Hogyan takarékoskodjunk? 23 hasznos tipp a spórolásra

2012-03-20
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Ebben a cikkben néhány megtakarítási tippet szeretnék megosztani, ami túlmutat a "kapcsold le a villanyt és húzd ki a mobiltöltőt" ismert kliséin.

Remélem, te is találsz benne hasznos és használható ötleteket.

Bevásárlás: lista és teli gyomor. Ha bevásárolni mész, mindig egyél előtte bőségesen, mert így nem fogsz megvenni termékeket, csak mert az éhség miatt megkívántad őket. A legtöbb édességet és chipset éhesen veszi az ember. A másik, hogy soha ne menj bevásárló lista nélkül vásárolni, mert a megvett termékek 20-40%-a impulzív vásárlás, amit csak azért veszel meg, mert megláttad. Otthon olvasd el az akciós újságot, nézz körül a háztartásban és írj össze mindent, amire szükséged van. Az sem baj, ha csak annyi pénzt viszel magaddal, amennyire szükséged van a tervezett vásárláshoz. Így kísértés kizárva.

Keresd az alsó polcon: A szupermarketekben szemmagasságba teszik a nagy hasznot generáló, drága és sokat hirdetett termékeket, míg az olcsó, de ugyanolyan jó társaikat eldugják az alsó polcokra. Te kezd ott a keresést.

Ne shoppingolj unalomból: ne szervezz magadnak szabadidős programokat bevásárlóközpontokba, mert úgyis csak az a vége, hogy olyan dolgokat veszel, amire semmi szükséged.

Fogadd meg, hogy nem veszel egészségtelen ételeket: A legtöbb élelmiszerre költött pénz a drága egészségtelen ételekre megy el, a chipsre, csokoládéra, cukros üdítőre, sült krumpira és a többi hasonlóra. Ha megfogadod, hogy mondjuk ezekre a következő három hónapban egy fillért sem költesz, egy rakás pénzt fogsz megspórolni és még fogyókúrás szerekre sem kell majd költened. 🙂

Csinálj hetente egy nem költök napot: Jelölj ki egy "böjti napot", amikor nem költesz egy fillért sem. Se munkahelyi kávézásra, se éttermi ebédre, se bevásárlásra, semmire. Meg fogsz lepődni, milyen könnyen fog menni egy kis tervezéssel.

Főzz nagyban és tedd a mélyhűtőbe: Főzz le többfajta ételből nagy adagokat és kiporciózva tedd el a mélyhűtőbe. Utána ezeket az ételeket el tudod vinni munkahelyi ebédnek, felváltva, így meg sem unod őket. Nemcsak pénzt, időt is rengeteget spórolsz a nagy tételben való főzéssel. Ne felejtsd el felcímkézni a dobozokat dátummal és fogyaszd el mindet 3-6 hónap alatt. Ha az átlagos 900 forintos munkahelyi éttermi ár helyett 300 forintból megúszod az ebédet, évente 264 munkanappal számolva 158 ezer forintot takarítasz meg. Egy nyaralás árát.

7/14 napos aranyszabály: Minden nem mindennapi élethez szükséges vásárlás előtt várj kisebb összegnél egy hétig, mondjuk 50 ezer forint felett pedig két hetet. Beleszerelmesedtél egy új konyhai robotgépbe, vagy kinéztél egy új kávéfözőt? Remek, a választás után várj egy hetet. Úgy gondolod, mindenképp kellene egy új tablet az okostelefon-netbook-notebook hármas mellé? Jó, aludj rá egy párat. Ez idő alatt vagy elmegy a vásárlási lázad és a birtoklási vágyad, vagy rájössz, hogy nem is az a jó modell, amit választottál, mert van jobb, olcsóbb, gyorsabb. Ha még két hét múlva is olyan jó ötletnek és szükséges beruházásnak tűnik, csak akkor vedd meg.

Hajts lassabban: egy átlag benzines autó, amelyik 120-nál 6,5-7 literrel elmegy 100 kilométert, ugyanezt a távot 140 felettl már 10-11 literes fogyasztással teljesíti. Azaz nyolc perc előnyért akár 1700 forinttal is többet fizetsz száz kilométerenként, az esetleges büntetésről és balesetveszélyről már nem is beszélve. (A karbantartott autó szintén tovább csökkenti a fogyasztást, például az eltömődött légszűrő 5-7%-kal, az alacsony guminyomás akár 10-15%-kal nagyobb fogyasztást jelent, a gumi túlzott kopásáról már nem is beszélve.)

Hagyd el a rituáléidat: Minden nap be kell menned a kedvenc pékségedbe egy 250 forintos croissant-ért, vagy nem tudsz elmenni egy bolt mellett, hogy ne vegyél egy szelet csokit? Legyél erősebb és ne engedj a kényszercselekvésnek.

Vegyél használtat: rengeteg terméknek zuhan az ára a vásárlás után, miközben fél évesen is majdnem ugyanolyan jó, mint új korában. Hagyd másra, hogy tülekedjen a legújabb 200 ezres tabletért, te majd vedd meg tőle fél év múlva harmadáron. Ahogy egy babakocsit is kár megvenned 200 ezerért, fél év használat után is remek darab az, 60-70 ezerért.

Vásárolj az interneten: A legtöbb terméket jóval olcsóbban megkapod az interneten. Erről bővebben itt írtam.

Étterembe járás helyett szervezz partit: Egy nagyszabású, félnapos grillparti otthon 8 főre kihozható bőséges étellel-itallal 8-9 ezer forintból. Egy étteremben ez ennek minimum a duplája-triplája és még a hangulat sem olyan oldott. A grillezés az erkélyen is megoldható egy elektromos grillel.

Kapcsold ki a tévét és dobd ki a gyerekeket a kertbe: Így több legyet is ütsz egy csapásra. A jó levegőn lesznek, sokkal kevesebb chips fogy és azokat a hülye G.I. Joe katonákat sem kell megvenned, amiket a reklámokban látnak.

Szervezd magad a nyaralásod: Meg fogsz lepődni, mennyivel olcsóbb saját szervezésben utazni, mint utazási irodán keresztül. Ha csak a felét spórolod meg, még nem tudsz minden trükköt. Az internet korában nem nagy wasistdas olcsó repülőjegyet és szállást találni.

Keress olcsó családi programokat: Nem kell mindig vásárolni menni, meg étterembe járni a családdal. Egy nagy kirándulás, kerékpározás, szánkózás sokkal jobb program és még pénzbe sem kerül.

Jó lesz az még fél évig: Mielőtt még kicserélnéd az ülőbútort, a mosógépet, vagy a függönyt, használd őket további fél évig. Ha mindig így teszel, az évek során egy vagyont megspórolhatsz.

Vágd le a haját a srácoknak: Havi többezer forintot megspórolhatsz, ha veszel egy hajvágó gépet és te nyírod a család férfitagjainak a haját. Egy hajvágó géppel nehéz elrontani egy hajvágást, neked sem fog sikerülni. Ha félsz, először kérj meg valakit, hogy mutassa meg.

Szervezzetek karácsonyi sorsolást: Ahelyett, hogy egy rakás embernek vesztek használhatatlan vackokat a nyakkendőtől az orrfacsaró parfümig és a lötyögő pulóverig, inkább húzzatok sorsot és mindenki csak egy embernek vegyen ajándékot, de az legyen találó és értékesebb. Így mindenki jól jár, a kereskedőket kivéve.

Felejtsd el a márkákat, ne nevet, hanem minőséget vegyél: Tényleg háromszor olyan jó a Nesquick gabonapehely, mint a sajátmárkás? Tényleg kell az edzőterembe a súlyzóknak 30 ezres Adidas cipő, amikor a noname 4.000 forintos is évekig bírja? Tényleg négyszer jobb minőségű a puccos ing, mint a másik, kevésbé ismert márka? Ugye, hogy nem.

Adj el mindent, amit nem használsz: Nézz körül otthon és adj el mindent, amit nem használtál az elmúlt egy évben. Csodaturmixgép, amit elő sem vettél már két éve? A Vaterára vele! Egyetemi tankönyvek, amiket 10 éve ki sem nyitottál? Aprónetre vele! Babaholmi, miközben a gyereked lassan érettségizik? Autós akkutöltő, amit tíz éve be sem kapcsoltál? Pótvasaló? Nézz otthon körül és adj el mindent, ami csak a helyet foglalja. Nem csak pénzt kapsz érte, de rengeteg hely is felszabadul otthon.

Sétálj, vagy kerékpározz: Itt a szép idő, ha megteheted, ne autóval, vagy tömegközlekedéssel járj dolgozni, egy fél óra séta, vagy kerékpározás fel is frissit és az utazás költségeit is megspórolod.

Harmadold le a mobilod költségeit: Rengeteg lehetőséged van a mobilköltségek lefaragására a Skype-tól a speciális tarifákig. Erről itt írtam bővebben. Ezen túl használd arra a telefont, amire való: telefonálásra. Ne ezen akard élni az életedet, csak beszéld meg a másik féllel, hol és mikor találkoztok. Ha ez nem megoldható a távolság, vagy például a gyerekek miatt, akkor hívd fel őt skype-on.

Keress másik szolgáltatót: ha már lejárt a hűségidő, keress másik internet, vagy kábeltévé szolgáltatót, de egy gázszolgáltató-váltással is spórlolhatsz. A legszebb az egészben, hogy néha elég belengetni a mostani szolgáltatódnál, hogy el akarsz menni és azonnal olyan tarifákat ajánl, amiről addig nem is hallottál. (Persze ez monopolszolgáltatóknál nem fog működni.) Egy próbát mindenképpen megér.

(Hasonló témát jártunk körül egy másik bejegyzésben, ajánlom azt is figyelmedbe. Ide kattintva tudod elolvasni.)

Neked van még hasznos tipped? Osszd meg a többiekkel a hozzászólásokban.

Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)

Olvassa el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.postr.hu oldalon.

Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:. . vagy RSS-en

Hozzászólások:

101 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Hm. Igazi ínyencfalat ez a cikk, szeretek röhögni a fogyasztói társadalmon, csak ahogy telnek az évek, a kortársaim egyre jobban bedőlnek neki, így egyre veszélyesebb ezt hangoztatnom, de itt most kiélhetem. 🙂 Lehet, küldök majd neked még 23-at. 🙂 Egy párhoz hadd szóljak mégis hozzá, de alapvetően nagyon tetszett!

_Főzz le többfajta ételből nagy adagokat és kiporciózva tedd el a mélyhűtőbe._

Azért nagyon érdekelne, hogy te szoktál-e főzni. Nekem ez a mélyhűtős dolog nem jött be, nem olyan az íze, értéke, nagyobb mélyhűtő kell (többet fogyaszt), a főzésen megnyert idő mosogatásra megy...

_Minden nem mindennapi élethez szükséges vásárlás előtt várj_

Jó ez, sőt, én az értékesebb áru első megnézésére nem is szoktam pénzt vinni. Csak az a baj, hogy te is buzdítasz a netes és a használt vásárlásra, márpedig ez a módszer csak akkor megy, ha folyamatosan van a dologból készlet. 🙁

_Egy étteremben ez ennek minimum a duplája-triplája és még a hangulat sem olyan oldott._
_Nem kell mindig vásárolni menni, meg étterembe járni a családdal._

Nagyon szomorú tapasztalatom, hogy sokaknak az étterem pont azért KELL, mert otthon, maguk előállítva a konyhában a partit nem érzik jómódúnak magukat és társaságukat. Ezt kiröhögni csak addig lehet, amíg nem engem hívnak, vagy nem én hívom őket. 🙁

_Tényleg háromszor olyan jó a Nesquick gabonapehely, mint a sajátmárkás? Tényleg négyszer jobb minőségű a puccos ing, mint a másik, kevésbé ismert márka?_

Gyakran sajnos igen. Hosszú évekig próbáltam az ellenkezőjét hinni, de sajnos saját tapasztalat.

"Tégy fogadalmat", "legyen önuralmad" stb. tanácsok: van, akinek jól megy, másnak csak szenvedést és bűntudatot okoz. Mint a fogyókúrát, ezt is érdemes többen együtt, egymást bátorítva csinálni.

A legjobb takarékos tanács mindig: *fogj össze másokkal.* Eleve ezért költözünk társasházakba, avagy ezért tartunk fenn tömegközlekedést. De lehet folytatni: szállj be a családoddal egy mobilos flottába, járjatok telekocsival, iratkozz be könyvtárba, cseréljetek gyerekruhákat, cseréljetek szolgáltatásokat (hajvágás - gyerekfelügyelet :-)), alapítsatok kórust, túrázó kört (ingyen szórakozás akkor is, ha nincs családod), főzzetek többen együtt, hozzátok el egymás gyerekeit a suliból, kérjétek-adjátok kölcsön a kerti szerszámokat stb.

... és az egyik kedvenc, kipróbált "összefogásom": személyes szállásadás az egész világon.
http://www.couchsurfing.org

örülök hogy ezt a "Főzz le többfajta ételből nagy adagokat" dolgot megcáfoltad mert nagyon utálok főzni :))
de szerencsére vásárolni is utálok így alapból sokat spórolok 🙂

ja és nálam a böjti nap csak akkor működne ha előző nap megveszem a napi koffein adagom 🙂

ez biztonságos? csak mert nekem nagyon fura hogy jön egy idegen akinek kulcsot adok és szabadon jön-megy a lakásomban..

csereberélj:
http://hu-hu.facebook.com/events/380879895271020/

csereberélj még: http://www.zoldbolt.hu/cikk/marciusi-program-a-zold-boltban

Sok megfontolandó tanács van de kimaradt pl a víz és a villanyszámla avagy vegyük egy kalap alá a rezsit vagy is annak egy részét.
Villany: Feleslegesen ne világítson sehol a lámpa, illetve energiatakarékos izzók (kompakt fénycső vagy led) használata javasolt. Drágábbak főleg a ledes izzók, de a fénycsövek megfizethetőek. Sokan legyintenek, hogy annyival drágább is és ... stb ezer kifogás. Akcióban és egyébként normális árban is beszerezhetőek a megfelelő fénycsövek és összességében a befektetett összeg egy átlagos családban szerintem 2-3 hónap alatt megtérül. Nálunk 7k környéke a villanyszámla úgy hogy Villanykonyhánk van.
Víz: Bele sem gondol az ember mennyi vizet használ, és hogy milyen iszonyatosan megy fel az ára, különböző cégek pedig nyerészkedni próbálnak szolgáltatásnak nevezett valamin. Csak mi eleve 3 helyre fizetünk a vízért. Egy cég aki a hideg vizet szolgáltatja, egy cégnek a melegítésért (központi fűtés), egy cégnek pedig a csatornadíjat. A cégek közötti kommunikációt káosznak tudnám minősíteni, de most ezt hagyjuk is.
Mosógép, WC amik nagy fogyasztók lehetnek, mosogatógépet nem feltétlenül sorolnám ide mert egy korszerű mosogatógép alig több vizet használ mint a nagymamánk mosogatás közben, bár ehhez még elektromos áramot is eszik. Mosógépnél teljesen felesleges túl sok öblítést beállítani, ill a korszerű gépeknek van víztakarékos programjuk is. WC most így vicces, de nem mindegy mennyi víz csorog le a csatornába. Tartálytól függően. Érdemes korszerűbb verziót tartani ami víztakarékos, és nem egy gombnyomásra leeresztőset. csapot nem folyatni feleslegesen, ne teljesen megnyitva mossuk meg a kezünket és hasonló apróságok. Ezekre odafigyelve 2-3k is csökkenhet úgy a havi vízdij, hogy valójában a komfort amit megszoktunk semmit sem csökken.
Fűtés: Aki megteheti és nem központi fűtés szolgáltatja a meleget az gondolkozzon el azon hogy milyen meleg van a lakásban, hőmérővel is figyelje meg és milyen elvárásai vannak. Itt viszont le kell adni az elvárásokból. Aki szereti télen is a 25-26 fokokat az a gatyáját is kifizeti a fűtésre. Ha valaki megelégszik 22-23 fokkal ott pedig drasztikusan olcsóbb a számla. Kisgyerekes családok esetében nem célszerű szerintem 20 fok alá menni. De minden egyes Celsius % -osan csökkenti a számla méretét. És akkor egy forintot sem költöttünk el fűtéskorszerűsítésre szigetelésre... (Ami egy másik mise) Központi fűtésnél nincs sok mód a trükközésre, ahol hőmennyiség mérő van ott erőltetni kell a használatát a szolgáltatóra is, a többiek pedig ki vannak szolgáltatva a szolgáltatónak, annyit számláznak amennyit nem szégyellenek.

Ezekre odafigyelve nem csak spórolunk, hanem a környezetünket is óvjuk.

A rezsivel kapcsolatban pedig egy valami a lényeges, hogy csökkenni magától nem fog csak nőni. Ráadásul spórolva sem lesz kevés a számlánk, hátha még oda sem figyelünk rá.

Azért a linkelt cikkben pl. volt egy olyan megállapítás, hogy a hitellel csak a jövőbeli jövedelmünket adjuk el, bezzeg a cégek esetén...

Uram bocsáss: Ha jelenleg állami támogatással tud valaki fűtést, nyílászárót, stb. korszerűsíteni, ha az "önrészt" hitelből fedezi: Sok esetben az új költségei hiteltörlesztés olcsóbb mint az eredeti költségei. És a hitelnek egyszer vége lesz.

De a drága vasúti bérlet helyett (Havi 30.000 feletti árak esetén) MÁV Start Klub VIP kártya is olcsóbb (sok esetben ez kell, mert jó időben menő vonatra ez a jó). Cserében jobb is. Összvonalas. Ha a ilyened van: Nyaralás helyett lehet kirándulgatni 🙂

Drága a kaja rendelés? Igen. Csak abban az időben amíg az ember főz, mosogat, stb. több pénzt tud kerülni, mint amennyibe a megrendelt kaja kerül. Onnantól kezdve, hogy a szabadidődet pénzé tudod tenni (mindegy hogyan) a dolgok árának része a bevételkiesés. Nézd meg, hogy így is olcsóbb-e valamit magad csinálni.

Eszközök: ne azt nézd melyik olcsóbb vásárláskor. Számold ki melyikre mennyi pénzt költesz 5 év alatt. Nem véletlen az, hogy mást vesznek akik ezt is kiszámolják mint akik csak a napi költséget nézik.

Hűtő, stb. kapcsán sokszor egy pár %kal drágább de sokkal energiatakarékosabb típus hosszabb távon olcsóbb lesz mint az akciós. De igen: Ez igaz lehet mosógépre, stb. is.

Bennem is felmerült, hogy Kiszámoló nem konyhatündér, csak olvasta valahol és jól hangzott. 🙂

Amúgy az origóról ideirányító link szar, belekerült egy /igy-mulatnak-a-vilagsztarok rész.
Mondjuk én így amúgy is idetalálok, de más nem biztos.

Tudom, hogy nem szorosan a topik témája, de az erkélyes grillezést nem kellene ennyire promótálni. Én nem örülnék, ha a hálószobában grill illata/szaga terjengene, mert a szomszéd partit tart.

Alapvetően egyetértek a felsorolt dolgokkal, tényleg figyelni kell. Én úgy érzem, a felsoroltak egy jó részével jól állunk.

Otthon főzés témában: mi pár hete főzünk magunknak, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg olcsóbb-e (nem is azért csináljuk, hanem a minőség miatt). Nem csak az alapanyagot számolom (amiből nem a legolcsóbbat vesszük), hanem a villanytűzhely, a konyhai világítás, az elszívó, a mosogatógép fogyasztását, a plusz vízfogyasztást (mindezek kimutathatóan megjelentek).

Alapvetően egyetértek a felsorolt dolgokkal, tényleg figyelni kell. Én úgy érzem, a felsoroltak egy jó részével jól állunk.

Otthon főzés témában: mi pár hete hétköznap(ra) is főzünk magunknak, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg olcsóbb-e (nem is azért csináljuk, hanem a minőség miatt). Nem csak az alapanyagot számolom (amiből nem a legolcsóbbat vesszük), hanem a villanytűzhely, a konyhai világítás, az elszívó, a mosogatógép fogyasztását, a plusz vízfogyasztást (mindezek kimutathatóan megjelentek).

(zaama - CouchSurfing:) Senki nem kötelez, hogy kulcsot adj - az otthon szabályait a vendéglátó határozza meg. (Amúgy külföldön a kulcsadástól sem paráznak annyira.)

Elég kiforrott a rendszer, számos megoldás gondolkodik a biztonságról. Például a leghatásosabb, hogy mind a vendég, mind a szállásadó az utazás után összefoglalhatják a tapasztalatukat a másik fél profilján, amit ő onnét nem tud letörölni. Számos önkéntes és főállású felügyeli a rendszert tartalmilag is, segítenek rendezni a (nagyon ritkán előforduló) vitákat is, tehát nem csupán egy magára hagyott webes adatbázis. De a tapasztalatok döntő része nem erről szól, hanem nagyon pozitív.

(zaama - főzés:) Nem cáfoltam meg. Kíváncsiskodtam, kipróbálta-e. 🙂

Lefagyasztani nem lehet minen kajat, mert borzaszto lesz az ize utana! De sok mindennel mukodik. Probalkozni kell.
Otthonfozes meg szvsz min. 2 fotol eri meg, de inkabb csak afelett, csaladnak.

ez jól hangzik köszi 🙂

Igenis régen főztem-sütöttem, például csináltunk több kiló panírozott csirkemellet és lefagyasztottuk.

Az asszony mindig meg is jegyzi, hogy azóta felejtettem el főzni, mióta megházasodtam. 🙂

Ez a lefagyasztás pl épp egy egyszemélyes háztartásnál gazdaságos, mivel nem kell négy napig ugyanazt enni vagy csészényit főzni. Nálunk mondjuk nem megy, a fagyasztó tele a kerti zöldségeinkkel, meg van még pár gyorsan előkapható dolog, párolt káposzta, gomba, aprófasírt, ha időhiány van. Kétszer akkora fagyasztó nem fér sehova, meg zabálná az áramot, a zuram ráadásul a fagyasztott húst nem komálja.

A másik mizé az add el a használt cuccot. Hát, voltam bababörzén, az asztaljegy árát kerestem meg először, aztán meg még nettó 5-6 ezret tán, meg barteroltam, vettem fillérekért pár aktualitást a gyerekeknek, ott voltam reggel 8 és fél 1 közt, kb. mekis órabér feléért. A netes eladás meg, ki a franc akar postára járkálni kétszáz forintos kombidresszekkel? Befotózni, felrakogatni egyenként egy ládányi lomot, darabja háromszáz....boldogan szabadulnék meg tőlük töredékáron, sokat adok ajándékba is, ha kell a baráti körben, de nincs jó ötletem, hogy ne iszonyú meló árán próbáljak meg pár százast keresni rajtuk.

Kiszámoló, Véleményvezér megosztotta a facebookon ezt a bejegyzésedet:)

Én mindig szerettem ezt a Véleményvezért 🙂

Az lehet, de most már kölcsönös is. 😀

Jó tippek, két megjegyzés még:
1, saját tapasztalatom szerint nálunk az energiatakarékos/fénycsöves "izzók" egy évig bírják. Cserébe 3-10x többe kerülnek. 🙁 Úgyhogy vagy LEDest veszek ezentúl, vagy amíg lehet, simát.
2, érdemes beszerezni (akár kölcsön) egy elektromos fogyasztásmérőt. Segít rájönni, hogy például a hűtőszekrény ugyan még nem romlott el, de ő a felelős az áramfogyasztás harmadáért, úgyhogy javítani/cserélni kell. 🙂

Az kompakt fénycsövek közül az 5-700 Ft-osat érdemes venni. Drágábbat nem, mert anyagfáradási okok miatt 5 évnél nem bírnak többet, akárhány üzemóra van ráírva, egy átlag család úgyis csak napi 3 órát égeti max.
LED-eseket próbáltam, csak oda érdemes, ahol felkapcsolás után azonnal kell a fény, a fénycső bemelegedési ideje alatt le is kapcsolod. pl: WC, spájz, előszoba, avagy irányított fény kell.
Ráadásul igen erős fényt ad a LEDes, ha ránézel, percekig fekete pöttyöket látsz utána, ha búrát teszel elé, drasztikisan leromlik a fényerő.
Tapasztalat: LED-esből is meg kell venni az ugyanannyi wattosat, mint a kompakt fénycsőből az ugyanakkora fényerőhöz. A Lumenes (ha jól emlékszem) azonosság egy definíciós hiba kihasználása, adott távolságú gömbfelület adottdarabjára (1m2 talán) vetített fényerő. Ez ledesnél lehet ugyanannyi, mint a fénycsőnél, de a LED-es csak ide világít, míg a fénycső a teljes gömbfelöletet megvilágítja.

Nagybátyám (5 gyerek, 7 szoba) tavaly lecserélte az összes égőt kompakt fénycsőre, majd meglepődött hogy visszakap 18 000 Ft villanyszámlát.

Én is nagy LED-es vagyok, de azért az tény, hogy elég nagy a minőségi szórás, több darab is fél évig bírta. Még hogy 20-30 év élettartam....

A 7/14 napos aranyszabály nagyon jó. Én csak a "mindig alszom rá egyet" formában használom, de már így is jól működik. Már a boltban bele tudom magam élni abba, hogy otthon erről mit fogok gondolni és zudom, hogy nem fogok visszajönni a termékért. Ezzel le is van tudva a csábítás. Különösen jó akciók ellen: soha nem veszek meg olyat, amit csak ma, akár 1/3 áron lehet kapni. (Kivéve, ha három hónapja tudom, hogy nekem pont arra és pont olyan típusra van szükségem és azt is, hogy egyébként mennyi a reális értéke.)
Valaki már írta a fogj össze módszert. Csatlakozom: nem csak gazdaságos de szórakoztató jó érzés is. Mi barátnőkkel rucibulit szoktunk tartani. Általában szezon elején mindenkinél van szekrényválogatás. Aztán valakinél összejövünk, a felesleges ruhákat, cipőket, ezt-azt felhalmozzuk és indul a válogatás, próbálgatás. Ha több jelentkező is akad egy-egy darabra, akkor az viszi, akinek a legjobban áll. Mindenkinek ingyen frissül a ruhatára, és azt is jó látni, ahogy a megúnt/kinőtt ruha máson új életre kel és örömet okoz neki.
Babaholmikkal ez még magától értetődőbb. Nem egy olyan babát ismerek, akinek semmit nem vettek még a szülei, mert mire megszületett már összehordtak az ismerősök minden szükségeset a babakocsitól a pelenkáig.
Sajnálom, hogy nálunk nem dívik a garázsvásár, amerikában volt részem benne és jónak találtam.
Mára utolsó megfigyelésem: élj ésszerű méretű lakásban. Nem csak az az előnye, hogy a rezsi nem lesz magas, de ha nincs több helyed, annál, mint ami feltétlenül szükséges, akkor nem veszel felesleges, sosem használt holmikat bútortól a konyhagépig. Jelentős visszatartó erő, hogy tudod: ha ezt most megveszed, valami mást ki kell dobni, mert nem tudod praktikusan tárolni.
(Bocs, ha valakit ismételtem, még nem volt időm elolvasni a hsz-eket.)

Hanga:
Van egy parafa faliújság a konyhában, azon két bevásárlólista:
1, mit kell venni rövidtávon -cukor, só, fogkrém
2, mire van szükség hosszútávon -kenyérszeletelő kés, palacsintasütő, gallyzúzó, pulcsi, nadrág, ing

A hosszútávú lista az érdekesebb, ha olyat látok akciósan, ami rajta van, megveszem, avagy pl karácsonyi ajándékként lesz megvéve.

Sok megfontolandó tanács van de kimaradt pl a víz és a villanyszámla avagy vegyük egy kalap alá a rezsit vagy is annak egy részét.
Villany: Feleslegesen ne világítson sehol a lámpa, illetve energiatakarékos izzók (kompakt fénycső vagy led) használata javasolt. Drágábbak főleg a ledes izzók, de a fénycsövek megfizethetőek. Sokan legyintenek, hogy annyival drágább is és ... stb ezer kifogás. Akcióban és egyébként normális árban is beszerezhetőek a megfelelő fénycsövek és összességében a befektetett összeg egy átlagos családban szerintem 2-3 hónap alatt megtérül. Nálunk 7k környéke a villanyszámla úgy hogy Villanykonyhánk van.
Víz: Bele sem gondol az ember mennyi vizet használ, és hogy milyen iszonyatosan megy fel az ára, különböző cégek pedig nyerészkedni próbálnak szolgáltatásnak nevezett valamin. Csak mi eleve 3 helyre fizetünk a vízért. Egy cég aki a hideg vizet szolgáltatja, egy cégnek a melegítésért (központi fűtés), egy cégnek pedig a csatornadíjat. A cégek közötti kommunikációt káosznak tudnám minősíteni, de most ezt hagyjuk is.
Mosógép, WC amik nagy fogyasztók lehetnek, mosogatógépet nem feltétlenül sorolnám ide mert egy korszerű mosogatógép alig több vizet használ mint a nagymamánk mosogatás közben, bár ehhez még elektromos áramot is eszik. Mosógépnél teljesen felesleges túl sok öblítést beállítani, ill a korszerű gépeknek van víztakarékos programjuk is. WC most így vicces, de nem mindegy mennyi víz csorog le a csatornába. Tartálytól függően. Érdemes korszerűbb verziót tartani ami víztakarékos, és nem egy gombnyomásra leeresztőset. csapot nem folyatni feleslegesen, ne teljesen megnyitva mossuk meg a kezünket és hasonló apróságok. Ezekre odafigyelve 2-3k is csökkenhet úgy a havi vízdij, hogy valójában a komfort amit megszoktunk semmit sem csökken.
Fűtés: Aki megteheti és nem központi fűtés szolgáltatja a meleget az gondolkozzon el azon hogy milyen meleg van a lakásban, hőmérővel is figyelje meg és milyen elvárásai vannak. Itt viszont le kell adni az elvárásokból. Aki szereti télen is a 25-26 fokokat az a gatyáját is kifizeti a fűtésre. Ha valaki megelégszik 22-23 fokkal ott pedig drasztikusan olcsóbb a számla. Kisgyerekes családok esetében nem célszerű szerintem 20 fok alá menni. De minden egyes Celsius % -osan csökkenti a számla méretét. És akkor egy forintot sem költöttünk el fűtéskorszerűsítésre szigetelésre... (Ami egy másik mise) Központi fűtésnél nincs sok mód a trükközésre, ahol hőmennyiség mérő van ott erőltetni kell a használatát a szolgáltatóra is, a többiek pedig ki vannak szolgáltatva a szolgáltatónak, annyit számláznak amennyit nem szégyellenek.

Ezekre odafigyelve nem csak spórolunk, hanem a környezetünket is óvjuk.

A rezsivel kapcsolatban pedig egy valami a lényeges, hogy csökkenni magától nem fog csak nőni. Ráadásul spórolva sem lesz kevés a számlánk, hátha még oda sem figyelünk rá.

Tudom, hogy nem szorosan a topik témája, de az erkélyes grillezést nem kellene ennyire promótálni. Én nem örülnék, ha a hálószobában grill illata/szaga terjengene, mert a szomszéd partit tart.

Alapvetően egyetértek a felsorolt dolgokkal, tényleg figyelni kell. Én úgy érzem, a felsoroltak egy jó részével jól állunk.

Otthon főzés témában: mi pár hete főzünk magunknak, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg olcsóbb-e (nem is azért csináljuk, hanem a minőség miatt). Nem csak az alapanyagot számolom (amiből nem a legolcsóbbat vesszük), hanem a villanytűzhely, a konyhai világítás, az elszívó, a mosogatógép fogyasztását, a plusz vízfogyasztást (mindezek kimutathatóan megjelentek).

Alapvetően egyetértek a felsorolt dolgokkal, tényleg figyelni kell. Én úgy érzem, a felsoroltak egy jó részével jól állunk.

Otthon főzés témában: mi pár hete hétköznap(ra) is főzünk magunknak, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg olcsóbb-e (nem is azért csináljuk, hanem a minőség miatt). Nem csak az alapanyagot számolom (amiből nem a legolcsóbbat vesszük), hanem a villanytűzhely, a konyhai világítás, az elszívó, a mosogatógép fogyasztását, a plusz vízfogyasztást (mindezek kimutathatóan megjelentek).

Igenis régen főztem-sütöttem, például csináltunk több kiló panírozott csirkemellet és lefagyasztottuk.

Az asszony mindig meg is jegyzi, hogy azóta felejtettem el főzni, mióta megházasodtam. 🙂

Én mindig szerettem ezt a Véleményvezért 🙂

Az kompakt fénycsövek közül az 5-700 Ft-osat érdemes venni. Drágábbat nem, mert anyagfáradási okok miatt 5 évnél nem bírnak többet, akárhány üzemóra van ráírva, egy átlag család úgyis csak napi 3 órát égeti max.
LED-eseket próbáltam, csak oda érdemes, ahol felkapcsolás után azonnal kell a fény, a fénycső bemelegedési ideje alatt le is kapcsolod. pl: WC, spájz, előszoba, avagy irányított fény kell.
Ráadásul igen erős fényt ad a LEDes, ha ránézel, percekig fekete pöttyöket látsz utána, ha búrát teszel elé, drasztikisan leromlik a fényerő.
Tapasztalat: LED-esből is meg kell venni az ugyanannyi wattosat, mint a kompakt fénycsőből az ugyanakkora fényerőhöz. A Lumenes (ha jól emlékszem) azonosság egy definíciós hiba kihasználása, adott távolságú gömbfelület adottdarabjára (1m2 talán) vetített fényerő. Ez ledesnél lehet ugyanannyi, mint a fénycsőnél, de a LED-es csak ide világít, míg a fénycső a teljes gömbfelöletet megvilágítja.

Nagybátyám (5 gyerek, 7 szoba) tavaly lecserélte az összes égőt kompakt fénycsőre, majd meglepődött hogy visszakap 18 000 Ft villanyszámlát.

Én is nagy LED-es vagyok, de azért az tény, hogy elég nagy a minőségi szórás, több darab is fél évig bírta. Még hogy 20-30 év élettartam....

Hanga:
Van egy parafa faliújság a konyhában, azon két bevásárlólista:
1, mit kell venni rövidtávon -cukor, só, fogkrém
2, mire van szükség hosszútávon -kenyérszeletelő kés, palacsintasütő, gallyzúzó, pulcsi, nadrág, ing

A hosszútávú lista az érdekesebb, ha olyat látok akciósan, ami rajta van, megveszem, avagy pl karácsonyi ajándékként lesz megvéve.

Sok megfontolandó tanács van de kimaradt pl a víz és a villanyszámla avagy vegyük egy kalap alá a rezsit vagy is annak egy részét.
Villany: Feleslegesen ne világítson sehol a lámpa, illetve energiatakarékos izzók (kompakt fénycső vagy led) használata javasolt. Drágábbak főleg a ledes izzók, de a fénycsövek megfizethetőek. Sokan legyintenek, hogy annyival drágább is és ... stb ezer kifogás. Akcióban és egyébként normális árban is beszerezhetőek a megfelelő fénycsövek és összességében a befektetett összeg egy átlagos családban szerintem 2-3 hónap alatt megtérül. Nálunk 7k környéke a villanyszámla úgy hogy Villanykonyhánk van.
Víz: Bele sem gondol az ember mennyi vizet használ, és hogy milyen iszonyatosan megy fel az ára, különböző cégek pedig nyerészkedni próbálnak szolgáltatásnak nevezett valamin. Csak mi eleve 3 helyre fizetünk a vízért. Egy cég aki a hideg vizet szolgáltatja, egy cégnek a melegítésért (központi fűtés), egy cégnek pedig a csatornadíjat. A cégek közötti kommunikációt káosznak tudnám minősíteni, de most ezt hagyjuk is.
Mosógép, WC amik nagy fogyasztók lehetnek, mosogatógépet nem feltétlenül sorolnám ide mert egy korszerű mosogatógép alig több vizet használ mint a nagymamánk mosogatás közben, bár ehhez még elektromos áramot is eszik. Mosógépnél teljesen felesleges túl sok öblítést beállítani, ill a korszerű gépeknek van víztakarékos programjuk is. WC most így vicces, de nem mindegy mennyi víz csorog le a csatornába. Tartálytól függően. Érdemes korszerűbb verziót tartani ami víztakarékos, és nem egy gombnyomásra leeresztőset. csapot nem folyatni feleslegesen, ne teljesen megnyitva mossuk meg a kezünket és hasonló apróságok. Ezekre odafigyelve 2-3k is csökkenhet úgy a havi vízdij, hogy valójában a komfort amit megszoktunk semmit sem csökken.
Fűtés: Aki megteheti és nem központi fűtés szolgáltatja a meleget az gondolkozzon el azon hogy milyen meleg van a lakásban, hőmérővel is figyelje meg és milyen elvárásai vannak. Itt viszont le kell adni az elvárásokból. Aki szereti télen is a 25-26 fokokat az a gatyáját is kifizeti a fűtésre. Ha valaki megelégszik 22-23 fokkal ott pedig drasztikusan olcsóbb a számla. Kisgyerekes családok esetében nem célszerű szerintem 20 fok alá menni. De minden egyes Celsius % -osan csökkenti a számla méretét. És akkor egy forintot sem költöttünk el fűtéskorszerűsítésre szigetelésre... (Ami egy másik mise) Központi fűtésnél nincs sok mód a trükközésre, ahol hőmennyiség mérő van ott erőltetni kell a használatát a szolgáltatóra is, a többiek pedig ki vannak szolgáltatva a szolgáltatónak, annyit számláznak amennyit nem szégyellenek.

Ezekre odafigyelve nem csak spórolunk, hanem a környezetünket is óvjuk.

A rezsivel kapcsolatban pedig egy valami a lényeges, hogy csökkenni magától nem fog csak nőni. Ráadásul spórolva sem lesz kevés a számlánk, hátha még oda sem figyelünk rá.

Tudom, hogy nem szorosan a topik témája, de az erkélyes grillezést nem kellene ennyire promótálni. Én nem örülnék, ha a hálószobában grill illata/szaga terjengene, mert a szomszéd partit tart.

Alapvetően egyetértek a felsorolt dolgokkal, tényleg figyelni kell. Én úgy érzem, a felsoroltak egy jó részével jól állunk.

Otthon főzés témában: mi pár hete főzünk magunknak, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg olcsóbb-e (nem is azért csináljuk, hanem a minőség miatt). Nem csak az alapanyagot számolom (amiből nem a legolcsóbbat vesszük), hanem a villanytűzhely, a konyhai világítás, az elszívó, a mosogatógép fogyasztását, a plusz vízfogyasztást (mindezek kimutathatóan megjelentek).

Alapvetően egyetértek a felsorolt dolgokkal, tényleg figyelni kell. Én úgy érzem, a felsoroltak egy jó részével jól állunk.

Otthon főzés témában: mi pár hete hétköznap(ra) is főzünk magunknak, de nem vagyok benne biztos, hogy tényleg olcsóbb-e (nem is azért csináljuk, hanem a minőség miatt). Nem csak az alapanyagot számolom (amiből nem a legolcsóbbat vesszük), hanem a villanytűzhely, a konyhai világítás, az elszívó, a mosogatógép fogyasztását, a plusz vízfogyasztást (mindezek kimutathatóan megjelentek).

Igenis régen főztem-sütöttem, például csináltunk több kiló panírozott csirkemellet és lefagyasztottuk.

Az asszony mindig meg is jegyzi, hogy azóta felejtettem el főzni, mióta megházasodtam. 🙂

Én mindig szerettem ezt a Véleményvezért 🙂

Az kompakt fénycsövek közül az 5-700 Ft-osat érdemes venni. Drágábbat nem, mert anyagfáradási okok miatt 5 évnél nem bírnak többet, akárhány üzemóra van ráírva, egy átlag család úgyis csak napi 3 órát égeti max.
LED-eseket próbáltam, csak oda érdemes, ahol felkapcsolás után azonnal kell a fény, a fénycső bemelegedési ideje alatt le is kapcsolod. pl: WC, spájz, előszoba, avagy irányított fény kell.
Ráadásul igen erős fényt ad a LEDes, ha ránézel, percekig fekete pöttyöket látsz utána, ha búrát teszel elé, drasztikisan leromlik a fényerő.
Tapasztalat: LED-esből is meg kell venni az ugyanannyi wattosat, mint a kompakt fénycsőből az ugyanakkora fényerőhöz. A Lumenes (ha jól emlékszem) azonosság egy definíciós hiba kihasználása, adott távolságú gömbfelület adottdarabjára (1m2 talán) vetített fényerő. Ez ledesnél lehet ugyanannyi, mint a fénycsőnél, de a LED-es csak ide világít, míg a fénycső a teljes gömbfelöletet megvilágítja.

Nagybátyám (5 gyerek, 7 szoba) tavaly lecserélte az összes égőt kompakt fénycsőre, majd meglepődött hogy visszakap 18 000 Ft villanyszámlát.

Én is nagy LED-es vagyok, de azért az tény, hogy elég nagy a minőségi szórás, több darab is fél évig bírta. Még hogy 20-30 év élettartam....

Hanga:
Van egy parafa faliújság a konyhában, azon két bevásárlólista:
1, mit kell venni rövidtávon -cukor, só, fogkrém
2, mire van szükség hosszútávon -kenyérszeletelő kés, palacsintasütő, gallyzúzó, pulcsi, nadrág, ing

A hosszútávú lista az érdekesebb, ha olyat látok akciósan, ami rajta van, megveszem, avagy pl karácsonyi ajándékként lesz megvéve.

Ez tetszik, bevetjük. 🙂

Sok megfontolandó tanács van de kimaradt pl a víz és a villanyszámla avagy vegyük egy kalap alá a rezsit vagy is annak egy részét.
Villany: Feleslegesen ne világítson sehol a lámpa, illetve energiatakarékos izzók (kompakt fénycső vagy led) használata javasolt. Drágábbak főleg a ledes izzók, de a fénycsövek megfizethetőek. Sokan legyintenek, hogy annyival drágább is és ... stb ezer kifogás. Akcióban és egyébként normális árban is beszerezhetőek a megfelelő fénycsövek és összességében a befektetett összeg egy átlagos családban szerintem 2-3 hónap alatt megtérül. Nálunk 7k környéke a villanyszámla úgy hogy Villanykonyhánk van.
Víz: Bele sem gondol az ember mennyi vizet használ, és hogy milyen iszonyatosan megy fel az ára, különböző cégek pedig nyerészkedni próbálnak szolgáltatásnak nevezett valamin. Csak mi eleve 3 helyre fizetünk a vízért. Egy cég aki a hideg vizet szolgáltatja, egy cégnek a melegítésért (központi fűtés), egy cégnek pedig a csatornadíjat. A cégek közötti kommunikációt káosznak tudnám minősíteni, de most ezt hagyjuk is.
Mosógép, WC amik nagy fogyasztók lehetnek, mosogatógépet nem feltétlenül sorolnám ide mert egy korszerű mosogatógép alig több vizet használ mint a nagymamánk mosogatás közben, bár ehhez még elektromos áramot is eszik. Mosógépnél teljesen felesleges túl sok öblítést beállítani, ill a korszerű gépeknek van víztakarékos programjuk is. WC most így vicces, de nem mindegy mennyi víz csorog le a csatornába. Tartálytól függően. Érdemes korszerűbb verziót tartani ami víztakarékos, és nem egy gombnyomásra leeresztőset. csapot nem folyatni feleslegesen, ne teljesen megnyitva mossuk meg a kezünket és hasonló apróságok. Ezekre odafigyelve 2-3k is csökkenhet úgy a havi vízdij, hogy valójában a komfort amit megszoktunk semmit sem csökken.
Fűtés: Aki megteheti és nem központi fűtés szolgáltatja a meleget az gondolkozzon el azon hogy milyen meleg van a lakásban, hőmérővel is figyelje meg és milyen elvárásai vannak. Itt viszont le kell adni az elvárásokból. Aki szereti télen is a 25-26 fokokat az a gatyáját is kifizeti a fűtésre. Ha valaki megelégszik 22-23 fokkal ott pedig drasztikusan olcsóbb a számla. Kisgyerekes családok esetében nem célszerű szerintem 20 fok alá menni. De minden egyes Celsius % -osan csökkenti a számla méretét. És akkor egy forintot sem költöttünk el fűtéskorszerűsítésre szigetelésre... (Ami egy másik mise) Központi fűtésnél nincs sok mód a trükközésre, ahol hőmennyiség mérő van ott erőltetni kell a használatát a szolgáltatóra is, a többiek pedig ki vannak szolgáltatva a szolgáltatónak, annyit számláznak amennyit nem szégyellenek.

Ezekre odafigyelve nem csak spórolunk, hanem a környezetünket is óvjuk.

A rezsivel kapcsolatban pedig egy valami a lényeges, hogy csökkenni magától nem fog csak nőni. Ráadásul spórolva sem lesz kevés a számlánk, hátha még oda sem figyelünk rá.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram