Építkezem. Mi legyen a pénzzel, amíg nem kell?
Az építkezés egy klasszikusan olyan dolog, amit nagyon sok pénzzel kezdesz el, viszont csak nagyjából tudod belőni, mikor van szükség nagyobb összegre.
Amíg volt 1-2% az infláció is és az elérhető kamat is, nem zavart senkit, hogy háromnegyed évig számlán állt több tízmillió forint.
Most már három-négy hónap alatt is szemmel látható kamatokat kapsz, érdemes csinálni addig is valamit a pénzzel, amíg el nem költöd anyagra vagy munkadíjra.
Rakhatnád mondjuk látraszóló Cetelem számlára a pénzt, de ott egyrészt csak 7% a kamat, másrészt néhány hete már a kamatadó is 28%, így igazából csak nettó 5% kamatot kapsz a pénzedre. Ugyanez igaz a mindenféle pénzpiaci és egyéb alapra is.
Választhatnál prémium állampapírt éves 14,75%-os kamattal, de ott azért futod a kockázatot a visszaváltásnál. A visszaváltás költsége jelenleg 1%, de ez akkor is annyi, ha két nap múlva váltod vissza és akkor is, ha kilenc év múlva. S ez az 1% nincs kőbe vésve, volt már 2% is, de felemelhetik háromra is, ez egy komoly bizonytalanság.
A megoldás, hogy különböző lejáratokra veszel diszkontkincstárjegyet. Megtippeled, hogy milyen ütemben kell a pénz és olyan lejárat mellett veszel az államkincstárnál kincstárjegyeket. Itt találod az elérhető lejáratokat. (Nincs mindig mindegyikből, de azért a legtöbb elérhető.)
Amint látod, szerencsés esetben még egy-két hetes csúsztatásokkal is van lejárat.
Az évesített hozamodat az utolsó oszlop árulja el, jelenleg évi 9,18% az elérhető kamat, s mivel ez állampapír, ezért kamatadómentes. (Szemben a Cetelemmel például.)
Mi történik, ha a lejárat előtt kell a pénz?
Megkapod az összes addigi kamatot (ami pont nincs a diszkontkincstárjegynél, de most egyszerűsítsünk), levonva belőle a visszaváltás költségét.
Ha most váltanád vissza a november 29-én lejáró DKJ-det, akkor az idő előtti visszaváltás költsége a vételi és eladási árfolyam különbsége, 0,25%. Ez megfelel durván 1,4 hét elérhető kamatának.
S amint azt már régebben megbeszéltük, társasház, cég, vállalkozás, alapítvány is tud venni állampapírt, így nem kell senkinek a számlán rohasztani komoly összeget a bankok nagy örömére. Ha márciusban akarod felvenni a pénzed a kft-dből, vegyél folyamatosan, egész évben március huszadikán lejáró diszkontkincstárjegyet.
Cég, alapítvány, társasház, egyesület, vállalkozás számlanyitása az Államkincstárnál
Nekem pont ilyen építkezős, felújítós évem volt és sok esetben tényleg nem tudtam, hogy pontosan mikor kell a pénz (és mennyi). Most hadd’ ne részletezzem, de nem akartam megszívni pár hónappal később, mert februárban csak annyit tudtam, hogy a kőművesek majd “május elején” tudnak kezdeni, mikor jön meg pontosan a kazán, azt mikor tudják beépíteni, mikor kell kifizetni, kinek kell kp-ban fizetni, stb.
Erre jó a CETELEM. Most a felújítás vége felé már a DKJ a jobb opció, mert elsz pár hónap amikor BIZTOSAN nem kell nagyobb összeget kifizetnem.
a céges számlanyitás az államkincstárnál ciknél a lista, hogy mi kell hozzá már nem működik és én nem találtam meg az oldalon.
Esetleg egy új linket tudnál adni?
Likviditási biztonság miatt emiatt én Cetelemmel kombinálom, mégha kevesebbet hoz is.
Sajnos nem találok olyan listát, hogy melyek a nem lakossági állampapírok.
Pl. Bónusz Magyar Állampapír vagy az Egyéves Magyar Állampapír minek számít?
Köszönettel!
meg tudnád írni mi kell a céges állampapír számla nyitásához, mert a link már nem jó és én nem találom az államkincstár oldalán.
Ma volt egy tanácsadás, ahol építkeztek, ezért írtam róla ma.
allamkincstar.gov.hu/lakossagi-ugyfelek/allampapir_forgalmazas/tajekoztatok-tudnivalok/befektetesi-szolgaltatasi-Uzletszabalyzat itt a 10es menü.
Építkezés apró kiadásaihoz (értsd: párszázezrek huss) tartanék egy látraszólót is, gránit pl 8% ad (nettó 5.76%) és 0.7% a készpénzfelvétel (mert valahogy mindig mindent kpben kell az építkezésen fizetni), és akkor lehet egyből fizetni a csempeboltban, nem kell várni amíg a MÁK kiutalás átfut.
komolyra fordítva van most valami építkezési / vásárlási roham? vagy csak véletlen?
EUR-ból HUF-ra váltani és DKJ-be tenni, aztán osztalék kifizetése után vissza EUR-ba, hogy ETF legyen belőle elég bonyolultnak, költségesnek tűnik.
A Wise 1,89%-os látraszóló kamatánál jobbat nem találtam.
“A DKJ intézményiek számára is kamatadómentes, tehát ha a társasház ebbe fektetne ltp helyett?”
A kamatadó a kamatjövedelem személyi jövedelemadója, alanyai magánszemélyek, társasházakra nem vonatkozik.
Társasház is nyithat számlát az Államkincstárnál, és tarthatja a megtakarításait DKJ-ben vagy bármi egyéb állampapírban, amely forgalmazását nem korlátozták bizonyos célcsoportokra (tehát lakossági állampapírokat nem vehet).
Többen osztották azt a véleményt, hogy nem mindig a magas(abb) kamat a mérvadó.
Az állampapírból egyre inkább farolok ki és választok mást, még ha az elérhető kamat/hozam alacsonyabb is mint az állampapír esetében.
Az ad hoc ötletelésnek, illetve az éjjel 11:40 -kor hozott akár visszamenőleges hatályú rendeleteknek köszönhetően, nálam megroppant a bizalom.
És a pénzügyekben ugye fontos a bizalom.
Azt viszont, hogy mennyit nyertem az egész állampapírozással, sosem számoltam ki…
Lehet valamit benéztem, de nekem én azt szűrtem le, hogy hacsak nem kifejezetten rövid távról (néhány hónap) van szó, akkor a PMÁP még erősebb visszaváltási költség emelés esetén is többet hoz, mint a DKJ. Pl. fél év esetén a 100 eFt D240320 hoz kb 4.5 eFt-ot, míg visszaváltási költséggel együtt a PMÁP kb 6.3 eFt-ot.
Jelenleg 11%-os a hozam, ebből lejön a kamatadó, de így is majdnem annyi a hozama, mint a DKJ-nek, ráadásul napi kamatozású, nem kell lejáratot várni, hanem tetszőleges összeget ki lehet venni belőle munkaidő alatt.
Valami pénzpiaci EUR ETF-et nem lehet venni céges értékpapírszámlán?
Pl LU0290358497, kapsz rá holnaptól 3.9%-ot napi kamatozásban, nincs árfolyama, mint egy kötvénynek.
De ha sok pénzről van szó, akkor kérnék egy tanácsadást.
Pemak-ba nem lehet belevenni?
Sajnos elből nem tartok aranyforintot csak ami teljes kiőrlésű kenyérre kell, illetve nem támogatom a vezetőséget még ha magas is a mézesmadzag kamat.
Varga Mihaly legutobbi megszolalasabol egyertelmuen tovabbra is a Ft gyengitese lesz a cel, csak elobb lejjebb kell menni a kamatokkal. Igy vegulis instant hozama van az EUR-nak, de azert ha van jo otlet, akkor nem szaladok el elole.
Koszi
Rengetegen használták arra, hogy mögé téve a kártyát ne a bank drága váltási rátáját legyenek kénytelenek benyelni (hétvégn volt csak plusz költség) de most ez borulni látszik.
Bocsi az OFF-ért-
A CIB Tőkevédett Alapban miben van a pénz, szerinted?
Azért nem esik szó róla, meg semmilyen egyéb tőkevédett alapról, mert ugyanúgy állampapírban van a pénz. A kiinduló kamat lehet, hogy magasabb, mert BUBOR alapú állampapírban van, nem DKJ-ben, de a kamatadó+szochó+az alap költsége után nem jársz jobban, mintha te veszed a DKJ-t. Hiába napi kamatozású, ugyanolyan árfolyama van, mint a DKJ-nek, csak fizetsz extra költséget a CIB-nek.
https://kiszamolo.hu/allampapirok-b-sorozat/
https://kiszamolo.hu/ujra-tamadnak-a-tokevedett-alapok/
Ennél azért egy ici-picit bonyolultabb, mivel nem mindenkinek ennyire egyszerűek a befektetési szempontjai.
Mert úgy 3 hete eképpen ment az őrjöngés:
“valószínűleg majd megint kihánynak valamit 23:45 perckor, hogy két nappal később hogyan alakul át a rendszer.”
“(Hát hova kapkodjanak, nem igaz? December 31.-e 23 óra 45-ig még bőven ráérnek.)”
Meg hogy:
“valószínűleg csúnyán meg fognak szívatni, hogy egy életre megtanulod, mikor tervezel ebben az országban bármivel több év távlatában.”
Ezek nem jöttek be, tehát felesleges volt az agyvérzés. Persze egy kis kormányellenes uszításra jó volt.
Fejleményekről lesz tájékoztatva a nagyérdemű? Mert már úgy 28 órája vannak infok, persze az itt megmaradt törzsközönség biztosan nem örül neki…
Arra gondolsz, hogy most kiokádtak valamit és megint senki nem érti?
Az derül ki belőle, hogy mégis megszivatják a napelemeseket és lesz hálózati díj a le és feltöltésre is.
De sikerült megint annyira inkompetensen, hülyén és érthetetlenül megfogalmazni a változtatást, hogy mindenki találgat, mi a fene akar ez lenni.
Az átvételi árakat, rendszerhasználati díjakat még mindig nem tudjuk, a Zindexnek azt nyögte be a minisztérium, hogy marad a 4,8 forintos átvételi ár, ami a nullánál alig több. Miközben a napelemparkoktól 48 forintért veszik át ugyanezt az energiát, évente inflációval emelve. Vagyis pont tízszer annyiért.
Tehát ne aggódj, fogok róla írni, de ezek annyira hülyék, hogy megvárom, hogy értelmezzék valakinek a saját érthetetlen jogszabályukat.
Addig is a kedvedért, ezt okádták ki:
….követő 10 éves időszak végéig (bővítés esetén a bővített háztartási méretű kiserőmű egésze tekintetében a bővítés időpontjától számítva) a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat megfizetni. A különbséget az éves mennyiségek különbsége alapján kell képezni
Ha te érted, fejtsd meg, mert senki nem érti.
Ami viszont roppant kellemetlen, hogy éves szaldó ellenére rendszerhasználati díjat kell fizetni, magyarul nem lesz szaldó, ha pluszban fizetni kell még a le és feltöltésért is. (Mármint valószínűleg, mert ugye senki nem érti, mi a fenét akartak mondani.)
Vagyis megint hazudtak.
Csak azt nem tudja senki, hogy minden feltöltésre és letöltésre is fizetni kell, a feltöltés és letöltés különbségére vagy mit akart a művész mondani.
Az, hogy mennyit kell fizetni, persze, hogy nem tudjuk, hiszen még azt sem sikerült nekik értelmesen leírni, hogy mi után kell fizetni.
Egy marék molylepke különb törvényt írt volna….
De még egyszer: ne aggódj, fogok róla írni.
Csak annyira hülyék, hogy nem akarok naponta arról írni, hogy ki mit találgat, hogy mit akarnak csinálni.
Ez az inkompetencia, amit előadnak napelem ügyben is, elképesztő. És ezek irányítják az országot.
Ha jól értelmezem a cikket, ugye rövidebb távon ajánlja a DKJ-t, de rövid távon annak a kockázata hogy hozzányúlnak a prémium állampapír visszaváltási “büntetéséhez” elenyésző.
És ha még 3-4%ra is emelik, a 14% még mindig 5%al több mint a 9, tehát igy is 1%al jobb mint a DKJ.
Igy én ebben a történetben simán csak a számokra hagyatkoznék, a bizalomnak itt sok szerepe nincsen, mert rövidtávról beszélünk.
Egyelőre az állam jól el van a kamatprémium csökkengetéssel.
Milyen egyéb ötleteitek vannak 10-12 millió Ft befektetésére? Ez az összes likvid vagyonom, havonta olyan 200 ezret tudok félretenni, szóval nem halok éhen ha mindet befektetem, bár tudom, hogy nem javasolt egy helyre. Ez az összeg ingatlanhoz (a fővárosban) nagyon kevés, egyébként is van saját (abban lakom), de ahhoz meg sok, hogy csak úgy álljon a bankszámlán. Nem igazán értek a pénzügyekhez, más affinitású ember vagyok, de nagyon szívesen megfontolok minden (építő jellegű) javaslatot. Előre is köszi!
Ha úgy is építkeztek, javaslom, keressetek egy jó tüzépet, ahol őszintén segítenek, és akár előre foglaljátok le (rendeljétek meg és fizessétek ki) a szükséges építőanyagot. Ezen sokat tudtok spórolni.
“Érdekes, hogy sem a cikkben sem az első 20 hozzászólásban nincs szó egy igen erős alternatíváról, a CIB Tőkevédett Alapról.”
A tőkevédett alap senkinek nem jó. Annyi az egész hogy a pénz egy részéből opciókat vesznek. Ilyenbe ne tegyetek pénzt.
Ha hever valahol eurod akkor 3,5honap utan allampapirban mar pozitivban jossz ki ha vissza is valtod 1%-on. Ha nem tudsz jobbat, nincs min gondolkozni. Ha most akarod eurora valtani a penzed akkor magad dontsd el, hogy szerinted gyengulni vagy erosodni fog a ft. Miklos is annyit tud mondani hogy ha szerinted gyengulni fog a ft akkor valtsd at eurora. De oszinten szolva valahol ~430 korulire kell gyengulnie a ft-nak hogy a mostani pmap-ot megverje. ~430-ig pmapban tartod es akkor valtod at akkor is ugyanott fogsz jarni.
Allampapirnal kisebb kockazat nemhinnem hogy lenne, mert ha valami jol megy akkor az elobb utobb ner lesz (kockazat), mindenki masnak meg kb kotelezo allampapirban tartania a penzet…
De annyi embert bezsongattak mar az allampapirral, nagyokat pl bankok, alapok, tarsashazak, cegek hol onszantukbol hol kotelezo jelleggel kell ott tartaniuk. Kicsiket, meg a csapbol is az allampapir folyik lasd kreta, vagy a bankoknal a kimutatas hogy mennyit hozott volna allampapirban es minden mas. Ha ebbe beletenyerelnek akkor az egy akkora hanyadat erinti a szavazo tabornak hogy boritekolhato a vereseg, foleg hogy itt az ember sajat boren szamszeruen erzi es latja a hatast.
Masreszt barmi mast sokkal ertelmesebben meg lehet ugy sarcolni hogy kozben meg az allampapir allomanyt is noveljek vele.
A kormany nem hulye (sajnos, mert akkor mar megbukott volna) nem fogja magat labon loni.
Pemak-ba soha nem is lehetett belevenni.
Egy egyszerű becslés: a DKJ idő előtti eladásánál egy 10 ezres kötvényre a költség kb. 0,35Ft*a hátralevő napok száma. (Természetesen emellett nem fizetik ki azt a kamatot sem, ami a hátralevő időre járna.)
Kamatemelés miatti lényeges veszteség mostanában nem várható. Ennek a hatása amúgy is kicsi, ha a kifizetésig hátralevő idő kevés.
Köszi!!!
Pont az egyszerűségben van a nagyszerűség.
Mivel rövid távról van szó, pár hónap, max egy-két év csupán és bizonytalan a kifizetés időpontja – egy építkezésen valszeg inkább csúszások lesznek mint vártnál gyorsabb haladás – nem látok ennél jobbat. Előny: bármikor hozzáférhető 1%-ért cserébe. Kockázat, hogy az 1-ből több százalék lesz esetleg és ezáltal nem egy, hanem két-három havi kamatot bukok. (Mert azért az államcsődtő még csaknem kell tartani rövidtávon, ugye?)
Kedves Kimi, ajánlj ennél jobbat kérlek!
Köszönöm szépen!