A vihar előszele

2022-05-23
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Nemcsak a tőzsdén alakult ki kisebb pánik az árfolyamok esése miatt, a kriptopénzek rajongói is nehéz napokon vannak túl.

Nem az árfolyamok esése miatt, hiszen olyat már láttunk többször is.

Most a fő gondot az úgynevezett stablecoinok miatti bizonytalanság jelenti.

Amint az a nevéből is kiderül, olyan coinokat hívnak így, amiknek az ára fixálva van a dollárhoz, jellemzően egy coin egyenlő egy dollárral.

Ebből is kétfajta van, az egyik fajta, ami pusztán algoritmusok segítségével tartja egy dolláron az árazását, illetve azok, amelyek mögött többé-kevésbé valódi pénzfedezet áll.

Elsőre ékes példa a Terra-Luna rendszer volt, ami két párban álló kriptoból áll(t). Ahhoz, hogy létrejöjjön egy Terra, egy Luna-t meg kell semmisíteni és fordítva. Az elmélet az volt, hogy amikor elmegy az árfolyam az 1:1-es dollár átváltásról, akkor az élelmes befektetők elkezdenek vásárolni a másik coinból, hiszen tiszta hasznuk lesz, amikor közösen a többi vásárlóval visszatornásszák az árfolyamot az 1:1-es szintre újra.

Az elmélet csodálatos, egy apró dologgal nem számoltak. Mi van akkor, ha senki nem akar vásárolni semmilyen coint, mert mindenki menekül a piacról? Vagy egyszerűen csak egy másik coin felé fordul a játékosok figyelme?

Pontosabban részben számoltak a lehetőséggel, mert közel kilencvenezer bitcoint tartottak fedezetül, amit el tudtak adni, hogy ők maguk állítsák helyre az árfolyamot, ha a piac nem akarja vagy nem képes rá.

Sajnos kiderült, hogy a rendszer csak napsütésben működött, ha elindul egy eladási hullám, akkor mindennek vége.

Ezelőtt egy hónappal még 40 milliárd dollárt értek ezek a coinok, mára gyakorlatilag semmit nem érnek, hiába égette el a mögötte lévő alapítvány a 3 milliárd dollárnyi bitcoinját az árfolyam megmentésére.

Csak hogy lehessen érezni a bukás méretét: a teljes éves magyar költségvetés felével felérő pénzmennyiség lett semmivé néhány nap alatt.

Ennél is elgondolkodtatóbb, ami a legnagyobb stablecoinnal, a Tetherrel történt. A Tether mögött elméletileg valódi dollár áll, így nem mozdulhatna el az ára a dollárparitásról.

A probléma egyik forrása, hogy egy 2019-es perben kiderült, hogy az állításukkal szemben csak 74%-ában volt fedezett pénzzel vagy annak megfelelő értékpapírral a coin.

A per hatására a Tether vállalta, hogy közzéteszi rendszeresen, miben tartja a pénzt.

2021 májusában közzé is tette a senki által nem auditált listát, amiből az derült ki, hogy a pénz közel fele (49,6%-a, hogy pontos legyek) nem garantált kötvényekben van. Néhány hónappal később már csökkentették a kockázatosabb papírok arányát, 15%-ra csökkentve a nem állampapírok mértékét. (Mármint a saját közzétételük szerint, amit ugye senki nem ellenőrzött és ellenjegyzett.)

A Terra csődje miatt néhány napon belül 7 milliárd dollárt vettek ki a befektetők a Tetherből is, 9%-kal csökkentve a piaci kapitalizációt. Azóta további bő 3 milliárd dollárt is kivontak az amerikai hatóságok szabályozási tervei miatt.

(Csak hogy tudjuk hová tenni a Tether méretét, papíron benne lenne az ötven legnagyobb amerikai bank között, ha bank lenne és nem egy offshore valami. Ha igaz az általa kezelt értékpapírok mérete, akkor pedig a hetedik(!!!) legnagyobb alapkezelő lehetne az Egyesült Államokban. Ezzel szemben jóformán semmit nem lehet tudni a mögötte álló cégről, amelyik semmilyen szabályozás alá nem esik.)

Rövid ideig 95 centre esett az árfolyam és azóta sem tért teljesen vissza az egy dollárra. A tether egy bankpánikot élt át kicsiben, kérdés, ha több pénzt akartak volna kivenni a játékosok, azt tudta volna-e teljesíteni, s ha igen, elég gyorsan-e ahhoz, hogy a teljes pánikot és az azzal együtt járó összeomlást elkerülje.

Most először a kriptopénzek vásárlói megérezték, miért probléma a teljes szabályozatlanság és mennyire esetleges tud lenni, hogy visszakapják-e a pénzüket, amikor szeretnék azt kivonni.

Ami szépen működik elméletben, nem biztos, hogy a gyakorlatban is mindig működni fog. Lehetnek olyan események, amik miatt még egy szabályozott, ellenőrzött piacon is a befektetők súlyos milliárdokat veszítenek. Hatványozottan igaz ez egy teljesen szabályozatlan, esetlegesen, teljes kontroll nélkül működő piacra.

A mostani események még nem az igazi próbatétel volt a piac számára, mindössze egy kis ízelítő, hogy komoly aknák és csontvázak lehetnek elrejtve a rendszerben. (Az olyan egyértelmű csalásokról, mint 20% hozam a stablecoinodra már nem is beszélve.)

Arra jó volt, hogy sok kisember figyelmét felhívják a nagyon is létező kockázatokra a kriptokkal kapcsolatban.

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram