Tovább csökken a prémium állampapír kamatai (2023/I és 2021/J)
Már csak ezen a héten vásárolható a jobb kamatozású prémium állampapír, a jövő héttől már csak rosszabb kamatozású új két sorozat lesz elérhető, melyeknek a kamatozása az előző évi infláció feletti 1,25%, illetve 1,50%, az első kamatperiódusban 3,55 illetve 3,8%.
Tájékoztatók innen letölthetőek.
Ezzel szemben a Bónusz Állampapírok kamatfelára nőtt 0,25%-kal minden futamidő mellett, így akár 3% is lehet a kamatfelár. A fenti linken ezek a tájékoztatók is megtekinthetőek.
Köszönjük a hírt AKK-nak
Kb.: 2 hónapon belül tervezem, hogy 1 milliót befektetek állampapírba.
Relatív hosszú távú (3-5 év) alacsony kockázatú befektetésnek melyik PMÁK-ot javasolja?
TBSZ már van az ÁKK-nál és a likviditás nem fontos.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
IPHUN
2022/O +2,25%
2024/O +2,75%
2028/N +3%
PMÁK így már felejtős lesz.
“Alapból ez a kamat megtakarítás jó az országnak”
Mivan??? max 2%-ot szabadna adniuk az ÖSSZES állampapírnak, ennyit áraz a piac. Az, hogy van PMÁK és BMÁK semmi más mint extra pénz tolása annak akinek amúgyis van!!! Magyarul pénzkidobás az állam részéről…. azzal a dumával hogy legalább itthon marad a kamat.
Bár azt nem tudom, hogy ilyet ki hajlandó venni, amikor ott a Cetelem.
Abban van igazság, hogy a lakosságnál marad a kamat, nem megy külföldre, ez valós érv.
Ügyesek, így csináltak a 3 és 5 évesből 3/5 év és 7 hónaposat.
Ha egy külföldi vesz kötvényt a másodpiacon, az nem fizet kamatadót.
A magyar magánszemély viszont fizet 15% SZJA-t, a 3,8% kamat igazából csak 3,23%-ot jelent.
Az árazás persze magas a banki kamatokhoz képest, de azért lényegesen rosszabb kamat mellett már lenne alternatíva (Cetelem, BNP Paribas, stb.), ráadásul az állam látja csak tisztán, hogy az inflációs pálya hogy alakul a következő években, pl. esetleges rezsicsökkentés, ÁFA-csökkentés, stb. mellett ez végül nem is biztos, hogy akkora bonanza lesz. Ráadásul ha elindul a monetáris szigorítás, mialatt itt marad a laza kamatpolitika, az durva forintgyengülést is hozhat, így végül egy devizás befektetés is könnyen megverheti a PMÁK-ot.
A Prémium euró államkötvény kamata marad?
Ráadásul az állomány jelentős része nem is magánembereknél van, hanem a bankoknál csücsül. Azoknál a bankoknál, akik elvileg a mostani kormány nagy ellenségei… Mindig az élet írja a legnagyszerűbb forgatókönyveket. Szerintem azért is kezdik visszavágni, mert rájöttek, rossz irányba áramlik a pénz…
portfolio.hu/befektetes/allampapir/barcza-elismerte-a-lakossagi-allampapirok-jelentos-resze-van-a-bankoknal.4.263339.html
Az most 3%-on megy, utolsó évben meg 3,4%-on fog. Ideiglenesen bukik ugyan, de 2022-ig simán behozza a buktát.
Ha most tennék be ide nagyobb összeget, akkor elgondolkodnék, hogy bónuszt vagy prémiumot vegyek. Eddig a prémium egyértelműen jobbnak tűnt, most viszont átárazták a termékeket.
Szerintem csak siman kompenzálják a PMÁK-al szemben összeszedett hátrányát, amit a megjelenő infláció és a DKJ elntűnt hozama okoz.
Igen, ez az, ami már nekem is eszembe jutott nem egyszer, még ha sokak szerint erre nincs is semmi esély, hogy elvegyék.
PMÁK-ot 5 évre már rizikósnak tartom (a következő 2022-es választás utánig szól a jelenlegi és a jövő héten induló sorozat is).
Az új sorozat ráadásul 5 év+7 hónap futamidejű úgy, hogy a valós infla köszönőviszonyban sincs szerintem a kimutatott inflával jó ideje.
“Ha vennék 2028/N-t idén TBSZ-re, azzal mi történik mikor 5 évesen lejár a TBSZ?”
Meg lehet hosszabbítni gyüjtőév nélkül további 5 évre. A papírok a kifizetetlen kamattal növelt értéken kerülnek át, ezért ha később az új TBSZ-t feltöröd, csak az új időszak nyersége után kell adót fizetni.
Ha nem hosszabbítod meg, akkor a papírok szintén kamattal növelt értéken átkerülnek a fő számlára. De onnan új TBSZ-be papírt átvinni nem lehet.
“Egy rejtett szivatás az új papiroknál, hogy 2023 márciusában jár le az “5 éves”, így ha valaki idei TBSZ-re akar venni, és a TBSZT-t 5 év múlva nem akarja meghosszabbítani, akkor el kell adni az állampapírokat. ”
Nem így van.
A papírok átkerülnek a fő számlára és csak onnantól adóköteles a kamat.
“Még egy kérdés: ha a TBSZ számlán eladok egy papírt (webkincstar), akkor az megszünteti-e a TBSZ számlát? (felmondásnak minősül-e?)”
Nem.
A TBSZ-en levő papírokat szabadon lehet adni-venni, amíg az ellenértéket nem veszed ki a számláról.
A TBSZ lejáratakor miért is kell eladni a rajta levő le nem járt papírokat?
Úgy emlékszem TBESZ lejáratkor normál számlára átkerülnek a papírjaid, kamatadót majd időarányosan kell fizetni az adott évben. Lehetőség van arra, hogy egy új TBESZre kerüljön át. Akinek fontos rá kellene kérdeznie.
1, Elvben a kincstárba is 4 órán belül megérkezik a pénz
2, Ha eladsz egy állampapírt a TBSZ-en belül, de nem veszed ki a pénzt, akkor nem szűnik meg a számla.
Október 2-től “Csak a név változik” – ami ezek szerint nem igaz. A jelenleg látható felugró oldal a FKJ és KKJ-eket említi csak – azoknak valóban mindössze a neve változik meg.
portfolio.hu/deviza-kotveny/allampapir/harom-evre-is-fel-szazalek-alatti-kamatot-fizet-magyarorszag.263523.html
Egy vicc, hogy 3-4%-okat szórunk ki az ablakon a “lakosságnak”, aminek jó része a bankoknál köt ki, hogy-hogy nem……
“ha a TBSZ számlán eladok egy papírt (webkincstar), akkor az megszünteti-e a TBSZ számlát?” Nem. Megjelenik készpénzként és vehetsz rajta másik értékpapírt, ha akarsz. Nyilván akarsz, mert készpénzként nem kamatozik.
2022 J Prémium Magyar Államkötvény
holnap vásárolható utoljára?
A dollárkötvényekben még 3% körüli hozam van lejáratig, a lecserélés mögött az van, hogy az eurósra kevesebb kamatot kell fizetni. (Swap ügylettel amúgy is kvázi EUR-ra konvertálta már az ÁKK ezeket.)
A kamatelőnyön túl a hír idején még 1.2 körül volt az EURUSD árfolyam, rövidtávon kicsit túladott dollárral, tehát nem logikátlan a váltás.
Viszont a másik oldalról, ha nekem ilyen dollárkötvényem van, hülye lennék pont most eladni az ÁKK-nak, pláne alacsonyabb kamatú eurókötvényre cserélni. Nyilván ha nem számít a vételár (korlátok között), akkor sokat meg tudnak venni a piacról, de akkor is érdekes volt számomra a kommunikáció, hogy “átváltja”. Ha eladják neki. Én pl. nem adnám. 🙂
Szerintem csak akkor szűnik meg a TBSZ ha eladod az állományt és ki akarod venni onnan a pénzt a számládról. Ha veszel belőle mást akkor minden marad a régiben.
A szokásos kérdés:kinek áll ez érdekében?
Nem politizálok, de értelek. Ettől még nem indok, hogy +100% kamat felárat fizessen az állam a Te, én, mi adóforintjainkból máshová is. Lesz még itt “anyázás” a “befektetők” részéről amikor egyszer végre tényleg eljön a kamatemelés és ránéznek az aktuális kötvényük árfolyamára…. 😀 A többségnek fogalma sincs, hogy azonnal esik az árfolyam másodpiacon ilyenkor, sőt, már akkor is csökken ha a piac várja az emelést,azaz “beárazza”.
“Még annyi, hogy a nyilatkozat az egész lejáró TBSZ állományra vonatkozik, azt nem mondhatod, hogy a felét ide kéred, a másik felét oda.”
Megváltozott a törvény. Csak annyi a kikötés, hogy 25 ezer Ft-nyi értéknek bennt kell maradnia.
https://kiszamolo.hu/valtozas-a-tbsz-eknel/
14 éves referenciahozam:
2031/A
3,21%
Az orosz hitel egyrészt ennél sokkal hosszabb lejáratú, ahol a piaci hozam is magasabb (lenne), másrészt magasabb kamatszintnél kötötték meg a megállapodást.
Kinek kinek? A szokásos költői kérdés… 😀 Mindenki tudja a választ: Annak aki megkapta (vagy meg fogja kapni) a 3000 milliárd hitel + a kivitelezés “üzletszerzői jutalékát”… 😀
Tökéletes üzlet. Jattol az orosz bank a hitelfelvételért, aztán jattot fizet a Fővállalkozó Roszatom a munkáért, végül a Roszatom alvállalkozó strómanoknál lecsapódott extraprofitot is besöpri… 😀
Ezeknek nem fog esni az árfolyama a másodpiacon, mivel nincs olyan értelemben másodpiac, mint a piaci állampapíroknál, a bmák ráadásul a dkj-hiz van kötve, szóval igazaból 1 év kockázatát futod, illetve max. annyit, ahány százalék a visszaváltás (ami most 1%).
Hát ez BMÁK növekedés magyarosan értendő:
(régi): 2022/N +2,50%
->
(új) 2022/O +2,25%
És akik vállalatokba fektetnek? Egyik napról a másikra nem fog egy Apple, egy Lockheed Martin vagy tetszőleges termelőcég századannyit érni, megmaradnak az assetek, a több milliónyi munkavállaló, stb. vagy ha igen, akkor a felvágott a boltban is kb. ennyivel fog bezuhanni, mert akkor minden századolódik az utolsó papírzsepiig. Korrekció mindig benne van a pakliban, de az ilyen világvége jóslatok egyszerűen hiteltelenek, nem így működik a világ.
Persze egy globális háború mindent felülír, de akkor kb. az lesz a legkisebb gondod, hogy amerikai ETF-ed vagy magyar PMÁK-od van.