Az kevés, hogy valami olcsó

2025-01-12
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Nagyon sok ember egyetlen kritérium alapján választ bankot vagy brókercéget: minél olcsóbb legyen. Ez még egy élelmiszervásárlásnál is rossz szempont, mert vajon miért olcsóbb ez a termék, mint a másik (ugyanazt adja olcsóbban vagy szemetet árul szépen becsomagolva és évek alatt megbetegszel tőle), de pénzintézetnél ez halmozottan rossz hozzáállás.

Sok ember nem hallott a Questorról, a Budacashről, a Hungáriáról és a többi tönkrement magyar brókercégről, vagy ha hallott is, már elfelejtette, hogy milyen sokan mennyit buktak rajta. Pedig olcsók voltak és papíron nagyon szép hozamokat értek el, sok kamatot adtak és így tovább. Aztán kiderült, hogy közben már sok milliárd forint hiányuk volt, ami csak azért nem bukott ki, mert többen akartak pénzt berakni, mint amennyien kivenni.

Komoly pénzeket csak komoly helyekre teszünk. Komoly hely az, aminek van rendes banki háttere vagy világszinten is legalább közepes brókercégnek minősül, mint például az IBKR.

Ha szimpatikus például az IBKR, mielőtt egy forintot is rájuk bíznék, rákeresek arra, hogyan állnak anyagilag. A legutolsó éves jelentése a 2023-asez alapján 2,6 millió ügyfele van, az adózási előtti profit 3,1 milliárd dollár, stb. Ha ilyen számokat látok, akkor bátran be merem tenni a pénzt ide. (De ha túl sok pénzem van, még a szolgáltatók között is diverzifikálok.)

De egy megbízható banki háttér is sokat számít, míg a Budacash tönkrement egy csalás miatt, a K&H tulajdonosa, a KBC bank gond nélkül kifizette a Kulcsár-ügy néven elhíresült csalás veszteségét. Ennyit számít, hogy van-e tőkeerős háttér egy brókercég mögött.

Azonban erősen ellenjavalt olyan cégnél tartani a pénzed, amiről annyit tudsz csak, hogy olcsó.

Ha olcsó vagy egyenesen ingyenes egy cég, ráadásul úgy, hogy nincs több millió ügyfele, az egy dolgot jelent: csak a veszteséget termeli, amit egy ideig még finanszíroznak a befektetők, de aztán két dolog történhet: vagy tönkremegy a cég vagy elkezdi emelni az árait és mindjárt ugyanolyan drága lesz, mint az összes többi cég a piacon. Mert ahol üzleti verseny van a piacon, csak két módon tudsz annál olcsóbb lenni: vagy csak átmenetileg vagy a szolgáltatásokon annyit spórolva, hogy az már a működés kárára megy. S még esetleg csődbe is jutsz a nagy olcsóság miatt.

Így kezdte a Revolut is, égette a befektetők pénzét, spórolt mindenen, főleg az ügyfélszolgálaton a terjeszkedés érdekében. Ez nem csak azzal járt, hogy a hajad hullott, ha valamiért kapcsolatba kellett lépni velük, de a csalás melegágya is lett a platform, mert nem volt elég ember ennek kiszűrésére. Az elmúlt években több ezer embert kellett felvenniük, hogy jobban tudják szűrni a pénzügyi csalásokat, ennek ellenére Angliában a legtöbb csalást a Revolut ügyfelei szenvedték el, hiába vannak kevesebben, mint más bankok ügyfelei és hiába sokkal fiatalabbak és képzettebbek, akiket nehezebb átverni. (A Barclays-nak például 3,6-szor annyi ügyfele van Nagy Britanniában, mint a Revolutnak.)

S ezek már a 2023-2024-es adatok, ami már hatalmas javulást mutat, hála a felvett rengeteg új alkalmazottnak.

Miután lettek alkalmazottak, a Revolut is sokat drágult és várhatóan drágulni is fog. (Már egész pocsék árfolyamon vált devizát, főleg a magyar ügyfeleknek, de sokan észre sem veszik, mert megszokásból használják, mondván öt éve még olcsó volt.)

A Wise is addig volt ingyenes, amíg növekedni akart. Most már 0,9%-ért vált devizát és februártól a teljes tranzakciós adót felszámolja minden utalásra, így semmivel sem jobb, mint akármelyik magyar bankszámla, sőt találsz jobb magyar bankszámlákat is ennél.

De a Revolut vagy Wise sorsa még a jobbik eset, hamarabb emeltek árat, minthogy a befektetők pénze vagy türelme elfogyott volna.

Nagy bátorság, sőt vakmerőség kell ahhoz, hogy valaki egy néhány éve alakult, néhány ügyféllel rendelkező, csak online létező, kevés saját tőkével rendelkező, súlyosan veszteséges brókercégre bízza a megtakarításait, csak azért mert olcsó, sőt, szinte mindent ingyen ad.

Itt egy most felkapott, online brókercég legutolsó beszámolója, amit sokan szeretnek Magyarországon, mert ingyé' van és még TBSZ számlát is ad, mi kell ennél több nekünk?

A cég bő négy éve alakult, a teljes saját tőkéje 5 millió eurónál alig több, ami ha jól sejtem, a törvényi minimum.

Az éves veszteség eléri a saját tőke 40%-át és egyelőre csak növekszik:

Az árbevétel az éves veszteség felét éri csak el:

Az ügyfelek száma titkos adat, azt sehonnan nem sikerült megtudnom, még a Google sem tud segíteni. Ez sem túl bizalomgerjesztő.

S ezek csak a számok. Ahol mindenen spórolni kell, ott legelőször az ügyfélszolgálaton spórolnak és hamar eljut oda az ember, hogy inkább fizet valamivel többet egy rendes banknak vagy brókercégnek, de ha gondja van, akkor azt oldják meg, lehetőleg azonnal. Mert az olcsó és ingyenes fintech cégek addig jók, amíg az első gondba nem szaladsz bele. Utána gyorsan rájössz, hogy miért olcsók.

Ha pedig komolyabb a baj? Sok sikert az észt meg litván nemzeti bankkal folytatott eszmecseréhez vagy az észt vagy litván bíróság előtti pereskedéshez.

Még komolyabb a baj? Lekapcsolták a szervert és tokkal-vonóval megszűnt a cég egyik napról a másikra? Hát, így jártál, ez benne van a pakliban egy online létező startup cég esetében. (Nem azt mondom, hogy biztos ez fog történni, de sajnos megtörténhet.)

Felőlem azt csinálsz, amit akarsz, de nekem az a véleményem, hogy ha a nehezen megkeresett pénzedről van szó, akkor olyan cégre bízd azt, ami nem csak online létezik és számíthatsz az ügyfélszolgálatra vagy az MNB, esetleg a magyar bíróság segítségére. Ha mindenképp külföldi brókercéget keresel, akkor pedig nézz utána legalább az üzleti jelentéseknek, ami persze semmire nem garancia, mert a papír mindent elbír, de akkor is jobb, ha ott megnyugtató számokat látsz a profit soron és az ügyfelek számában.

Hozzászólások:

Subscribe
Visszajelzés
136 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Jó írás, de a vége felé elhangzott pár mondatot már rég szóvá akartam tenni.
Ha gond van, akkor jellemzően a magyar háttérrel rendelkező szolgáltatóknál is rémálom az ügyintézés. Attól, hogy bemehetsz Julikához a fiókba, nem lesz szükségszerűen hamarabb megoldva az ügyed és nem is lesz szakszerűbb kezekben, ebben hinni önáltatás. (Sőt, a tapasztalatom inkább az, hogy ha lehet, akkor el kell kerülni a személyes ügyintézést, mert csak rontanak a dolgon és úgyis a backoffice oldja meg, akivel levelezel)
Az mnbvel ügyintézni rémálom és szinte lehetetlen egy átlagembernek. Megkockáztatom, egy normálisabb országban épp hogy sokkal gördülékenyebb lehet ez. És újra, semmit se jelent, hogy találkozhatsz Julikával, ráadásul az mnbssel igazán nem is találkozhat halandó.
A jogi huzavona valóban macerásabb, de legalábbis drágább, ebben teljesen igazad van.

Last edited 1 hónapja by expect

Az IBKR ellen gyakran feljön, hogy angolul kell tudni es nehézkes.
Ehhez képest van nekik magyar ügyfélszolgálatuk, 0680-as ingyen hívható számmal, es magyar nyelvű online üzenetre is magyarul szoktak válaszolni.
Nézz ra a kontakt oldalra az IBIE-nél.

Ezen kívül másik gyakori félelem, hogy ha esetleg az ügyfél meghal akkor tőlük biztosan őrült nehéz, majdnem lehetetlen az örökséget intézni.
Hat nem tudom, szerintem ez igy 2025-ben eleg bullshit.
Ha egy teljes TBSZ transzfert leboxol a hazai bróker az IB-vel 1-2 hét alatt, akkor egy hagyatéki ügyintézés mitől lenne olyan óriási megugorhatatlan feladat.

Last edited 1 hónapja by Short-Song-248

En beszélek róla 🙂

Nem mondtam, hogy az említett dolgokat te hozod fel, csak hogy gyakran feljönnek különböző fórumokon, itt is, reddit-en, stb.

Tavaly csináltam egy ilyet. Nem ismerik az ügyintézők a saját folyamatukat. Egy átírást három nekifutásra, kb 6 óra alatt tudtam áttolni úgy, hogy a közjegyzői papírok is a kezemben voltak.

Nem biztos, hogy jobb az ügyintézés, de talán egy kicsit javít az esélyeken. A NÉBIH megléte mellett is vannak moslékot áruló ételkiszállítók (akinek nincs éttterme), de ha nem lenne NÉBIH, akkor mindenki a dögkútról venné a húst (közvetítőn keresztól, ő soha nem látná a hulladéklerakót).

Oké, de a külföldi szolgáltatókat is felügyelik hatóságok, csak épp nem a magyar. Azt meg nem hiszem, hogy a magyar felügyelet különösebben magasabb nívót képviselne, mint mondjuk egy litván vagy brit.

A Wise amúgy számításaim alapján még így is a legjobb pénzváltó alternatíva, január végéig, amíg az utalás ingyen van, biztosan.

Igen én is meglepődtem milyen jól vált a Gránit régen nem ez volt e jellemző.
Én mot tértem vissza tözsde világába LY nál nyitottam 2024 es tbszt 2.6 M forinttal.
Meglátjuk bizok benne kinövi magát a cég de annyira nem féltem őket utána néztem fintech cégek hogy tudnak maguknak nyereséget termelni pl részvény vásárlásnál. Elvileg 20 k euroig biztosított. ( Anno régen találkoztunk (7 éve ) biztos nem emlékszel rám végül sikerült fejlődnöm munkába saját lakásom és megtakarításaim lettek az elmúlt években )

Last edited 1 hónapja by István

Az emberek nem napi X alkalommal, hanem évi X. váltanak pénzt. Aki ezek is spórolni akar, az olyan mint a 10 évenete autót cserélő, aki mindig fehéret vesz, mert a piros 4%ákal drágább. (Soha többet fehér autót!)

A többség max. 1-2x vált havi szinten.

Na de milyen árfolyamon?

Az erste netbankban 415,50 körül el tudtál adni...600 ezerig nincs költség...

mekkora havidíja van? Ja hogy van, hát akkor már nem ingyenes...

Nekem a Raiffeisen appban jött nem rég megint fel hogy év végéig "fintechel versenyképes" (egyedi ajánlatot lehet kérni az appban) árfolyamon vált devizát, plusz a kártyát szintén év végéig ingyen hozzá lehet társítani devizaszámlához, eur számla ingyenes, szóval a nyári nyaraláshoz már nem fog kelleni revolut/wise. Ha mást nem akkor eur állampapírt lehet venni bankkártyás fizetéssel ugyanúgy mint forint alapút.

A Wise előnye, hogy nincs számlavezetési költség.

Aki nem értené: ha külföldi magyarként kénytelen vagy forintszámlát is fenntartani, így legalább nem fizetsz havi sápot még a banknak is, miután az összes állami adót is áthárítják rád.

Minek neked HUF szamla a UK-ben?

Tényleg nem tudsz ilyet elképzelni? Hazai lakás megléte, gyerektartás, utazási iroda, hazai lottózás és ezer más dolog, amihez jó, ha van/kell forintszámlád. Én is aktívan használom, holott 15 éve nem Magyarországon élek és még lakásom sincs otthon.

Mondjuk mert hazajár az illető???

Arra nem kell HUF számla.

igen? én is hazajárok, a wise-os EUR számlámat illetve kártyámat használom, és örülök mint majom a farkának hogy mindig többet ér az euróm otthon

minek kellene ehhez fenntartani egy magyar bankszámlát? hogy az oszkáros ne fogadjon el bankkártyát, vagy hogy a boltban azzal fizessek, és emiatt álljon rajta a folyamatosan romló játékpénz? hogyne

????

Köszi a cikket Miklós. Az említett cég, amelyik ugyan növekszik, de míg így is fényévekkel le van maradva az IBKR-től?

LightYear

Az IB-nél még mindig jó váltani:)

Egyébként pont a Revolut a jó példa, attól is óva intettél évek óta, mégis megvan a mai napig.. nekem is IB-n van tbsz-em, de a lightyear széf nagyon jó, illetve UX/UI is őszintén mennyivel jobb a lightyearnél.

Az erste platformja meg elrepít a 90-es évekbe..

Ugyanezt érzem a Lightyear kapcsán, egyszerűen 100x felhasználóbarátabb az egész rendszerük, illetve nekem eddig kétszer volt dolgom az ügyfélszolgálattal, mindkétszer tök készségesek voltak. De mondjuk az tényleg probléma, ha ennyi pénzt elégetnek, de gondolom, ez azért van, hogy ügyfélkört építsenek.

Nekem is volt dolgom a Lightyear ügyfélszolgálattal.
Ellenőrizték honnan jött a pénz. Nem zároltak vagy ilyesmi, csak kérdezték. Igazoltam, fél napon belül jött a válasz, hogy oké ennyi bőven elég is, és nagyon köszönik.

ez most a lájtjír?

Én is mehtapasztaltam, a Revolut sajnos már nem vált kedvező árfolyammal.
Nov. 21. Erste 1 Eur 411,70; Revolut 1 Eur 414,16.

Miklós, az a baj, hogy magából és az ügyfeleiből indul ki. Nem számít a havi 2000 Ft TBSZ díj az IBKR-nél, mert valószínűleg kurvasok millió forintja van ott, aminek ez 0.1%-a (se).

A Lightyear azoknak jó, akik havi pártízezer Ft-ot tudnak befektetni. Ha havi húszezer Ft-ot fektetsz be, akkor máris 10% a 2000 Ft-os IBKR TBSZ díj, de ha negyvenezret, akkor is öt százalék, ami kibaszott sok. Mondom ezt úgy, hogy igen, én is az IBKR-nél vagyok. Azonban ha havi 20-40-60 ezer Ft-ot tudnék befektetni, akkor 100%, hogy a Lightyear-nél lenne a TBSZ-em (és még mielőtt nekem támadtok: persze, előtte lenne pár hónap megélhetésre elég félretéve cash-ben vagy dkj-ban :))

Vagy LY helyett használnám a legutóbbi cikkben szereplő KH-s rendszeres befektetést.

"A Lightyear azoknak jó, akik havi pártízezer Ft-ot tudnak befektetni. Ha havi húszezer Ft-ot fektetsz be, akkor máris 10% a 2000 Ft-os IBKR TBSZ díj" - anygal 

Rosszul számolsz, ebben az esetben csak az ELSŐ húszezres befektetéskor 10%-os költség a havi 2000 Ft-os IBKR TBSZ díj, a következő hónaptól már csak 5%-a lesz a teljes portfóliónak, hisz valójában a teljes portfólióra (40.000 Ft) fizetsz 2000 Ft-ot. És ez így folyamatosan csökken, szóval igen hamar marginális díj lesz ez. Mondjuk 20 ezres befizetésekből nagyon lassan lesz értékelhető tőke, és ha azt nézem, az éves TBSZ díj (12x2000 Ft) igen magas 1 millió forintra nézve (2,4%), de hát Miklós is mondja, 5-10 milla alatt állampapírt kell venni ingyenesen a MÁK-nál. Vagy eurót bárhol, mondom én. 🙂

Szerintem meg pont nekik a legnagyobb kockázat, hiszen ha ilyen kis összeget fektetnek be, akkor ez valószínűleg jelentős része lesz a megtakarításuknak. Ha ez elvész, az nagyon fájni fog nekik.

Én LY-t inkább pont azoknak tartom ajánlhatónak, akiknek már van máshol jelentős megtakarítása. Így ha még is lesz vele valami gebasz, akkor legalább nekik nem fog fájni annyira, ha ki tudja meddig tart visszaszerezni az értékpapírokat. De ugye ha csalnak, akkor akár teljes bukó is lehet.

Csalni részvényeken hogy lehet?
Naponta több tucat ügyfél ellenőrzi a KELER-nél.

Nem bántásként, de ha valakinek havi 20-60eFt befektetés túl nagy tétel, az miért akarja a pénzét bármi kockázatos helyre, vagy bármennyire kockázatos termékbe tenni? Ha ez a probléma felmerül, akkor az adott lóvé épp rossz helyre készül kerülni. Ekkora összegeket megtakarítani kell (lehet), nem befektetni, és minden fillérre vigyázni kell. Ekkora befektetett összeg nem tud akkorát nőni, hogy érdemben megérezzen az ember egy jó hozamot, de már egy nagyon kis bukó is pusztítóan tud fájni.

Tudom, hogy lófüttynek tűnik egy 6.5% fix előretekintő hozam, amikor van soktíz% visszatekintő is, de jelen pillanatban történelmileg is extrém magas egy komoly és hosszútávú bukó valószínűsége egy rakás piacon és termékben. Komoly profik súlyoznak át rég nem látott mértékben KP-be. Mindig fontos, de most meg aztán pláne érdemes észnél lenni.

Érdekes, hogy sokan az IBKR 2000 forintos havidíját hozza fel, mikor tranzakciónként elkérnek legalább 3 EUR-t pénzváltási és/vagy tranzakciós költség címén ETF vásárláskor. Ez elviszi az éves befizetések több, mint 4% -át, ha valaki 12*30000 forintot takarít meg. Ez viszont már igencsak unit-linked költséghányad, még akkor is, ha az IBKR esetében ez "csak" egyszeri a tőkére és csak a gyűjtőévben fizetendő.
Ehhez képest értem, ha valakinek szimpatikus a LY 0,35%-os váltási költsége és az ingyenes TBSZ és ETF vásárlási opciója. Egyedi részvények esetén 1 EUR a tranzakciós költség. Láthatóan nem teljesen ingyé' adnak mindent, a bent elhelyezett pénzed után ők is kamatot kapnak (mint bármelyik bróker vagy bank) és annak egy részét transzparensen közölve át is engedik neked.
Az más kérdés, hogy egyetértve Miklóssal tényleg nem szabad a vagyont ide rakni.

Nem muszáj havonta befektetni, lehet gyűjtögetve negyedévente vagy félévente is venni, statisztikák szerint 5-10 éves távlatban kb. ugyanúgy jön ki az ember. És így máris 1%, illetve - félévre - 0,5% lesz a példádban szereplő vételi költség. Ami még mindig sok, de igazából a példádban szereplő összeg a kevés, erről nem az IB tehet. (Évi 360.000 Ft-nyi megtakarításból 2 milla se jön ki 5 év alatt, 5-10 millió alatti megtakarításnál jobb, ha nem kockáztat az ember és megmarad az állampapíroknál - mondják a nagyok.)

Last edited 1 hónapja by tumpara

IBKR esetén a tranzakciós költség levonásra kerül a TBSZ havidíjból, tehát a 3 EUR-t ilyenkor nem kell kifizetni.

Az IBKR nem a magyar kisember brókere, valószínű nem is akar az lenni. Emellett nem túl elegánsan kétszer számoltad a 2000 HUF havidíjat meg a 3 EUR megbízást. Előbbi ugyanis lekereskedhető és nem fog senki 4%-ot fizetni még havi 30 ezer esetén sem. A 2000 HUF sem számlánként értendő, akkor is 2000 ha 5 TBSZ-ed van, ami 400 HUF / számla havonta. A 3 EUR commission európai piacokon van, az általad említett pénzváltás 2 USD, az amerikai piacon a megbízás 1 USD. Tehát a költségek rohamosan csökkennek akkor is ha havi 30 ezret tesz félre valaki. A hozzászólásod nagyon sok sebből vérzik.

Jónapotot kívánok, elvileg az IBKR TBSZ 24000 Ft-os díja nem így számolódik. Ez egy éves díj, amit le lehet kereskedni, tehát nem kerül ez ennyibe a végén. Illetőlegesen mivel éves díj, akkor is ennyi, ha 5 TBSZ-ed van, úgy meg már TBSZ-enként csak 4800 Ft/év, szintén lekereskedhető.

Akkor ebből az jön ki, hogy a Lightyear vagy költséget emel, vagy csődbe megy? Mondjuk 0-ról díjat emelni nem nehéz.

Pontosan. Vagy felvásárolják, mint a Random Capitalt az ERSTE.

Ahogy a Wise is árat emelt és a Revolut is. Ettől még én ezeken évekig spóroltam.

Van-e olyan magyar bank, amelyik nem számít fel éves kártyadíjat? Mert ez a tétel sima lehúzás...

Van Revolutom is és Wiseom is.

(-) A Revolut standard csomagban nem tudok pénzt felvenni ATM-ből virtuális kártyával, csak fizikai kártyával.
(-) Nem ad magyar számlaszámot.
(+) Számlavezetés ingyenes.
(+) Nagyon sokat fejlődött az app felhasználói felülete. Szerintem ma az egyik legjobb UI/UX.

(+) A Wise virtuális kártyájával tudok pénzt felvenni ATM-ből.
(+) Magyar számlaszámot ad
(+) Számlavezetés ingyenes.
(+) Ami számomra a Wise mellett szól az az, hogy nincs éves kártydíj, ami a magyar bankoknál elég lehúzós összeg szokott lenni.
(+) A Wise eddig ingyen küldte az új kártyát ha a régi lejárt. Reméljük ez a jó szokása megmarad.

Revolutnál a fizetős csomagok mellé adott előfizetéseket és biztosításokat is érdemes belevenni a mérlegelésbe, mert simán kijöhet az, hogy nemhogy továbbra is ingyen lesz a revo használata, de még spórolsz is a többi előfizetésen.
A virtuális kártyás kp felvétel tényleg nem működik, viszont a fizikai kártya nfc-vel igen, szóval magát a kártyát ugyanúgy nem kell hordani, díja nincs, csak egyszeri postázási ktg.

Last edited 1 hónapja by expect

A Revolutos biztosításokra azért ne bízd magad, végigolvastam a feltételeket, az utasbiztosítás pl. egy nem túl jó termék, és a többinél is elég sok a korlátozás. Arról nem is beszélve, hogy a Revolut csak papíron litván cég.

Hollandiai lakcímmel, magyar állampolgárként, magyarországi családi utazás meghiúsulása betegség miatt címszóval (orvosi papír volt róla), csont nélkül 2-3 héten belül fizették az elbukott befizetett összeg 90%-át. Semmilyen extra papírt nem kértek, csak a foglalást és az orvosi igazolást, és azokat is magyarul elegendő volt benyújtani. Nekem ez a tapasztatom az XCover-rel eddig. Van barátom, akinek kifizették a leejtett elektronikai eszközét, mert beszereléskor áramütés érte (szintén volt orvosi papír róla és gond nélkül átment).

Revolut premiummal egy havi nyugat-EU fizetést átváltani sokkal olcsóbb (akármilyen devizára, amiben épp itthon vagy külfödön költesz), mint Wise-t vagy bármelyik magyar bankot használni erre a célra. Korábban Wise jobban megérte, azok az idők elmúltak.

A Revolut-tal meg se probalkoztam, van egy magan es egy business Wise szamlam. Egyelore nem volt meg vele problemam. De a biztonsag kedveert 1 havi likvid penzt egy magyar banknal tartok.

Köszönjük.

Akkor ha jól értem IBKR vagy KH brókercége játszik? Havi 50-100k között vennék ETF et nyugdíj kiegeszitesnek, ez jó ötlet?

  • Mindenképpen, csak olcsó ETF-et vegyél (0,3%-os költség már drága).
  • Van amerikai kötvény ETF is, na az semmit sem hoz. Ajánlom a részvényeket.
  • Csak TBSZ számlára vegyél mindent
  • Olyan ETF-et válassz, ami pénz visszaforgató (kisebb bórkeri díj) vagy magyar részvény osztalékadó mentes).
  • Végezetül: tökjó a népszerű eurós S&P, csak 600 euró a minimum vétel, ami egy vicc. Érdemes olyat választani, ahol kicsi a lépésköz/belépési küszöb. Különben ott marad a TBSZ számládon egy rakat számlapénz forever.

Miklós,

és a Lightyear-ról mi a véleményed? 🙂

Ez egy provokatív költői kérdés? Vagy nem olvastad a cikket?

A kockázati részről teljesen jogosan szól a poszt, de az Erste és a K&H annyira drága és gyatra felületű, hogy buy & holdon kívül alig használható valamire. Így ha TBSZ-t akar az ember, az IB mellett csak a Lightyear jöhet szóba diverzifikálásként. Ami rettenetesen szomorú. Egy kis pakkot megér, ráadásul eddig nekem is jobb tapasztalatom volt vele, mint a személyes ügyfélszolgálattal rendelkező nagy bankokkal (egy dolgot akartam elintézni, hatszor kellett bemennem érte). Az esetleges pereskedés persze biztosan nehezebben menne, de szerintem a Lightyear alapítói ugyanazt akarják, mint amint a Wise-nál csináltak: 3-5 évig olcsón behúznak, aztán drágítanak és van egy sejtésem, hogy még mindig olcsóbb lesz a fentebb említett 2 nagy banki hátterű műbrókernél.

"Erste és a K&H annyira drága és gyatra" ... ezeket nem ismerem.

Az Equilor soha nem jön itt szóba?
Én 9 éve vagyok Equilor ügyfél, teljesen meg vagyok elégedve vele. Ők a Saxo Bank rendszerén keresztül kereskednek, szerintem kiváló, tud mindent, magyarul is tud a felület. Szinte mindennel lehet itt kereskedni, amit az IBKR is tud. Oké, magasabbak kicsit a díjak, de kényelmes a felület, udvarias a ügyfélkezelés, van TBSZ, NYESZ, régóta működő magyar brókercég.
Mondom ezt úgy, hogy van IBKR számlám is és az OTP DireltBróker-t és a Saxo Bankot is ismerem.

Azért szerintem a buy&holdon kívül kevés embernek szabadna gondolkodnia befektetéseknél. Nem gondolom, hogy megértik az ügyletet hogy mit is kötnek, nem hogy az ezekkel járó kockázatokat.

Másrészt ezt az Erste/K&H szidást sokadjára sem értem.
Díjazás: Egy 1mHUF állományos TBSZ díja 9500 forint évente az Erste-nél, évi egy adásvétel díja 3500. Ez azért nem annyival drágább, mint a kockázatos new-age versenytársak.

UI/UX: kereskedni megyek fel, nem nézelődni, nem információért. Ha valami kimutatást akarok a vett eszközökről, akkor azt magamnak csinálom meg adatletöltéssel. Amit kell, azt tudja, nem fagy ki, nem blokkol, nem elérhetetlen, nem lassú.

Amiről meg nem beszél senki, inkább az problémám vele: nagyon korlátozott a vásárolható piacok köre. Az hogy nincs kripto, lengyel vagy görög részvénypiaci hozzáférés, stb. az szerintem sokkal inkább felróható.

"UI/UX: kereskedni megyek fel, nem nézelődni, nem információért."

Én is csak kereskednék, de hogy egy bekerülési árat nem tüntetnek fel kapásból, az nagyon gáz. Vagy hogy nem tudok pikk-pakk lekérni egy hó- vagy évvégi állást (persze, azt havonta küldik mailben, de milyen felület az, ahol ezt nem tudom lekérni?).

Erste drágaság: USA részvény minimum díja 7 USD, a 0,35%-os vételi díjjal 10 részvényt véve 20.000 USD-től (kb. 8 millió forinttól) kezdve éri meg. És mivel az egyedi részvényeket el is szokás adni, valójában ennek a duplájánál (16 milló forintnál) kezdődik a móka. (Jó, túlzás, nem mind a 10 részvényt cserélgeti folyamatosan az ember). Szóval ETF-re jó, ahhoz nem nagyon kell nyúlni, de kereskedésben az IB köröket ver rá.

K&H-nál van spot bitcoin ETF amúgy. IBIT (Blackrock)

"Itt egy most felkapott, online brókercég legutolsó beszámolója, amit sokan szeretnek Magyarországon" - szándékosan nem említed a nevét? Engem érdekel.

Tudtommal egyetlen fintech bróker van, akinél van TBSZ.
Gondolom a "rossz hírnév keltési" vádaskodás elkerülése miatt nem lett nevesítve.

Van valami Mexem is, ahol van TBSZ, de erről alig találni valamit...

Ők rém drágák voltak mikor legutóbb néztem.

Lightyear

A 20.000€ EU s befektetovedelem er valamit? Mennyire lehet bizni ebben? Eddig az osszegig “nyugodtan” lehet menni vagy ez sem garancia semmire?

Ez engem is érdekelne. Követem!

Az tudtommal a számlán lévő kpra vonatkozik az értékpapìra nem. És itt megint az a kérdés hogy akarsz e észtül reklamálni vagy nem.

Garancia, hogy a nem befektetett vagyont visszakapod. Minél rövidebb ideig hever befektetett számlapénzként, annál nagyobb a kockázat.

Köszönöm a cikket Miklós!

"Sok ember nem hallott a Questorról, a Budacashről, a Hungáriáról és a többi tönkrement magyar brókercégről, vagy ha hallott is, már elfelejtette, hogy milyen sokan mennyit buktak rajta. Pedig olcsók voltak és papíron nagyon szép hozamokat értek el, sok kamatot adtak és így tovább. Aztán kiderült, hogy közben már sok milliárd forint hiányuk volt, ami csak azért nem bukott ki, mert többen akartak pénzt berakni, mint amennyien kivenni."

A cikkel alapvetően egyetértek, és a Lightyeart sem akarom védeni, nincs okom rá. De arra felhívnám a figyelmet, hogy az említett esetek szándékos csalások voltak. A Quaestor Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Zrt. és a Buda-Cash Brókerház Zrt és a Random Capital Zrt. egy kivétellel mind vastagon nyereségesek voltak 2013-ban. Az általad említett módszer csak a Randomot szűrte volna ki mint rizikós cég.

Szerintem nem a Random Capital-ra gondoltál, hanem a Hungária Értékpapír Zrt.-re. Utóbbi cég volt a csaló...
(Random Capital-t megvette az Erste)

Quaestor-t volt szerencsém átnézni egy évvel a csőd előtt, mivel béreltek ingatlant a cégtől ahol dolgoztam és ajánlották, hogy vegyünk értékpapírt. A 100mrd forintos mérlegfőösszegű vállalatcsoportot egy 1 fős könyvelőcég vizsgálta, eredményük csak azért volt mert valami 700+ millió forint rendkívüli bevételre tettek szert, amiről az égvilágon semmit nem lehetett tudni, hogy honnan van. Mikor közöltem a fiókvezetővel, hogy nem veszünk tőlük semmit mert kockázatosnak ítéljük akkor az volt a válasz, hogy 2008-at is simán túlélték, és a Tarsoly Csabának van Svájcban egy csomó pénze, ha gond lenne majd beletolja a vállalatba 😀 😀 😀

Igen, ezeknél a bróker gyerekeknél mindig az a B terv, ha borul a szekér, akkor eladják a yachtot a Bahamákon, és az eladási árból kártalanítják az ügyfeleklet, a brókergyerek meg elhagyja a pályát és visszamegy valami civil foglalkozásába, drogériába eladónak, vagy valami ilyesmi melóba.
Az A terv meg az, hogy van a mentett vagyon, ha sikerül, akkor borulás előtt télak, legrosszabb esetben kap pár év letöltendőt a fehérgalléros gyüjtőben, és utána télak.

Arra is kíváncsi lennék, hogy az észt átlagpolgár (mind az 1,35 millióan, csecsemőtől aggastyánig) vajon mekkora saját vagyonnal száll majd be abba, hogy az ő költségén kártalanítsák a szabad világ hazárdjátékosait.
Vagy esetleg az észt jegybankocska mégis talál majd az ezeroldalas szabályzatában egy fél mondatot, ami alapján nuku kártérítés.
Az ilyen "szolgáltatók" játékra valók, nem befektetésre.

Laci. A BEVA a befektetni szándékozott számlapénzt védi.

Magyar ember nem árut, hanem árat vesz.

Nagyon igaz. De, gondolom, mindenkire, aki szegeny.

Hm, khm... nekem pár százezer forintom van egy erősen hasonló cégnél, és igen, azért mert tényleg olcsó. És királyság az ETF, de a házépítés/felújítás miatt először a tartalékaimat töltöm vissza (értelemszerűen nem ETF-ben), szóval 2024-ben erre tényleg csak havi pártízezer, néha százezer jutott, arra ez meg bőven jó - btw, idén szerintem tényleg nagyot növekedtek, én erre most úgy tekintek, hogy kihasználom a kezdeti kedvezményeket -ahogy nagyon helyesen megemlítettél pár céget, akik anno szintén így gyűjtöttek ügyfeleket. Az elmúlt párposzt alatt olvastam, hogy ki-mennyi tízmilliót, meg százmilliót tart ETF-ben, én sajnos nem tartok itt, ezért lehetek ily' kalandor. (tudom, tudom, képezzem magam, stb.) Amúgy köszönöm az eddigi munkádat, Miklós! ez az oldal az egyik legobb dolog az interneten.

Nekem azért van 100 millióm, mert nincs lakásom, gyerekem, élettrásam és autóm :))

Ha vennék egy bútorozott-fellújított házat+kocsit, akkor lecserélném 1-2 millió forint hitelre :))

Sziasztok
Off!
Valaki esetleg aki a csoportos biztosítás tagja, tudna segíteni hova -kihez-milyen e-mail címhez forduljak segítségért
Első körös levelet sikerült elkevernem, azóta sem tudok senkit elérni, aki segítene a tag számom meg adásában, a levél újra küldésében
Köszönöm

Szia
Erre a címre (is) már írtam, Sajnos nem érkezett rá semmi válasz, reakció

Nem teljesen értem a Revolut drágaságát érintő kritikát.

Standard csomagnál limitált a kedvező pénzváltás, de a magasabb csomagok havidíjért cserébe gyakran jobbak, mint más szolgáltatók.
Ha valaki csak ezért vált magasabb csomagra, bizonyos összeg felett éri meg igazán.

Kössetek belém pls, nem látom mit nézek el.

Peldaul a Raiffeisen egyedi aras devizavaltasa (amit mobilappbol elersz hetkoznap, nem kell nagy osszeg meg treasury) most is ugyanannyi EUR-t ad a forintomert ingyen, mint a Revolut a magasabb csomaggal.
Beirok neki epp most 500ezer forintot, Rafi ad 1202 EUR-t, a Revo 1198-at 3.5 EUR dij mellett, amit ugye ha a magasabb csomagban nem kell kifizetnem, akkor epp egalban lennenek.

Nem akarok beled kotni, csak az ido mulasaval a Revolut arfolyamok egyre gyengebbek lettek, epp az a tulajdonsaga, ami miatt sokan hasznaltuk/hasznaljuk.
Ezt mar sokan eszre se veszik, mert az van fejben, hogy marpedig defacto a Revo adja a szuper arfolyamot.

Én ennek az ellenkezőjét látom, Revolut 1200EUR-t adna, Raiffeisen 1190-et. (500.000HUF-ért)

Fura, most is megnéztem, €1207 mindkét helyen.

Nekem mostanában a Revolut hétköznap mindig a középárfolyam +1%-ért vált, hétvégén középárfolyam +2%, a csomag váltási limitje alatt. A limit felett még rájön 1%. Kis pénznél ez szerintem teljesen ok, főleg ha tudsz figyelni arra hogy mikor mennyit váltasz, ha nagy pénzről van szó van jobb ajánlat is.

Tapasztalataim szerint a Revolut továbbra is korrekt árfolyammal vált (kb. 0.1% spread) ha egyik lába sem HUF a tranzakciónak. EUR-ról USD, AUD, Dubai mutyinka irányban legalábbis jók a tapasztalataim.

És tényleg, megint csak mi magyarok vagyunk megvédve. 😀

Ezt a "magyar bank már pont olyan jó, mint a revolut vagy a wise" nem tudom, honnan veszitek.

Van revolutom, wise-om, OTP-m és gránitom is. Bedobtam mind a négy appba, mennyi forintot kapnék 1000 euróért épp most:

revolut: 410567
wise: 413075
OTP: 401890
gránit: 409070

A revolut likvid időszakban néha szokott jobb lenni a wise-nél. Főleg a wise-t használjuk, és elég sok céges pénzt is tartok ott - engem meggyőzött az, hogy pénzkezelő, nem bank, és a 3% EUR kamatnál likvid számlán nem tudok jobbat.

Nézem az OTP / gránit ajánlatát. Az OTP középárfolyamos ajánlata csak forintról valutára konverzióra vonatkozik. EUR-ban van bevételem, azt kéne játékpénzre váltani, amikor lemegyek boltba, szóval ez nekem használhatatlan.

A gránitnál csak munkanapokon 9-17 óra között van kedvező árfolyam, ami eleve egy nagy 🙁 tekintve, hogy olyankor nem vásárolgat az ember, hanem dolgozik.

köszi a számokat, kicsit megnyugtattál 🙂

Minden bizonnyal a Wise számai is meg fognak változni Februártól, de lehet néhány bank árfolyama is, amint továbbhárítják a váltással kapcsolatos tranzakciós/váltási illetéket. Meglátjuk..

És akkor vegyük hozzá, hogy a Wise forintszámlát csak aktiválod és semmibe nem kerül havonta, az OTP-jé meg hát, nos...

Külföldi magyarként egy áldás, hogy nem kell a rabló bankoknál fizetni a havi díjat a semmire.

Vasárnap a Wise sokkal jobb, mint a többi, mert nem számol hétvégi felárat. Hétköznap a Revolut egy kicsit jobb, mint a Wise. Én az FX váltást is IBKR-en intézem. EURHUF 2025.01.14 12:25 CET: 412.315/412.21. Kis összeget váltok, 3-4 millió HUF évente, de nekem így is bőven kijön az éves 5000 HUF kártyadíj és a havi 360 HUF számlavezetés. Revoluton, ami a legolcsóbb, fizetnék 1000 Euronként minimum 2000 forintot (vagy a havi prémium előfizetés, amivel szintén nem vagyok előrébb).

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Kiegészítés: ha le van kötve a Wise-on a pénz (tehát részvényekbe vagy kamatozik), akkor érvényes a bankokra is vonatkozó védelem, ami itt 85 ezer font.

(Igen, természetesen ép ember akkor sem Wise-on fog ennyit lekötni, de a lényeg, hogy nem takarózhatnak azzal a pénzügyi felügyelet előtt, hogy „ez nem banki szolgáltatás”.)

Amit picit nem értek: az előző topicban többen írták, hogy nem kell aggódni a brókernél a beva értékhatár miatt, az csak az ott tartott pénzre vonatkozik, ami nyilván minimális, a részvényt nem bukod el, ha csődbemegy a broker. Akkor ez hogy volt az említett broker csődöknél? Illetve miért írja a KBC-Patria, hogy a pénzre 100000 eur, a részvényre meg 20000 eur a cseh Beva?

Mert nem csak a pénzre vonatkozik, valamikor ezt leírta valaki egy internetes fórumon és mítosz lett belőle. Eleve az átlag usernek az értékpapírszámlákra vonatkozó befektetővédelmet (BEVA) megkülönböztetni a bankbetétekre vonatkozó betétvédelemtől (OBA) túl nagy kunszt általában.

A BEVA (vagy cseh, észt, ír stb. megfelelője) kártalanít, külföldi esetén jellemzően 20, magyar szla esetén 100 ezer euróig, és abban az esetben is kapsz kifizetést, ha csak részvények voltak a számlán, ugyanakkor azok nincsenek meg a brókernél, annak a könyvelése hamis (tehát pl. valójában nem vette meg azokat, valós kereskedés nem történt, csak neked mutatja a saját rendszerében, hogy van pl. 10 db Apple részvényed, a pénzeddel meg csináltak, ami jól esett.) Ha az értékpapírok megvannak a csődeljárás során, akkor természetesen azokat mind megkapod.

Köszi! Akkor alighanem az említett magyar broker gondok nem sima csődök, hanem konkrétan csalások is voltak, rémlett is ilyesmi.

Te is pont ugyanarról beszélsz, amiről mi.

Hogy valaki a beutalt SZÁMLAPÉNZT lenyúlta.

Hogy fut vele, vagy sebtiben küld egy hamis kimutatást, és utána fut a pénzzel, az teljesen lényegtelen.

Azt hogyan tudom ellenőrizni hogy a különféle brókereknél lévő értékpapírok tényleg megvásárlásra kerültek és a nevemen vannak?

Az erste broker szokott kuldeni egy MNB linket, ahol be tudsz lepni, es latod a papirjaid.

https://eszlaweb.mnb.hu/
A magyar szolgáltató, ahol kereskedsz köteles havonta elküldeni a havi jelszót hozzá.

Nem értem az óriási lelkesedést a Lightyear iránt, egyes Facebook csoportokban szinte kultusz alakult ki körülötte, lassan bitcoini magasságokba emelkedik a rajongás. Pedig ahogy Kiszámoló helyesen írja, egyik pillanatról a másikra is köddé válhat. Nem mondom, hogy biztosan így lesz, de én még pár százezret sem tartanék ott szívesen, nemhogy milliókat, tízmilliókat.

Írtátok, hogy csak a lekötetlen számlapénzt tudnák a brókerek lenyúlni, a részvények védve vannak. Akkor ez milyen esetben lép életbe?: "A Beva a kártalanítást pénzben nyújtja. Ha a kártalanítás értékpapír után jár, összege az értékpapírnak a felszámolás kezdő időpontját megelőző száznyolcvan nap átlagárfolyama alapján kerül kiszámításra. Tőzsdei vagy tőzsdén kívüli árfolyam hiányában a kártalanítás alapjául szolgáló árat a Beva igazgatósága állapítja meg, szükség esetén szakértő bevonásával.

A kártalanítási feltételek fennállása esetén a Beva – befektetőnként és összevontan – legfeljebb százezer euró összeghatárig fizet kártalanítást. Az euróban meghatározott összeghatárnak forintra történő átszámítása a felszámolás kezdő időpontjának napján érvényes MNB devizaárfolyamon történik. A kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig 100%, egymillió forint összeghatár felett 90%

most terveztem a dollár alapú részvényeimet átvini a Lightyearhez (és vagy ott újra megvenni őket), mert nem normális a 7 USD min díj az ersténél a részvény ételnél/eladásnál...

Miklós szokás szerint részben értrk egyett veled. Megértem és igazad van a fintechben gyorsan mennek a dolgok , kicsit olyanok mint az influenszerek a vevő kegyeit keresik de a mögöttes fajsúlyos dolgokra nem igazán figyelnek vagy nem eléggé.
De ...
A cég gazdasági adatai nem feltétlenül lényegesek az ügyfélvagyon védelmében. Ha nincs crime akkor ez a kettőnek semmi közzének nem kéne lenni, ez persze nem azt jelenti, hogy egy csőd esetén minden jó és happy. De az ügyfélvagyon elkülönítése alap és már is kicsit más a leányzó fekvése.

Azt gondolom a felsorolt fintech befektetésen kivül erős igazán a befektetés egyenlőre csak másod harmad vonal. Senki nem ezért választja őket - kivéve az Ly -t.
Sokkal jobb és kezelhetőbbek a felülerek. Kb 1 perc alatt bármit be tudsz rajta állítani , hol mikor hogyan milyen limittel. Ez jelenleg is csak nagyon korlátosan működik a old bankoknál.

http://bash.hu/14617

Kedves Kiszámoló!

Mért nem mondod ki h a Lightyear az amely 4 éve alakult és nem transzparens?

Gondolom erről beszéltél igaz? Egyetértek én egy vasat nem tennék oda!

Degiro-ról mi a véleményetek?

Náluk voltam amíg ki nem vonultak, nekem nagyon tetszett a felület, ügyfélszolgálat is jó volt. Sajnáltam, hogy elmentek, így kerültem az IBKR-hez.

Nincs tbsz.

A HOLD Alapkezelőről mi a véleményetek?

A jobb alapjaik forintban hozzák az átlagos évi 10%-ot, az SP500 ezt dollárban megcsinálja, a NASDAQ100 többet is. A devizás alapjaik még újak, majd ha lesz 5-10 éves track record-juk, és hasonlóan hoznak, akkor elhiszem, hogy nem nyerészkednek az árfolyamkülönbségen. 🙂 Amúgy szeretem őket, terjesztik a befektetői kultúrát (ráfér az országra), csak ma már annyira egyszerű magunknak venni egy SP500 vagy World ETF-et, hogy felesleges őket választani.

Én nem merek magam venni SP500at, vagy bármi mást......

Nagyon drágák, alulteljesítenek, de jobb mint a párnaciha.

Ezt szomorúan hallom, mert nekem jónak tűnnek, de akkor ezek szerint ez nem igaz

A trading 212rol mi a véleményetek?

Nincs tbsz, befektetést oda nem viszünk.

Érdekelne a véleményetek a cikk szempontjai alapján a BinX-ről. (Ok, nem brókercég, de pénzt tartunk nála.) Év végén nyitottam náluk számlát. Annyira nem vagyok boldog tőle, hogy nincs mögötte bank, nincs OBA sem. Elvileg persze minden állampapír(szerűség)ben tartanak, ezért biztonságos. Elvileg... Sok pénzt nem tervezek ott tartani, de a napi (havi) pénzügyek intézésére jóval olcsóbb, mint bármelyik bank. (Munkabér, ÁFA, alvállalkozó díja esetén nem is olyan kevés az a 0,45%).
Alapvetően bizalomgerjesztőnek tűnik a szigorú szabályozás és a számlázz.hu-s kapcsolat miatt, de nem érzem gránitszilárdásgúnak az alapjait.

Hali. Koltségekkel kapcsolatban segítene valaki? Dca-val kb 24k eurot tervezek tbszre IB-n keresztül befektetni, vagy 2 vagy 1 évre elhúzva(azt olvatam valahol, hogy 1 évig elég széthúzni). Ebből következik, hogy havi 1000, ill. 2000 eur csomagokban lenne. Érdemesebb lenne negyedéves, vagy féleves vásárlásokat eszközölni, vagy jó a havi? (ritkabban jo lenne mert lusta vagyok) Szóval hogyan tudnám minimalizálni a kereskedési és váltási költséget? Köszi

Szia! Minél előbb tedd be szerintem. 2000 HUF a TBSZ havidíj (akárhány TBSZ számlád van), ez 24k EUR esetén 0.25% évente. Ez kiváló, főleg, hogy lekereskedheted. Ha átlagolni akarod a részvény(ETF) vásárlásaid árát, akkor is tedd be az egészet minél hamarabb, csak ami egyébként cash-ként lenne máshol, abból vegyél CSH2 ETF-et. Ez az overnight (kb ECB alapkamat) kockázatmentes hozamot fizeti EUR-ban. Ez most kb 3%. Kihasználva a havi 2000 HUF lekereskedhető díjat, páros hónap utolsó napján eladsz a CSH2-ből páratlan hónap első napján veszel valami neked szimpatikus részvény ETF-ből. De ezt csinálhatod negyedévente is, ha neked az szimpatikusabb. Arra figyelj, hogy ne lépd túl a 2000 HUF commission-t egy hónapban. 3 EUR a megbízási díj európai piacon, de ha nagyobb a trade volumen, akkor ez lehet több, nézz utána, commissions and fees szekció.

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Statisztikák szerint mindegy, hogy havonta, 3 havonta vagy 6 havonta fektetjük be, illetőleg nekem az rémlik, max. 6-10 hónapig érdemes elhúzni a DCA időtartamát, de ha jobban alszol, lehet 12 hónap is; ha van elég della, én a havit javaslom, könnyebb jól aludni egy korrekciónál, illetve hozzászoksz a korrekciókhoz (hisz nyugi van, nem esett minden befektetnivaló pénzed), ez elengedhetetlen a hosszútávú pszichológiai "hadviseléshez", a többség ugyanis itt vérzik el.

Itt a kérdés sokszor az, hogy a (véleményem szerint) leginkább felhasználóbarát és 21.századi felülettel rendelkező Lightyear brókercsődje megrendítene-e minket.

Vagyis érdekel-e minket egy brókercsőd, ha a tényleges részvénytulajdonlást a KELER bejegyezte.

A brókrcég kiválasztásainak szempontjai:

  • olcsóság (including TBSZ)
  • kezelhetőség
  • megbízhatóság
  • ügyfélszolgálat

Miklós, Azon tűnődtem, hogy a pénzügyi jelentéseket hol találja meg az ember?

A wise helyett mit érdemes most használni ha nagyobb összeget kell utalnom Svájcba valamint Írországba? Melyik a legköltséghatékonyabb és biztonságosabb megoldás?

Ma az OTP Bank megóvott attól, hogy el legyen utalva 10.580.000 forint a bankszamlámról. 2x is megfogták az utalást.
Harmadszorra - telefonon - sikerült meggyőznöm őket, hogy ÉN akarok utalni!!!
Csa ak venni szerettem volna egy nyomorult újszerű - 1 éves bemutató autót - szalonból. Úgy kellett könyörögnöm nekik, hogy engedjék már ki az utalást!!!! XD

Mennyi utalási díjat (=tranzakciós adót) fizettél rá?

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Nagyon jó a cikk és pont időszerű is, mert sokan gondolkodnak ezekben, jogosan.

Miklós csak egyet nem értek, hogy amikor a kínai autókat promováltad akkor miért nem ugyanilyen szemléletet használtál? (tapasztalat, elérhetőség, szervízlefedettség, tradició, stb. nem éri meg azt a kis plusz költséget, cserébe többet is ad egy európai gyártó? )

idézet tőled: Az akkumulátort mindenki ugyanattól a néhány gyártótól veszi, a villanymotor ugyanúgy működik, mint 120 éve, hirtelen semmivé lett az európai autógyárak több évtizedes tapasztalata és előnye.

A képen meg egy BYD.
Mondhatnánk úgy is, hogy a K&H brókercégének semmivé lett az előnye, mert megjelent a LY vagy társai.

A Revolut-témához: én arra használom, hogy néha (nem túl sok) eurót juttatok külföldről magyar bankszámlára - és ehhez még mindig jobb, mintha a bankkal váltatnám.
100 eurót a Revolut ebben a pillanatban 40797 Ft-ra váltana át, amit eddig legalábbis minimális költségért tudtam magyar bankszámlára küldeni. Kipróbáltam, ugyanez a 100 Euró ma 40016 Ft-ként érkezett meg egy magyar bank forintszámlájára, ami után még levontak 3739 Ft (nem elírás, kb. 9%) költséget is - egyértelműen erre a tranzakcióra hivatkozva.
Hasonló költséget von le a magyar bank, ha a banknál vezetett EUR számlára utalok, majd onnan helyezem át bankon belül HUF-számlára a pénzt.

Érdemes elvégezni a házifeladatot, ha az ember blogol.
Bizonyára Richard Branson nem annyira jártas a pénzügyekben és a kockázatmenedzsmentben és valójában az is igaz, hogy az a 25 millió dollár lehet neki kis összeg, de konkrétan ebbe az észt fintechbe fektette. Igaz nem a részvényportfólióját bízta rájuk nyilván. De pl. az ilyen kis referenciák azért hitelesebbé tennék a cikket a Lightyearről.
A Lightyear valóban kissé fapados, nincs nagy kínálat, nem egy IBKR, ezért olcsó, de van TBSZ-e és tud magyarul... És tényleg nem értem, miért ne lehetne az európai piacon is egy Robinhood? Amikor az egész értékpapírkereskedés lényegében csak bytok száguldozása az interneten, nem kéne misztifikálni a költségeit.
https://www.virgin.com/about-virgin/virgin-group/news/virgin-announces-investment-in-lightyear-investment-platform

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram