Hogyan takarékoskodjunk? 23 hasznos tipp a spórolásra

2012-03-20
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Ebben a cikkben néhány megtakarítási tippet szeretnék megosztani, ami túlmutat a "kapcsold le a villanyt és húzd ki a mobiltöltőt" ismert kliséin.

Remélem, te is találsz benne hasznos és használható ötleteket.

Bevásárlás: lista és teli gyomor. Ha bevásárolni mész, mindig egyél előtte bőségesen, mert így nem fogsz megvenni termékeket, csak mert az éhség miatt megkívántad őket. A legtöbb édességet és chipset éhesen veszi az ember. A másik, hogy soha ne menj bevásárló lista nélkül vásárolni, mert a megvett termékek 20-40%-a impulzív vásárlás, amit csak azért veszel meg, mert megláttad. Otthon olvasd el az akciós újságot, nézz körül a háztartásban és írj össze mindent, amire szükséged van. Az sem baj, ha csak annyi pénzt viszel magaddal, amennyire szükséged van a tervezett vásárláshoz. Így kísértés kizárva.

Keresd az alsó polcon: A szupermarketekben szemmagasságba teszik a nagy hasznot generáló, drága és sokat hirdetett termékeket, míg az olcsó, de ugyanolyan jó társaikat eldugják az alsó polcokra. Te kezd ott a keresést.

Ne shoppingolj unalomból: ne szervezz magadnak szabadidős programokat bevásárlóközpontokba, mert úgyis csak az a vége, hogy olyan dolgokat veszel, amire semmi szükséged.

Fogadd meg, hogy nem veszel egészségtelen ételeket: A legtöbb élelmiszerre költött pénz a drága egészségtelen ételekre megy el, a chipsre, csokoládéra, cukros üdítőre, sült krumpira és a többi hasonlóra. Ha megfogadod, hogy mondjuk ezekre a következő három hónapban egy fillért sem költesz, egy rakás pénzt fogsz megspórolni és még fogyókúrás szerekre sem kell majd költened. 🙂

Csinálj hetente egy nem költök napot: Jelölj ki egy "böjti napot", amikor nem költesz egy fillért sem. Se munkahelyi kávézásra, se éttermi ebédre, se bevásárlásra, semmire. Meg fogsz lepődni, milyen könnyen fog menni egy kis tervezéssel.

Főzz nagyban és tedd a mélyhűtőbe: Főzz le többfajta ételből nagy adagokat és kiporciózva tedd el a mélyhűtőbe. Utána ezeket az ételeket el tudod vinni munkahelyi ebédnek, felváltva, így meg sem unod őket. Nemcsak pénzt, időt is rengeteget spórolsz a nagy tételben való főzéssel. Ne felejtsd el felcímkézni a dobozokat dátummal és fogyaszd el mindet 3-6 hónap alatt. Ha az átlagos 900 forintos munkahelyi éttermi ár helyett 300 forintból megúszod az ebédet, évente 264 munkanappal számolva 158 ezer forintot takarítasz meg. Egy nyaralás árát.

7/14 napos aranyszabály: Minden nem mindennapi élethez szükséges vásárlás előtt várj kisebb összegnél egy hétig, mondjuk 50 ezer forint felett pedig két hetet. Beleszerelmesedtél egy új konyhai robotgépbe, vagy kinéztél egy új kávéfözőt? Remek, a választás után várj egy hetet. Úgy gondolod, mindenképp kellene egy új tablet az okostelefon-netbook-notebook hármas mellé? Jó, aludj rá egy párat. Ez idő alatt vagy elmegy a vásárlási lázad és a birtoklási vágyad, vagy rájössz, hogy nem is az a jó modell, amit választottál, mert van jobb, olcsóbb, gyorsabb. Ha még két hét múlva is olyan jó ötletnek és szükséges beruházásnak tűnik, csak akkor vedd meg.

Hajts lassabban: egy átlag benzines autó, amelyik 120-nál 6,5-7 literrel elmegy 100 kilométert, ugyanezt a távot 140 felettl már 10-11 literes fogyasztással teljesíti. Azaz nyolc perc előnyért akár 1700 forinttal is többet fizetsz száz kilométerenként, az esetleges büntetésről és balesetveszélyről már nem is beszélve. (A karbantartott autó szintén tovább csökkenti a fogyasztást, például az eltömődött légszűrő 5-7%-kal, az alacsony guminyomás akár 10-15%-kal nagyobb fogyasztást jelent, a gumi túlzott kopásáról már nem is beszélve.)

Hagyd el a rituáléidat: Minden nap be kell menned a kedvenc pékségedbe egy 250 forintos croissant-ért, vagy nem tudsz elmenni egy bolt mellett, hogy ne vegyél egy szelet csokit? Legyél erősebb és ne engedj a kényszercselekvésnek.

Vegyél használtat: rengeteg terméknek zuhan az ára a vásárlás után, miközben fél évesen is majdnem ugyanolyan jó, mint új korában. Hagyd másra, hogy tülekedjen a legújabb 200 ezres tabletért, te majd vedd meg tőle fél év múlva harmadáron. Ahogy egy babakocsit is kár megvenned 200 ezerért, fél év használat után is remek darab az, 60-70 ezerért.

Vásárolj az interneten: A legtöbb terméket jóval olcsóbban megkapod az interneten. Erről bővebben itt írtam.

Étterembe járás helyett szervezz partit: Egy nagyszabású, félnapos grillparti otthon 8 főre kihozható bőséges étellel-itallal 8-9 ezer forintból. Egy étteremben ez ennek minimum a duplája-triplája és még a hangulat sem olyan oldott. A grillezés az erkélyen is megoldható egy elektromos grillel.

Kapcsold ki a tévét és dobd ki a gyerekeket a kertbe: Így több legyet is ütsz egy csapásra. A jó levegőn lesznek, sokkal kevesebb chips fogy és azokat a hülye G.I. Joe katonákat sem kell megvenned, amiket a reklámokban látnak.

Szervezd magad a nyaralásod: Meg fogsz lepődni, mennyivel olcsóbb saját szervezésben utazni, mint utazási irodán keresztül. Ha csak a felét spórolod meg, még nem tudsz minden trükköt. Az internet korában nem nagy wasistdas olcsó repülőjegyet és szállást találni.

Keress olcsó családi programokat: Nem kell mindig vásárolni menni, meg étterembe járni a családdal. Egy nagy kirándulás, kerékpározás, szánkózás sokkal jobb program és még pénzbe sem kerül.

Jó lesz az még fél évig: Mielőtt még kicserélnéd az ülőbútort, a mosógépet, vagy a függönyt, használd őket további fél évig. Ha mindig így teszel, az évek során egy vagyont megspórolhatsz.

Vágd le a haját a srácoknak: Havi többezer forintot megspórolhatsz, ha veszel egy hajvágó gépet és te nyírod a család férfitagjainak a haját. Egy hajvágó géppel nehéz elrontani egy hajvágást, neked sem fog sikerülni. Ha félsz, először kérj meg valakit, hogy mutassa meg.

Szervezzetek karácsonyi sorsolást: Ahelyett, hogy egy rakás embernek vesztek használhatatlan vackokat a nyakkendőtől az orrfacsaró parfümig és a lötyögő pulóverig, inkább húzzatok sorsot és mindenki csak egy embernek vegyen ajándékot, de az legyen találó és értékesebb. Így mindenki jól jár, a kereskedőket kivéve.

Felejtsd el a márkákat, ne nevet, hanem minőséget vegyél: Tényleg háromszor olyan jó a Nesquick gabonapehely, mint a sajátmárkás? Tényleg kell az edzőterembe a súlyzóknak 30 ezres Adidas cipő, amikor a noname 4.000 forintos is évekig bírja? Tényleg négyszer jobb minőségű a puccos ing, mint a másik, kevésbé ismert márka? Ugye, hogy nem.

Adj el mindent, amit nem használsz: Nézz körül otthon és adj el mindent, amit nem használtál az elmúlt egy évben. Csodaturmixgép, amit elő sem vettél már két éve? A Vaterára vele! Egyetemi tankönyvek, amiket 10 éve ki sem nyitottál? Aprónetre vele! Babaholmi, miközben a gyereked lassan érettségizik? Autós akkutöltő, amit tíz éve be sem kapcsoltál? Pótvasaló? Nézz otthon körül és adj el mindent, ami csak a helyet foglalja. Nem csak pénzt kapsz érte, de rengeteg hely is felszabadul otthon.

Sétálj, vagy kerékpározz: Itt a szép idő, ha megteheted, ne autóval, vagy tömegközlekedéssel járj dolgozni, egy fél óra séta, vagy kerékpározás fel is frissit és az utazás költségeit is megspórolod.

Harmadold le a mobilod költségeit: Rengeteg lehetőséged van a mobilköltségek lefaragására a Skype-tól a speciális tarifákig. Erről itt írtam bővebben. Ezen túl használd arra a telefont, amire való: telefonálásra. Ne ezen akard élni az életedet, csak beszéld meg a másik féllel, hol és mikor találkoztok. Ha ez nem megoldható a távolság, vagy például a gyerekek miatt, akkor hívd fel őt skype-on.

Keress másik szolgáltatót: ha már lejárt a hűségidő, keress másik internet, vagy kábeltévé szolgáltatót, de egy gázszolgáltató-váltással is spórlolhatsz. A legszebb az egészben, hogy néha elég belengetni a mostani szolgáltatódnál, hogy el akarsz menni és azonnal olyan tarifákat ajánl, amiről addig nem is hallottál. (Persze ez monopolszolgáltatóknál nem fog működni.) Egy próbát mindenképpen megér.

(Hasonló témát jártunk körül egy másik bejegyzésben, ajánlom azt is figyelmedbe. Ide kattintva tudod elolvasni.)

Neked van még hasznos tipped? Osszd meg a többiekkel a hozzászólásokban.

Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)

Olvassa el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.postr.hu oldalon.

Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram