Miután tegnap újabb gyászos magyar GDP adatok jöttek ki, gondoltam érdemes megnézni, hogyan is teljesített a magyar gazdaság az elmúlt öt év alatt.
Nem győztük hallgatni a sikertörténeteket a magyar gazdaság szárnyalásáról, a kormány becsipődése a minél nagyobb GDP adatok kergetése, semmi nem számít, az emberek elkölthető jövedelmének alakulása a többi országhoz képest, egészségügy, oktatás, tényleg semmi nem fontos, kivéve azt, hogy mennyivel nő a magyar GDP. Ennek rendeltek mindent alá, ezermilliárdokat szórnak el, hogy a legkörnyezetszennyezőbb iparágakat az országba csábítsák, annak ellenére, hogy az új gyárakkal együtt már munkaerőt is kell behozni, mert az sincs.
(Ha GDP növekedésről álmodunk, akkor ahhoz két út vezet: az egyik, hogy még több munkaerő kell, hiszen valakinek meg kell termelnie a plusz GDP-t. Ebből teljesen kifogyott az ország, már nincs olyan ember az országban, aki képes dolgozni és még nem teszi. (Közben évente sok tízezer emberrel több megy el nyugdíjba, mint ahány fiatal beáll a munkaerőpiacra ugyanabban az évben, vagyis évről-évre tovább romlik a helyzet. )
A másik út, ha nincs már felesleges munkaerő-kapacitás, akkor a termelékenységet kell látványosan növelni, hogy ugyanannyi ember sokkal több értéket állítson elő. Összeszerelőüzemeket az országba hozva, akik csak az olcsó biorobotok miatt jönnek, ez biztos nem fog sikerülni. Gondolj erre, miközben a kormányt hallgatod, hogy évi 3-6%-ot fog nőni a gazdaság évről-évre.)
Csináltam egy grafikont a magyar gazdaság elmúlt (majdnem) öt évéről. Az elmúlt öt év nem volt annyira könnyű gazdaságilag, mint az előtte lévő öt év, de azért annyira nehéz sem volt. A covid, majd 2022-ben az energiaválság sok európai országot negatívan érintett, de a legtöbben azért állták a sarat. Az európai gazdaság fejlődött, még ha nem is olyan ütemesen, mint az aranyévekben, előtte 5-8 évvel. 2014 és 2019 között az Unió gazdasága átlagosan évi 2,1%-ot nőtt, 2021-ben nagyjából csak ledolgozta azt, amit 2020-ban elvesztett, majd 3,4% (2022), 0,8% (2023) és várhatóan 1,4%-ot fog nőni idén. (A fejlett gazdaságok logikusan lassabban nőnek, mint a fejlődő gazdaságok, ahová Magyarország is tartozik.) Tehát csökkent az Unióban a növekedés üteme, de azért nem tragikusan.
Ennyi háttérinformáció után nézzük, mennyire szárnyalt a magyar gazdaság, mennyire volt sikeres a kormány gazdaságpolitikája. Így "szárnyalt" a magyar GDP az elmúlt években (2019 év vége a 100%-os kiindulópont):
Hat százalékos növekedést remél jövőre a kormány. Nos, az elmúlt öt évben összesen nem volt annyi, nem hogy évente. Most ugyanott tart az ország, mint 2021 végén, vagyis az elmúlt majdnem három év növekedése a nagy nullával egyenlő, de az elmúlt öt év is inkább egy pozitív nulla, mintsem növekvő gazdaság. (Természetesen erről a kormány semmit nem tehet, mert háborús infláció van, a német gazdaság az oka és természetesen Brüsszel. Egy szóval mindenki más, már 14 éve.)
Eddig nagyon úgy néz ki, hogy a kormány terve az erőltetett gazdasági növekedésről visszafelé sült el és növekedés helyett csak stagnálás van. De már megszoktuk, hogy már 15 éve jövőre lesz minden sokkal jobb. Esetleg a választás utáni évben.
(A "keleti nyitás" végtelen sikeréről nemrég írtam egy másik cikket.)