Ha csütörtök, akkor amerikai munkaügyi adat.
Az eddigi 22 millió új munkanélküli mellé az elmúlt héten "csak" 4,4 millió új társult, így már 26,5 millió feletti az elmúlt öt hétben újonnan munkanélküliekké váltak száma az Egyesült Államokban. A munkanélküliség pontos alakulását csak a májusi adatokból tudjuk meg, hiszen azt tudjuk, hogy mennyien veszítették el a munkájukat, de azt nem, hogy mennyien találtak új munkát az eddigi munkanélküliek közül.
Mindenesetre a legtöbben 20% feletti munkanélküliségre számítanak, ami nincs messze a minden idők legnagyobb, 24,9%-os értékétől amit az 1929-32-es válság mélypontján ért el az ország.
A FED mérlege a héten is tovább hízott, újabb rongyos kis 205 milliárd dollárért vett állampapírokat és jelzálogleveleket. (Ez picivel több, mint 68 ezer milliárd forint elköltése egy hét alatt. A magyar éves költségvetés mérete 21 ezer milliárd forint, csak hogy tudd hová tenni a heti összeget.) Június közepére várhatóan eléri a mérleg a 9 ezer milliárd dolláros méretet a sok összevásárolt kötvény miatt, ami közel tízszerese lesz a 2008-as méretnek és duplája a mostani válság előtti összegnek. Ennyi pénzből még az Egyesült Államok költségvetése is bő két évig el tudna működni egy fillér bevétel nélkül.
A Gilead Sciences által feltalált gyógyszer hatástalannak bizonyult, most jelentették be. A tőzsdék három hete ez a gyógyszer bejelentése ,az olajárak stabilizálódása és a FED akciói miatt kezdtek el emelkedni. Háromból egy még megvan...
Az európai beszerzési menedzserindex az eddigi legalacsonyabb értékére zuhant, a gyártás indexe 33,6 pontra a pesszimistán várt 39,2 pont helyett a múlt havi 44,5 után, a szolgáltatások hasonló értéke 11,5 pont lett. (50 pont alatt van visszaesés.)
A német cégek több mint fele küldte rövidített munkaidőre a dolgozóit, az autóipari beszállítók is nagy leépítésbe kezdtek, nem hisznek a gyors kilábalásban. Itthon is fokozatosan bocsátják el az embereket az autóipari cégek.
Ausztrália sem járt jobban, ott is mélyrepülésben a beszerzési index.
Kanadában a legjobb esetben 25%-kal esik az új autók eladása idén, rossz esetben 40%-kal. A már meglévő használt autók értéke jó esetben csak 17%-kal esik, rossz esetben 25%-kal.
Németországban hiába nyitottak ki a lezárás után újra a boltok, a vásárlók elmaradnak, inkább tartalékolnak a nehezebb időkre. Nincs ez másként az Egyesült Államokban sem. Ahogy a mondás tartja, hiába viszed le a lovat a patakhoz, arra nem bírod kényszeríteni, hogy igyon is. Ezért nem lesz könnyű az újranyitás után sem, ha az emberek nem akarnak vagy nem mernek fogyasztani a bizonytalan anyagi helyzetük miatt.
De aggodalomra semmi ok, az amerikai tőzsdék ma is emelkedtek. 🙂