Az USA államadóssága átlépte a 34 ezer milliárd dollárt, amire 2020-ban még azt gondolták, hogy 2029-re fogja elérni. Óránként (!) 218 millió dollárral nő az államadósság. Ahogy a mondás tartja, már nem kell aggódni az adósság miatt, elég nagy már ahhoz, hogy tudjon vigyázni magára.
Visszamenőleg töröltek csekély 439 ezer állást a novemberi amerikai adatokból, mert kiderült, hogy icipicit pontatlan volt a statisztika. Már augusztusban szó volt róla, hogy valami nem stimmel, mostanra ki is javították a hibát. Ezzel a tavalyi létszámemelkedés 40%-ról derült ki, hogy az csak papíron létezik. Még ma is telefonálgatós módszerrel mérik a foglalkoztatottságat, ha jól emlékszem, államonként ezer embert kérdeznek meg, dolgozik-e éppen, keres-e munkát éppen. Úgy tűnik, mégsem annyira tökéletes a rendszer. (Ennek ellenére még mindig több a nyitott álláspozicíó, mint a munkanélküliek száma.)
Öt amerikai nagyvárosban elkezdték adóztatni a cukros üditőket, unciánként 1-2 cent értékben. Ez egy kétliteres üditőnél akár 1,36 dollárt is jelenthet. Örömmel tapasztalták, hogy harmadával (33,1%-kal, hogy pontos legyek) esett a fogyasztás, ami rossz a cégeknek, de nagyon jó az embereknek.
Olyan drágák a gyógyszerek az Egyesült Államokban, hogy Florida állama kérvényezte, hogy Kanadából hozhasson be bizonyos gyógyszereket és meg is kapta az engedélyt. A probléma az, hogy olyan kicsi a kanadai piac és olyan nagy a probléma az Egyesült Államokban, hogy ez nem lesz megoldás semmire. Főleg, hogy Kanada is védeni fogja a saját piacát, hogy ne alakuljon ki hiány vagy áremelkedés az amerikai vásárlások miatt.
Újra nő a reálbér az Egyesült Államokban, a dolgozók 57%-a keres többet inflációval korrigáltan, mint egy éve, 41%-uk több mint 5%-kal.
Az emberek reménykedőbbek a jövőt illetően, mint voltak fél és negyed évvel ezelőtt az Egyesült Államokban.
Ha egy bank gátlástalanul jól kereső elnöke vagy, lehetőleg ne oszd ki az embereket, hogy nem is olyan nehéz ingatlanhoz jutni, csak spórolni kell, mert nem veszi jól ki magát annyira. Főleg, ha az átlagember Angliában már 10 évet spórol csak az önerőre.
A születésszám csökkenése már a latin-amerikai országokat sem kíméli, Uruguayban például hét év alatt esett a nők termékenységi rátája 2.0-ról 1,27-re. Costa Rica, Jamaica, Kuba, Chile is 1,3-as rátával "büszkélkedhet".
Az Unió a műanyag palackok után a műanyag ruhákat is meg akarja rendszabályozni és rávenni a forgalmazó cégeket a visszaforgatásra, ellenkező esetben büntetést fizetnének minden eladott műanyagtartalmú ruha után. A cél itt is, hogy a ruhák 85%-a ne a szeméttelepen kössön ki.
3,3 ezer lakóingatlan került idehaza árverésre tavaly március és november között (télen nem lehet kilakoltatni az embereket). A befolyt összeg alapján 8 millió forint volt az átlagos értékesítési ár, vagyis a legtöbb ingatlan nem a nagyvárosokban volt.
Ha azzal szembesülsz, hogy fillérekért dobják utánad a túró rudikat, annak oka, hogy idén csökkent az áfatartalma. Hogy miért pont ennek a termékcsoportnak, nehéz megmagyarázni. Az, hogy a napilapok áfáját miért csökkentették idéntől, az egyértelmű, ha megnézed, kinek a kezében van gyakorlatilag az összes napilap.
2023-ban 11%-kal kevesebb gáz fogyott, mint 2022-ben és 23%-kal kevesebb, mint 2021-ben, áramból 4,7%-kal használtunk kevesebbet. A lakossági és az ipari felhasználás mennyisége közel azonos mértékben csökkent, az idei fűtési szezonban azonban inkább már enyhe emelkedés mérhető a fogyasztásban. A fogyasztás csökkenése kisebb részben az enyhe télnek, nagyobb részben a megugrott áraknak és a gazdasági visszaesésnek köszönhető.
Tavaly a belföldi turisták száma 5,8%-kal csökkent Magyarországon, de mivel a külföldiek száma jelentősen, 12%-kal nőtt, ezért éves összevetésben majdnem 2%-kal nőtt a vendégéjszakák száma.
A KSH szerint a magyar ingatlanállomány 12%-a nem, vagy csak időszakosan lakott. Mivel az adat elég magas, a hvg járt utána a helyszínen, tényleg minden harmadik ház lakatlan-e például Budapest mellett. A cikk itt olvasható, előfizetés szükséges.
A forint gyengülése miatt elkerülhetetlen volt az üzemanyagok jövedéki adójának emelése, ami januártól már életbe is lépett. Azonban a kormány akkorát emelt az adón, hogy még 420 forintos euróár mellett is teljesítenénk az uniós elvárásokat.
Valami készül a vasút körül, több kormányközeli újtőkés száll be magyar vagy külföldi vasúttal összefüggő gyárakba. A pletykák szerint ezt is koncesszióba akarják adni a megfelelő embereknek az autópályákhoz hasonlóan. A hvg cikke erre.