Állampapír egyösszegben
Gyakran előfordult már tanácsadásokon, ezért érdemes írni róla egy sort.
Az Akadémián mondtam, hogy bankbetétet nem kötünk le egyben, mert ha fel kell törni egy tízmilliós betétet százezer forint miatt, minden addigi kamatot elveszítesz. Ezért inkább több részletben kösd le a bankban a pénzed.
Azóta már nincs értelmezhető kamatú bankbetét, azonban sokan az Államkincstárba is több részletben teszik be a pénzük ugyanilyen megfontolásból.
Ez az, ami felesleges.
Amikor államkötvényt veszel, akkor minden egyes kötvénynek van egy névértéke, ami lehet egy forint vagy ezer forint, attól függően mit veszel.
Ha vettél állampapírt ötmillió forintért, akkor te ötmillió darab állampapírt vettél. Ha kell háromszázezer forint, akkor eladsz belőle háromszázezer darabot.
Erre a mennyiségre kell csak kifizetni a visszaváltás költségeit, a többi 4,7 millió darab kötvény ugyanúgy kamatozik tovább.
Röviden állampapírt nyugodtan vehetsz akármennyit egyösszegben, nem kell több részletben lekötni, mint a bankbetétet. (Mert nem bankbetét és nem is “lekötés”, hanem kötvényvásárlás.)
Meglepődtem.
Államkincstár, kb 10 oerc az ügyfélkapus reg, utána pár nap mire megcsinálják és kész.
Köszönöm hogy írtál róla.
Azért 10% feletti hozammal kecsegtető pl részvény portfolio komolyabb kockázattal fut. Az tud -10%-ot is.
Eleve korábban az volt a mondás ha jön egy ügynök aki 10% feletti hozamot igér a kis termékére érdemes gyanakodni, hogy átverés.
Szóval nem nézném le az állampapírt.
Forintgyengítő tróger Fideszt semmivel sem fogom támogatni, hogy folytassa az ámokfutást.
Olvass. Sokat.
allampapirkalkulator.hu
Lehet hogy pont emiatt nem biznak a 10% feletti hozamot igero allampapirban?
disclaimer: vagyon 17%-a par eve vasarolt allampapirban, ennek fele PEMAP masik fele BMAP/PMAP. Mar elore varom a ketszamjegyu kamatokat. Emlekszem akkor vettem 3.5% indulo hozammal BMAP-ot amikor mindenki is a pluszost fujta meg 100M lombardhitelekkel vettek MAP+t, gratula
Nem én, hanem a haverom kérdezi.
Mert én tudom, hogy nem teszünk pénzt PMAP-ba, mert nem éri meg.
Részvényt kell venni, meg ETF-et.
A haverom viszont azt mondta, hogy most tesz be pénzt 6,6 %-ra, ami jövőre 12-13% is lehet.
Közben az ingatlan ár minimum stagnál, de inkább esik.
Akkor kell kivenni a pénzt és ingatlant venni.
nem akkor kell venni mikor esik hanem miutan ESETT. Az ingatlan arvaltozas mindig eveken at elhuzodo folyamat, mi van ha a kovetkezo 5 evben realertekben esni fog mert velunk marad a ketszamjegyu inflacio? A tegnapi kommunikaciojaban mar az MNB is belatta hogy minimum 2023-ban velunk marad a ketszamjegyu forint inflacio
A stressz ellenszere a likviditás.
Amikor jön egy nagyobb válság, és a részvény/ETF/ingatlan egyszerre áll a földbe, akkor a lenézett állampapírból majd remek kis lakásokat lehet venni diszkontáron. Ha végig is ülöd a válságot, és újra jó áron mennek az ETF-jeid, te ebből a buliból akkor is kimaradsz.
Úgy gondolom, hogy a legtöbb portfólióban helye van az állampapíroknak. Jelenleg 99%-os árfolyamon vásárolja vissza a kibocsátó, így jön ki az idő előtti 1% visszaváltási díj.
Vagy hogy a hiperinfláció elviszi az egészet? Nagyon gondolkodom rajta, hogy kinullázom a MÁK számlámat és CHF/USD/EUR szétosztom. Persze annak is van kockázata, de egy kisebb árfolyamveszteséget jobban viselnék, mint teljes veszteséget.