Ez történt a héten 05.14
A fő téma a világgazdaságban még mindig az amerikai államadósság válsága. Ha nem sikerül megegyeznie a parlamenti pártoknak, két-három héten belül az Egyesült Államok nem vehet fel további kölcsönöket, ami államcsődhöz fog vezetni.
A tőzsde ennek ellenére viszonylag továbbra is nyugodtan reagál, az elmúlt héten 0,31%-ot veszített az értékéből az S&P 500-as tőzsdeindex.
Ha komoly recesszióba kerül az amerikai gazdaság, a céges hitelek 8%-a is nemteljesítővé válhatnak, 920 milliárd dollárnyi kárt okozva a bankszektornak a Business Insider elemzése alapján. Bár ez soknak tűnik, igazából sehol nincs a 2008-as válság 15%-os értékéhez képest.
Az elmúlt évben 910 milliárd dollár vándorolt ki a bankbetétekből az Egyesült Államokban. Ennek egyik oka a félelem a (kisebb) bankok esetleges csődjétől, a másik oka az alacsony banki kamatok. Így most 17,15 ezer milliárd dollár az amerikai bankok betétállománya.
Az élelmiszerinfláció nagyot fékezett az Egyesült Államokban, de így is még 8% körül van az éves áremelkedés.
Nem fog jót tenni az élelmiszerinflációnak, hogy az aszály miatt a bevetett búzaföldek 33%-án nem is terveznek aratni a gazdák. Ez a legrosszabb érték 1917 óta.
Egyesek szerint ettől függetlenül is magas marad az infláció a következő években.
A munkaerőhiány olyan helyeken is problémát okoz, amire nem is gondolnánk. Az Egyesült Államok nyilvános uszodáinak fele volt kénytelen valamilyen korlátozást bevezetni, mert nem volt elég úszómester a medencékhez.
A befektetési céllal ingatlant vásárlók majdnem 14%-a veszteséggel adta el az ingatlanát márciusban a magas kamatok és a megcsappant érdeklődés miatt. Legrosszabbul az úgynevezett flipperek jártak, akik lelakott ingatlanok felújítására szakosodtak. Ezzel szemben csak az adásvételek 4,8%-a volt veszteséges, vagyis a lakosság sokkal kisebb része realizált veszteséget az ingatlanok áresése miatt.
Az amerikai autógyárak 3 millióval kevesebb személyautót adtak el 2022-ben, mint 2019-ben, ezzel szemben a profitjuk 15 milliárd dollárral nagyobb volt, mint 2019-ben.
A felnőtt lakosság 84%-a tervezett pénzt költeni az Anyák Napja alkalmából, 35,1 milliárd dollár értékben, ami bő 4 milliárd dollárral több, mint a tavalyi érték. Az esetek 74%-ában az ajándék virág és üdvözlőkártya.
Az Uniót is sújtja a kamatemelkedés. A felvett közös kölcsönök, amelyet a pandémia után az uniós gazdaságok helyreállítására fordítottak, egyre magasabb kamattal ketyegnek az euró 3,75 százalékpontos kamatemelkedése miatt. Jövőre már a közös költségvetés 10%-át fogják kitenni ezek a fizetési kötelezettségek.
Az angol jegybank is kamatot emelt a 10% feletti infláció miatt, így most 4,5% lett az angol font alapkamata.
150 plusz 150 opciósan lehívható új repülőgépet rendelt a Ryanair a Boeingtől a héten.
Nagyot nőtt a kínai jüan szerepe a külkereskedelemben, főleg az Oroszországot és Iránt sújtó szankciók miatt, de még az a nagy növekedés is arra volt elég, hogy 2,3%-ot tegyen ki az ügyletekben a jüan aránya.
2709 milliárd forint hiányt sikerült a kormánynak összekalapálni az év első négy hónapjában, ezzel megvan a többször emelt éves hiány közel 80%-a. Összehasonlításul a teljes éves hiány 2019-ben 1,2 ezer milliárd forint lett, de ehhez is az kellett, hogy szokás szerint az év végén vasvillával hányják ki a pénzt az ablakon.
Hosszú cirkusz és vargabetűk után úgy néz ki, inkább elfelejtik a kerti kutak kérdését. Ha az talajvízből táplálkozik, 500 köbméternél többet nem termelnek ki belőle, azt is háztartási vagy öntözési céllal, nem kell vele csinálni semmit, nem kell bejelenteni, nem kell vízórát rakni rá és így tovább.
Mindaddig marad a kamatstop, amíg az infláció 10% felett van, így újra megmentették azokat, akik felelőtlenek voltak és a legolcsóbb hitelt választották, akár negyedéves kamatfordulóval. Ellenben aki öt évre fixálta a kamatot és letelt neki az öt év, az így járt.
Szigorított az MNB, a jövedelemarányos törlesztési mutatónál az eddigi 500 ezer forintos határt 600 ezer forintra emelte. Ez az a jövedelmi határ, ahol már több hitelt enged felvenni az MNB, figyelembe véve az összes eddigi hitelkötelezettséget is. Bár szigorításnak tűnik, de az elmúlt évek inflációs rátáit figyelembe véve igazából inkább lazításról van szó. A JTM előírás 2015-ben indult, akkor még 400 ezer forint volt a határ, ami alatt szigorúbb előírások voltak.
Jövő héten jön ki az KSH GDP adata az első negyedévre, a legtöbb elemző 1% körüli éves visszaeséssel kalkulál. A magas infláció, a reálbérek csökkenése erősen visszaveti a lakossági keresletet, a még mindig magas energiaárak pedig a cégek termelését fogta vissza.
1917 lesz az.
forbes.hu/penz/lightyear-befektetes-magyarorszag-terjeszkedes-applikacio/
Kérdés itt is, hogy meddig bírjàk zsugával, mire profit lesz? Jól hangzik,hogy kamatot fizetnek a be nem fektetett lóvéra.
Köszi! Nem emlékeztem rá, de még egyszer elolvasva beugrott, hogy olvastam. Sorry!
Építőiparos szórólapok felénk hetek óta jönnek. Előtte évekig semmi. Nem baj, most kicsit helyre lesznek rakva. Remélem, hogy nem lesz semmilyen állami program a megmentésükre. Pl. felújítási 2.0
Egyébként kellene, de akkor még szemtelenebbek lesznek a szakik. Inkább egy ráncfelvarrt lakáskassza kellene felújításra, nem pedig ez a hulladék, amit most próbálnak meg eladni lakástakaréknak.
A forintosított devizahitelek pont ilyen hitelek (3 hónapos BUBOR+x%), gondolom őket “mentik” meg, főleg a legújabb EUB ítélet után (C-705/21).
Az már becsődölt. Ez majd valószínű.
Brutális árak vannak jelenleg. Pl. beépített bútorok ára = anyagköltség (kb. duplázódott az elmúlt évben) x 2
Ehhez kérhetnék szépen egy forrás megjelölést? Előre is köszönöm!
A tavaly eredményesen lezárt, több mint 100 korszerű, Európában bevált mozdony helyett minden bizonnyal valami kínai szemetet vesznek majd, szigorúan nemzetstratégiai érdekből.
Ha tippelnem kéne, a jól bevált kínai hitelkonstrukcióban.
A használt ingatlanok áraival mi a helyzet? Írhatnál esetleg erről is egy bejegyzést, hogy hol tart most a piac és mi várható.
portfolio.hu/gazdasag/20230513/itt-a-kormany-dontese-eddig-marad-a-kamatstop-614942
Ezt akár egy újabb (unortodox) trükközéssel is megoldhatja a jegybank.
Igaz, elírtam, egyébként logikusabb is.
Ezt már sokszor eljátszották az USA-ban. Az ellenzék zsarolja így az aktuális elnököt.
Amikor az elnök beadja derekát, az ellenzék is enged, és mehet tovább a dollár nyomtatása.
Amerika csak pénzt nyomtat és elkölti. A tudatlanok pedig megdolgoznak ezért a pénzért.
Felénk már jönnek egy ideje. (Mondjuk munkatárs épp belső festésre kért árat olyantól, aki tavaly is adott – és nem kevéssel kapott magasabbat.) Részemről nyugodtan küldhetik, minden nagyobbat megcsináltattam, amihez mester kellett, a kicsiket megoldom én.
Miért szívnak a 10 éves fixesek?
70m² problémamentes szoba festése, gletteléssel 270.000Ft-ba került baráti (!) áron, a múlt héten, amiből anyagköltség 55.000Ft.
A hülyének is megéri!
Vízszerelőre 3 hete várunk, garanciális munka. Már a telefont se veszik fel. Olyan nagy változás azért még nincs.
Google finance (sheet-en belül) csak nekem nem működik hétvége óta?
rosszul tudom? helyi (itt élünk) újságokból tájékozódok, szóval lehet igaz is meg… ja 🙂
Az egyébként tényleg jó ár, ha korrekt munkát végez. Most újítottunk mi is, szintén ismerős és baráti az ár, de az ennél drágább volt. Tőle egyébként nem is sajnáltam, mert ő nagyon szép munkát végez (glettelésnél azért nem mindegy mit tud a szaki).
Fürdőt generál kivitelező csinálta, ott a glett+festés még az említett ismerősnél is drágább volt, kb. aranyáron ment ha nagyon le akarnám számolni órabérre (nagyon hamar lezavarták). Eredmény persze moslék, többet ők ingatlanomba nem teszik a lábukat az tuti.
Ez a második felújítás életemben, sajnos másodszor is ugyan az a lecke: generál kivitelezőt soha, csak olyan szakit hívj, akinek ismered a munkáját, amúgy meg csináld te magadnak. Ár nem szabad, hogy számítson, ha számít, akkor inkább bele se vágj. Bármelyik ponton kompromisszumot kell kötni, annak garantáltan csalódás és ablakon kidobott pénz a vége.
Nem baj, majd kapunk kínai hitelt. Ma újabb 3 milliárd eurós kínai beruházást jelentettek be, azt hiszem, végleg eldőlt, hogy kínai gyarmat leszünk; egészen pontosan a kommunista Kína gyarmata, milyen szép is ez egy jobboldali kormánytól. Persze a befektetéssel nincs baj, csak mondjatok egy országot, ami valaha is jól jött ki egy kínai hitelből. Merthogy uniós pénz helyett ezzel fogják finanszírozni a maffiaállamot, hisz a pragmatikus Kínát nem érdekli, mire költik a pénzt. Micsoda ország, micsoda nép!
villanyautosok.hu/2023/01/31/csodot-jelentett-a-lightyear-gyartoja/
Honap kommentje..atyaeg
De olyan, hogy befektetési arany, olyan nincs.
Akkor én befektetési kocsit veszek, meg befektetési telefont.
Befektetési EUR sincs. Aki az aranyban bízik, az vegyen egy nemesfém bányászati társaságban részvényt.
Aki az euróban, az fektesse a pénzét európai reszvenybe-kotvénybe.
Mészáros Péter elmondta, hogy az arany = biztosítás, diverzifikáció. Profitot nem termel.
Lasd YouTube.
Tegnapi hír, hogy cégátalakítás után megpróbálják a Lightyear 2-t, gyűjtik a befektetőket. Gondolom tolonganak, legalábbis azok, akik nem gyakran látogatták a fizika órákat. 40 ezer eurótól akarják árulni. Nézz szét a piacon, mit kapni manapság 40 ezer euróért? De ez majd 2025-ben annyiba fog kerülni a napelemes rendszerrel együtt. Valószínű.
Továbbra is megy a hülyítés ezerrel.
A gond az, hogy se munkaerő, se (Paks II. hiányában) energia nincs.
Ha a kormány észbe kapna, rohamtempóban megépítené az atomerőművet a koreaiakkal és eladná az egészet “keleti nyitásként”.
“Persze a befektetéssel nincs baj, csak mondjatok egy országot, ami valaha is jól jött ki egy kínai hitelből.”
Kína.
De, vegyük. A kinai “fejlesztés” elsösorban Kinának jó, másodsorban az olcsón megvehetö helyi politikusnak. Az adott ország mindig rosszul jár, akármit is mond az olcsón megvehetö politikus.
Csak a mérték a különbség, az elv mindig ugyanaz.
“Az aranyár csökkent”
Mihez képest? Az elmúlt hónapban 1980-2070 USD között volt unciánként. Az utóbbi All Time High.
Miklós, azért Te pontosan tudod, hogy ezek az ügyfelek nem “a legolcsóbb hitelt választották”, hanem ezek a volt un devizahitelesek. Átváltani pedig azért nem lehetett többnyire, mert a bankok a régi kezelési költséget is tovább vitték ezeknél a hiteleknél, és a felajánlott fix kamathoz ezt még hozzáadták, a kedvesek. Így olyan marzzsal adtak árajánlatot évente, ami gyakorlatilag vállalhatatlan volt. Ezért nem váltották át sokan, nem azért mert ilyen felelőtlenek (ki akart dupla akkora kamatot fizetni, mint az akkori alapkamat?)….
Másrészt a devizahiteleseknek volt 6-7 évük váltani. Annyira, hogy a bankoknak kötelező volt megkeresni őket és felhívni a figyelmüket a lehetőségre és a kockázatra, az MNB előírása miatt.
De megnézték az érintettek: rövid hitel olcsó, hosszú drága, marad így.
Idézem: “Az MNB elvárja, hogy a pénzügyi intézmény naptári évente legalább egy alkalommal nyújtson
tájékoztatást a jelzáloghitelek átárazódásának kockázatáról a jelen ajánlás Melléklete szerinti
formanyomtatvány (a továbbiakban: Tájékoztató) aktualizált tartalmú megküldésével stb stb.”