A T-nap, T+2 nap és a hasonló kifejezések jelentései

2015-10-06
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Közkívánatra most a T-napról írok, amivel sokat találkozhattok, ha értékpapírt, vagy befektetési alapot vesztek vagy éppen eladtok.

A T-nap a tranzakció napját jelenti, amikor egy értékpapír adásvétele létrejön. (Transaction date vagy T-date angolul.)

A tranzakció létrejön, de maga az elszámolás csak 2 vagy 3 nap múlva történik meg, amikor megkapom és kifizetem a megvásárolt kötvényt, vagy részvényt, vagy ha eladó voltam, akkor az ellenértékét a papírjaimnak, amit ekkora kell leszállítanom.

A kötvények jellemzően T+2 napos elszámolásúak, a részvények T+2 vagy T+3 naposak.

Fontos, hogy tőzsdei munkanapról beszélünk, vagyis a csütörtökön eladott részvényeim árát csak kedden fogom megkapni.

Azonban semmi nem gátol meg, hogy ha eladtam az OTP részvényeimet, ne vegyek azonnal MOL részvényeket, hiszen nekem is csak 3 nap múlva kell kifizetnem a papírokat, amit megtehetek majd az aznap befolyó bevételemből.

A befektetési alapok is jellemzően követik ezt az elszámolási metódust, vagyis ne akarjak a hétvégén elmenni abból a pénzből, amit a részvényeket tartalmazó befektetési alapom szerdai visszaváltásából remélek megkapni, mert az bizony csak hétfőn lesz a számlámon. (Van, ahol az alapkezelő a saját szakállára ad előleget a visszaváltásra, mondjuk a várható pénz 80%-át, de ez már egy másik történet.)

A nagy kérdés csak az, miért van erre szükség, amikor a mai világban akár egytized másodperc alatt létrejöhetne az adásvétel?

Nos, nem is olyan régen (15-20 éve) még a legtöbb részvény és kötvény bizony csak papíralapon létezett, vagyis fizikailag le is kellett szállítani mondjuk Békéscsabáról Budapestre, hogy ténylegesen át is tudjam adni a vevőnek az értékpapírokat és ez bizony időbe került. (Hogy London-Budapest távolságról ne is beszéljünk.)

A világ azóta hatalmasat változott (idehaza szinte már nincs is papír alapú értékpapír, csak elektronikusan nyilvántartott), a szabályozás maradt a régi.

Amit fontos megérteni, hogy ez csak az elszámolást érinti, a kialkudott árat nem. Vagyis ha most, 14:25-kor adom el az OTP részvényeimet 5.350 Ft-ért, akkor ennyiért kell elszámolni, nem pedig a három nap múlva akkor aktuális áron, vagy akár a fél órával későbbi tőzsdei árfolyamon.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, ahol megtanulsz mindent, amit a pénzről tudni kell 6 alkalom alatt, 25 ezer forintért, vagy kérj valódi pénzügyi tanácsadást.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló cikket is a blogon. Csatlakozz hozzánk a Facebookon:. target="_blank"> http://.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
19 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Kedves Miklós!

Szeretném megismerni a véleményét a ki tudja mikor bekövetkező FED kamat-emelelésének következményeiről. Mire érdemes készülni? Hogyan reagálhat rá az MNB, a forint, az alapkamat, a kötvényalapok (pl OTP Maxima)?

UI: UniCreditben van 3 hónapra 4% betétakció. Jobb, mint a Cetelem.

Sajnos ez a banki tranzakciós ügyleteknél (egészen pontosan a bankkártyás fizetésnél) nem így van. Az azonnal teljesített, de csak X nap múlva lekönyvelt, devizakonverziót is tartalmazó tranzakciót a könyvelés napján érvényes árfolyamon számolják el, terhelik be a számlára. Múltkor így jártam: Egy brókerhez fizettem be MC-dal. Az aznapi árfolyamon meg is történt a konverzió, a terhelés meg is jelent a számlámon. Majd több nap múlva, amikorra az EUR éppen feljebb ment, és a kártyatársaság "jelentkezett" a pénzért a bankomnál, akkor az árfolyam különbözetet is levonták a számlámról. Remélem érthetően írtam!

Az nem transaction day, hanem transaction date vagy trade date. A transaction day az Hunglish, magyarul azért T nap, mert az hülyén hangzana, hogy T dátum, szerintem ez a T day egy visszatükörfordítás eredménye lehet, ha ráguglizol, mindenütt a trade date vagy transaction date kifejezéseket használják. A tényleges elszámolás napja (T + 2, 3, stb.) pedig settlement date.

bét részvényszekció is már elég régóta t+2.

A lényegen nem változtat, de a részvények elszámolása a legtöbb európai piacon (így a BÉT-en is) már szintén T+2-es. Másrészt mi nagyon hamar (pont az említett kb. 20 éve) megugrottuk azt, hogy a fizikai papírokat sem kellett a papírokat elvinni az eladótól a vevőig (Békéscsaba - Budapest, pláne London - Budapest), a papírok bent csücsültek az elszámolóházban (KELER) és ugyanúgy csak a számlák terhelése és jóváírása történt meg, mint most. Persze, ha akarta a vevő, akkor jó plusz pénzért kézhez kaphatta a papírt is, de ez az elszámoláson túli történet volt.

Ezalatt a 15-20 év alatt sok minden változott, de Miklósnak abban igaza van, hogy Békéscsabáról most is ugyanannyi idő elvinni a pakkot Pestre, mint régen.

Annyit tennék hozzá, hogy befjegyek esetén van olyan, hogy az árfolyam is T+x-es, azaz amikor megadjuk a megbízást akkor még nem tudjuk, hogy pontosan milyen árfolyamon fog teljesülni.

Ahogy írod, ez történelmileg alakult így, ma már nem lenne szükséges. Ehhez képest az Államkincstár tavaly vagy az idén vezette be a T+2 napot, eddig azonnali volt a tranzakció. És ha jól tudom, addig nem tudod a pénzt beforgatni másik kötvénybe.

Van olyan is befektetési jegy árfolyamoknál, hogy két nappal korábbi értékek alapján határozzák meg az értékeket. Pl. a Concorde, Aegon alapok estében mindig csak a két nappal korábbi árfolyamok ismertek adott napon. (de ez valószínűleg a tényleges napra vonatkozó értékelés).
Máshol pedig 1-2 nappal korábbra számított eszközérték alapján lehet kereskedni, és azt adják meg adott napi értékeknek.

"hiszen nekem is csak 3 nap múlva kell kifizetnem a papírokat, amit megtehetek majd az aznap befolyó bevételemből." - ezt kipróbáltam CIB értékpapirszámlával, úgy elutasított fedezethiánnyal, mint a sicc.

Én úgy elmennék az Akadémiára Szegeden:-)

Benjamin szeretné megismerni a véleményét a ki tudja mikor bekövetkező FED kamat-emelelésének következményeiről.
Lehet komolyabb bajt okoz a deutche bank problemaja.Milyen karokat okozna europanak ha holnap csodot jelentene?

Kedves Miklós!

Az első hozzászólás (Benjamin) kérdéseinek válaszát én is szívesen várnám Öntől!

Erről a témáról tervezel egy postot is írni? Légyszi-légyszi 🙂 Már nagyon viszket az ujjam a "buy" gombon, de nem merek semmit sem venni 😀

Egy kérdésem lenne, hátha tudjátok: Külföldi értékpapír külföldi értékpapírszámláról eladásra kerül, T+3 napos. Az árfolyamnyereség utáni adó megállapításához melyik napot kell figyelembe venni, trade date (T) v settlement date (T+3)? Azaz melyik napi MNB árfolyammal kell számolni? Mi a jövedelem megszerzésének időpontja?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram