A magyar átlagember
A napi.hu közölt egy cikket a magyar átlagember vagyoni állapotáról, akit érdekel, itt el tudja olvasni.
Érdekes a műszaki cikkek bontása is háztartásonként. Amíg tévé másfél található egy háztartásban, klíma csak a háztartások 6%-ában van.
youtube.com/watch?v=k4YrGJNAFVg
Kitünő gitárszóló van benne! 🙂
Na az kemény…
Ha veszek még 2 hűtőt, attól az még üres marad.
A tévéket meg nem nekem kell megtölteni műsorral.
A kombihűtőket nem adtad hozzá 😀 😀 😀 58+47 = 105
“a családi kedvezmény NÉLKÜL számított nettó fizetés pedig 182 ezer forint”
pár sorral lejjebb
“gyermektelenek átlag nettója 172 ezer forint”
#
Csak én érzek benne ellentmondást?
2)
“A háztartások 80 százalékának […] 1 autója van, 17,2 százalékuknak pedig 2 autóval rendelkezik. A háztartások mindössze 3 százalékának van 3 vagy annál több autója.”
#
80%+17,2%+3%=100,2% –> Minden háztartásban van autó.
3)
100 háztartásra 58 hűtőszekrény jut.
#
Tényleg…?!
Az időt ellopó háztartási eszközök viszont teljességgel haszontalanok. Mobiltelefon, TV, notebook napi szinten 5 órát is elvesz a szabadidőből, ráadásul kétszer olyan drága mint egy szárítógép. Persze nem is ugyanazok veszik meg… szárítógép a gyerekes családok számára életmentő, míg az egyedülállóak elverhetik a pénzt gamer PC-re, és drága presztízsmobiltelefonra.
Na az kemény…”
Sztem nincs ebben sok meglepetés, a régi tv-t berakod a gyerek szobájába, ellenben a régi hűtővel, amit elvitetsz, amikor hozzák az újat.
Amúgy a klíma el nem terjedése számomra érdekesebb. Ezek szerint még mindig valamiféle úri huncutságként kezeli a társadalom, holott pont ugyanannyira magától értetődő a használata, minthogy 5 fokban fűtünk.
A mi házunkban például napelem nélkül évente 60 ezer Ftot spórolna a klímás fűtés, így, hogy a napelem termeli az áramot, éves 100ezerrel csökkentette a gázszámlát.
Szóval 3-5 év alatt megspórolja a saját árát a fűtésen, az már csak apró extra, hogy kánikulában hűteni is tud 🙂
Szerintem meg messze nem annyira magától értetődő. Eleve nem minden lakás melegszik fel annyira, főleg ha éjszaka nyitott ablak mellett alszanak, nappal meg mindent becsuknak, és jó a hőszigetelés. Emellett 30-35 fok az szívás, ellenben 5 fokban simán megbetegedne az átlagember. Aztán az sem mindegy, hogy nagyjából csak aludni jársz haza, vagy sokat vagy otthon. Sokkal inkább munkahelyeken triviális (iskolákban is az lenne.. ), ahol a nappal nagyobb részét töltjük.
A többi háztartási eszközhöz képest meg azért kevésbé egyszerű, mert be kell építeni, plusz a legtöbn lakásban az elektromos hálózat felújítása is kellene hozzá, ezek mef macerás dolgok, ha bent is laksz és dolgozol is. Nyilván fűtéssel is ez lenne, csak az ugye a legtöbb lakásban “gyárilag” van, max. cseréled, korszerűsíted.
Ez elméletben persze igaz, csak sztem a hazai lakások/házak szigetelése ponthogy rettenetes átlagot hoz. Az új építésűeknél meg általában már alaptartozék a klíma vagy legalábbis a kijárata.
Sztem egy túl meleg lakásnak is vannak jelentős egészségügyi kockázatai, de tény, hogy nem azonnal jelentkezők. Pl rettenet melegben aludni biztos hogy nem pihentető, annak meg hosszútávon lesznek hatásai, de egyébként is eléggé megterhelő tud lenni a szervezet számára a kánikula.
Az iskola/munkahely résszel teljesen egyetértek, pláne hogy ott elvárt lenne a koncentráció, ami tocsogó ruhában kissé abszurd.
Milyen klímátok van?
Fűtés azóta van, mióta benépesítettük a mérsékelt égövet, klíma a mai formájában egy-két nemzedéke.
Fűtésre rengeteg aktív műszaki megoldás van, hűtésre 1, és a fűtéssel ellentétben (jelenleg legalábbis főleg) távol termelt, pénzért vásárolt energián megy csak.
(Amúgy marha érdekes a fűtési kulturális és éghajlatfüggő szokások tanulmányozása. Pl.:
– A helyiség levegőjének fűtése, mely Mo-on egyeduralkodó, az egyik legpazarlóbb megoldás. Ágyat, pokrócot, asztalt, WC-deszkát fűtenek más földrészeken.
– A fejlett, gazdag, mérsékelt övi – télen a területe legnagyobb részén nem fagyos, de csak pár Celsius fokos – Új-Zélandon csak mostanában kezd terjedni az a luxus, hogy nem csak egyetlen szobát fűtenek beépített rendszerrel… De alváshoz még mindig le szokták kapcsolni…)
És azt hol lehet megnézni, hogy ehhez a vagyonhoz mennyi hitel kapcsolódik? Mert nagyon szép, hogy elvileg van 11 millió vagyon ingatlanban, meg 1 millió az autóban, de érzésem szerint ezekre ráborul kb. 8-9 millió forint hitel is, úgy meg már mindjárt csak 3-4 millió forintról beszélgetünk.
Vagy a haranggörbe felső része ennyire felfelé torzítja az átlagot?
de ne ez legyen a kiindulási alap, manapság már lehetne jobbat és/vagy olcsóbbat is venni erre a célra.
Kanada fejlettnek mondható? Csak mert jellemzően ott is a helyiség levegőjét fűtik, mint ahogy a szintén fejlettnek mondható USA északi részén is.
Hűtésre is számos módszer van, amiknek többségét kétezer évvel ezelőtt is aktívan alkalmazták.
Fűtés azóta van, mióta hideg is van. Hideg pedig a forró égöv alatt is van, például amikor lemegy a Nap.
A cikk szerint a magyar nettó átlagbér 182 ezer forint körül van. Az Eurostat adatai alapján a nettó mediánbér viszont csak kb. 130 ezer forint országos szinten (igen, az Eurostaton kell keresni, mert a kormánypárti KSH-nak gondolom ciki kirakni az igazságot, ezért ott nem találtam), magyarul a legtöbb ember ennyit keres valójában, nyilván van az a réteg, aki ennél kevesebbet vagy többet.
A tény azonban az átlagember illetően, gyermek nélkül: havi 130 ezret keres, két gyerekkel, csp-vel együtt kb. 190 ezret. Ezt érdemes figyelembe venni szerintem.
karbantartás: fűtésnél nincs eü kockázata, mert akkor kint csapódik le a pára, persze nem árt azért megcsinál(tat)ni és a garanciához tényleg csináltatni kell egy vagyonért, így megfontolandó, hogy aki fogékony rá magának csinálja és lemondjon a garanciáról.
Jól szigetelt átlagos méretű házba nem kell 6 gép, a földszinti részt nekem pl. egyetlen gép gond nélkül kifűti, az emeletre kellene még egy, de esélyes, hogy inkább levegő-víz hőszivattyú lesz helyette.
Duál gépeket venni sztem hiba, drágább mint 2 szóló, és ha egy elromlik az kettőt visz.
Napelem kedvezményes tarifára: attól függ mekkora rendszerre van szükség a normál fogyasztás kiváltásához. Ha az túl kicsi, mint pl. nálunk is volt, akkor nagyon drága lenne csak azt kiváltani, így viszonylag kicsi a felára egy dupla akkora rendszernek.
+régi házban a H tarifa sincs ingyen, új óraszekrény és sok kábelezés kellhet.
Én még sosem fújkáltam semmivel, azonban kb. 2 hetente kimosom új korától a kivehető szűrőt tiszta vízzel, így eleve kevésbé koszolódik, hűtésre pedig nem nagyon használom (nincs rá szükség, árnyékolok ha meleg van, éjjel pedig szellőztetek), persze tartós kánikulában azért megy hűtésre is, évente néhány napot, ha már megvan. Ilyenkor előtt járatom ventilátor fokozaton min. fél órát, így kiszárad a hőcserélő, nem marad nedves, így nincs táptalaj a gombáknak.
“Kanada fejlettnek mondható? Csak mert jellemzően ott is a helyiség levegőjét fűtik”
1 szóval sem neveztem fejletlennek az ilyen kultúrákat. Pazarlónak neveztem.
“Hűtésre is számos módszer van, amiknek többségét kétezer évvel ezelőtt is aktívan alkalmazták.”
Műszakilag aktív (kívülről betáplált energiával működő) megoldásról beszéltem. Vízpermettel, huzattal, árnyékolással persze h. már az arabok is, de ezek nem szabályozhatók a helyiséghőmérsékletről úgy, mint az elektromos hőszivattyú
Klímával fűtésnél szokták mondani, hogy a “nyári 3-4-5 COP” értékel eléggé lecsökken, 1 órából 40 percet olvaszt és 20 percet fűt. Továbbá nem mindenki szereti a huzatot a lakásban. Nem beszélve arról hogy azért egy klíma bármennyire csöndes azért este-éjjel ha nem megy a tv akkor azért hangos is (egy gázkazánhoz képest) 😉
Nálunk is van 2 klíma, egy 3,5-es LG inverteres (Földszint nappali, konyha és konyhát lehűti, fűti) továbbá az emeleten egy régi Orion On-Off (tavaly panelt rendeltem hozzá Aliexpressről – és jó is lett!- mert belevágott a villám az E-on hálózatba és vitte a panelt…. biztosító fizetett mint a katonatiszt).
Februári gázszámla 30eFt volt. Villany 8eFt. Gázról megy a melegvíz is.
Nálam a gáz központi ugyanennyi lett volna, csak rengeteget kellett volna rombolni hozzá illetve ott a sok radiátor meg cső. Hűteni nálam nem kell, nyáron 24 volt a legmelegebb, a hővisszanyerős szellőzt
Corporation lehet hogy van olyan készülék amelyik télen 20 percet fűt 40 percet olvaszt. Nálam mikor nagyon párás hideg volt akkor 3×5 perc volt a legtöbb 1 óra alatt, de minusz 20 száraz hidegben nem is hallottam olvasztani, tehát olyankor elenyésző. A másik hogy én nagyon rossz alvó vagyok, de 1 hét alatt megszoktam, mivel ez egy monoton zaj amihez hozzászokik az agy gyorsan. Amúgy csendes üzemmódban tényleg nem sok hangja van és éjszakára az éppen elég hogy nemesik le a hőmérséklet reggelre. Nekem a leghidegebb hónapban a fűtés áramszámlája h tarifával 23e volt , 330m3 – t fűtök.
a h tarifa bekötése 65e volt munkadíjjal és dobozzal anyaggal együtt, nem vág az sem földhöz.
igen, a kemény télben akár óránként 10 percet is mehet hűtésben, de ha épp ki nem kapcsolod közben, akkor pár perc múlva a hőcserélő kb. 50 fokra melegszik + beindul a ventilátor, ilyen körülmények között nem igazán marad rajta pangó víz…
Tehát ez penész szempontból nem számít hűtés üzemnek.
másodszor, ha 40 perc az olvasztás, akkor ott valami nagyon nincs rendben…
Pl. szélviharnak van kitéve a kültéri egység, ami alapvető telepítési hiba, fűtésre használt kültérit nem teszünk az uralkodó széljárás útjába, ha máshogy nem oldható meg, akkor valami szélvédelmet biztosítunk neki.
Olvasztáskor nem véletlenül állnak le a ventilátorok, hiszen ilyenkor csak magát a hőcserélőt kell(ene) felmelegíteni, nem a fél világot…
Ha hűtés üzemben működött, és ki akarom kapcsolni, akkor azért járatom ventilátor fokozaton kikapcsolás előtt, mert hűtés közben lecsapódik a pára, ha kikapcsolnám a nedvesség elpangna ott magának akár napokig, hetekig is.
Ha ilyenkor ventilátor üzemben viszont fújom át rajta a 25 fokos szobalevegőt, akkor fél óra alatt biztosan megszárad.
“a garanciális készüléken karbantartás gyanánt csak ugyanúgy befújják klímatisztítóval, ahogy én is” akkor cserélj klímást vagy csináld meg magadnak rendesen (ha már nem garanciás)
A kifújt meleg levegő viszont inkább kellemes, mintsem zavaró, 0 fok körül mi átállunk teljesen gázkazános padlófűtésre, az első napokban hiányozni szokott a ránk fújt meleg.
Nőelnyomó sötét Balkán. Itt a nő házimunkázik és a nő munkája nincs gépesítve, örüljön, hogy van porszívója és nem jár a patakra mosni.
Mosogatógép nincs, mert sok helyet foglalna és nem igazán használnánk ki. Pár tányért meg poharat gyorsan elmosunk. S én is szoktam mosogatni, még mielőtt.
Nincs ennek semmi köze Balkánhoz. Egy átlagos panelben még a legkisebb mosógép is alig fér el, nemhogy szárítógép és mosogatógép.
Miféle gép az? Én inkább azt tapasztaltam, hogy puhábban jönnek ki belőle a ruhák, mint ha lógatva szárítanám. Plusz vasalni se nagyon kell, egy simítás, és mehet a szekrénybe. Kifújja belőle a mosószer maradványait is. Ami szösz meg kijön, nem attól fog kilyukadni a ruha egyszercsak… 🙂
Mielőtt lett volna mosogatógépünk, én is azt hittem, hogy szeretek mosogatni. Mióta van, az egyik legnagyobb találmánynak tartom. Eláll abban pár napot a mostalan is, nem kell minden nap járatni, ha nem képződik annyi szennyes. Ugyanúgy szép tiszta lesz. Van egy-két dolog, ami ha rászárad, akkor nehezen jön le, de ezt tudja az ember (pl krumpli maradékát érdemes leöblíteni). Arról nem is beszélve, hogy nem folyatjuk így fél órát a melegvizet.
Egy esti vendégség után meg nincs nagyobb jóság, mint berámolni mindent a gépbe 5 perc alatt…
A mi konyhánkban van csap, így mi sem folyatjuk a vizet fél óráig. 🙂
Nálunk sem ez a helyzet, de kis magyar hazánkban sajnos ez a hozzáállás a háztartási dolgokhoz. Sokkal kevesebben élnek pl. panelban, mint nem, stb. A fene megette ezt a hozzáállást.
Szárítógépben meg vagy olyan ruha megy össze, ami gyapjú vagy kasmír, vagy olyan, ami hirtelen van sokkolva.
Ja, mosogatógép: csak akkor tudod meg, hogy mennyivel jobb úgy az élet, ha beszerzed. Nem csak pár tányér az. Szerintem a gyerekekre főztök is néha, vágódeszka, reszelő, nokedliszaggató, tepsi (k), fazekak, lábosok, tejmelegítő edény, beleszáradt kakaó, fejenként minimum napi egy pohár, plusz bögrék, kiskanalak, merőkanalak, szedőkészségek, főzelékes fazék, pörköltes lábos, levesestál, hagymaszeletelő, krumplihámozó, szűrő, kávés/teáscsészék fejenként, és a többi, és a többi.
Nyilván szoktál te is mosogatni. De ha csak “pár tányért” emlegetsz, gyerekekkel, akkor nem napi szinten.
A mosogatógép pedig a világ leghasznosabb találmánya a tűz felfedezése óta. 🙂
És nem úri huncutság, ahogy a klíma sem, sőt!
Egyébként azok a 3-4-5-ös COP értékek azok +5C körül még bőven teljesülnek, ami a fűtési időszak kb. 70%-ára igaz. Sőt, azt se felejtsük el, hogy 3-as COP felett “H” tarifa is köthető, ami kb. 2/3 annyiba kerül mint a normál áram, és fűtési időszakon kívül is jön, igaz, akkor normál áron…
Majdnem minden háztartásban van egy autó a statisztika szerint.