Új prémium állampapír 2031/I csökkenő kamatprémiummal
Június elsejétől új állampapírt vezet be az ÁKK a mostani prémium állampapír-sorozat helyett. Egyetlen változás, hogy csökkentik a kamatprémiumot, méghozzá jelentősen, a 1,5%-os kamatfelár 1%-ra csökken, a 0,75%-os kamatfelár pedig 0,25%-ra.
Az indoklás vicces, a jegybanki kamatcsökkentés miatt érzik úgy, hogy csökkenteni kell a felárat. Hogy mi köze a kettőnek egymáshoz, azt nehéz lenne megmondani, hiszen amikor 0,6% volt az alapkamat, akkor is ennyi volt a felár, nem növelték 10%-ra, csak mert a jegybank emelt 18%-ra.
Mindegy, a népnek jó lesz ez az indoklás, de ennyi erővel azt is mondhatták volna, hogy várhatóan meleg nyarunk lesz, ezért fizetnek kevesebb felárat. Vagy mondhatnák akár az igazat is, kevesebb kamatfelárral is el fogják tudni adni, akkor meg minek fizessenek olyan sokat az adófizetők pénzéből.
Köszönjük Timinek a hírt.
Idióták.
Ki fogja ezt így megvenni?
+0,25% prémium 5 évre és 2 hónapra?
+1% prémium 8 évre?
Maaaaargit, noooormális????
Reméljük (-hetjük?) hogy ennél komolyabb a magyar gazdaságpolitika.
Majd ha nem veszik az emberek, akkor emelnek.
Komolyan nem értem, hogy ki fogja ezeket venni ezekkel a feltételekkel.
Remélhetőleg nem Békekölcsön 2 lesz belőle.
Elég sokan kiábrándulnának az állampapírból szerintem, még akkor is ha meg lehet csinálni, most meg úgy tűnik pont az a cél h minél több állampapír legyen a lakosságnál.
blablablabla a prémium csökken, “figyelembe véve a május 23-án bejelentett jegybanki kamatcsökkentést is.”
Figyelembe vették. Meg figyelembe vették azt is, hogy ennyiért is viszik majd.
Máskor meg az a baj, hogy azt a sok kamatprémiumot az adónkból fizetik. Örüljünk neki, hogy most kevesebb megy ennek a kamatára és több Andi és Lölö nyaralására.
Ez egy pénzügyi termék, marketingelik. Például van olyan, hogy nyugdíjbiztosítás, oszt nem biztosít neked érdemi nyugdíjat, max. az ügynöknek.
Egyébként az emberek az induló kamatot nézik, abban meg most piszkosul nem látszik meg az a fél % mínusz. Kamatprémium? Az meg mi? 15,5%, az már igen.
Tudom, bilibe lóg a kezem…, ez egy másik párhuzamos univerzum…
Csak aztán nehogy elfelejtsd időben visszafizetni…
Nem értem, tényleg, hogy miért vagy felháborodva. Ez így működik. Te se kérnél valakitől kölcsön 5 évre azzal, hogy ok, de ő bármikor visszakérheti 1% bukóval. Egy átlag kötvény így működik. Aztán ha van másodpiac akkor ki tudsz szállni ha nincs akkor meg nem.
De ha durvát akarsz akkor ott a Babakötvény. Ott 18 évig garantáltan nem léphetsz ki belőle!
Nem a prémium számít, hanem, hogy milyen más befektetési alternatívák vannak. A legközelebbi versenytársak az egyéb inflációkövető termékek (nincs másik), esetleg egyéb állampapírok.
Aki inflációkövető terméket keres az jobb híján így is meg fogja venni.
Önállóan gondolkodni képes, önfejlesztésre alkalmas emberek már rég off-grid módon önszerveződtek volna a tudomány és technológia eszközeinek köszönhetően akár globálisan a világok politikusainak pedig annyi hatalma lenne, mint egy hisztis hülyegyereknek, aki ha sokat ugrál és vergődik, akkor valamelyik keményvonalas egykori testőre lekever neki 1-2 sallert és kokit, hogy kapjon a fejéhez és vegye ki a részét a társadalmat előremozdító, produktív munkák valamelyikéből, különben mehet a puhafalú szobába vergődni.
De ez utópia marad, mivel az emberek többsége sajnos nem ilyen és visszakanyarodtunk az ilyen indoklások okához.
Mondjuk ezeknek évekre pénzt kölcsönadni, ahhoz nem kis bátorság kel…
Még a ruletten is kevesebb a kockázat mint az Orbán-családot évekre hitelezni….
ami megszűnhet az az 1%-os visszaváltás, és helyette lesz piaci áras visszaváltás a kincstárnál, ahogy minden más állampapírnál is. mivel változó kamatú, és inflációhoz kötött papírról van szó, még az is előfordulhat, hogy a piaci ár magasabb lenne, mint a mostani -1%, főleg csökkenő kamatprémiumnál. A probléma, hogy mivel csak magánszemélyek vásárolhatják, korlátozott a vásárlók köre.
Ki fogja ezt így megvenni?
Például én…
Húha 16%-ról lement a kamat 15,5-re (persze nem a meglévőre, az maradt). Hát tényleg sírva alszom el emiatt…
Sztem nem logikus, miért ne akarná visszaváltani, amikor 16% kamatot fizet rá, és már csak alacsonyabb kamaton bocsát ki papírt? Miért fizetne továbbra is 16%-ot, ha visszaváltás után alacsonyabb kamaton bocsát ki kötvényt, és így olcsóbban fiinanszírozza magát? Sztem a Holdblog mellé lőtt most.
L.O.L.
Nem teljesen értem azokat, akik szerint majd nem fogják venni. Miért ne vennék?
Kapsz rá 15-16% a következő 1 évben (vagy 10 hónapban), majd jövőre sanszosan kapsz rá 17-18%-ot is, egy éven keresztül szépen épül be az árfolyamra (majd kifizetik).
Ezt hol kapják meg máshol? Milyen termékben? Hasonló kockázati profillal.
A visszaváltásos téma meg jól hangzik, majd azért lássuk meg ez konkrétan mit jelentene egyáltalán, vagy van-e bármilyen értelmbe belenyúlni. Addig ugyanis korlátozni semmi értelme nincsen a visszaváltást, ameddig elegendő forrás folyik be máshonnan. Ha már évek múlváról beszélünk nyugodtan számoljunk az EU-s pénzekkel is. Miért is korlátoznák akkor?
(Ami amúgy fontos viszont de a cikkből kimaradt, hogy a mennyiség 250M-ről 100M-re csökkent, na ebben elképzelhető h bizonyos limitációk lesznek majd a jövőben is. A visszaváltás i dont think so.
Ez így nagyon leegyszerüsítés, hogy “nem hiszem hogy megszűnne a visszaváltás lehetősége” ezért pánikkeltés, hogy HOLD alapot vegyél.
Senki nem gondolja jelenleg, hogy ez lenne a valószínű forgatókönyv. Nem az fog HOLD alapot venni aki amúgy állampapírt vett volna.
Viszont badarság nem számolni ennek a lehetőségével. Ha úgy gondolod, hogy na majd 2 év múlva veszek lakást addig beteszem 8 éves állampapírba akkor tudnod kell, hogy milyen kockázatot vállalsz. Legjobb tudomásom szerint nincs a lakossági állampapíroknak másodpiaca. (Lehet, hogy tévedek). De ha valami miatt az államkincstár nem fogja akarni visszavenni akkor abban biztos lehetsz, hogy más sem fogja akarni megvenni. Annak ugyanis oka lesz, ha így dönt az államkincstár, nem csak olyan véletlenszerűen jön majd.
Azt kell megérteni, hogy ha ilyen lesz akkor az pont fordítva fog történni. Azért fog a kincstár arra kényszerülni, hogy ne vegye vissza a tartozását, mert meggyengült a befektetői bizalom, nem akarnak az emberek/intézmények több állampapírt venni. És nem lesz más választása. Új hitelt nem kap, a kötelességeit ki kell fizetni akkor nem lesz olyan gáláns, hogy ezen felül pluszban is szórja a pénzt.
És természetesen ne bízzunk az esetleges másodpiacban. Mert ha közvetlen az államtól nem akarnak majd a befektetők állampapírt venni akkor tőled sem.
És nem azt mondom, hogy ez lesz, vagy ez valószínű. Csak fontos látni az ok-okozati összefüggéseket és nem ringatni magunkat hamis illúziókba.
A vicc az, hogy az igazan nagy penzt nem a kamatpremium csokkentesevel lehet fogni, hanem azzal, hogyha a KSH addig gyurja a szamokat, amig az inflacion elsumakolnak 2-3%-ot es maris egy csomo penzt nem kell kifizetni se itt, se pedig sehol mashol az inflacio altal indexalt koltsegsorokon. Es ne legyenek ketsegeink, miszerint ebben a kezi vezerlesu kormanyzatban, ha odaszolnak, hogy nyesni kene a szamokon, akkor ott nyesnek is.
Magyarul az van, hogy kb. akkor tudsz realertekben penzt csinalni, ha 1-2 even belul lejon az inflacio es most veszel fixen tizenx szazalekon levo legalabb 5 eves lejaratu papirokat.
pontosan, ujrabefektetni mindig az epp aktualis felteteleknek (meglevo kinalat) alapjan tudsz. Ha csokken a kamat, akkor csak alacsonyabb kamaton es forditva.
Kibocsátás kezdőnapja: 2019. június 4.
Lejárat napja: 2024. szeptember 25.
A kamatprémium mértéke 1,7%.
S bár kis országunk kockázati besorolása jobb semmiképp nem lett, a kamatot természetesen lehet csökkenteni, mert úgyis megveszik az emberek. Meg amúgy is, úgysincs jobb, szóval bármit megtehetünk. Ha meg lenne jobb, akkor rendeleti úton megtiltjuk.
Kicsit az az érzésem, hogy itt hülyének vagyok nézve.
Ezek után engem nem érne meglepetésként, ha hamarosan nem lehetne 1%-ért visszaváltani az állampapírt.
Pedig a “sikeres” válságkezelés valószinü forgatókönyve a földbe álló gazdaság, munkanélküliség, és ezek a papirok 2026 körül simán lehet, hogy csak 1-2%-ot fizetnek majd.
(A másik a török út…)
Pl. 3% infláció+1% prémium=4%, ha lesz egy 5%-os papír mellette, már bukóban vagy
mivel változó kamatú papírról van szó szerintem teljesen mindegy, hogy esik vagy nő az infláció, mivel a fedezetet biztosítja az állam bevétele, ami infláció esetén nő, defláció esetén csökken, igaz kis elcsúszással, de a papír kamata is csúszással követi az inflációt.
FIRE-eseknek ez elég rossz hír.
“Tájékoztatjuk Önt, hogy az Államadósság Kezelő Központ Zrt. döntése értelmében a 2027/K és a 2030/J sorozatszámú Prémium Magyar Állampapír (a továbbiakban: PMÁP) forgalmazása 2023. május 31. napján lezárul. Az állampapír vásárlására legkésőbb 2023. május 31. napján 16:00 óráig, míg a Magyar Posta Zrt. postahelyein 2023. május 31. napján 15:00 óráig van lehetőség a 2023. június 1. napján érvényes bruttó eladási árfolyammal.”
Biztos befektetés? Biztos veszteség! Az ott tárolt pénzeden esélyed sincs reálhozamot elérni.
Ráadásul egy olyan kormánynak adsz kölcsön, amelyiknek bevett szokása máról-holnapra megváltoztatni BÁRMILYEN törvényt.
Ha te ettől alszol nyugodtan, akkor legyen….
Jelenleg a cds 180 pont körül van azt hiszem, volt az hatszáz felett is.
“ A Moody’s-leminősítés hírére eddigi csúcsa közelébe emelkedett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása a londoni piacon. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision elemzőinek kimutatása szerint a magyar államkötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 603,8 bázispontos előző záróról 628 bázispont környékére emelkedett a pénteki londoni kereskedésben. (Tízmillió euró magyar államadósság biztosítása évente 628 ezer euróba kerül.)
A magyar CDS-árazás 2009 márciusában – a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi bukása után indult globális pénzügyi válság kiteljesedésének idején – érte el legutóbbi csúcsát”