Nemrég írtam az ingyenes Unicredit Presige díjcsomagról, amihez ingyen jár a Mastercard aranykártya, illetve aki akar, kérhet első évben ingyenes platina hitelkártyát (utána évente valami 7.500 forint a díja). A kérdés, hogy milyen haszna van egy ilyen prémiumkártyának.
Ha pénzt nem is feltétlen adnék érte, hogy legyen ilyen kártyám, ha viszont van, érdemes használni az előnyeit. Azonban rengeteg az apróbetű, érdemes egy kicsit elmerülni a feltételekben.
Utazási biztosítás: minden ilyen kártya tartalmaz általában valamilyen utasbiztosítást. Hogy milyet, az bankonként változik. Az unicredites utasbiztosítás nem túl acélos, kizárólag Európára és Törökország ázsiai részére terjed ki (az Unióban eleve biztosított vagy egy bizonyos mértékig), a Gold biztosítás csak hatmillió forintig térít orvosi ellátást, a Platina 25 millió forintig és sztornóbiztosítás sincs benne, ahogy a gyerekek sem biztosítottak.
Régebben voltunk Egyiptomban, egy útitársunk a hotelben nem vett észre egy padkát, úgy elesett, hogy szilánkosra törte a csipőjét, nem csak műteni kellett, hanem csak 6-7 hét múlva lett szállítható, de kizárólag fekve, ezért Isztanbulon keresztül hozták repülővel. Nagyon remélem, hogy volt utasbiztosítása és nem pármillió forintos, mert az biztos, hogy messze nem volt elég ezekre a költségekre. (Ha nem sajnálsz egy utazásra egy-másfél millió forintot, akkor ne azon a tizenezer forinton akarj spórolni, amibe egy jó utasbiztosítás kerül az egész családnak. Főleg ha van benne sztornóbiztosítás is.)
Szóval az aranykártya utasbiztosítása nem sokat ér, főleg, mert a gyerekek miatt és a sztornóbiztosítás miatt amúgy is kell kötnünk másikat. De nem baj, ha tudod, hogy van ilyen is a kártyád mellé, a semminél valamivel többet ér.
(Jó hír, hogy remélhetőleg hamarosan utasbiztosítást is tudtok majd itt kötni az oldalon, 20% kedvezménnyel, Mapfre vagy Uniqa lesz a nyerő, hamarosan kiderül. Fontos, hogy legyen benne sztornóbiztosítás is. De ezt csak így zárójelben.)
Folytatva az utazást, az aranykártyával a kártyatulajdonos és két év alatti gyereke használhatja a lisztferihegyi repülőtéren a gyorsított beléptetést, az úgynevezett fast lane-t. A platina kártya tulajdonosa, plusz egy felnőtt és akárhány 18 év alatti gyerek is használhatja a fast lane-t, vagyis egy család esetén mindenki. Ez nagy tömeg esetén hasznos lehet, fontos, hogy a bankkártyának ott kell lennie, nem elég fotó vagy mobilos applikáció hozzá.
Az aranykártyával nem használhatod a puccos várót, hivatalos nevén Airport Lounge-t, csak nyolcezer forintos díj ellenében. Platina kártyával megint csak plusz egy felnőtt és akárhány 18 év alatti gyerek is bemehet ingyen. Itt már elfogadják a digitalizált kártyát (Applepay, Googlepay) is, nem csak a fizikai kártyát.
A Platina kártyával a bécsi kiemelt váróba is bemehetsz, illetve előfizetést kapsz a Press Reader alkalmazáshoz, amiben rengeteg magazin és egyéb újság elérhető digitálisan.
Fontos, hogy a leírtak csak a magyarországi kibocsátású kártyákra igazak, például a Revolut Metal kártyát nem tudod használni a budapesti reptéren, mert nem magyar kártya. (Pontosabban 12 ezer forintért tudod használni a várót.)
Vásárlásnál is lehet haszna az arany vagy platinakártya használatának, itt már nincs különbség, hogy arany vagy platina kártyád van-e.
Fontos, hogy csak online vásárlásra igaz minden biztosítás és nem automatikus, a Mastercard oldalán aktíválnod kell a biztosítást és utána évente megújítani, mert egyébként nem él.
A legvonzóbb az alap garancia egy évvel történő meghosszabbítása, de ez csak maximum 175 ezer forintig téríti a javítás, pótlás költségét.
A termékbiztosítás garancia 700 ezer forintig fizeti a balesetből vagy lopásból eredő károkat, ami elsőre nagyon jól hangzik, de sajnos csak a vásárlást követő 30 napig él. S mivel online kell rendelned, mire meg is kapod a terméket, már elment belőle 3-4-5 nap. Nesze semmi, fogd meg jól parasztvakítás, a bankban el lehet mondani értékesítési érvként, csak nem teszik hozzá, hogy néhány napra szól csak.
A legjobb ár garancia arra vonatkozik, ha ugyanazt a terméket máshol online olcsóbban megtalálod 30 napon belül, akkor kifizetik a különbözetet. Mivel online elég könnyű összehasonlítani az árakat a vásárlás előtt is, ez inkább akkor lehet hasznos, ha a méregdrágán vett mobilodat vagy laptopodat hirtelen valahol leakciózzák. Gondolom erre sem sok pénzt fizet ki a biztosító évente.
Ennyit tudnak az úgynevezett prémium Mastercard kártyák. Ha sokat utazol repülővel Budapestről, főleg a családdal, akkor érdemes lehet elgondolkodni egy platina kártyában, ez az Unicreditnél hitelkártya formájában érhető el, az első évben ingyenes, utána kedvezményes éves díja van. Ha amúgy is van aranykártyád és online vásárolsz, akkor pedig érdemes észben tartani a meghosszabbított garanciát, előfordulhat, hogy jól jön, bár 175 ezer forint nem olyan sok pénz.
Az utasbiztosítást pedig mindenképp ellenőrizd, mert lehet, hogy túl sovány az, amit ad, főleg egy komolyabb baj esetén.
A bankod ezen kívül még adhat egyéb kedvezményeket az arany és egyéb kártyákhoz (visszatérítés vásárlás után, ingyenes készpénzfelvétel külföldön, stb.), ezeket ellenőrizd a bankod oldalán. A Visa kártya hasonló programja még ennél is vérszegényebb, bár eleve alig van magyar bank, amelyik Visa kártyát ad.
Kicsit az a véleményem erről is, hogy ez egyrészt már inkább a múlt zenéje, egykoron ezek a dolgok menőnek számítottak, most már nem azok. Illetve egy ilyen mondva csinált, de valójában csak látszat luxust képviselnek. Normális ember szarik arra hogy gold vagy platina a kártya, ami számíthat hogy van e cash mögötte vagy csak villog vele valaki. Illetve ez csak egy bankkártya, nincs semmi jelentősége az életben.
15 éve is gáz volt már, tudtad, hogy bárki kaphat aranykártyát, akinek akkor 170 ezer forint felett volt a fizetése és volt olyan bolond, hogy fizetett érte évi akkori 20 ezer forintot.
Ma pedig már a telefonon nem látszik, hogy milyen kártyával fizettél, már ha pont érdekelné az aldis pénztárost, hogy milyen kártyád van.
Hát szerintem ez kb annyira menő, mint egy nagy feliratos Hilfiger póló, vagy egy üveg Jack Daniels. Inkább megmosolyogtató. 😀
Ahogy írtam, hogy pl. CIB arany 2006 óta van. Előtte ezüst volt. Szerintem ez akkor sem volt menő. Azért váltottam, mert az ezüst felső határa akkor 400 ezer volt, az aranyé meg 1M. Kellett a nagyobb keret.
Egyébként vicces volt az igénylés. Akkor még kellett vonalas telefon. Éppen bankot váltottam és az egyiknél már nem élt a csoportos beszedése, a másiknál meg még nem élt, így akkor még a Hungarotel csekket küldött. Az ügyintéző kérte, nálam meg nem volt. Már befizettem. A számlán látszott, hogy csak 3000 forint a nyitott tétel. Az igényelt hitelkeret, ahogy írtam 1M. 🙂
Mondtam, hogy akkor itt és most elutalom, majd úgyis jóváírják a következő számlán. Kb. 20 percig egyeztetett a Back Office-al, meg a csoportvezetőkkel. Végül nem kellett hazamennem a csekkért 🙂
A premium kártyáknak nem a villogás a lényege, hanem a többlet szolgáltatás. Nekem pl. plusszos.
Régóta az a véleményem, hogy ezek az arany / platinakártyák ego-ra apelláló pénzlehúzások, és az összes (sztem látszat) szolgáltatás csak azért van h az áldozat tudjon racionalizálni.
S még csak nem is aranyszínű, legalábbis az Unicredites, csak van rajta egy arany mező. Még ennyire sem tellett. 🙂
Nekem volt gránit platinum kártyám. Platinum kártyát rendszeresen használtam COVID előtt, mikor sokat utaztam a ferihegyen a lounge-ban. De csak ha nem reggel6kor indul a gép, olyankor a fast lane jött jól. Mióta gyerek van, és a covid óta a céges utazások száma is megcsappant, így lemondtam.
CIB debit goldhoz anno annyira jó utasbizti volt, hogy USA-ban korházi díjakat full állta. Nagyon meg voltam vele elégedve. Közben ezt is megszüntettem.
Most cib gold hitelkártya van (csak ahhoz van 2M hitelkeret), meg MBH arany hitelkártya (jó volt rá a visszatérítás, sajna most már nem az) meg revolut metal (mert a biztosítása a családtagokat is fedezi - volt már rá szükség).
Összeségében nekem tök mind1, hogy gold, vagy platinum vagy mi, az a lényeg mi van mögötte.
arany kártya esetén a kártyabirtokos 4000 Ft-ért mehet be a váróba, vendéget vihet 8000-ért.
Wow, még csak nem is ingyen.
Remélem a GDP adatról (ami csak nálunk negatív az egész EU-ben) is lesz cikk. 🙂
Minden kívánságod ennyire gyorsan teljesüljön. 🙂
Még annyi kiegészítés, hogy a hitelkártyák mellé van 1% visszatérítés (havi max. 4000 Ft) is. Aki sokat használja, az kitermelheti a költségét. Én erősen gondolkodom rajta a reptéri lounge miatt, mert azt szoktuk használni. Korábban asszony csomagjában adtak platina kártyát, de azóta megszűnt.
Ertem, hogy sok kicsi sokra megy, de ez akkor is pennywise dolog.
A ferihegyi varo erdekes sztori, meg talan 2010 kornyeken lett juttatas az aranykartyasoknak, ami kibovult a megszuno citibanktol atvett erste kartyasokkal, illetve a wizz kartyasokkal is. Ez nem egyik naprol a masikra tortent, tobb honap, talan ev alatt. Akkoriban a CIBtol volt gold kartyam, es vegig tudtam nezni ahogy a varo szinvonala lecsokken, koszonhetoen az utazokozonseg azon szegmensenek akik hatizsakban hordtak ki a kajat es piat. Regota mar a masik lounge-ba megyunk. A cikkhez: nem kerult megemlitesre az egyeb kedvezmeny: a platina kartyamhoz kapok evente kb 200k -nyi kreditet ettermi fogyasztasra, kb 50k kreditet ruhazati boltba, evi kb 280-300k visszaterites a vasarlasok utan, plusz meg 1% ezen felul. A biztositas a csaladot is lefedi, autoberlesre is vonatkozik. Mindezeken felul rendszeresen van 5-15% kedvezmeny pl taxira, ettermekre, repjegyre, vonatra, szallodakra.
Amiket felsoroltál, azt nem a Mastercard adja, hanem a bankod és ez minden banknál más. Ahogy az utasbiztosítás is.
Az irasod cime nem az volt, hogy a mastercard gold / platina megeri-e, hanem az, hogy a gold / platina kartya ugy altalaban megeri e. Van visa es amex gold / platinum is es biztos mas is. De ha mar altalanossagra utalo cimet adsz egy cikknek, ami valojaban egyetlen ceg egyetlen termekerol szol, kihagytal par kedvezmenyt amit nem a bank, hanem az MC kinal. Nem tudom van-e meg peldaul MUPA kedvezmeny, illetve mikor utoljara koncerten voltam a sportarenaban, volt kulon gyorsitott belepes a platinum kartyasoknak. Mivel kestunk es hosszu sor volt, hasznosabb volt, mint a repteri fast track. Amirol szinten nem irtad le, hogy amugy premium bankkartya sem kell hozza ha kisgyerekkel utazik az ember - az egesz csalad mehet ingyen fast trackre. Akkor is, ha a csalad nehany tagja esetleg masik foglalason utazik. Slendrian egy iras volt ez, barhogy nezem.
Összesen kettő kedvezményt hagytam ki, az Aqua World belépőt meg még valami hasonlót, talán MUPA-t. Csak azért, mert ezer emberből egyet ha érint.
Az Unicredit például nem ad semmi további kedvezményt, csak azt, amit a Mastercard plusz egy vérszegény utasbiztosítást.
Ja, két év alatti gyereket viheted. De szerencsére ez szó szerint benne van a cikkben, ahogy az is, hogy Platina kártyával az egész család mehet.
Ez melyik bank ajánlata?
"talan 2010 kornyeken lett juttatas az aranykartyasoknak,"
2011 márciusában nyitott ki. Én is láttam a visszafejlődést. Amikor a Citi lakossági ügyfeleit átvette az Erste, akkor kezdődött a nagyobb hanyatlás. A Citi egyes hitelkártyái "World"-ök voltak és ezeket vagy Erste Maxra vagy Wizz-re cserélték. Ekkor kitalálták, hogy Wizz-eseket is beengedik.
Olyan sok haszna szerintem sincs, menőnek meg kifejezetten nem mondanám. Viszont megyünk több utazásra, nagyobbra is, a biztosításokra meg a reptéri vàróra jó lesz egy Gránit platina egy időre.
A CIB arany 2006 óta és pár éve az Erste Platinum van. A díját a visszatérítések visszahozzák. A hitelkeretből plusz nyereség is lehet állampapírokon.
Megemlíteném, hogy pl a CIB Goldban van háztartási asszisztencia, pl. duguláselhárításra, illetve autós asszisztencia is. Mindkettőre szükségem volt már néhányszor. Amikor még bankfiókba is be kellett menni jól jött a "soron kívüliség" is. Telefonon is gyorsabban kapcsolnak.
Az Erste Platinum-ban van 10 Lounge Key access is. Budapesten is pl. hiába van "ingyenes Mastercard", tavaly 2x is inkább a "fizetős"-et használtuk, mert jobb, igényesebbek. Ezért kértem, mert évente 1x-2x utazva a családtagokkal is kényelmesebb.
A Gránit Platinum a legjobb az 50M-es orvosi limittel. De egyetértek, hogy normális utasbiztosítás kell. Heti 15-20 ezerért már sok minden belefér.
"ha ugyanazt a terméket máshol online olcsóbban megtalálod 30 napon belül, akkor kifizetik a különbözetet."
Ez használható arra, hogy ha ugyanazt megtalálom új/ismeretlen/kétes megbíhatóságú webshopban olcsón, akkor megvegyem a bejáratott biztonságosabb értékelhető garanciát és ügyfélszolgálatot nyújtó helyről drágábban? Biztos nem utólag keresnék vagy várnám az akciót, hanem előlre megnézném.
Elvileg igen.