Dobd már ki a sárga csekket!
Sok éves banki pályafutásom során mindig megdöbbentem, hogy az emberek mennyire ragaszkodnak a sárga csekkjeikhez. A legtöbb bankszámla (már amelyiket érdemes nyitni) ingyenes internetes utalást biztosít, mégis az emberek továbbra is a postára rohangálnak a sárga csekkjeikkel.
Az egyik bankfiók, ahol dolgoztam, egy bevásárlóközpontban volt, ahol volt egy posta is. Mindig ámulattal néztem az embereket, amint munkaidőben birkatürelemmel vártak a hosszú tömött sorban, kezükben 4-5 sárga csekkel.
Amikor megkérdeztem őket a bankfiókban, hogy de mégis miért, egy sem tudott értelmes választ adni. Leginkább a szokás rabjai voltak.
Úgyhogy most megtanuljuk, hogyan tudod elutalni ingyenesen a sárga csekkeidet. Jó, ha tudod, hogy a posta sem csinál mást a pénzeddel.
Nézzünk meg egy csekket közelről:
Belépsz az internetbankodba és kiválasztod az eseti átutalást. Az összeghez beírod a csekken található összeget.. Hogy hová utalsz, azt a Számlatulajdonos számlaszáma rublikában találod: Ez a csekk a Főtáv Zrt-hez megy ezt írd be a kedvezményezett nevéhez az internetbankban. A számlaszámhoz pedig a felette lévő számot (amiről már megtanultad, hogy az OTP-nél vezeti a számláját a cég. 🙂 ), ezt írd a számlaszám helyére.
A közlemény rovatba írd be a megbízóazonosítónál található számsort és a közlemény rovatot, jelen esetben 100096 és Távhődíj.
És ennyi, mehet az utalás. Ha már másodjára utalsz, a legtöbb internetbanknál megtalálod a címzettet a sablonok között, csak kitöltöd az összeget és az aktuális megbízóazonosítót (ez változhat hónapról-hónapra, erre figyelj!).
Ez miért olyan komplikált, hogy megérje helyette a postára rohangálni és sorba állni akár 20 percet?
Ha az összeg nem változik hónapról-hónapra (például internet-előfizetés), adhatsz állandó megbízást is, amit bármikor visszavonhatsz, így végképp nem kell semmit csinálnod.
Ezekben az esetekben teljesen kontroll alatt tartod a fizetéseidet. Ha elutaltad a sárga csekket, széttéped és kidobod. Így el sem tudod felejteni. Amíg ott van a konyhaasztalon, nem utaltad még el és kész.
Persze a legfejlettebb az lenne, ha csoportos beszedési megbízást adsz, akkor a szolgltató automatikusan vonja az összeget. Ezt az összeget maximalizálhatod, így a gázszolgáltató nem tud levonni 80 ezret a számládról, ha mondjuk 30 ezres limitet állítottál be.
De ezt sokan nem szeretik, ezért nem is merem ajánlani.
De könyörgöm, felejtsétek már el a sárga csekket a 21. században, az internetbank korában.
(Hogy melyik bankszámlákról tudsz ingyen utalni interneten, hamarosan megbeszéljük.)
Bónuszkérdés: Kedves Főtáv, 2 forintot hogy lehet befizetni postán? És kinek lenne a felelőssége, hogy 300 forintos összköltséggel ne küldjenek ki 2 forintos csekket, mert nagyon nem éri meg a cégnek?
Update: közben visszaért a kolléganő a postáról feldúlva, hogy milyen sokan vannak (én szóltam előre), de legalább kiderült, hogyan lehet feladni 2 forintot. A postás kisasszony elveszi a csekket, lehúzza és visszaadja, fizetni nem kell. Ez a postai díjszabás szerint belekerül 110 Ft-jába a fogadó cégnek. (Bár lehet, hogy cégenként változik a tarifa, egyéni alku kérdése is.) Mindenesetre gratulálunk a Főtávnak és a többi okos szolgáltatónak, hogy 3-400 forintos költséggel kiszámlázzák és beszedik az egy-két forintokat. (Én a múltkor átutaltam a Telenornak a szintén kettő forintot, mert ez miatt a hatalmas összeg miatt könyörtelenül ki akarták kapcsolni a telefonom. De ha tudtam volna, hogy a postán ingyen lett volna….)
Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)
Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo
Olvastad a kérésemet a kockázati életbiztiről?
A befizeteseket bekerik, csak az nem bizonyithato, hogy ki fizette be! Igy mondhatja, hogy az a jovedelem nem nala keletkezett, mert a csaladbol valaki, valakik tamogatjak. Konkret peldat most nem irnek:)
Amint lesz időm, összeszedem nektek az ajánlott számlacsomagokat.
Kinyomtatod az utalást, beviszed a bankba és ott nyomnak rá egy pecsétet, hogy náluk is ez látszik.
1. Egyszer kell jol begepelni az adatokat, aztan elmenteni sablonkent, es utana legordulo menubol kivalasztani a kivant kozmu ceget es mar csak osszeget kell beirni a bank “sargacsekk” sablonjaba.
2. Igen, tenyleg jobb a postan havonta n-szer sorbaallni, mert ugye a csekkek fizetesi hatarideje szolgaltatokent targyho 1-tol 30-ig random algoritmus szerint valtozik.
3. A netbankban egy ilyen utalas kb. 20 Ft-ba kerul, a havi szinten kb. 140 Ft-om banja, ez tenyleg egetvero osszeg.
4. A netes utalasnal a tranzakcio azonositoval igazolod a penz kifizeteset, mivel minden utalasnal keszul egy ilyen, pont emiatt.
Welcome to 2011.
Más: kiszámoltam neked az életbiztosításod költségeit, már átküldtem mailben.
Szerencsére az ilyen monopol helyzetben lévő szolgáltatóknál csak csekkes megoldással fizetek bármit is. A Dijbeszedőnek egyszer utaltam hát lett is kalamajka belőle. Nem akarták jóváírni, mert hogy a Párom nevére jön a számla és én utaltam aztán ment az anyázás. (Nem mintha számítana kinek a nevén van a számla amiről utalnak mikor előtte csekes befizetés volt) Hónapokon át… Hihetetlen dolgokat csinálnak. Nagy kínnal jóváírták, aztán meg a késedelmi kamatokkal akartak szórakozni… Nem volt hatalmas összeg na de nehogy már még kifizessem azt is :o)
Mondjuk Mire egy szolgáltatótól elér egy bankig vagy fordítva hogy te nem utalni akarsz hanem szedjék be az is egy rémálom… Telenor vs OTP kb 4 hónap/ előfizetés. Volt kollégámnak nagy Té vs Erste 2 év után nem sikerült és maradt a manuális utalgatásnál.
Szóval bizalmatlan vagyok. Annyi szaladgálás van a nem csekkes intézéssel, hogy sokszor megbántam hogy belefogtam. Telenornál fogtam és utalgattam a csekkeket a végén, aztán egyszer csak jött egy sms az OTP től hogy a Telenor benyújtotta az igényét ennyi meg annyi pénzre… Annyira boldog voltam 😀
Köszi a számolgatást.
tehát fizetek mindkettőért, ha csekkes, ha utalásos.
Egy levél a PSZÁF-nak, vagy a Munkaügyi felügyeletnek és holnaptól már ott nyitsz számlát, ahol akarsz. 🙂
A díjlehívás beállítása tényleg tud döcögös lenni, de soxor a kezitcsokolom nem ért hozzá a bankfiókban, mert nem annyira egyszerű. A fiatal lánykákat és az újoncokat mindig érdemes elkerülni a bankokban. 🙂
Tényleg ott nyitok számlát, ahol akarok, csak nem lesz minek, ráadásul vip számlacsomagom van 🙂
Adok!
Átutalási megbízásaim voltak. Csak, kizárólagosan. Aztán az egyik szolgáltató cég egyszer a megszokott helyett 4x-es összeget emelt le a számlámról. A másik dupláját. A harmadik 600 Ft-al többet.
A vita persze még tart a jogosságról. Tehát maradt a sárga csekk, és van időm soeba állni a Postán. (Bár a Posta megérne egy külön dolgozatot.)
Magyarország Alaptörvénye: Minden állampolgárnak joga van hülyének lenni.
Szóval az otp szerintem már csak azért lehet vonzó, mert mindenhol van irodája, de az internet világában ez nem olyan nagy előny, mert online elintézek egy csomó dolgot, évek óta nem voltam bankban ügyintézni.
Pedig ez nem is VIP számla, de minden ingyenes. De lakossági számlából is sok van ilyen, ahol minden, vagy szinte minden ingyenes.
Sőt valahol jóváírást lehet azért kapni, ha csoportos beszedési megbízással fizet. Mondjuk ezek a hitelkártyáknál van, ott figyelni kell azért a fordulónapot.
A posta különben már érzi a vesztét, kijöttek a szerencsecsekkel ugye 🙂
Vagy a még hatékonyabb megoldás: regisztrálni kell a dijnet.hu-n minden szolgáltatónál, a beérkező számlákat egyedi utalással rendezni => postára nem kell többet járni, sárga csekk-szennyezés megszűnik, teljes kontroll az utalások fölött, elgépelés kizárva (copy/paste a dijnetről a netbankingba)
Azt, hogy kellene lennie, azt csak azért írtam, hogy az olvasók is tudják.
Miért lenne az nekem jó, ha bárkit is feljelentenél?
Biztos, hogy valaki ezért pénzt kap, de igazából baromira nem érdekelt, mert szinte a tökéletes céget találtam meg, miután bármilyen munkát hajlandó lettem volna elvállalni 1 év munkanélküliség után. Büszke vagyok, hogy ennél a cégnél dolgozom, szeretek bejárni és engem is kedvelnek (legalábbis nekem ezt mondják :D) Havi 6 utalásom van átlagban, ami 200 Ft körülre jön ki, tehát nem érdekel ez a jogsértés. Bár minden cégnek ez lenne a legnagyobb bűne a dolgozóival szemben. És megjegyzem, hogy a cégnél nem vezető beosztásban, hanem csak kis hangyaként dolgozom, de még így is optimálisak a körülmények, a környezetemben sokan cserélnének velem.
Csak annyit mondtunk, hogy ez törvényellenes és még annyit, hogy ennél sokkal jobb csomagok is vannak.
És pont.
Ha neked jó, akkor minden túl van tárgyalva, senki nem akart forradalmat kirobbantani a cégednél.
Az elején nagyon macerás beállítani mindent, de egyszer megcsinálja az ember onnantól nagyon egyszerű használni. Azóta nem kések befizetésekkel 🙂
Szóval no more sorbanálllás, ha lehet, a sorban, a büdösben,a melegben a Postán a Mxrscsokispolc és az akciósdévédék között…
Kiszámolónak: A bankba elmenni a pecsétért mennyivel jobb mint a postára elmenni? Hozzám pl a posta közelebb van.