Az egészségbiztosításokról

2017-10-01
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Közkívánatra írok az egészségbiztosításokról, mert sokan nem tudják hová tenni őket és nem tudják, megérik-e, illetve kinek és mikor lehet hasznos egy egészségbiztosítás.

A téma nem új, amire várni kellett, hogy konkrét összegeket is tudjak írni, hogy lásd, mennyibe kerülne neked egy ilyen biztosítás.

Mindjárt elöljáróban fontos tisztázni, hogy legalább akkora a kavarodás az egészségbiztosítás piacán, mint az életbiztosításoknál. Ugyanis legalább három teljesen különböző terméket takar ez a kifejezés.

Az első ilyen egészségbiztosítás az, ami pénzügyi segítséget nyújt betegség esetén. Ez hasonló, mint egy kockázati életbiztosítás, akkor fizet, ha pénzügyi szükséged támad egy betegség, kórházi kezelés, műtét, munkaképtelenség, rák, infarktus és egyéb esetén.

550x104-cikkekbe

Egy komoly betegség még egy jobbmódú embert is pénzügyi problémába sodorhat. Egy infarktus, rák, agyvérzés, de akár csak egy hat hónapos táppénz is komoly bevételkiesést okoz, különösen ha valaki vállalkozó és a minimálbér után kap állami ellátást.

A táppénz egyébként sem lehet több, mint a fizetésed 60%-a, de maximum bruttó 254 (nettó 169) ezer Ft. (Bővebben.) Vagyis pont akkor, amikor rengeteg kiadásod lesz a betegség miatt, akkor zuhan le a jövedelmed még akkor is, ha egyébként nagy összegre be vagy jelentve, mint alkalmazott.

Mennyibe kerül? A tervek szerint december egytől választható lesz egy ilyen csomag is a kockázati életbiztosításunk mellé.

Térítési összegek:

Bármely okú halál esetén 20 millió Ft térítés

Baleseti halál esetén további 20 millió Ft

Közlekedési baleseti halál esetén még 10 millió, azaz összesen 50 millió

Baleseti rokkantság 30 millió Ft adott százaléka a rokkantság mértékének megfelelően.

Közlekedési rokkantság esetén további 10 millió Ft

Bármely okú rokkantság, ha az 70%-nál több, további fix 10 vagy 20 millió Ft (D és E rokkantság)

Kórházi térítés az első naptól napi 15 ezer Ft (akár baleset, akár betegség miatt), maximum 100 nap/év. Ezt addig kapod, amíg benn vagy a kórházban.

Bármely okú keresőképtelenség esetén a 10. naptól napi 5 ezer Ft, baleset miatt ennek a duplája, vagyis 10 ezer Ft, maximum 100 nap/év. Ez a táppénz összegét növeli napi 5 vagy 10 ezer forinttal.

Kritikus betegségek (rák, infarktus, agyvérzés, stroke, stb.) megállapítása esetén egyszeri 2 millió Ft

Baleseti eredetű csonttörés, repedés 150 ezer Ft

Baleseti műtét 1 millió Ft 0-200%-a.

Ez így összesen havi 7.435 Ft. (A mostani életbiztosítás havi 4.790 Ft, vagyis szűk 3 ezer forinttal drágább csak és fizet csonttörésre és még több dologra is.)

(Ennél kicsit cifrább lesz, mert több csomag lesz, de a lényeget látjátok, mennyibe kerül egy ilyen biztosítás. Egy komplett élet és balesetbiztosítással együtt is csak havi 7,4 ezer Ft.)

Kinek nincs rá szüksége? Mint minden biztosításra, erre sincs szükséged, ha van annyi vagyonod, hogy egy komoly betegség sem okoz anyagi problémát.

Ha az autód értéke egyheti jövedelmed, felesleges rá biztosítást kötni. Ha azért megéreznéd az elveszett összeget, inkább köss rá biztosítást. A 13 éves autómra nem kötöttem cascot, a 3 évesre igen, mert inkább fizetek évi 60 ezret, mert ennyit megér, hogy nem leszek 4 millióval szegényebb egy lopás, vagy totálkár miatt. Itt sincs ez másként, eldöntöd, ér-e ennyit neked, van-e rá szükséged.

A második fajta egészségbiztosítás az, amit a legtöbben ennek ismernek. Itt egy fix havi díj mellett azt kapod, hogy nem kell állami intézménybe menned, ha beteg leszel, hanem magánorvosi ellátást kapsz szükség esetén. Magán lesz a háziorvosod és magánrendelőbe mész szemészhez, belgyógyászhoz vagy akár sebészhez.

Fontos tudni azonban néhány dolgot.

Az első, hogy az összes egészségbiztosítás csak járóbeteg-ellátást ad, illetve maximum egynapos műtéteket. Ide tartoznak az egyszerűbb műtétek, mint epekő, sérv, apróbb sebészeti beavatkozások és hasonló műtétek.

Vagyis komolyabb műtéteket továbbra is csak az állami egészségügyben fogsz megkapni, csípőprotézist, onkológiai kezelést nem fogsz kapni ilyen biztosításon keresztül.

A másik dolog, hogy a törvény szerint a mentő csak állami intézménybe vihet be, akármilyen privát biztosítást is kötsz, tehát ha balesetet szenvedsz vagy összeesel az utcán, akkor első körben biztos az állami egészségügyben fogsz kikötni.

A harmadik dolog, hogy nagy csodák azért itt sincsenek, amelyik biztosítás lényegesen olcsóbb, annak gyakran oka is van. Nem mindegy, hogy 16 féle járóbeteg ellátást kapsz a pénzedért, vagy 32 félét.

A negyedik, hogy a szolgáltató dönti el, milyen kezelésre vagy orvosi vizsgálatra van szükséged. Nem úgy van, hogy mivel unatkozom, végigjárom az orvosokat, mert úgyis ráérek.

Mit kell mérlegelned egy ilyen biztosítás megkötése előtt?

Az első, hogy mennyit költesz évente orvosokra? Hiszen most sem tiltja semmi, hogy magánorvosokhoz menj. Elmehetsz magán belgyógyászhoz, ultrahangra vagy nőgyógyászati esetleg urológiai vizsgálatra.

Azonban ne felejtsd el a biztosítás oldalát sem, vagyis egy betegség esetén a mostani orvosokra költött alacsony összeg nagyon magasra is szökhet. Ez egy plusz, amit a biztosítás adhat. (Viszont sok biztosításnál van éves maximum keret, minél olcsóbb a biztosítás, annál alacsonyabban lehet ez a határ. Erre figyelj oda.)

Továbbá kényelmes, hogy megszervezik a dolgokat helyetted, neked csak egyet kell telefonálnod egy központi számra. (Persze kérdés, ez mennyit ér meg neked évente.)

A legtöbb ilyen egészségbiztosítás éves egészségügyi szűrésekkel is rendelkezik, amit érdemes ki is használnod. (Bár vannak egészségbiztosítások, amelyek csak kétévente biztosítanak ilyet.)

Én addig tartottam feleslegesnek például a bőrgyógyászati szűrést, amíg egy közeli rokonomnál nem találtak melanomát. Pedig soha nem ment ki a napra, csak ruhában. Na, azóta évente járok én is melanoma szűrésre, ahogy éves vérvétel és egyebek is megvannak most is. Ennyit mindenkinek kell törődnie az egészségével. (Az egyik ügyfelem még éppen hazaért Afrikából az epekőveivel, kevésen múlt, hogy nem lett nagyon komoly baja. Ezt egy éves hasi ultrahang kimutatta volna időben.)

A tüdőszűrést is szívesebben veszem magánrendelőben egy 8 éves géppel, mint az állami 45 éves géppel.

Ha egy epekőműtétért csak 50 ezret adsz az orvosnak a borítékba, azt is megspórolod egy egészségbiztosítással. (De mint írtam, azért ennél komolyabb műtétek esetén még mindig az állami kórházba fogsz kerülni, illetve külön kell fizetned az esetleges magánműtétet.)

Mennyibe kerül ez havonta?

Amit kaptunk ajánlatot, mint egyesület, az alábbi:

A legdrágább csomag havi 6.990 Ft/fő , ezért kapsz 32 féle járóbeteg-ellátást, ambuláns és egynapos sebészetet, második orvosi szakvéleményt súlyos betegség esetén, labor 173 paraméterrel, négyféle nagyértékű és 21 féle egyéb diagnosztikai mód (ultrahang, MR, stb.), az éves ingyenes szűrővizsgálat tartalmaz hasi ultrahangot, labort, mellkasröntgen, belgyógyászat, nőgyógyászat, szemészet, urológia.

Az éves maximum járóbeteg-ellátásra 1 millió forint (az eggyel olcsóbb csomagnál a felső limit 300 ezer Ft), egynapos műtétre 300 ezer Ft, nagyértékű diagnosztika 500 ezer, labor 50 ezer Ft.

Részletekről majd írok később, illetve várok még egy további ajánlatot. (Több biztosítónak van ilyen egészségbiztosítása, a gond az, hogy kevesen mennek bele abba, hogy ne mindenki kösse meg a biztosítást. A biztosító úgy gondolkodik, ha nem kötelező a biztosítás, akkor azok fogják megkötni, akik egyébként is sokat költenek orvosra.)

Jelenleg 100 fővel akarják megkötni a szerződést, de ezt le szeretném alkudni a felére. Remélem, menni fog.

A harmadik fajta egészségbiztosítás egy dolgot tud csak: külföldi kórházi kezelést ad, de csak rák, szívbetegségek és agyűri elváltozások (agydaganat és egyebek) esetén.

Ebben az esetben a biztosító téríti a külföldi műtéttel és kórházi tartózkodással kapcsolatos kiadásokat, illetve a gyógyszerköltségeket az első pár hétre a műtét után.

Erről írok majd egy külön cikket, mert már túl hosszú lett ez a cikk enélkül is.

Ilyen biztosításról is tárgyalok már egy ideje egy biztosítóval, talán annyit sikerül majd elérni, hogy 20-30%-kal olcsóbban fogják kapni a biztosítást az egyesületi tagok és annyian kötik meg, amennyien akarják.

Röviden összefoglalva: a három termék bár nevében mind egészségbiztosítás, három különböző dolgot takar. Az egyik pénzügyi segítséget ad bármilyen betegség esetén, a másik magánorvosi szakellátást és egynapos sebészetet, a harmadik komoly baj esetén a külföldi kórházi kezelést és a műtétet téríti.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram