Bankszámla: miért fizetsz, ha ingyenes is van?
Vizsgaidőszak és munkahelyi teendők ide, vagy oda, rászántam az időt végre a Nagy Bankszámla-összehasonlító Hadmüveletre.
Bár nem ez lesz az első ilyen probálkozás az internet korszakában, a blog szokásai szerint szeretném közérthetően, átláthatóan és mégis alaposan megcsinálni ezt.
Ezért a főbb bankok említésre méltó számláit tekintjük csak át. Minden banknak van 4-8 számlacsomagja, de ebből bankonként 1-2 az, ami meg is éri a felhasználóknak.
Az olyan bankokat, amelyeknek például Budapesten csak egy vagy két fiókja van, vagy főleg csak nagyvállalati ügyfelekkel foglalkoznak, kihagytam a felmérésből. Ugyanígy kimaradtak a speciális, például diákoknak, nyugdíjasoknak szóló csomagok.
Mivel a bankfiókba császkálás és a papír alapú utalás már lassan a múlté, ezért ezzel mi sem foglalkozunk. A pénztári pénzfelvétel szintén ritka dolog, ezért ezzel is kár komplikálni az életünket.
Netbankra szükségünk van, ezért ha ennek külön díja van, akkor azt is felszámoljuk.
Amint azt már a bankkártyáról szóló bejegyzésben megtudhattuk, ma már nincs sok különbség a dombornyomott és a sima kártya között, ezért mindenhol a sima kártya költségeivel számolunk.
A legtöbb banknál ha ingyenes, csak az első évben ingyenes a bankkártya. Más banknál díja van a számlanyitásnak. Ezért két évet nézünk és az összes költséget visszaosztjuk egy hónapra.
Kreálunk egy átlagügyfelet, aki havonta kétszer vesz fel saját automatából pénz, egyszer idegen automatából (20-20 ezret), van öt eseti utalása az interneten, átlag 5.000 ft/db. Átlagügyfél keres 80 ezret (A ügyfél), 120 ezret (B ügyfél), 180 ezret (C ügyfél)
Megjegyzés: általában a bankok beterhelik a díjakat, majd hónap végén vizsgálják meg, hogy teljesültek-e a feltételek. Ha igen, akkor utalják vissza a kedvezményeket, utólag. Ezen ne lepődjünk meg, ha a számlánkat olvassuk.
Sokan nem tudják, hogy már régóta a bankváltást a bankok egymás között elintézik, nekünk be sem kell mennünk a régi bankhoz (kivéve, ha aktív bankkártyánk, vagy tartozásunk van), az összes csoportos beszedést és állandó utalást átirányítják az új számlánkra. Erről bővebben itt.
Axa Bank Kamathozó számla: Az Axa Bank szolgáltatásai nagyon olcsóak, de nem véletlenül. Nem rendelkezik készpénzforgalommal, nincsenek se pénztárai, se ATM automatái. Ezért nem tudunk befizetni a számlánkra pénzt, csak másik számláról átutalni, esetleg horror költségen postán keresztül befizetni. A chipes kártyával a pénzfelvétel 260 ft vagy 360 ft/alkalom.
SMS szolgáltatása nincs (csak utólag lehet egyenleget lekérdezni), munkanap nyolc óra után ne akarjuk elérni a telefonos ügyfélszolgálatot, mert nincsenek benn.
Devizaszámlát sem tudunk nyitni, a forintszámla nyitási díja pedig 4.800 Ft.
A sok kényelmetlenségért cserébe viszont feltétel nélkül nulla forint a havi díj, az internetes és telefonos utalás díja, olcsó a bankkártya, sőt, a pénzünkre látraszóló kamatot is kapunk, 500 ezer forint alatt jelenleg 3,5%-ot, 500 ezer forint felett pedig a teljes összegre 5,75%-ot
Részletes kondiciók itt.
Mindhárom ügyfelünk havi költsége a magas nyitási díj és a drága készpénzfelvétel miatt 1.080 Ft/hó. Ezt kicsit ellensúlyozza a látraszóló kamat, ami állandó százezres egyenlegnél havi nettó 245 forint.
Ezért első számlának kicsit költséges és nehézkés az ügyintézés. Viszont második számlának remek, ha nem akarunk róla pénzt felvenni, vagy nincs állandó jövedelmünk. Én például internetes vásárlásra használom, sosincs rajta sok pénz. ezért bátrabban megadom a kártyaszámom az interneten. Ha pedig szeretnék rá befizetni, vagy róla pénzt felvenni, akkor a másik számlámra (-ról) utalom a pénzt. Ami előnye még, hogy a készpénzfelvétel összegtől függetlenül fix, ezért amikor az autóra vettem ki sok pénzt egy postahivatalban, akkor is csak 360 forintom bánta.
Budapest Bank Amennyiben a jövedelmünk a bankhoz érkezik (minimum a minimálbér), akkor a Kedvezmény 2 csomagban nulla forint a havidíj és két sajátautomatás, vagy egy idegenautomatás pénzfelvétel ingyenes. Az internetes utalásért fizetni kell, 55 Ft+0,3%, minimum 300 ft-ot. A kártyadíj évente 1740 Ft, idegen automatás készpénz felvétel: 125 Ft + 1%, min. 280 Ft. Részletek itt.
Mindhárom típusügyfelünk havi kiadása 1970 forint, ez főleg a drága internetes utalásból származik.
CITI Bank Top és VIP nulla forintos számla A magas keresetűeknek az egyik, ha nem a legjobb ajánlat, ha egy összegben bármilyen jogcímen 150 ezer forint érkezik a számlára (TOP díjcsomag), vagy az egyenlegünk 3 millió felett van (VIP díjcsomag), akkor minden ingyen van, beleértve a dombornyomott kártyát is és a korlátlan pénzfelvételt akármelyik automatából.
Ellenben minden hónapban, ha nem folyik be az előírt 150 ezer forint, vagy nem egyösszegben, akkor izmos 3.500 Ft a havidíj. Ez főleg akkor fordulhat elő, ha például betegszabadságon vagyunk. Ha munkanélkülivé válunk, az első dolgunk a számla megszüntetése legyen.
Csúnyány pórul járhatunk akkor is, ha a munkáltatónk valamiért előbb vagy később utal (hétvége, ünnepnap, stb.), ezért az egyik hónapban kétszer kaptunk fizetést, a másikban egyszer sem.
Könnyítésként ő az egyetlen bank, amelyik készpénz-befizetést is elfogad. Tehát felveszünk az automatából 150 ezret, besétálunk és befizetjük a bankfiókba és már teljesült is az elvárás.
Bővebb infó itt.
Alacsony keresetűeknek nem való, afelett viszont egy tényleg költségmentes számla.
Erste Bank Príma Lakossági Bankszámla Amennyiben legalább 100 ezer forint jövedelemutalás érkezik az adott hónapban, akkor vagy nulla forint a havi díj (egyébként 575 Ft), vagy 3 saját automatás készpénz felvétel ingyenes (egyébként a másodiktól 52 Ft +0,52%), vagy nulla forint az internetes utalás. A kártyadíj évi 1885 ft, idegen automata 314 Ft + 1,15%.
Ki se számolom, mert ennél sokkal jobbak is vannak. Részletek itt.
FHB Bank. Két vonzónak tünő terméke van, az Aktív és a Prémium számla. Az első feltétele minimum 120 ezer Ft havi jóváírás, a másodiké havi 180 ezer Ft, vagy 10 milliós állomány. Ebben az esetben nulla forint a havi díj, illetve 200 Ft, ha papír alapon kérjük a számlát. A kártya csak az első évben ingyenes, utána 1500 Ft. A netes utalás nulla forint, idegen automatából csak egyszer vehetünk fel költségmentesen január 2. után.
A Prémium számla nagy előnye a látra szóló kamatozás, ötmilliós egyenleg felett már 6,7% kamattal. Ebben veri a CITI Top-ot, bár több fizetés kell hozzá havonta.
A szíven ütő dolog az apróbetűből derül ki: ha nem érkezik meg az elvárt összeg, akkor 3200/3700 Ft a havi díj mértéke, ami még a CITI szerény büntető havi díját is hajazza. Ott minden ingyen van, akkor inkább azt választanám.
Ha valaki 150 ezernél kevesebbet, de 120 ezernél többet keres, akkor esetleg jó választás lehet az Aktív számla. Igazán magas jövedelem esetén a Prémium is vonzó lehet a látraszóló kamat miatt.
Bövebb infó itt.
K&H zéró bankszámla Havi 150 ezer forint jövedelem esetén nulla forint, egyébként 649 forint. Látraszóló kamat a számlán lévő pénzre, jelenleg 3%. A bankkártyának nincs éves díja. Csak a saját automatából ingyenes a pénzfelvétel, négy alkalommal. Az internetes utalás díjmentes. Közepesen jó csomag, érdemes megnézni.
Raiffeisen Díjnullázó számla. 120 ezer forint havi jóváírás esetén 0 forint a havi díj (egyébként 835 forint), ingyenes a netes utalás, korlátlan pénzfelvétel saját automatából, idegen automatából 395 Ft. A kártyáért viszont fizetni kell, évente 1900 Ft-ot. Nem tűnik rossznak, bővebb infó itt.
OTP Bank Alapszámla. Akkor jó, ha kevés a fizetésünk és semmit nem akarunk, csak havonta egyszer automatából pénzt felvenni, illetve bankkártyával vásárolni. Ekkor nulla forint az összes költségünk plusz kártyadíj évente, de amint csinálunk is valamit (akár betétlekötés, akár pénzbefizetés, akármi más), mindjárt mindenért sokat fizetünk. A többi számlacsomag nem versenyképes, mindenért fizetni kell és mindenért sokat. (Jó pont, hogy az éves kártyadíj ingyenes.) Bövebben itt.
Update: Sajnos már az OTP is pénzt kér a bankkártyáért, nem is keveset. Köszönjük, bankadó.
Unicredit Bónusz számla havi 75 ezer forint jóváírás esetén 315 Ft számlavezetési díj, 150 ezer forint felett nulla forint. A kártya első évben díjmentes, a netes utalás díjmentes, az első két pénzfelvétel bármilyen automatából díjmentes, utána az összes többi a saját automatákból az.
Bankon belüli utalást is elfogadnak a 150 ezer teljesítéséhez, ezért gyakori a férj-feleség közötti oda-vissza utalgatások.
Szerintem egy korrekt számla, érdemes megnézni. Bővebb infó itt.
Cégek dolgozói által nyitható ingyenes csomagok. Bövebben itt.
Ha valaki ismer további jó számlákat, ossza meg a többiekkel a kommentekben.
Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)
Olvassa el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo
Az utalás ugyanis most már érkezhet két részletben is.
Ezenkívül teljesen jó megoldás még az is (mivel én régi ügyfél vagyok nekem 1 összegben kell érkezzen a pénz, ezért én így csinálom), hogy kiveszek 150 rugót egy tetszőleges automatából, besétálok egy Citi fiókba, befizetem a pénzt, és máris teljesítve van a kívánt feltétel. Mindez kb 15 perc, de cserébe ingyen van.
Egyébként igen, ott a készpénzbefizetést is figyelembe veszik.
Az unicreditnél meg az anyósom meg a feleségem utalgat egymásnak bankon belül, ott az megengedett.
Szerintem senki nem ad ingyen sms-t.
A masik amit erdemes megnezni, hogy ha esetleg kulfoldon is hasznaljuk a kartyat, akkor a bank milyen arfolyamon valt es mit ker a penzfelvetelert kulfoldon. Pl. a Citinel az ingyenes csomagban van 2 ingyenes kulfoldi penzfelvetel, de cserebe az arfolyamuk magasan a legrosszabb barmelyik bank kozul.
—————–
Irtam mailt az indamailedre. Megkaptad?
Megkaptam. van újabb infó? 🙂
megtakarítási számlának pedig szerintem az Axa VIP verhetetlen itthon……tudom, gyenge és kevés szolgáltatást nyújtanak és ez így is van, de ha épp a pénzedet kell parkoltatnod valahol 2 nagyobb tranzakció között akkor tökéletes
Bátyámnak hitelkártyája van, azzal vásárolgatott a neten, aztán egyszer meg is nézte a számláját, hogy milyen árfolyammal váltják neki a devizás vásárlásait.
Ha átállítod a számládat, akkor az lesz szívás, ha forintban vásárolsz. Az Unicredit annyival jobb, hogy ott azt tudod beállítani, hogy az euros vásárlást az euros számládról vonják, a dollárost a dollárosról, a forintost a forintosról (persze nem elfelejtve, hogy pl. a Mastercard meg Visa mikor számol dollárban meg euroban.)
A Malacpersely jobb, mint az Axa VIP 5 millió alatt és ha ki tudod várni, hogy ne hónap közben, hanem hónap elején vedd fel a pénzt. Most éppen 7% a kamata.
Az axáé itt található: https://www.axa.hu/hu/bank/bankszamlak_megtakaritasok/elszamolasi_arfolyam/
A Citi átállítás tényleg kicsit kényelmetlen, de mondjuk külföldi-magyarországi tartózkodás esetén tök egyszerű, csak 1x átállítod, amikor elutazol, majd vissza, amikor hazaérsz. De ez az Unicredites dolog, amit írtál, tetszik, ez a jövő………
A Citi nem terhel semmiért, de egy huncut fillér kamatot sem ad (Top Nulla) az első 300e Ft-ra. Ez nem tesz ki havi pár száz forint vesztességet? A nulla kamat és a méregdrága devizaárfolyamok révén annyi pénzhez jut, amennyi más banknál papíron leszámlázva soknak tűnne. Keresem a kijáratot, mert nem tudom megszokni a spártai webfelületet sem.
Érdekes, hogy senki nem említette az MKB-t. 1-2 évvel ezelőtt volt náluk számlám, de sok hülyeséget csináltak gyors egymásutánban és hamar lelakták a bizalmamat. Nagyon kedvesek voltak, mindent jóváírtak, de úgy éreztem magam mint egy béta rendszer tesztalanya. Vajon ma mi lehet ott?
Mikor hívtam az AXA ügyfélszolgálatot hogy mi a helyzet, akkor a callcenter-es kisegített egy “nemhivatalos” információval, miszerint egyes bankok letiltották a 300.000 feletti összeg felvételét amennyiben a számla idegen bank tulajdonában van. És tényleg. Végül Raiffeisen automatából tudtam felvenni az összeget, miután ezen info tudatában 300 ezrenként hívtam le az összeget. Ráment pár ezer forintom a felvételre, illetve bosszankodtam egy jó darabig. Egyébként meg vagyok velük elégedve, de ezentúl át fogom utalni más banknál vezetett számlára az összeget, és ott veszem fel egyben. Nem tudom él-e még ez a limitáció.
Ti nem tapasztaltatok ilyesmit az AXA esetén?
Nem használom külföldön, nem zavar a devizaárfolyamuk.
Több számlát használok, mindegyiknek más az előnye, de a Citi verhetetlen ingyenességben.
11.25 CSOPORTOS BESZEDÉSI MEGBÍZÁS UPC Magyarorszag Kft.
A10987278T001
Nem lehet hogy csak aznap nem látod ki terhelt, de másnap már igen?
Számlaválasztó excel tábla – beállítható “bankolási” szokások diákoktól a nagymamákig:
http://www.pszaf.hu/fogyasztoknak/alkalmazasok/bankszamla_ktgszam
(az oldal alján van a xls)
🙂
A többieknek meg elege van az Axából, ezért limitálták a készpénz felvételt az Axás ügyfeleknek.
Egyébként a postán nincs felső limit, ott kell sok pénzt felvenni Axás kártyáról
Megismétlem, másképp: olyat amit írtál (11.25 CSOPORTOS BESZEDÉSI MEGBÍZÁS UPC Magyarorszag Kft.) mostanában nem fogsz látni a Citi sms-ben, vagy e-mailben. A webfelületen igen, de máshol nem. Onnan tudom, hogy megkérdeztem és megírták, hogy nem terveznek fejlesztést. A honlap designváltozása ne zavarjon meg, az csak a felszín. Még a sokat átkozott virtuális billentyűzetű jelszófelviteli módot sem tudják lecserélni, pedig van aki emiatt be sem tud lépni a honlapra.
Képzeld, az egyik bank előre jelzi sms-ben, hogy 5 nap múlva az xxx szolgáltató meg fogja terhelni a számlámat (már bejegyezte a csoportos beszedési igényt). Na ez már szolgáltatás, legalábbis amit egy ember bank-sms viszonylatban kívánhat. Igaz egy ilyen sms kemény 20 Ft-ba kerül, de mindig tiszta a kép, hogyan is állok a számlával, van-e/lesz-e rajta elég pénz a levonás pillanatában.
Ami a több bankot, több számlát, több kártyát illeti, nekem egy bank, egy számla és egy kártya ép elég. Nincs sem annyi pénzem, sem annyi időm, sem túl sok kedvem állandóan a tőkémet babrálni 🙂
Csak arra hívtam volna fel a figyelmet, hogy a nulla forintos számlavezetés kártya tranzakciók csomag nem ingyen ebéd. Egyrészt egy tök fapados, távol-keleti szerverről üzemeltetett, lassú és fejlődésképtelen IT rendszer van mögötte (ez nem az USA-ban használt Citi rendszer), másrészt szépen aprít innen-onnan amit lehet (pl. kamat, marzs, sms díj).
Egyébként az, hogy a jövőben várható csoportos beszedési megbízást már akkor lásd mikor a szolgáltató bejelentkezik érte s ne akkor mikor már levonták, már rég működik a K&H és Cib-s online felületen. Pl 9-én látom hogy 14-én az Aegon le akar vonni 5 ezer Ft. S adott egy letilt gomb is ha nem értenék vele egyet. S ez a szolgáltatás már évekkel ezelőtt elérhető volt náluk. Gondolom ezek a bankok küldenek erről sms-t is, ha aktív a szolgáltatás, nem tudom.
Mivel most megyek át megint a K&H-hoz hitel miatt, így átvittem a csoportos beszedéseket is, s valóban tök jó ez a funkció. Nem csak aznap látom hogy valaki levont valamit, s ha nem értenék vele egyet, akkor lehetne telefonálgatni.
Pingback: Ingyenes bankszámla, melyiket válasszam? Pénzügyi tanácsadás | Kiszámoló - egy blog a pénzügyekről
https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/Lakossagi_szla_ktg_H_20120301.pdf
Szerintem válassz bármilyen másikat, drágábbat aligha fogsz találni.
Nekem havi 979,- Ft, mert teljesítem azt a feltételt ami kell hozzá. Ezért van egy folyószámlám, egy megtakarítási számlám, egy web-számlám – amiről biztonságosan tudok vásárolni a neten – valamint egy EUR-számlám. Az átutalások, valamint az első 4 kp-felvét ingyenes, ami nekem elég szokott lenni. Az OTP-direkt is ingyenes az SMS szolgáltatással együtt.
Szerintem ezekért a szolgáltatásokért nem drága a 979,- Ft…
Persze, ha egyszer nem teljesítem a feltételt akkor 4.000,- lenne, de előtte szólnak, hogy kell-e ennyiért is, vagy visszaszerződök másik számlatípusra.
köszönöm.
De ha nem tartasz sok pénzt rajta, megpróbálhatod.
http://www.erstebank.hu/file/LBBH_m4_20120202.pdf
545 Ft/hó ugyan, de netbankból minden ingyenes.
/Off: Gratulálok az oldalhoz, hasznos tanulnivalók vannak rajta!
ez egy kicsit elnagyolt ítéletalkotás egy komoly pü. bloghoz…
http://erstebank.hu/file/LBBH_m3_3_20120410.pdf
Ettől vannak jobb számlacsomagok, viszont a hitel miatt sok ember nem tud bankot váltani.
A jövőben euróban fogok kapni pénzt havonta rendszeresen, amit itthon forintban szeretnék elkölteni.
Addig eljutottam, hogy valószínűleg jobban járok, ha nyitok egy eurós számlát és egy pénzváltónál váltom forintra. Tudtok javasolni valamit, hogy milyen számla lenne ehhez a legjobb?
Köszi szépen! 🙂