell, meg volt, hogy 15 km-re ingáztam munkába és öt pálya mellett mentem el. Ha teszek még néhány kilométer kacskaringót, újabb 4-5 pályát felfűzök az útra.)
Az infláció mutatóin kéne változtatni rendszeresen. Akkor lehet 1 számjegyű....:)
@yggdrasil "Vagy egy allergiás miből veszi meg a mentes (=drágább) élelmiszerét?"
Az egy külön kiszámoló cikk témája lehetne, hogy laktózérzékenyként mennyivel többet kifizetek havi szinten a laktózmentes tejtermékekre. És olyan cuccok is tartalmaznak tejet, amiről sokan nem is gondolnák (asztali torma, chips, stb., tehát nem csak pénzügyileg hanem mindenhogy eléggé megnehezíti az életet)
És akkor most még jó is a helyzet, mert egy bő 10 évvel ezelőtt keresve is alig találtál laktózmentes cuccokat, most meg legalább kínálat az van, csak bírjad fizetni.
@qqriq ” Egy olyan kétes biztonságú eszköz, mint az okostelefon, nem való pénzügyek intézésére.”
Ugyanitt keretik a megbízható biztonságú okostelefonokat fikázni és a vásárlóikat konzumidiotázni.
Mert az aztán világteteje tétel ha két háromszázat is kiadsz egy eszközre amin az egész életed intézed vagyonostul, de mindegy.
@yggdrasil @xavv cukorbetegség, laktózérzékenység, vagy éppen cöliákia (gluténérzékenység) esetén adókedvezményre vagy jogosult, a mindenkori minimálbér 5%-a, ha jól emlékszem. Jellemzően 10-15%-al drágább a laktózmentes verzió, szóval az 5% végül is nem rossz.
Természetesen mindezt orvosilag is alá kell támasztani, nem bemondásra megy. Sajnos sokan szeretik "divatból" magukat laktózosnak vagy gluténesnek mondani, veszik ezeket a cuccokat mázsaszám, merthogy "egészségesebb", meg akkor bármilyen társaságban előadhatják a kis különleges hópihe énjüket, addig is legalább foglalkozik velük valaki. (Ugyanezek voltak korábban paleósok, stb.stb.) Na, hát ezeknek a pénzére utaznak a gyártók-kereskedők, és emiatt kell a valóban ilyen érzékenységgel élőknek többet fizetniük.
@404-440 mióta egy amerikai "konzumidióta" blogon olvastam, hogy számoljuk ki, hányféle eszközünk helyettesíti egy jó okostelefon, majd osszuk le, mennyi ideig tervezzük használni, máris másképp viszonyulok az ilyen dolgokhoz. De nyilván sznob és burzsoá, aki megveszi az aktuális high-end termékeket, 4-6 évig teljes szoftveres támogatással, erős hardwarel, stb., hát micsoda egy újgazdag valaki, napi 1-1.5 eurót el mer költeni az egyik legfontosabb, személyes használati tárgyára.
Ahelyett, hogy ennyiből akár napi 4-5 szál cigarettát vagy 1-2 doboz sört fogyasztani, mint a "nem újgazdag", "nem konzumidióta" normális emberek. És hány ilyet ismerek, te jó ég, nyomatják hogy "de jól megy", ha bárki drágább telefonnal mutatkozik, közben 2 pofára tolják az élvezeti cikkeket.
@404-440
"Ugyanitt keretik a megbízható biztonságú okostelefonokat fikázni és a vásárlóikat konzumidiotázni.
Mert az aztán világteteje tétel ha két háromszázat is kiadsz egy eszközre amin az egész életed intézed vagyonostul, de mindegy."
Azért nevezik konzumidiótának az ilyeneket, mert nem valami spéci, biztonságra specializálódott telefont szoktak érteni alatta, hanem iPhone-t, vagy felső kategóriás Samsungot.
@xavv a laktózintoleranciára jár szja kedvezmény, persze nem követi az inflációt, úgyhogy most már alig kapsz érte havi ~7 liter tejet
@usespanner "Kiváncsi vagyok, ki venne G osztályú ‘energiapazarló’ minősítésű mikrót."
Hát én! Aki meg tudja nézni az havi szinten hány forintot jelent és már dobnám is a kosárba! 😀
Csak most épp nem kell mikró..
Konzumidiotizmus.
Való igaz, hogy kretennek tartom azt, aki aruhitelből vesz TV-t vagy drágább mobiltelefont.
Éés elkepesutően ritka ha valaki 5-6 évig használ egy telót.
De hogy maganat is ostorozzam; vannak irracionalis pénzügyi döntések, én pl ingatlanvétel kapcsán örlődöm, racionalis -e a házvétel amivel szemezek, kinőttük a régit, a potenciális bomba helyen van klassz ház, panorama gyönyörű udvar, stb, de tudom h ( témánál maradva) kb 2-300 mobil árát.verném el feleslegesen, vételarban és alternatív befektetes elmaradt hozamában. És mégis lehet hogy meglépem.. Hat mindenkinél más a.lépték, de a hülyeség az hülyeség. Ez van.
@zabalint “ Azért nevezik konzumidiótának az ilyeneket, mert nem valami spéci, biztonságra specializálódott telefont szoktak érteni alatta, hanem iPhone-t, vagy felső kategóriás Samsungot.”
Ok akkor konzumidióta informatikusként kérem a végtelen listát az apple cuccokon keresztül kifosztott tömegekről.
@idsx
Kiszámoltam, mit helyettesít kényelmes használatban a három éve hatvanezerért vett telefonom, ami még kb ennyi ideig bírja is.
Így is lehet. Meg 190 ezerért is.
@tokmindegy "swiftes embernek" hívom ezt a jelenséget, mikor emberek nem csak megmagyarázzák, de osztják is: az adott funkcióra elérhetö, épp szükséges és elégséges eszközüknél ami drágább az urizálás, ami olcsóbb az meg már pont nem jó.
Az fel se merül, hogy akinek munkája miatt 10 óra is lehet a hétköznapi screentime, és szabadidejében sem béna, pixeles fotókat akar csinálni az élményeiröl, annál magasabb az igények szintje. Ha meg a havi bevétele töredéke egy 300ezres mobil is - miért ne venné meg? Azt kellene megérteni: aki drágább cuccokat vesz azok közt bizony van aki nem neked, 60ezres mobilt 6 évig nyomkodónak, meg a fapad régiswiftes másik autósnak vesz, hanem sajât magának, mert megteheti és öröme-élménye van benne
Évröl èvre megvenni az aktuális csúcsmobilt, föleg áruhitelre/részletre, az szerintem is konzumidiotizmus.
@usespanner “Kiváncsi vagyok, ki venne G osztályú ‘energiapazarló’ minősítésű mikrót.”
ha mikrot nem is, de ugyanilyen osztalyu mercit szivesen vennek. Mondjuk hasonloan energiapazarlo az is 🙂
IDSx
Ertelemszerűen az utolsó bekezdesed eseteiről volt szó.
Maga szó nalam nagyjábol pont azt fedi le, hogy feleslegesen, és erőn felül.
Aruhitelb barmit venni definitíve annyit tesz erőn felül történt a dolog.