Az argentin megoldás
Argentína valaha a világ egyik legerősebb gazdasága volt. A múlt század első harmadában Argentína a tizedik leggazdagabb ország volt a világon egy főre vetítve. Hatalmas termőföldjei voltak és erős gazdasága, minden adott volt, hogy egyike legyen a gazdasági világhatalmaknak. A gazdaságát még a nagy világválság sem rázta meg különösebben. A harmincas években az egy főre jutó GDP az Egyesült Államok értékének 80%-a körül alakult Argentínában. (Ma körülbelül a hetede ez az érték.)
A harmincas években jött egy politikai fordulat, a junta vette át a hatalmat, ami a gazdaság folyamatos hanyatlásával és gazdasági bizonytalanságokkal járt. Perón populista intézkedései 1943-tól erősen megviselték az országot. Az államosítás és mesterséges devizaszabályozás, a bevételek mesterséges újraelosztása torzította a piacot, a protekcionizmus drágán termelő vállalatokat szült.
Ennek ellenére még a hatvanas években is gazdagabb ország volt Argentína egy főre vetítve, mint Ausztria vagy Japán, de a növekedése már messze elmaradt a környező országok növekedésétől. Az ötvenes-hatvanas évekre, amit a világon mindenütt az Arany Korszaknak hívtak a magas gazdasági növekedések miatt, Argentína már teljesen megrekedt.
A hetvenes évekre már tarthatatlan lett az államilag szabályozott piac, az egyre inkább mesterségesen lélegeztetőgépen tartott gazdaság már nem tudta felvenni a versenyt külföldön. Ekkor még az egy főre jutó jövedelem kétszerese volt a mexikóinak, de a különbség gyorsan olvadt a következő évtizedben.
A hetvenes évek közepétől 15 éven át az éves átlagos infláció 300% lett. Ezért egy újabb populista lépéssel mesterségesen szabályozták a peso árfolyamát, aminek következtében a vállalatok nem bírták eladni a termékeiket külföldön, hiszen irreálisan túl volt árazva az argentin nemzeti deviza. Az elszegényedés megállítására a populista kormányzat mesterségesen növelte a béreket, ami viszont növelte az államadósságot, ezért pénzt nyomtattak, ami pedig növelte az inflációt, ami további elszegényedést szűlt.
Népszerű lett a további államosítás is az országban, számos vállalatot vontak állami tulajdonba, ami természetesen a tőke menekülését vonta magával.
1983-ban be kellett vezetni az új pesot, de ez sem állította meg az inflációt, ezért 1985-ben új devizát vezettek be, amit 1992-ben cseréltek le újra.
A nyolcvanas években Argentína már mindenkitől csak kölcsönkért, hogy életben tarthassa a gazdaságát. 1986-ban jött az első államcsőd, amit aztán számtalan további követett.
A deviza árfolyamát továbbra is mesterségesen magasan tartották, ezért az argentin vállalatok labdába se nagyon rúghattak külföldön. Ez nem tett jót a külkereskedelmi mérlegnek.
Az elmúlt évtizedek is a populista kormányzásról, az állami szabályozásról, a folyamatos államcsődökről és a hatalmas inflációról szólnak. Mivel minél szegényebb valaki, annál inkább vonzó neki az állami beavatkozás a piaci folyamatokba, ezért a populista kormányzás egyre erősebb, ahogy egyre több a szegény ember.
Mivel a kormány látja, hogy tetszik a szegényebb néprétegeknek az olyan intézkedések, mint árbefagyasztás, a deviza árának mesterséges megállapítása, a gonosz gazdag cégek megbüntetése, az olcsó rezsi és ehhez hasonló szabályozások, ezért a korrupt, populista kormányzat drogként szokik rá az ilyen rendelkezésekre a saját népszerűsége fenntartása érdekében.
Minél nagyobb a gazdasági baj, annál elégedetlenebbek az emberek a kormányzattal, ezért az további populista gazdasági intézkedéseket hoz, hogy nőjön a társadalmi bázisa, az újabb intézkedések még nagyobbá teszik a gazdasági bajokat és kezdődik elölről a folyamat. Mivel a hiba beismerése esetén összeomolna a párt támogatottsága, ezért az ilyen pártok csak előre menekülhetnek, még több és több, egyre károsabb rendelkezést hozva. A bajokért természetesen pedig mindenki más a hibás, leginkább egyes külföldi szereplők.
Argentína az közgazdaságtan állatorvosi lovává vált, élőben lehet vizsgálni az ország gazdaságán, hogyan tudja a populista kormányzás tönkre tenni a világ legnagyobb gazdaságait is és hogyan lesz ennyire szegény egy ország, ami ilyen gazdag a természeti adottságokban.
Ékes és szomorú példa Argentína arra, miért nem szabad megerőszakolni a gazdaságot politikai haszonszerzés reményében és hová vezet az állami árszabályozás, ártámogatás, vagyis egy szóval, a populista kormányzás.
A Szabad Európa most csinált egy kisfilmet az argentin árszabályozásról:
A többi meg ha arra játszik, hogy elvegye a kedved a folytatástól… valamit jól csinálsz 😉
Még sok erőt és kitartást a következő években hozzájuk!
“Láthatóan nincs ezekre érdemi hatásunk, szóval lehetne ezzel is számolni, mint a helyzetünket befolyásoló tényezővel.”
A két mondat közötti ellentmondás nekem gyanús. Ha meg lehet teremteni egyéni műsorszámként a pénzügyi jólétet akkor kb –> Naugye, nincs is itt gazdasági probléma akkora, bezzeg máshol –> terelés agitprop panelek felé.
Ha nem lehet megteremteni akkor –> nemérteszteagazdasághoz –> terelés agitprop panelek felé.
+1
és már a fociban is jövünk felfelé.
Panem et circenses ugyebár.
Vagy is egyre inkább circenses sine panem…
+1
Ha barki mas kerulne valahogy hatalomra es elkezdene megszuntetni az arsapkat masnapra az egesz orszagban az szerepelne a plakatokon, hogy bezzeg a fidesz alatt 480ft volt a benzin. Akkora vagyon, hatalom halmozodott mar fel, hogy ellenzekbol is leuralnanak mindent.
+2 😉
Még egészeb időben bevásároltam USD/CHF/EUR tekintetében.. de ezekben is van infláció, merre tovább?
Az ingatlanok ára még nem korrekciózott, a részvények (így az ETF téren is) inkább lejtmenet van.. illetve 30 alatt nyilván a saját lakhatásom rendezése lesz a prio, nem a lakás kiadása/ a tőke beletolása garázs..
Merre tovább?
Hát valószínű a Szabad Európa Rádióból, hiszen az van megjelölve, mint kisfilmes tájékoztató.
Mi is zajlódhat a háttérben?
Ebben a kis filmben, amit már itt valaki korábban belinkelt
videa.hu/videok/hircentrum/hirek-politika/marki-zay-mar-februarban-kulfoldi-action-for-democracy-TY9VlP3TCgnFXCf6
1:53-nál egy érdekes ábra látható a baloldal tevékenységének kapcsolatairól. A szálak az amerikai titkosszolgálathoz vezetnek, hogy onnan jött valójában sok pénz Márky Zay-ék kampányára.
Miért is érdekes ez?
Tegyük fel valósak az információk és az amerikai szolgálat pénzelte a baloldalt, nos ez esetben joggal tehetjük fel, hogy ez a cikk mögött is ők adhatták a kiinduló gondolatot: a Merénylet Amerika ellen c. könyv (299.o) szerint a Szabad E. Rádió nem más, mint a CIA propagandaadója.
Ha nem pártpropagandát olvasná hírek helyett, tudnád, honnan jött a pénz, hogy mi volt a kikötés, mire kell költeni és mire tilos.
De ezek nyilván nem érdekelnek, mert még összezavarodsz. Jó az úgy, ahogy mondják neked.
Csak nagyon szomorú is egyben.
“Utóbbi választás után a számláló bizottságok tagjai közül többen is meséltek olyan sztorikat, miszerint jött szavazni a néni/bácsi, hosszan panaszkodott a nyomorult életéről, aztán a végén megkérdezte, hogyan kell a Viktorra szavazni.”
Ezt a filmet én is láttam. LOL
2022-11-25 at 14:18
Ezt keresgettem kb. 5 percig, de aztán feladtam… a SHTF helyett én az SHTV(ent)-re kerestem, ezért nem lett meg 🙂
De talán idáig nem fajulunk, igaz nekem kb. azóta van fejllámpám, és másra is nagyon bevált 🙂
“Nem adtak ki pártutasítást, csak mindenkinek tele a töke azzal, hogy össze-visszabeszélsz.”
Köszönjük Jézus, hogy “mindenkit” ismersz. 🙂 Annyira fel lehet ismerni a fityiszes bértrollokat, soha nem érvelnek (nincs mivel – agy – érvelniük), mindig személyeskednek, mások (mindenki) nevében nyilatkoznak, hogy mondandójukat felnagyítsák, degradáló jelzőket használnak… Az agresszió mindig a félelem jele: féltik a jelenlegi hatalmukat, pozíciójukat, (nem kiérdemelt) megélhetésüket stb.
Olvass! 🙂 Például: hold.hu/holdblog/lengyelorszag-foldgaz-kereskedelem-energia-aremelkedes-eu/
Mindenre van már 100 működő megoldás (lásd hanyatló nyugat), amit csak másolni kellene. Linkeltem a lengyel megoldást, és akkor most? Történni fog valami? Mit érsz a megoldással, ha nincs, aki végrehajtja (politika) és aki megköveteli (nép)?
Ez egy buta nemzet, és az is marad.
Ajajaj…. nem kellene ennyire beleélned magad a politikába.
A gyerekeik beszélnek angolul tehát az usában dolgoztak, de nyilván ez nem teljesen általános ekkora országban. Tengerparti nyaralókiadásból van még jövedelem a nyugdíj mellé.
Mezőgazdasági ország nem magyar értelemben, végtelen mennyiségű marhahús van például. Építkezésen alap, hogy ebédre az egyik melós elvonul steakeket grillezni a csapatnak.
Azt mondták az eü biztosítás olyan, hogy ha a házadon dolgozik valaki akkor te vagy az eü biztosítása. Ha megsérül felépésülésig te fizeted, erre rá is álltak, ha kevés a meló akkor direkt megsérül és eltartod.
Teljes a káosz, de ott ez a megszokott, közbiztonság olyan amilyen.
Éhenhalni nem fognak, a birtokok a láthatárig tartanak a szó szoros éttermében. Elég ha nagyjából tudjak hol legelnek a marhák majd beterelik ha vágás van.
Valamikor kitalálták, hogy aki bevisz terméket akkor ki is kell vinnie,
Én a megoldást egy független, hozzáértő, szakmai, szakértői kormányban látnám.
Szerintem idővel más út nem marad. A népnek nagyon fájni fog, de kb. 5-10 év alatt szerintem ki lehetne kászálódni a gödörből…. Nadrágszíj meghúz pofa befog és mindenki ismétlem mindenki tenné a dolgát. De amíg csak széthúzás van, addig ez nagyon nehéz vagy lehetetlen egyelőre.
Le a pártokkal! Szakértői kormányt, aki az országnak akar jót!
Ha valaki bevisz árut annak ki is kell vinnie, autógyártók mezőgaz termékeket hozattak a hajókon kényszerből.
Erős áthallásokkal a matolcsi féle ötletekkel a pénz fenntartásara.
Enni lesz, ellesznek. A pénz rohamosan esik, nem tárolják, törvényeket hoztak, hogy aki azt mondja a peso usd árfolyam meg az infláció nem annyi mint a hivatalos az büntethető. Feketén vesznek usd-t az tartja az értékét. Megoldják, nem lesz ott akkora bukta mint, khm, másutt várható.
2022-11-25 at 23:02”
Ez a hozzászólás tényleg valós ? Nem csak kamu ? Ennyire sötét emberekkel élek egy országban ? Vagy ezt valahonnan afrikából írták google fordítóval…..
Ehhez kell egy tényleg független, biztos szakmai alapokon nyugvó jegybank, alacsony költségvetési hiány és a térség legnagyobb devizatartalékai, illetve jelentősen visszaesett a szegénység és a gazdasági növekedés úgy általánosságban érezhető a mindennapokban, oktatásban, egészségügyben.
Ha lesz időm, írok erről hosszabban, ha van rá igény. Sok szempontból érdekes és amúgy számunkra reménytkeltő a perui út -bár sajnos közel sincs ennyi ásványkincsünk, mint nekik
Amit mi demokráciának hiszünk, az valójában (talán mindenhol) csupán pártokrácia. De ha megszünteted a pártokat, és csak egyéni, független képviselők kerülhetnek a törvényhozásba, hogyan akadályozod meg, hogy a hasonló gondolkodású, világlátású emberek egymásra találjanak, összeálljanak és együtt szavazzanak? Az teljes mértékben mindegy, hogy egy ilyen csoportot pártnak, egyesületnek, klubnak vagy platformnak hívunk. A pártok akkor is létre fogjak jönni, ha nem pártnak hívják őket.
Ki dönti el, hogy ki a szakértő, hogyan jut hatalomba, és hogy marad ott? Kinevezik saját magukat vagy választják őket? Mi van, ha a többiek olyan “szakértőt” választanak, akit te vagy mások nem tartanak szakértőnek?
Meghökkentően hasonló építészete van néhány buenos aires-i kerületnek, mint a pesti belváros egy részének. A vicces az, hogy több helyi, akivel beszéltem, azt hitte, hogy az Evitát Buenos Aires-ben forgatták. 🙂
“valójában sok pénz Márky Zay-ék kampányára”
Valójában egy szros nemzeti konzultációnak hazudott propagandaförmedvény postaköltsége többe kerül, mint ez az “óriási botrány”. Ennek függvényében vizsgáljunk minden olyan elméletet, melyek szerint ezzel a pénzzel akarták megdönteni a mimagyarok viktorkáját. 🙂
A többi meg ha arra játszik, hogy elvegye a kedved a folytatástól… valamit jól csinálsz
Még sok erőt és kitartást a következő években hozzájuk!”
(2) ugyan ezt érzem egy ideje!
Ne azt nézd, mit mond, hanem hogy ki mondja!
Ebben a formában ez egy hülyeség. Gondoltam én is sokáig. Azért nem hülyeség, mert feltételezi, hogy a megszólalót nem a legtisztább szándék vezeti, sőt… Ebben a magyar népnek brutális történelmi tapasztalata van, kb történelmünk kezdete óta. Van egy népi előfeltételezés: amit a Te oldalad mond (piacpárti, liberális, demokratikus, européer, kozmopolita, felvilágosult, stb) azok a gondolatok a tiszta jelszavak mögött valójában a magyar nép becsapására, kifosztására, kiirtására törekednek. Idegen nép(ek), idegen érdekek.
A vidék kb 90%-a nem feltételezi, hogy Ti jót tennétek neki. Úgy gondolja a történelmi tapasztalatok alapján, inkább magyar tolvajok mint idegen (zsidó, cigány, szerb, orosz, román, akármilyen) messiások. Inkább egy tolvaj, egy gyilkos, vagy egy kecske vezesse az országot, csak Ti ne. Ez van.
Őszintén sajnálom, hogy ennyire beteggé és megosztottá tették ezt a társadalmat.