Nincs már messze az idő, amikor Trump hatalomra kerül újra, s ha betartja az igéretét, az első nap 25% vámot tesz minden mexikói és kanadai termékre. Lesz majd meglepetés a boltokban, amikor az emberek rájönnek, hogy például a paradicsom háromnegyede, az avokádó 90%-a Mexikóból jön, ahogy az építőanyagok nagy része is Kanadából. Ha eddig drága volt az élelmiszer vagy az ingatlanvásárlás, ezután még sokkal drágább lesz. Őszintén remélem, ha vámot fog kivetni Európára Trump, akkor az összes amerikai szolgáltatóra is hasonló vámot fognak kivetni Európában, a Google-től az Amazonon át a Netflixig, az összes itteni árbevételükre 25% vámjellegű adót, s az nagyon fog fájni az amerikai részvényeseknek.
Az Egyesült Államokban megölték az egyik egészségbiztosító, az UHC vezérigazgatóját, ami újra reflektorfénybe hozta, hogy az amerikaiak költik az egész világon a legtöbbet az egészségügyre, ennek ellenére a fejlett világban az egyik legegészségtelenebb nemzet, várható élettartamban nagyon sok fejlődő ország is megelőzi az amerikai nemzetet. Szinte minden ellátás és minden gyógyszer itt kerül a legtöbbe a világon.
AZ UHC még az egészségbiztosítók között is a leghirhedtebb volt, az elutasítások aránya 32% volt, ami az iparági arány duplája.
Nem véletlen, hogy igen kevesen ejtettek könnyeket a gyilkosság miatt. Túlsúlyban voltak az olyan hozzászólások, hogy az áldozat valószínűleg több ember halálát okozta, mint az összes sorozatgyilkos együtt az amerikai történelemben, de mivel ezt a részvényesek érdekében tette, ezért ez teljesen rendben van. A cég részvényárfolyama is megsínylette a gyilkosságot, bár a heti zuhanás után is ott áll, ahol az év elején.
Condo krízis van Floridában, a lakások ára 17%-kal zuhant egy év alatt, miközben a költségek meredeken emelkedtek, beleértve a biztosítási díjakat és a közös költséget. Két és félszer annyi eladó lakás van most Dél-Floridában, mint egy éve. Egyre több régiépítésű ingatlant kell felújítani, mert mostanra akár életveszélyessé is válhattak.
A dollármilliárdosok száma a másfélszeresére nőtt az elmúlt tíz évben, a vagyonuk gyarapodása bőven túlteljesítette a világpiac részvényeinek emelkedését. Bővebben erre.
Japánban minden megtesznek, hogy javítsák a születési arányokat. Áprilistól a közalkalmazottak négynapos munkarendbe is áttérhetnek, illetve kérhetik a napi munkaidő rövidítését a gyerek harmadik osztályáig. (Egyébként mindenki tudja, hogy közmondásszerűen mennyire rossz a születési arány Japánban, pedig annyira nem is vészes, jelenleg 1,374 gyerek/szülőképes korú nő az arány, Magyarországon ez most 1,39, vagyis kerekítési hibán belüli az eltérés.)
Franciaországban megbukott a mostani kormány, a szélsőjobb és a baloldal összefogása buktatta meg, ezzel kormányválság alakult ki. Mivel Franciaország az egyik legnagyobb európai gazdaság, ráadásul fülig eladósodva, 112%-os GDP arányos államadóssággal. Ezért nagyon nem mindegy, mi lesz a megoldása a mostani problémának.
A Stellanis autógyárnak (ide tartozik például a Peugeot, Fiat márkák is) rossz éve volt, nagyot csökkent a kereslet az autóira, ezért a Volkswagenhez hasonlóan költségcsökkentésbe kezdett. Ennek ellenére is meglepő volt a hír, hogy a héten a cég elnöke felmondott.
Dél-Koreában az elnök puccsot intézett, bevezette a hadi állapotot, hogy az ellenzéket ellehetetlenítse. Szerencsére az amatőr puccs egy éjszaka alatt véget ért, de addig is a frászt hozta a világgazdaságra. Az elnök problémája a koreai választási rendszerből fakad, az elnök jelöli ki a kormányt, de a parlament szavazza meg a kormány döntéseit. Így az elnök kormányának minden lépését az ellenzéki többségű parlament leszavazta. (Az elnök is csak 1%-kal nyert a választáson.)
Szíriában egy villámháborúval véget vetettek Aszad elnök 24 éves diktatúrájának. (Az apjával együtt már 50 éve vezették a szír diktatúrát.) A hír abból a szempontból nagyon jó hír, hogy az orosz és az iráni jelenlét ezzel összeroppant Szíriában, a kétségeket viszont az táplálja, hogy egy volt al-kaidás lázadó veszi át az uralmat, aki bár állítja, hogy békét akar és nem lesz saria, a kérdés, hogy a szavak mögött milyen tettek lesznek. Megnyugvás jön a Közel-Keleten vagy újabb háborúk? (Aszad leverését az tette lehetővé, hogy a támogatóik, Irán, a Hezbollah és Oroszország a saját bajaival van elfoglalva, nem tudtak segíteni a vazallusuknak. Iránt és a Hezbollahot Izrael gyengítette le, Oroszország pedig még a saját területéről sem tudja kiűzni az ukránokat immár négy hónapja, az észak-koreai segítség mellett sem, a legkisebb baja most, hogy mi történik Szíriában.)
A forint továbbra is gyengélkedik, 414 forintnál is többet kell adni egy euróért, s ami az igazán rossz hír, hogy ez már egy ideje így van, ezért valószínű ez lesz az új átlagos árfolyam. A forint csak idén 8,3%-ot romlott az euróhoz képest, a dollárról jobb nem is beszélni.
Az EU finoman szólva is kétségét fejezte ki a jövő évi költségvetés tarthatóságával szemben, szerinte túlzóak és túl idealisták a kormány elvárásai a bevételek és a jövő évi gazdasági növekedéssel kapcsolatban. A túlzott deficit eljárás miatt van annak igazán jelentősége, hogy mennyire hiszi el az EU a kormány előzetes számításait. (A példa kedvéért, a költségvetés 397 forintos euróárfolyammal számol.)
Nagy Márton belengette, hogy esetleg emelik a katások áfahatárát a mostani 12 millióról. A kormány bőven megtehetné, hogy feljebb emelik az áfahatárt, hiszen az Unió 80+20 ezer euró éves határig lehetővé tenné az áfamentességet. (80 ezer euró bevétel belföldön és 20 ezer euró mellé külföldről.) Ezzel szemben a magyar áfahatár már rengeteg éve nem nőtt, az azóta összehozott 50% körüli infláció ellenére sem. Jelenleg még 29 ezer euró sincs az áfamentesség magyarországi határa. Ha a kormány szájkaratén kívül tényleg komolyan gondolná a mikro- és kisvállalkozások támogatását, felemelhetné azonnal az áfamentesség határát. Persze amíg a költségvetés ötödik éve romokban és a kormány mindent a fogyasztási adókra, elsősorban az áfabevételekre tett fel, erre kicsi az esély, hacsak nem a közelgő választások miatt nem lépik meg.
A Moody's stabilról negatívra rontotta a magyar gazdaság kilátását, a Fitch hitelminősítő pedig pont ellenkezőleg járt el, negatívról stabilra változtatta a besorolást. Szerencsére még sehol nem kerültünk újra bóvliba, mint 2011 és 2016 között, ami a magyar államadósság finanszírozását tenné még drágábbá.
Az Államkincstár bejelentette, hogy jövőre lesz egy állampapírcsere funkció a webkincstárban, valószínűleg válaszul arra, hogy sokan el fogják adni a prémium állampapírjukat, mert nagyon nem lesz vonzó a kamata a többi lakossági állampapírhoz képest. A nagy kérdés azonban az, hogy olcsóbb lesz-e cserélni állampapírt egyikről a másikra vagy ugyanúgy 1% lesz a költsége, mintha eladnám az egyiket és megvenném a másikat.
Most már hivatalosan is a legnagyobb gazdasági visszaesés Magyarországon volt az elmúlt negyedévben, éves összesítésben is csak két ország tudta alulmúlni a magyar teljesítményt.
A külkereskedelmi mérlegünk is tovább romlott, egy év alatt 33 milliárd forinttal, ami nagyon nem jó. (Az export 0,8%-kal csökkent egy év alatt, az import ellenben 0,2%-kal nőtt.) Ami jó, hogy még mindig pluszban vagyunk, vagyis az export meghaladja az import mennyiségét.
"az összes itteni árbevételükre 25% vámjellegű adót, s az nagyon fog fájni az amerikai részvényeseknek."
Nem csak az amerikai amerikai reszvenyeseknek, hanem az europai pl. S&P500 reszvenyeseknek is 🙁
De nem kell elore panikolni, mert Trump nem az a konzisztens, ertekek alapjan politizalo entitas, aki kitart az elkepzelesei mellett. Nala siman benne van a pakliban, hogy ma ezt mondja, holnap meg az ellenkezojet.
"közmondásszerűen mennyire rossz a születési arány Japánban, pedig annyira nem is vészes"
A Fold tulnepesedett, szoval a japanok csinaljak jol. Ott ugyis elorehaladott a robotizacio 🙂
"414 forintnál is többet kell adni egy euróért [...] ezért valószínű ez lesz az új átlagos árfolyam."
Ez azert is szomoru, mert alanyi adomentes atalanyadoskent sokkal hamarabb elerem az AFA-mentesseg hatarat, azaz effektive kevesebbet tudok euroban szamlazni.
A probléma az, hogy a Nigériában élő munkanélküliek milliói nem tudják gondozni a japán időseket. Legalábbis amíg ezt lehetővé nem teszik.
Sajnos valószínűtlen, hogy akkor tudnák ha jogilag lehetővé tennék.
Én magyarként egy etióppal, egy bangladeshivel, egy román ex-szakáccsal, 2 lengyel nővérrel és néhány némettel dolgoztam együtt Frankfurt mellett egy idősotthonban.
Alapvetően ha valaki munkára jön, akkor motivált lesz. Ha segélyért-ingyen szállásért jön, akkor meg nem.
A motiváció fontos dolog, de mellé nem árt képzettség meg nyelvtudás, ami nagyon lassan lesz meg egy Japán célú átlagos harmadik világbelinek.
A Fold tulnepesedett, szoval a japanok csinaljak jol. Ott ugyis elorehaladott a robotizacio
Akkor mi lenne a megoldás? Ha elérjük mondjuk az áhított 2,1-es születési arányt, akkor leállunk? Érdekes, ha a túlnépesedésről van szó, Afrikára meg Indiára mutogatunk, ha a túlfogyasztás jut eszünkbe, mélyen hallgatunk itt a fejlett országokban.
nem tudom mit oldana meg egy mutatószám kergetése 🙂 ennél azért eggyel gyakorlatiasabban nézném meg
oktatás pl lehet(ne) megoldás, nemcsak az említett országokban, hanem mindenhol ahol vannak emberek (sokan), akik a totális ösztönszinten gyerekgyártás-evés-alvás háromszögben "élik" az életüket
én azt sejtem, hogy ha ezek az emberek minőségi oktatást kapnának, másképp állnának az élethez, lehetnének hasznosabb tagjai a társadalomnak
akarsz a túlfogyasztásról beszélni, vagy miért hoztad be a túlnépesedés témába?
"mutogatunk" "hallgatunk" - kivel mutogatsz és hallgatsz?
Teljesen egyetértek az oktatás fontosságával, azzal kapcsolatban viszont vannak kételyeim, hogy globálisan (de akár mi itt kis hazánkban) ebbe az irányba haladunk-e. Ha fenntarthatóságról beszélünk, szerintem a túlnépesedést és a fogyasztási szokásainkat együtt kell nézni. Ahogy a gyerekgyártás megelőzését is oktatással lehet(ne) orvosolni, a fejlett országokban egyidejűleg be lehet ülni fogyasztás-racionalizáló előadásokra is.
"viszont vannak kételyeim, hogy globálisan (de akár mi itt kis hazánkban) ebbe az irányba haladunk-e"
nekem nincsenek, nem erre haladunk, hanem az Idiocracy c. film irányába... voltak idők (nem is régen, 5-6 éve), amikor csak poénkodtunk a haverokkal, hogy afelé a film felé haladunk - mára ott tartunk, hogy viccnek rossz, ha meg komoly akkor mégrosszabb... és komoly 🙂
"Ha fenntarthatóságról beszélünk, szerintem a túlnépesedést és a fogyasztási szokásainkat együtt kell nézni"
aha így értem, jogos!
Kösz a filmtippet, úgyis kellett valami mára:)
Szerintem fölösleges a túlnépesedéssel érvelni a gyerekvállalás ellen. Végső soron egy népesség méretét mindig a rendelkezésre álló erőforrások mennyisége korlátozza felülről. Nem kell ezt még mesterségesen szabályozni és ebből ideológiát csinálni. Mártírkodásnak tartom
Abból a szempontból jól csinálja Magyarország, hogy a mennyiséggel nincs nagy baj. A minőséggel már annál inkább. Gondolom erre akartál utalni a második pontban az általad említett országokkal.
arra utaltam, amit a cikk ír, hogy szinte gramra ugyanannyi a magyar mutató, mint a japán
de igen, emellett a minőség is kérdés, bár fura emberek minőségéről beszélni, "ki a f*sznak képzelem magam" érzésem van ettől - úgyhogy maradjunk annyiban, hogy lenne hova fejlődnie a társadalomnak a föld mindegyik tájékán - hol kevésbé, hol sokat
Van ez a kinek érzi magát az ember, de azért meg lehet nézni melyik ország mire képes. Mennyit tanulunk, hogy néz ki a környezetünk, milyenek a vezetőink. Sajnos sokmindenre nincs büszkének lennünk.
Amiket írtál tények, nem rasszizmus. Amúgy egyre lassuló ütemben növekszik a Föld népessége. A baj a pazarló erőforrásfelhasználás és természet rombolás. A fejlett országoknak a fogyasztást kellene visszafogni (igen, vásárlásból, turizmusból - főleg, ha külföldi, eszetlen építkezésekből, profitéhségből kell leadni) és hagyni a többit feljönni egy alsó közepes szintre a fejlettségben, ez a legjobb fogamzásgátlás. El kell engedni, ki kell találni új gazdasági rendszert. Az emberiség történelmének (több 1000 év) csak 500 éve a kapitalizmus, annak is az utolsó 70-80 éve az eszetlenség, a modern ipari civilizációnk végzete.
India népessége (ahogy előttem is írták) 30 év múlva masszív csökkensébe kezd.
Egyedül Afrika felelősa növeledésért.
Mondjuk előre lendíti Észak Afrika gazdaságát, ha nem szankciónálja és bombázza le a NATO vagy Izrael minden második arab országot.
A túlnépesedés egyre inkább úgy tűnik, hogy egy mítosz. Ma már egyedül Afrika népessége növekszik látványosan, de ott is csökken a növekedés üteme. A jelenlegi előrejelzések szerint 2080 körül 10 milliárdon tetőzik a népesség, egy ideig stagnál, majd ezt követően zuhanásba fog kezdeni, ami viszont tényleg komoly problémákat fog okozni a mindenhol elöregedő népesség miatt. Malthus téves elmélete sok szomorú következménnyel járt, ilyenek voltak pl. a sterilizációs programok az őslakosok körében az Egyesült Álalmokban és Dél-Amerikában, az egyke politika Kínában, a nem alapján történő szelektív abortuszok végrehajtása Indiában, illetve a jelenlegi fejlett világbeli abortuszkultúra. A probléma nem a népesség nagyságában keresendő, ha nem lennének ennyire egyenlőtlenül elosztva az anyagi javak, és ennyire elrugaszkodottak az igények a nyugati világban, a Föld el tudná tartani a 10 milliárdot.
"szoval a japanok csinaljak jol"
Ez így úgy hangzik, mintha Japánban az "egyke-politika" az hivatalos állami program lenne vagy pedig az állampolgárok tudatos döntésének eredménye. Ott tényleg 0 vagy 1 gyereket szeretnének, vagy csak utólag széttárják a kezüket, hogy "ez így alakult"?
Mondj EGYETLEN politikust, aki kontisztens és értékek mentén politizál.
Ez nem fekete-fehér, hanem egy spektrum. Nyilván Biden vagy Macron is ad fel az elveiből bizonyos helyzetekben (lásd Biden kegyelme a fiának), de Trump már szélsőségesen beszél h*lyeségeket össze-vissza amit aztán másnap letagad. Mondjuk az előző kormányzása alatt ez nem volt baj, mert bár ostobaságokat beszélt, de a gyakorlatban nem hozott olyan rossz döntéseket. Hogy ez csak az emberei miatt volt-e, a következő 4 évben kiderül.
Majd visszaterhetnénk jövőre az “addig nem kell aggódni az államcsőd miatt amíg túljelentkezés van az állampapírokra” témára.
Miért, mi lesz jövőre? Államcsőd az, amikor nem tud fizetni az állam. Egész addig tud, amíg el tudja adni az állampapírjait.
Még Törökország sem került csődbe, pedig aztán tényleg mindent megtesznek érte.
ízy értettem én is, el tud e adni annyit amennyit akar, emberi kamattal, és a pmap pőtlásra.
de ne csak az én véleményem legyen:
https://mfor.hu/cikkek/makro/mellar-tamas-gorog-csodhelyzet-fiygelmeztet-eu-nem-fogadta-el-2025-koltsegvetest.html
hogy látod?
Távol álljon tőlem, hogy a kormány gazdasági eredményeit védjem, de Mellár egy "nagyot mondtál, öblíthetsz" szintű véleményt fogalmazott meg.
Forintválság lehetne, ha nagyon turbulens időszak jönne. Tőkemenekítés is jöhetne, de ez azért mint lehetőség is messze van. Úgy értve, hogy egy ennél sokkal kellemetlenebb helyzetet is jól meg tudtak fogni egy komoly kamatemeléssel. Hogy ez jelen helyzetben brutálisan fájna, az persze azért nem kérdés. A szomorú dolog, hogy bárki is próbálja irányba állítani a hajót majd 2026 után, brutálisan fog fájni. Ezt már elintézték a fiúk. De a súlyos gazdaságpolitikai hibák, és a gazdasági mélyrepülés, meg az államcsőd eléggé különböző dolgok. Szomorú, hogy szakemberként ilyet nyilatkozott. Erre semmi szükség, a pánikkeltés nélkül is elég nagy a baj.
Igazából a Sharia (iszlám radikális jogrend) bevezetése pont mindegy, mert a shiita Iránban és a szunnita Szaud-Arábiában is ez a jogrend van. Sőt,a világ leggadagabb és nyugatosodott országában, Katarban is.
Ha nem került volna és lenne továbbra is amerikai blokád alatt Afganisztán, Szudán, Gáza stb akkor mind-mind virágzó országok lehetnének.
Sőt, Sharia-kompatibilis ETF-eket nyugaton is lehet venni.
https://www.justetf.com/en/how-to/invest-islamic.html
Az az ország virágzik, ahol szabadság van és az emberek értéket teremthetnek annak tudatában, hogy az az övék is marad. Na, ettől az általad felsorolt összes ország nagyon távol van. Ezekben a lényeg az olaj feletti egyeduralom megszerzése és abból a többiek elnyomásban tartása, mert az olcsóbb, mint adni nekik belőle. Katar abban más, hogy a lakosságához és méretéhez képest akkora az az olajkincs, hogy kerekítési hiba mindenkit jól eltartani belőle.
Az elméletet értem, a tények mást mutatnak.
Líbia például Afrika leggazdagabb országa volt a NATO bombázás előtt.
Irán sem a sharia miatt nem virágzó-jóléti ország, hanem mert szankciónálja a nyugat (tegyük hozzá, jogosan).
Hallottam, hogy az irániak abban reménykednek, hogy az USA megtámadja őket, mert nem látnak más kiutat a diktatúra felszámolására Iránban. Inkább haljon meg pár ezer ember egy villámháborúban, mint tovább kelljen élni abban a szörnyű diktatúrában.
Szomorú.
Ezt én is hallottam...Iránt pont azért nem támadták meg az atomprogramja kezdetén, mert akkor vallási-etnikai alapon szétesett volna (mint Szíria).
hát szerintem Marokkó és Tunézia azért gazdagabb és fejlettebb volt Líbiánál, max Algériát előzték meg, már ha egyáltalán
Nem, tunéziaiak tízezrei dolgoztak Líbiában vendégmunkásként.
Marokkóiak milliói mentek Európába, míg egy líbiai család jellemzően fekete cselédet fogadott.
Hasonló törzsi-jóléti állam volt, mint a mostani felkapott turista úticél: Omán.
Meg ha lenne olajuk ugye. XD
Nincs a világon semmiféle ásványkincse Indiának sem, mégis gomba módra nőnek ki a csillogó-villogó felhőkarcolók a földből.
Ennyit számít, ha egy országot békénhagynak. (Mellesleg egy tanulmány szerint Jeruzsálem arab negyede a legfelkapottabb turista úticélok között lenne, évi 7-9 millió turistával).
Marad az 1% díj az állampapírcserére is, ha minden igaz: https://allampapirkalkulator.hu/hirek/uj-lehetoseg-hamarosan-allampapir-lecserelese-az-eladas-helyett-237
Ez egy ujabb sarc, 6.5%-rol 6.7%-ra csereli a magyar "majd en megmutatom nekik" felkialtassal es hopp mar ment is az 1%. Ha a bent levo 12000Mrd-bol csak 1200Mrd cserél, akkor van 12Mrd egy stadionra. Mondjuk az mar nem divat.
Azért ne tekintsük sarcnak azt, ha valaki nem képes számolni, és hülyeséget csinál. Tőlem is kérdezték anno, hogy a 2026/I-met miért nem cserélem újabb sorozatra, hisz az 0,25%-kal több prémiumot ad. (Ja a hátralevő 2,5 évben, a hülyének (is) megéri beáldozni ezért 1%-ot.) A lehetőség eddig is megvolt, most csak egyszerűsítenek rajta.
Pont a minap az egyik óriási épülő irodatömb mellett sétáltam amit jópénzért megveszünk Lölőtől Vityának és az jutott eszembe, hogy vissza fogjuk mi még sírni a stadionokat.
Nem írtad, hogy mennyi időre. Ha 6.5%-ról 6.7%-ra cseréli 7 éves futamidőre vetítve akkor bizony valóban megmutatta.
Az allampapir csere mar mukodik, es az 1% koltseget az eladando papir ertekebol ugyanugy levonja.
Ez csak kenyelmi funkcio, par kattintassal kevesebb, penzugyi elonye nincs ugy tunik.
A floridai condo árak érdekes fejlemény. A héten olvastam, hogy Svájcban a legtöbb városban olcsóbb a bérlés mint a tulajdonlás (karbantartás, ingatlanadó, vagyonadó vs bérleti díj).
Itthon egyre több "nagy értékű" hirdetés jön szembe velem, mégpedig jó lokációkban: Szentendre, XII., III. kerület előkelőbb részei. Ráadásul szerintem csökkennek az árak ebben a kategóriában. 2-3 éves örökpanorámás, 150-200nm alapterületű, 5-6 szobás 4 fürdős, padló- falfűtéses családi házak 250-350 millió között mennek. Ennyiért 2-3 éve Érden lehetett sokkal gyengébb minőséget kapni. Konkrétan bukni fog a tulaj ha eladja, reálértéken pláne: a telek volt 100 millió, az építkezés meg 300 a nagy infláció előtt.
A népesség mindenesetre sok helyen gyorsan fogy, a bevándorlást egyre többen egyre erősebben ellenzik, a háztartások átlagmérete nehezen fog 1 alá menni. Lassan vége egy szuperciklusnak?
"Az Államkincstár bejelentette, hogy jövőre lesz egy állampapírcsere funkció a webkincstárban"
Nem is kellett addig várni, a héten már meg is jelent a funkció a mobilos felületen is.
nem szeretem amikor oroszország környéki hírek is bekerülnek ezekbe a heti esemény listákba, mert nagyon fura emberek jelennek meg a kommentekben, akik a világ összes országához jobban értenek, mint bárki más, és nagyon fennhangon osztják az észt (persze értem, hogy érinti a világgazdaságot, ilyen szempontból örülök hogy írsz ezekről az eseményekről)
esetleg emelik a katások áfahatárát a mostani 12 millióról.
..... esetleg az átalányadózókét (is) nem akarnák? Vagy ennyire mindenki megoldja okosba?
Szerintem.mindrn ev-re vonatkozik ez.
Kifejezetten a katásokról beszélt a Marci.
Azok kevesen vannak és a felük taxis.
Ha mindenkire vonatkozna, hatalmas bevételkiesés lenne.
Elolvastam mit mondott a géniusz és tényleg csak a katásokról beszélt. Hát akkor ez nem nagy valami.
Viszont az új eu-s alanyi mentes adószámot akár áfakörösök is kérhetik majd.
úgy látszik, a klímaváltozás beárazza Floridát, túl sokba kerül a minden évi hurrikán után újra építeni
Florida mindig viszonylag olcsó volt, de a covid alatt eléggé megdrágult az odavándorló északi népek miatt. Most ennek a korrekciója történik. https://wolfstreet.com/2024/10/08/florida-housing-market-buckles-listing-prices-sag-to-30-month-low-but-are-still-way-too-high-inventory-piles-up-institutional-investors-turn-into-net-sellers/
És természetesen nem is rombolja le a hurrikán az egészet. Károkat nyilván okoz, pl múltkor állítólag nagy tömeg vitorlást süllyesztett el Key Largonál.
Meleg az viszont van. De egy trópusi helyen ez azért nem akkora nagy meglepetés 🙂
Nagypapámék is vártak Floridában iszonyat összeget fizetnek már mindenféle biztosításra, és minden évben ott van még a hurrikán pánik is, sokszor mi segítünk felszerelni az ablakokra a plexiket, aki megakadályozza az ablakok betötését. Ők házban laknak, azon is nehéz túladni manapság.
Közben az időjárás egyre forróbb/szélsőségesebb ottnis.
Mielőtt állva tapsolnánk a szíriai események miatt: pár millióan megint menekülhetnek onnan… hova is?!? Jah… pontosan ide európába. Just sayin’
Sajnos a szír eseményekből bármi lehet, attól, hogy ezt a véreskezű diktátort elkergették, aki vegyi fegyverekkel lőtte a saját népét meg az oroszokkal lövette, még nem biztos, hogy nem lesz újabb polgárháború. Várni kell, mi lesz a vége.
Összeszedtem a kockázatokat.
Igen, ez sajnos valószínű.
"jövőre lesz egy állampapírcsere funkció a webkincstárban"
Én úgy értelmezem a bejelentést, hogy ez csupán egy kényelmi funkció a webkincstárban, hogy egy tranzakción belül elintézhető az eladás és a vétel, de mögötte ugyan úgy egy eladás és egy vétel lesz így ez az 1%-os "költséget" nem érinti, azt külön kell eltörölniük ha szeretnék, de nem hiszem, hogy szeretnék.
Ami viszont bosszantó, hogy a webkincstárat még mindig nem tudják rendesen összerakni, szinte minden új fejlesztés kapcsán valami régebben működőt sikerül elrontani, most pl. a Befektetések / Számlakimutatások részben nem működnek a riportok, 500-as hibakód, gondolom idén már ez ki sem lesz javítva. 🙁
A pénzek bentartást ösztönözhette volna ez a fejlesztés megspékelve azzal, hogy csak 0.8% visszaváltási költség mellett lenne átváltható a meglévő papír.
Nekem pl. már hónapok óta azt csinálja, hogy amikor összekattintok egy műveletet, a végén megkérdezi, hogy hogyan kérem a megerősítő kódot (SMS vagy MobilKincstár), de még mielőtt az ablak feulgrik, már jön az SMS, és amikor rányomok, hogy SMS-t küldjön, akkor küld még egyet... Csak a szokásos abszurdisztáni dilettantizmus. 🙁
Állampapír cserénél nem lehet hogy előkészítik a terepet a magasabb inflációra? Adnak egy módot hogy könnyen lecserélhesse mindenki a pmápot mert milyen rossz lesz az. Na igen, ha marad a mostani kamu alacsony infláció 🙂 Később ha meg ismét felfut, az államnak ez csak jó.
Én pontosan ezért maradtam PMÁP-ban amikor bejött a "szuperállampapír" MÁP+, és most is maradok.
Volt egy pont amikor PMÁP-on belül cseréltem jobbra (újabbra) egy jelentős összeget, az utólag nagy mázli volt, mert a régiek pont idén jártak volna le és kihagyták volna a tavalyi rekord inflációt. Ezt nem láthattam előre, én csak pár százalék miatt cseréltem, de 10+ lett belőle 🙂
Már az első FixMÁP-nál is kérdeztem, de azóta sem válaszolta meg senki a kérdésemet: azzal, hogy kiadnak egy többéves, fix kamatú papírt, azzal nem arra "fogadnak", hogy a lejáratig (legalább összességében) magasabb lesz az infláció? Annak, ugye, semmi értelme, hogy évekig fizetik a ~6,50--7,00%-os éves kamatot, miközben az infláció meg lement mondjuk 3%-ra. (Ha így lenne, akkor kb. a PMÁP-osok is keresnének valami mást.) Ennyire csak nem akarnak kiszúrni magukkal Államkincstárék...
"Az elnök is csak 1%-kal nyert a választáson.)"
Mármint 1% különbséggel, felteszem.
Nem volt nagy az érdeklődés, na. 🙂
Azrt az is látszik, hogy míg az USA a szegényebb szomszédja (Mexikó) iparát igyekszik vámokkal tönkretenni, addig az EU a keleti országoknak fejlesztési segélyt ad.