Nagyon sok ember egyetlen kritérium alapján választ bankot vagy brókercéget: minél olcsóbb legyen. Ez még egy élelmiszervásárlásnál is rossz szempont, mert vajon miért olcsóbb ez a termék, mint a másik (ugyanazt adja olcsóbban vagy szemetet árul szépen becsomagolva és évek alatt megbetegszel tőle), de pénzintézetnél ez halmozottan rossz hozzáállás.
Sok ember nem hallott a Questorról, a Budacashről, a Hungáriáról és a többi tönkrement magyar brókercégről, vagy ha hallott is, már elfelejtette, hogy milyen sokan mennyit buktak rajta. Pedig olcsók voltak és papíron nagyon szép hozamokat értek el, sok kamatot adtak és így tovább. Aztán kiderült, hogy közben már sok milliárd forint hiányuk volt, ami csak azért nem bukott ki, mert többen akartak pénzt berakni, mint amennyien kivenni.
Komoly pénzeket csak komoly helyekre teszünk. Komoly hely az, aminek van rendes banki háttere vagy világszinten is legalább közepes brókercégnek minősül, mint például az IBKR.
Ha szimpatikus például az IBKR, mielőtt egy forintot is rájuk bíznék, rákeresek arra, hogyan állnak anyagilag. A legutolsó éves jelentése a 2023-as, ez alapján 2,6 millió ügyfele van, az adózási előtti profit 3,1 milliárd dollár, stb. Ha ilyen számokat látok, akkor bátran be merem tenni a pénzt ide. (De ha túl sok pénzem van, még a szolgáltatók között is diverzifikálok.)
De egy megbízható banki háttér is sokat számít, míg a Budacash tönkrement egy csalás miatt, a K&H tulajdonosa, a KBC bank gond nélkül kifizette a Kulcsár-ügy néven elhíresült csalás veszteségét. Ennyit számít, hogy van-e tőkeerős háttér egy brókercég mögött.
Azonban erősen ellenjavalt olyan cégnél tartani a pénzed, amiről annyit tudsz csak, hogy olcsó.
Ha olcsó vagy egyenesen ingyenes egy cég, ráadásul úgy, hogy nincs több millió ügyfele, az egy dolgot jelent: csak a veszteséget termeli, amit egy ideig még finanszíroznak a befektetők, de aztán két dolog történhet: vagy tönkremegy a cég vagy elkezdi emelni az árait és mindjárt ugyanolyan drága lesz, mint az összes többi cég a piacon. Mert ahol üzleti verseny van a piacon, csak két módon tudsz annál olcsóbb lenni: vagy csak átmenetileg vagy a szolgáltatásokon annyit spórolva, hogy az már a működés kárára megy. S még esetleg csődbe is jutsz a nagy olcsóság miatt.
Így kezdte a Revolut is, égette a befektetők pénzét, spórolt mindenen, főleg az ügyfélszolgálaton a terjeszkedés érdekében. Ez nem csak azzal járt, hogy a hajad hullott, ha valamiért kapcsolatba kellett lépni velük, de a csalás melegágya is lett a platform, mert nem volt elég ember ennek kiszűrésére. Az elmúlt években több ezer embert kellett felvenniük, hogy jobban tudják szűrni a pénzügyi csalásokat, ennek ellenére Angliában a legtöbb csalást a Revolut ügyfelei szenvedték el, hiába vannak kevesebben, mint más bankok ügyfelei és hiába sokkal fiatalabbak és képzettebbek, akiket nehezebb átverni. (A Barclays-nak például 3,6-szor annyi ügyfele van Nagy Britanniában, mint a Revolutnak.)
S ezek már a 2023-2024-es adatok, ami már hatalmas javulást mutat, hála a felvett rengeteg új alkalmazottnak.
Miután lettek alkalmazottak, a Revolut is sokat drágult és várhatóan drágulni is fog. (Már egész pocsék árfolyamon vált devizát, főleg a magyar ügyfeleknek, de sokan észre sem veszik, mert megszokásból használják, mondván öt éve még olcsó volt.)
A Wise is addig volt ingyenes, amíg növekedni akart. Most már 0,9%-ért vált devizát és februártól a teljes tranzakciós adót felszámolja minden utalásra, így semmivel sem jobb, mint akármelyik magyar bankszámla, sőt találsz jobb magyar bankszámlákat is ennél.
De a Revolut vagy Wise sorsa még a jobbik eset, hamarabb emeltek árat, minthogy a befektetők pénze vagy türelme elfogyott volna.
Nagy bátorság, sőt vakmerőség kell ahhoz, hogy valaki egy néhány éve alakult, néhány ügyféllel rendelkező, csak online létező, kevés saját tőkével rendelkező, súlyosan veszteséges brókercégre bízza a megtakarításait, csak azért mert olcsó, sőt, szinte mindent ingyen ad.
Itt egy most felkapott, online brókercég legutolsó beszámolója, amit sokan szeretnek Magyarországon, mert ingyé' van és még TBSZ számlát is ad, mi kell ennél több nekünk?
A cég bő négy éve alakult, a teljes saját tőkéje 5 millió eurónál alig több, ami ha jól sejtem, a törvényi minimum.
Az éves veszteség eléri a saját tőke 40%-át és egyelőre csak növekszik:
Az árbevétel az éves veszteség felét éri csak el:
Az ügyfelek száma titkos adat, azt sehonnan nem sikerült megtudnom, még a Google sem tud segíteni. Ez sem túl bizalomgerjesztő.
S ezek csak a számok. Ahol mindenen spórolni kell, ott legelőször az ügyfélszolgálaton spórolnak és hamar eljut oda az ember, hogy inkább fizet valamivel többet egy rendes banknak vagy brókercégnek, de ha gondja van, akkor azt oldják meg, lehetőleg azonnal. Mert az olcsó és ingyenes fintech cégek addig jók, amíg az első gondba nem szaladsz bele. Utána gyorsan rájössz, hogy miért olcsók.
Ha pedig komolyabb a baj? Sok sikert az észt meg litván nemzeti bankkal folytatott eszmecseréhez vagy az észt vagy litván bíróság előtti pereskedéshez.
Még komolyabb a baj? Lekapcsolták a szervert és tokkal-vonóval megszűnt a cég egyik napról a másikra? Hát, így jártál, ez benne van a pakliban egy online létező startup cég esetében. (Nem azt mondom, hogy biztos ez fog történni, de sajnos megtörténhet.)
Felőlem azt csinálsz, amit akarsz, de nekem az a véleményem, hogy ha a nehezen megkeresett pénzedről van szó, akkor olyan cégre bízd azt, ami nem csak online létezik és számíthatsz az ügyfélszolgálatra vagy az MNB, esetleg a magyar bíróság segítségére. Ha mindenképp külföldi brókercéget keresel, akkor pedig nézz utána legalább az üzleti jelentéseknek, ami persze semmire nem garancia, mert a papír mindent elbír, de akkor is jobb, ha ott megnyugtató számokat látsz a profit soron és az ügyfelek számában.
Jó írás, de a vége felé elhangzott pár mondatot már rég szóvá akartam tenni.
Ha gond van, akkor jellemzően a magyar háttérrel rendelkező szolgáltatóknál is rémálom az ügyintézés. Attól, hogy bemehetsz Julikához a fiókba, nem lesz szükségszerűen hamarabb megoldva az ügyed és nem is lesz szakszerűbb kezekben, ebben hinni önáltatás. (Sőt, a tapasztalatom inkább az, hogy ha lehet, akkor el kell kerülni a személyes ügyintézést, mert csak rontanak a dolgon és úgyis a backoffice oldja meg, akivel levelezel)
Az mnbvel ügyintézni rémálom és szinte lehetetlen egy átlagembernek. Megkockáztatom, egy normálisabb országban épp hogy sokkal gördülékenyebb lehet ez. És újra, semmit se jelent, hogy találkozhatsz Julikával, ráadásul az mnbssel igazán nem is találkozhat halandó.
A jogi huzavona valóban macerásabb, de legalábbis drágább, ebben teljesen igazad van.
De legalább lehetőséged van rá. Van hova bemenni, van mit felhívni, a banknak érdemben lépnie kell, ha nem akar sokmilliós MNB büntetést, van békéltető testület bíróság előtt, az ügyintézés nyelve magyar és a többi.
Nagyságrendekkel könnyebb a dolgod.
Az IBKR ellen gyakran feljön, hogy angolul kell tudni es nehézkes.
Ehhez képest van nekik magyar ügyfélszolgálatuk, 0680-as ingyen hívható számmal, es magyar nyelvű online üzenetre is magyarul szoktak válaszolni.
Nézz ra a kontakt oldalra az IBIE-nél.
Ezen kívül másik gyakori félelem, hogy ha esetleg az ügyfél meghal akkor tőlük biztosan őrült nehéz, majdnem lehetetlen az örökséget intézni.
Hat nem tudom, szerintem ez igy 2025-ben eleg bullshit.
Ha egy teljes TBSZ transzfert leboxol a hazai bróker az IB-vel 1-2 hét alatt, akkor egy hagyatéki ügyintézés mitől lenne olyan óriási megugorhatatlan feladat.
Ki beszélt az IBKR-ről? Én az észt ügyintézésről beszéltem.
Nem biztos, hogy jobb az ügyintézés, de talán egy kicsit javít az esélyeken. A NÉBIH megléte mellett is vannak moslékot áruló ételkiszállítók (akinek nincs éttterme), de ha nem lenne NÉBIH, akkor mindenki a dögkútról venné a húst (közvetítőn keresztól, ő soha nem látná a hulladéklerakót).
Oké, de a külföldi szolgáltatókat is felügyelik hatóságok, csak épp nem a magyar. Azt meg nem hiszem, hogy a magyar felügyelet különösebben magasabb nívót képviselne, mint mondjuk egy litván vagy brit.
A Wise amúgy számításaim alapján még így is a legjobb pénzváltó alternatíva, január végéig, amíg az utalás ingyen van, biztosan.
Több banknál költségmentes válhatsz pénzt x összegig, felette 1%. Pl OTP, Gránit.
Igen én is meglepődtem milyen jól vált a Gránit régen nem ez volt e jellemző.
Én mot tértem vissza tözsde világába LY nál nyitottam 2024 es tbszt 2.6 M forinttal.
Meglátjuk bizok benne kinövi magát a cég de annyira nem féltem őket utána néztem fintech cégek hogy tudnak maguknak nyereséget termelni pl részvény vásárlásnál. Elvileg 20 k euroig biztosított. ( Anno régen találkoztunk (7 éve ) biztos nem emlékszel rám végül sikerült fejlődnöm munkába saját lakásom és megtakarításaim lettek az elmúlt években )
Az emberek nem napi X alkalommal, hanem évi X. váltanak pénzt. Aki ezek is spórolni akar, az olyan mint a 10 évenete autót cserélő, aki mindig fehéret vesz, mert a piros 4%ákal drágább. (Soha többet fehér autót!)
Na de milyen árfolyamon?
Mi a kérdés? Költségmentesen, középárfolyamon, utána 1% marzzsal.
Köszi a cikket Miklós. Az említett cég, amelyik ugyan növekszik, de míg így is fényévekkel le van maradva az IBKR-től?
Az IB-nél még mindig jó váltani:)
Egyébként pont a Revolut a jó példa, attól is óva intettél évek óta, mégis megvan a mai napig.. nekem is IB-n van tbsz-em, de a lightyear széf nagyon jó, illetve UX/UI is őszintén mennyivel jobb a lightyearnél.
Az erste platformja meg elrepít a 90-es évekbe..
Nekem is van ezer éve Revolutom. Ha nem figyelek oda, akár százezer forint is lehet rajta egyszerre, de az ritkán esik meg.
Van Wise-om is, de ott sem tartok tízmilliót.
Komoly pénzt komoly helyen tartunk.
ez most a lájtjír?
Én is mehtapasztaltam, a Revolut sajnos már nem vált kedvező árfolyammal.
Nov. 21. Erste 1 Eur 411,70; Revolut 1 Eur 414,16.
Akkor ebből az jön ki, hogy a Lightyear vagy költséget emel, vagy csődbe megy? Mondjuk 0-ról díjat emelni nem nehéz.
Ha valamit ingyen adnak, az vagy beetetés, vagy te magad vagy a termék.
Van-e olyan magyar bank, amelyik nem számít fel éves kártyadíjat? Mert ez a tétel sima lehúzás...
Van Revolutom is és Wiseom is.
(-) A Revolut standard csomagban nem tudok pénzt felvenni ATM-ből virtuális kártyával, csak fizikai kártyával.
(-) Nem ad magyar számlaszámot.
(+) Számlavezetés ingyenes.
(+) Nagyon sokat fejlődött az app felhasználói felülete. Szerintem ma az egyik legjobb UI/UX.
(+) A Wise virtuális kártyájával tudok pénzt felvenni ATM-ből.
(+) Magyar számlaszámot ad
(+) Számlavezetés ingyenes.
(+) Ami számomra a Wise mellett szól az az, hogy nincs éves kártydíj, ami a magyar bankoknál elég lehúzós összeg szokott lenni.
(+) A Wise eddig ingyen küldte az új kártyát ha a régi lejárt. Reméljük ez a jó szokása megmarad.
A Revolut-tal meg se probalkoztam, van egy magan es egy business Wise szamlam. Egyelore nem volt meg vele problemam. De a biztonsag kedveert 1 havi likvid penzt egy magyar banknal tartok.
Köszönjük.
Akkor ha jól értem IBKR vagy KH brókercége játszik? Havi 50-100k között vennék ETF et nyugdíj kiegeszitesnek, ez jó ötlet?
Miklós,
és a Lightyear-ról mi a véleményed? 🙂
A kockázati részről teljesen jogosan szól a poszt, de az Erste és a K&H annyira drága és gyatra felületű, hogy buy & holdon kívül alig használható valamire. Így ha TBSZ-t akar az ember, az IB mellett csak a Lightyear jöhet szóba diverzifikálásként. Ami rettenetesen szomorú. Egy kis pakkot megér, ráadásul eddig nekem is jobb tapasztalatom volt vele, mint a személyes ügyfélszolgálattal rendelkező nagy bankokkal (egy dolgot akartam elintézni, hatszor kellett bemennem érte). Az esetleges pereskedés persze biztosan nehezebben menne, de szerintem a Lightyear alapítói ugyanazt akarják, mint amint a Wise-nál csináltak: 3-5 évig olcsón behúznak, aztán drágítanak és van egy sejtésem, hogy még mindig olcsóbb lesz a fentebb említett 2 nagy banki hátterű műbrókernél.
"Itt egy most felkapott, online brókercég legutolsó beszámolója, amit sokan szeretnek Magyarországon" - szándékosan nem említed a nevét? Engem érdekel.
A 20.000€ EU s befektetovedelem er valamit? Mennyire lehet bizni ebben? Eddig az osszegig “nyugodtan” lehet menni vagy ez sem garancia semmire?