Végre megtudtuk, meddig marad a napelem szaldós elszámolása
Egész mostanáig úgy telepíthettél napelemet, hogy fogalmad sem lehetett, megéri-e, meg fog-e térülni belátható időn belül. (Aztán néhány hete már sehogy nem telepíthetsz napelemet, de az egy másik történet.)
A napelemek elterjedését a világon mindenütt támogatják, illetve támogatták a közelmúltig.
A cégek nagyteljesítményű napelem-telepeinél hosszú időre garantált átvételi árat állapítottak meg, hogy biztos megtérüljön a napelem telepítése.
A magánembereknél az úgynevezett szaldós elszámolás biztosította a tervezhető megtérülést.
Ennek lényege, hogy évente összevezetik a fogyasztásodat a napelemed által termelt áram visszatáplálásával és csak a különbözetért kell fizetni.
Ha te fogyasztottál többet, akkor te fizetsz 38/70 Ft-ot kilowattóránként, ha te termeltél többet, te kapsz jelenleg 4,8 forintot.
Ezekkel a számokkal tavaly, az akkori kamatkörnyezetben 12 év alatt térült meg egy napelem-telepítés. Idén drágább a napelem is, az áram ára is, de az elérhető kamatok is, amit szintén ki kell termelni egy befektetésnek.
A gond az volt, hogy fogalmad se lehetett a telepítéskor, hogy meddig számíthatsz a szaldós elszámolásra. Egész egyszerűen nem mondták meg. Egyszer majd valamikor megszüntetjük, szia. (2024-től már nem is kérhető új telepítésű napelemre szaldó. Ezt eddig is tudtuk, a kérdés az volt, mi lesz a már meglévő rendszerekkel.)
Éves átlagban az általad megtermelt áram 25-30%-át használod fel helyben azonnal, a többit visszatáplálod, majd visszavásárlod a szolgáltatótól. Nyáron jelentős túltermelésed van, télen és éjszaka pedig a szolgáltatódtól veszed az áramot.
Ha ma 10 ezer kWh-t termelsz vissza és ugyanannyit fogyasztasz is a hálózatról, nem fizetsz egy fillért se. (Na jó, de, de csak havi néhány száz forint egyéb díjat.)
Nem szaldós elszámolás esetén eladnál a szolgáltatónak 4,8 forintért 10 ezer kWh áramot (48 ezer forint) és vennél is tőle 38/70 forintért ugyanennyit (380-700 ezer forint). Ehhez jön még hozzá a helyben felhasznált, általad megtermelt áram értéke.
Ebben az esetben a megtérülésed már közelebb lesz a 30 évhez, mint a húszhoz, de csak akkor, ha nem kell közben invertert cserélned. Ez nagyjából megegyezik a napelemek tervezett élettartamával, vagyis anyagi szempont nem sok szól a telepítés mellett, ha csak az áram ára nem nő még tovább a következő években.
Ha pedig nem termelhetsz vissza a hálózatba egyáltalán és ezért vennél egy akkumulátort is sok millió forintért, akkor mindjárt száz évhez lesz közelebb a megtérülés jelenleg, mint az ötven évhez, vagyis pénzügyileg egyelőre teljesen értelmezhetetlen a befektetés.
A villanyautosok.hu weboldal vette észre, hogy kijött egy évtized késéssel a rendelkezés, miszerint mindenki tíz évig maradhat szaldóban, utána átkerül bruttó elszámolásba.
Ez így teljesen korrekt lenne, ha nem utólag tudtuk volna meg. Jelenlegi árak mellett 10-12 év alatt megtérül a beruházásod, utána már úgymond talált pénz a napelemek által termelt energia. A megtérülési idő alatt kapsz rá támogatást, utána már nem.
Csak azt nem tudom, miért nem sikerült ezt az infót ezelőtt tíz évvel kiizzadniuk magukból.
Már csak egy akna maradt a rendszerben, a 4 kWp-nél nagyobb rendszerekre adót kell évente fizetni, ami jelenleg nulla forint. Ezt bármikor bármennyire felemelhetik és ezzel romba dönthetnek minden megtérülési számítást. Nehogy jól érezze magát az, aki napelemet telepít, hogy ezzel is segítse az ország energiaellátását.
(Némelyek szerint 3×32 amperes bekötésnél havi leolvasás lesz 2024-től, ami gyakorlatilag a szaldó végét jelenti. Erről valaki tud bővebbet, lehetőleg konkrét linkkel és törvényi hivatkozással együtt?)
Ha valaki már 2013-ban telepített napelemet, ő a 2024-es éves elszámolásánál kiesik a szaldóból, aki jövőre fog, annak 2033 végéig marad a szaldó.
Értem, hogy a 2013-as telepítőnek is megvolt a 10 éve, de annyira kevesen vettek akkoriban napelemet, hogy a rendszert tekintve csepp a tengerben a termelésük, ráadásul jó drágán ruháztak be. Sztem megérdemeltek volna annyit az early adopterek, hogy ne 1,5 év múlva vegyék el tőlük a szaldót.
Ami még nem korrekt, hogy ez a szabály nem az október végi igénybejelentéses infó előtt jött ki. Ennek tudatában egy 2013-as rendszer tulajdonosa dönthetett volna egy bővítés mellett, hogy további 10 évre szaldós lehessen. Most, hogy kiderült, hogy neki 1,5 éve van hátra szaldósként, már nem adhat be új igényt.
Kaptál zöld hitelt a napelem miatt? Igen = megtérül, nem = nem.
Mint (lakossági) befektetés, nekem már a 10-12 év is értelmezhetetlen volt.
Köszönjük, Emese….
Na várjál csak… én arra lennék kíváncsi, mi akadályozza meg őket abban, hogy ez, és bármelyik szabály/törvény, bármelyik aspektusa, ami ezzel kapcsolatos, bármikor, bármilyen mértékben módosuljon? Majd ha megszorulnak, módosítják, hogy mindenki fizessen csak, mert betáplál a rendszerbe.
De a lényeg: ahogy elöttem is írták, itt Mo-on mind1, hogy mit hoztak le a Közlönyben, 10 év alatt kb 100x megváltoztathatják.
2024-től nincs szaldó új telepítésekre.
Ha valaki erre vette igénybe az OFT-t akkor rögtön feleződik a megtérülési idő is, ami valljuk be nem olyan rossz. Ha ehhez még hozzájön, hogy a villanyszámla jelentősen a rezsicsökkentett mennyiség felett van akkor még tovább csökkenthető a megtérülési idő… és egy hatékony hőszivattyús fűtésről/hűtésről még nem is beszéltem…A furcsa szerintem az a 10 év késés…de végre tudjuk ezt is.
Hogy jön ide egy fogyasztó, amikor a termelésről van szó? Egy hőszivattyúnak mindegy, hogy milyen áramot használ. Sőt, arra kérhetsz más tarifát, az nem csökkenti, hanem éppen növeli a napelem megtérülését.
Szegyen ez az “orszag”. Nem a napelem miatt, hanem mert ennyire nincs jogbiztonsag es nem lehet mar 3 honapra elore se tervezni.
Ha tehát eleve veszel napelemet, akkor érdemes minél nagyobbat, és akár a H tarifás hőszivattyút is kiváltani.
Olyan is akad aki úgy számol, hogy a napelem benzint vált ki, mert villanyautót is vett, így a napelem megtérülése 3 év.
Ez persze szintén csalás, mert napelem nélkül is vehet villanyautót és piaci áron bele áramot
A fogyasztót azért nem szabad kihagyni a megtérülésből, mert a jelenlegi “rezsicsökkentős” rendszerben minél több a fogyasztód (villamos energia fogyasztásod) annál többet kell vásárolnod a kétszeres árú villamos energiából, amely befolyásolja a napelemes rendszered megtérülési idejét. Aki a vonal alatt van az 36 Ft/kwh-tal “törleszti” a napelem bekerülési költségét, aki viszont a vonal felett van az a vonal feletti rész esetében már a duplájával…A GEO tarifa sincs ingyen…és a beköttetése sem…
2022-11-23 at 13:57
Zárt rendszerben tehenet tartasz, a felbüfögött metánt begyűjtöd, és azzal hajtod a gázturbinás erőművet. Na, projektesítsük? Lehet, lenne rá támogatás is 🙂
Konkrét példámban a villanyszámla kinullázása mellett havi 48 ezer forintos gázszámla-csökkenést lehet a napelem számlájára írni, így a megtérülése 4-5 évre lejön.
És mivel az utolsó pillanatos lakástakarékok feltörésének idejét éljük, az elmaradt hozam se mindig értelmezhető, mert lakáscélra kell elkölteni az összeget, nem tehető be közvetlenül álompapírba.
A közelmúltig volt tehát olyan eset, amikor megtérül, de jó adag szerencse kell hozzá, mint mindenhez.
a) nappali időszak: 6:00–17:00 óráig,
b) csúcsidőszak: 17:00–22:00 óráig,
c) völgyidőszak: 22:00–6:00 óráig.
(2d) Több zónaidős elosztói forgalmi díj megállapítása esetén a (2)–(2c) bekezdést zónaidőnként külön-külön kell
alkalmazni.
Pár éve 8-12 év volt a megtérülés, a nagyobb redszerekél gyorsabb mert fajlagosan olcsóbbak. Szerintem az egyik utolsó hely ahová érdemes telepíteni szaldó nélkül az iskolák a nyári szünet miatt.
Engem az érdekelne, hogy pl ha az iskolákra közösségi pénzből “baromi gazdaságosan” normál árhoz viszonyítotva többszörös áron telepített napelem beruházások megtérülésére 24.7-25 évet írtak akkor (ha nem megy tönkre semmi benne addig és semmi karbantartási költsége nem lesz az idő alatt) Azok szaldó nélkül valójába mikor fognak megtérülni? Tudom hogy uniós pénz volt de az ugyanaz.
Ezutàn megàllàs nélkül fizeted a számláidat
Csinàlj sziget üzemű rendszert 6 8 Misi és hasznàld
Arra is enged következtetni, hogy a napelemes cégek az utolsó rohamban mennyi megrendelést kaptak, ha van 13-14 hónapjuk a befejezésére. (Beszéltem olyannal, aki szerint több évre elegendő munka futott be október végén.)
Egyébként e téren (is) tízéves lemaradásban vagyunk a nyugattól, ahol már nincs szaldó. Ez egy apró felzárkóztató lépés, ha úgy nézzük.
Beruházásról és megtérülésről ezek szerint nagyon más az elképzelésünk. Korrektnek semmiképp nem nevezném azt amikor 7,2-6% a hozamom jó esetben és minden kockázat az enyém. Az eszköz értéke a piacon a bekerüléskori 20%-a.
Veszel egy házat 50m Ft-ért és van egy fix bérlőd 10-12 évre. 12 év múlva a pénzednél – infláció, jelenérték, stb nélkül – vagy. Majd ezután a ház értéke lesz 10m Ft jó esetben, mert a bérlő lelakta. Eladni nem tudod. Felújíthatod ha kell, de a bérlő már csak a rezsit hajlandó kifizetni, a lakhatásért nem ad semmit. Ez egy színtiszta átb@szás.
Ennek így mérlegelendő alternatívája a 10 éves – 2032/G – állampapír a maga 7,58%-os hozamával. Nem számoltam utána, de ez banki hozamban valahol ott lehet mint ez a 10-12 év, csak nincs kockázat.
Te napelemet akartál, az állam azzal támogatta a zöldülést, hogy biztosított hozzá szaldót.
Most már tudjuk, hogy nagyjából addig, amig kifut nullára a befektetésed.
Ez így korrekt támogatás.
Ennek semmi köze ahhoz, hogy állampapírban, bitcoinban, betonacélban mennyit hozott volna a pénzed.
Az invertereken nem lehet kikapcsolni a visszatáplálást, így az ember nyáron nem tudja azt elkerülni.
Lehetséges az is , hogy a hálózatba betáplált és a hálózatból vételezett rendszer használati díjak sem lesznek egyformák.
“Most már rendes villanyszámlát kell majd fizetnem a medence fűtésre és a céges villanyautó töltésre is!!?? Felháborító, skandalum, mondjon le!!”
A szaldó elszámolás léte maga volt a piacgazdaság megcsúfolása. Neked volt egy terméked (az napfényből nyert áram) amit saját magad nem tudsz mindet hasznosítani, így elhatároztad, hogy eladod a monopol helyzetben lévő egyetlen szereplőnek és elvártad, hogy annyiért vegye amennyiért te egy szűkösebb időszakban vásárolni voltál kénytelen. Most meg megy a sírás, hogy de hát alig fog fizetni, hogy képzeli! Egyszerű ne add el, tárold el, ha nem tetszik.
Lehet azt gondoltad, hogy a betáplálás egy nagy ingyen akku, de ez nem így van, éppen lehetne és fizethetnél tárolási díjat és akkor jogosan kapnád vissza ingyen a saját áramodat.
Igazad van, tényleg nem érted.
furcsa, hogy nem látod az értelmetlenségét ennek a szabálynak és jó támogatási formának gondolod. 10-12 évre előre kifizetem a villanyszámlám és kamatmentesen visszakapom. Amennyiben a számla – áram és egyéb díjak – emelkednek akkor gyorsabban. A rendszer minden kockázata – meghibásodás, csere, működtetés, kivitelező csődje, stb – nálam van és annyi az eredmény, hogy visszakapom a pénzem. Ez nem beruházás.
Beruházásként a jelenlegi rendszert lehet értelmezni. Befektetek – Megtérül – Érdemben termel
Az állampapír ehhez a témához csak annyiban jön, hogy ennél még az is jobb “beruházás” és az kockázatmentes.
Egyébként nagyon szívesen várom azok jelentkezését akik 12 évre szeretnének pénzt adni. Havi egyenletes ütemben visszaadom. 12 év után pedig megkapják az egy hónapra jutó összeg 30%-át.
Nem így számolunk. Azzal vetjük egybe, mintha állampapírba tettük volna, mert az elmaradt kamatokat is ki kell termelnie a rendszernek.
12 év alatt visszakapod azt a pénzt, amit az állampapírban fialt volna, plusz lesz egy ingyen napelem-rendszered, ami még várhatóan 10-15 évig áramot termel, az a hasznod.
Tehát kamatot kapsz a pénzedre és még a tőkéd is nő.
Bónuszként nem hat rád az áram árának inflációja. (Vagy ha akarod, akkor annyival kisebb lesz a megtérülési idő.)
amennyiben a piacgazdaság megcsúfolása, hogy az általam megtermelt áramot, a szolgáltató azonnal eladja a szomszédba és velem majd év végén elszámol akkor igazad van. Nyilván ez azért ki van sarkítva és lehetne benne különbségeket tenni a díjakban.
A sok burzsuj napelemes…. Golyót a fejükbe… Gondolkodnak/gondolkodtak pár évet előre…. ez felháborító…. ez nemzetellenes…. Megmondták fent az úgy van jól, fogadjátok el és fizessetek!
Csak ámulok az embereken… és már lassan nem csodálkozom semmin…
Ez így pontatlan. Jogszabály szerint 2024.01.01-től a kötelező távleolvasás + havi elszámolás műszakilag meghatározott alsó határát leviszik a jelenlegi 3×80 A-ről 3×32 A-re. Mondjuk, egy nagyobb családi háznak simán kell 3×32 Amper csatlakozás a közcélú hálózatra, a havi elszámolást pedig távleolvasással biztosítják, ezért szerelnek fel már évek óta smart mérőket a legalább 3×32 A-es új bekapcsolasoknál vagy teljesítmény bővítéseknél. (A konkrét jogszabály 2021.01.01-től él.)
De ha valakinek pl. csak 3×25 A van a villanyóránál, az 2024.01.01 után is marad éves elszámolásban, persze ki tudja meddig…
az érvelést értem, elfogadom.
Annyi marad ki, hogy egy inverter, ami a rendszer lelke és legdrágább eleme 10 év után várhatóan javításra/cserére szorul. 8kw-os inverter ára jelenleg 7-800eFt. Ez éves szinten termel – csúcsra járatva – 10560 kWh-t aminek a 30% lesz felhasználható azonnal, a többi másnak hoz hasznot. Ez 3168kWh. 30Ft-al számolva 95040 Ft termelés. Az inverter esetleges cseréje 7,89 év alatt jön vissza. Lehet én gondolom rosszul, de ez nem az igazi.
Én direkt 20 év garanciával vettem az invertert, úgyhogy ha 12 év alatt az egész hóbelebanc megtérül, én már jó vagyok.
Ha igen, akkor minek parcellázgatni háztartásonként néhány négyzetméterre, darabonként inverter, mérőóra, rákötés, engedélyeztetés, stb. – hatalmas pazarlás Támogassnak napelemparkot, nagyobb léptékben sokkal optimalizáltabb telepíteni (min. 2x hatékonyság).
Ez olyan, mintha anno kis otthoni hőerőműveket kötöttünk volna hálózatra, kályha, gőzkazán, generátor – állami támogatással, néhány kW-os teljesítménnyel.
Sokszor ronda a sima tetős házak között feltákolt napelemes tető. Aki szeretne, meg vehet a napelemfarm részvényéből. Akár állami hitelre. Mert lefordítva ez van, csak rosszabb hatékonysággal.
A “telekár” meg ipari, használaton kívüli területen nem tétel a telpítéshez képest.
Mennyi lesz a “mérési intervallum”? Ha éves, akkor talán nem buksz rajta. Ha havi, akkor már szinte biztosan. Ha 10 perces, akkor meg egyszerűbb lesz leverni a háztetőről ezt a szupi “ingyen” rendszert, mert durva ráfizetés lesz a napelem.
Fizeted a rendszerhasználati díjat a visszatáplálásért és a vételezésért is, ezt írja a rendelet, nem? Ez azt jelenti, hogy minden utólag felhasznált kWh dupla rendszerhasználati díjjal számolható, ami – döbbenetes egybeesés – éppen most lett durván megemelve.
Már ezért is furcsa a “korrekt eljárás” ismérve, pláne visszamenőleges hatállyal (telepítésekre) hozva.
1. Értékes földterület, itthon általában termőföld veszik el a parkokban.
2. A hálózati szabályozást nem könnyíti meg, hogy míg a lakossági kis rendszerek egymástól függetlenül működnek és viszonylag ritkán termelnek egyszerre, a park jelentős ingadozással terheli meg az adott trafókat, hálózati szegmenseket, ahogy a napfény ereje éppen változik.
Szóval egyáltalán nem annyira egyértelmű, hogy az eleve beépített felületekre teszünk jelentősen defragmentált termelési kapacitásokat, vagy központosítani próbálunk egy nem szabályozható termelést. Vagy az utóbbi vissza szabályozásával jelentős termelési potenciált veszítünk az elméleti maximumából.
A rezsicsökkentés miatt ez az idő még most sem nagyon csökkent, pedig a rezsicsökkentés árát ők is fizetik, miközben csökkentik az ország energiaimport szükségleteit.
Sokkal egyszerűbben fektethettek volna másba, és az utóbbi évek kormányzati hozzáállása is jól mutatja, hogy Magyarországon csak annak érdemes befektetni, aki a tűz közelében van.
Amúgy jó lenne, ha jogi szempontból is megvizsgálná valaki, egy próbapert megérne az állam ellen? Hogy ez így rendben van-e, hogy valaki köt egy szerződést annak tudatában, hogy mérlegelte az előnyeit és az aláíráskor szó sem volt róla, hogy 10 év után változás lesz, mert akkor lehet, bele sem vágunk.
Szöcske, szerintetek nem ehhez hasonló helyzet miatt nem tudják elvenni a plugin hibrid autók zöld rendszámát, hiszen valaki dönt mellette az aktuális szabályok alapján, jövő héten meg visszamenőleges jogalkotással elveszik? Évek óta erről is szó van.
Egyébként a bruttó elszámoláshoz maradhat az évenkénti leolvasás, legalábbis az MVM oldalán azt írják. Bár havi fizetés esetén legalább nem egyösszegben csengeted ki a vételezett energiát.