Az amerikai megtakarítási ráta

2020-04-21
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az előző cikkhez gyűjtöttem, de aztán nem raktam be ezt az adatot, nem akartam ezzel szétverni a cikk fonalát. Viszont oda tartozik és érdekes, ezért most leírom.

Ez pedig a megtakarítási ráta az USÁ-ban.

Első ránézésre impozánsan nőtt az előző válság óta az amerikaiak megtakarítási kedve:

A hetvenes évek elejétől rohamosan csökkent a megtakarítási kedv, ami a 2008-as válság előtt érte el a görbe alját, azóta látványosan emelkedik, a legutolsó adat szerint (2020 február) már eléri a 8%-ot. (A megtakarítási ráta az adózott bevétel az adott hónapban el nem költött része százalékában, összgazdasági szinten.)

Azonban ha az adatokat megnézzük, úgy tűnik, megint hamarosan esni fog az érték és nem csak a munkanélküliség terjedése miatt.

Hogy miért? Havonta 19 ezer milliárd megkeresett dollárra jutott 1,32 ezer milliárd dollár el nem költött pénz.

Azonban ebben benne van 1,72 ezer milliárd dollár kapott kamat, 1,3 ezer milliárd dollár kapott részvény-osztalék és 795 milliárd dollár ingatlan után kapott bevétel is.

Már eleve a bevétel forrásaiból látszik, hogy a tőkejövedelmek miatt pozitív egyáltalán a megtakarítási ráta és ez nyilván zömmel nem azoknál keletkezik, akik munkabért kapnak.

Ez az érték nagyon szép érték, csak semmit nem mond arról, hogy egy átlag amerikai mennyi megtakarítással rendelkezik, vagy mekkora a megtakarítási hajlandósága vagy képessége. Ez csak azt mutatja, hogy a tőkésebb réteg éppen mennyi bevételt szerez a kiadott ingatlanai, kötvényei vagy részvényei után.

Ha olcsóbbak lesznek a lakások bérleti díjai, csökkennek az osztalékok, máris átmehet nulla közelébe úgy a megtakarítási ráta, hogy az átlagember pont annyit keres és költ, mint előtte.

Egy átlagos családnak hatheti megtakarítása sincs egy tavalyi felmérés szerint. A közepes jövedelmű családok kétezer, az alacsonyabb jövedelmű családok átlagosan 700 dolláros megtakarítással rendelkeznek csak. A családok bő 50%-ának semmilyen megtakarítási számlája nincs, kortól és jövedelemtől függetlenül.

A FED felmérése szerint egy kemény 400 dolláros váratlan kiadást az emberek 61%-a tudna csak kifizetni a saját megtakarításaiból vagy hitelkártyából(!!!). De ez örömteli hír, mert 2013-ban ez az arány még csak 50% volt. Vagyis az emberek fele még hitelkártyából sem tudott volna kifizetni 400 dollárt egy váratlan kiadásra.

Ezek a utóbbi számok jobban mutatják, milyen is a valódi megtakarítási képessége és mennyi a megtakarított pénze az amerikai családoknak. Mert a 8%-os átlagos megtakarítás kedv nagyon jól mutat a papíron, de pont azoknál csapódik le, akiknek nincs is szüksége megtakarításra.

Egyébként olvastam, hogy egyre több amerikai cég csinált olyan programot, hogy ha a munkavállaló részt vett egy pénzügyi alapoktatáson (Kiszámoló Akadémia online 🙂 ), megtakarítási számlát nyitott és oda utaltatta a fizetése egy részét, akkor a munkáltató azt kipótolta egy bizonyos összeggel, amíg pár ezer dollár nem lett a számlán. Ez igen követendő példa, ezek a munkavállalók valószínűleg most nem haltak éhen a karantén első két hetében.

De visszatérve a fő témánkhoz, érdemes mindig megnézni, mi is van a hivatalos statisztikák mögött.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram