Hol legyél nyugdíjas?
Tőlünk nyugatabbra bevett szokás, hogy a nyugdíjasok elköltöznek másik államba, vagy akár földrészre is, így spórolva a költségeken, illetve elkerülve a forró nyarakat és hideg teleket.
Az Egyesült Államokban Floridán kívül (ahol nincs jövedelemadó és még meleg is van) felkapott hely még Mexikó, Costa Rica és hasonló államok.
A holland nyugdíjasok a nyarat magyar falvakban töltik, közel valami gyógyfürdőhöz, a telet Dél-Portugáliában. Itt teljes ellátást kapnak kevesebbért, mint otthon a rezsire fizetnek.
Régóta érdekel a kérdés, egy magyar nyugdíjas hol tudna jól élni a nyugdíjas éveiben? (Természetesen nem a létminimum szélén egyensúlyozókra gondoltam.)
Tunézia, Egyiptom, Thaiföld, de akár Malajzia vagy Bulgária is szóba jöhet így első gondolatra. Egyiptomban négycsillagos hotelt is kihozhatsz havi 150-200 ezerből, teljes ellátással, takarítással, uszodával és konstans jó idővel, a repülőjegy meg ötvenezer forint és négy óra alatt itthon vagy.
De kedves olvasóim, ti, akik Argentínától Indonéziáig olvassátok a blogot, írjátok meg, élnétek-e nyugdíjasként ott, ahol most laktok, vagy laktatok.
Milyen a klíma, az egészségügy, mennyiből lehet kihozni az életet, milyen a közbiztonság, az ellátás? Te ajánlanád a helyet és miért igen/nem?
Bárhol is éltél, írj egy szép hosszú hozzászólást, vagy levelet nekem (kiszamolo kukac gmail pont com)
Előre is köszönjük a köz nevében.
Többször voltam ott nyáron is. Most legutóbb július 11-25-ig. Éjjel 19-20, nappal max. 26 fok volt. Légkondi nélkül is nagyon bírható:)
Malájzia minden szempontból király:)
Ráadásul az indonéz nyelv a legkönnyebben tanulható.
Jut eszembe: a maláj kormány vízumprogramja nyugdíjasok figyelmébe is: mm2h.gov.my/index.php/en/
na eddig olvastam, akkor oda nem megyek :))
NA ez az amit en nem fogok csinalni. Nem akarom a gyerekeim nyakan elni az eletemet, ezt megtanultam a sajat karomon.
Viszonylag konnyen megkozelitheto helyen leszunk, aztan ha a gyerek nyaralni akar jon, ha akarja kuldi az unokakat, mindig szivesen lesznek latva, de a nyakukra ulni, rajuktelepedni, azt nem fogok.
Na meg azon elv alapján, hogy az állami juttatásoknál kiköthető, hogy hol mire költheti el az állampolgár, az állam megteheti, hogy nagyon magas adókulcsokkal majdnem minden jövedelmet beszed, majd ilyen feltételekkel visszaosztja, mint állami juttatást…
Olaszországban élek jelenleg. Ide senki ne akarjon jönni, mert az egészségügyi ellátás még az otthoni szintet sem éri el. (Itt sem lepődnek meg a 3 hónapos várakozáson)
Ami szomorú, hogy a várakozásért még fizetni is kell, az ingyenes ellátás gyakorlatilag csak a sűrgősségi dolgokat foglalja magában.
A másik rész, ami szintén fontos lehet egy nyugdíjasnak, hogy minden iszonyat drága (egy kissebb lakás 100.000 Eur vidéken is, bérlet 400 EUR környékén).
Viszont szép…csak 70 évesen fogatlanul biztos más a dolce vita. 🙂
Szerintem ha nyugdíjasként még az unokád vagy a gyermeked könnyebb boldogulása motivál, az nem feltétlenül jelenti, hogy a nyakán élsz…
Ráadásul lehet nyugdíjasként is kiskorú gyermeked, akiről illik gondoskodni. 😉
Egyébként csak példákat említettem, mivel kereshet “értelmet” az életének az igazán aktív évek után valaki, mert az egy dolog, hogy nyugdíjas vagy és nem kell már “semmit” csinálnod, de ez a “semmittevés” nem segít sem a testi, sem a szellemi kondíciónk fenntartásában.
Normális idős ember az unokái mellett szeretne élni és látni, ahogy felnőnek.
A fizetest semmikeppen se sorolnam ide. En inkabb csak a szocialis juttatasokat. Nem veletlenul nem tettem bele.
:
Amirol te beszelsz az megint egy tokmas dolog. Az allami ujraosztas merteket csokkenteni kell, ez OK, en azokrol a juttatasokrol beszelek amiket az allam azert ad, hogy konnyebb legyen az eleted, vagy hogy egyaltalan meg tudjal elni.
A kozalkalmazottak fizeteset azert adja, hogy neki dolgozzanak, es elvegezzek a munkat.
Pedig a közalkalmazottak fizetésének elköltésébe sokkal inkább lenne joga beleszólnia az államnak, mint egy volt vállalkozó vagy egy “nem állami” cégnél alkalmazottként dolgozó nyugdíjának elköltésébe!
Aki nettó befizető volt a rendszerben és ezzel finanszírozta mások nyugdíját, pont az legyen “eltiltva” a külföldre utazástól?! Nagyon motiváló és bizonyára a járulékfizetési morálra is kedvezően hatna. 🙂
Egyébként kb. annyi értelme lenne, mint a hallgatók röghöz kötésének: a leleményesebbje jó eséllyel úgyis megkerüli.
Már miért is? Teljesen mindegy, hogy valakinek az állam vagy egy magáncég a munkáltatója, a fizetését egyformán munkáért kapja, nem ajándékba. Azonkívül a közalkalmazott ugyanúgy fizet adót. Az már technikai kérdés, hogy az ő adója nem bemegy az államkasszába, hanem az államkasszában marad. De attól még létezik. A közalkalmazottak sem a bruttó fizetésüket kapják kézhez.
Emellett egyre inkabb azon gondolkodunk hogy veszunk egy hajot es a mediterranon eletvitelszeruen a tengeren leszunk. Igy megvan az az elonye hogy egyszerre vagyunk otthon es kozben lehet “utazgatni”, az evszakok valtozasaval lehet koltozni.
Jachton tengetni nyugdíjas napjainkat azért nem kifejezetten az a kategória, amikor azért költözik valaki külföldre, mert itthon nem jön ki a járadékából. Arra nekem is bőven van elképzelésem, hová mehetnék öregségemre, ha már dolgozni nem kell, de felvet a pénz.:)
A kínai negyedben olcsó:)
A hazaruccanás nem olcsó, német repterekről se mennek úgy a Billigflug-ok, mint Tenerifére, vagy Mallorcara.
* Hong Kong (es Szingapur): nagyon draga helyek magyar szemmel, foleg lakast berelni, vagy jo hotelben lakni draga. Dolgozni jo, megfizetik a kulombseget, gyereket iskolaztatni allitolag Szingapurban a legjobb.
(Viszont Szingapur politikailag barmikor osszeomolhat, es visszaterhet a kozepkorba…)
* Kina: egyreszt draga a magyar nyugdijasnak, masreszt a nyugati szinvonalu szolgaltatas extra draga, es ritka. Harmadreszt nem fognak beengedni, ha csak ugy itt akarsz elni, hacsak nem vagy kogazdag es fektetsz be itt tizmilliokat. Dolgozni jo itt, de mosogatashoz/pincerkedeshez nem fogsz vizumot kapni, ahhoz van helyi munkaero dogivel (es nem is eri meg, hidd el).
* Ukrajna: igazabol eletkepes otlet; Ukrajna meg magyarorszagnal is szegenyebb, elmaradottabb orszag, igaz, nem sokkal. Az elet nagyon hasonlo, mint nalunk, pont ezert nem is lehet vele tul sokat nyerni.
Deli mentalitasu nepek koze, most se akarok menni hosszabb tavra, nem meg nyugdijjasan. Egyiptom? Vicckategoria..
Nemet rendszamu autoval mar Mo.-on is azonnal le akarnak huzni, mi van akkor ha vki egy vastag nyugdijjal elmegy “delre”:)
Egyebkent ez tervezhetetlen. Vannak igenyek, amik persze valtoznak a kov 25-30 evben es a vilag sem egy vilagallando. MAjd kialakul..
Nagy kár, hogy a hozzászólók zömét több évtized választja el a nyugdíjas kortól.
Bizonyos tartalmak olvasásához adatokat (e-mailcím) kell megadni, gondolom, utána küldenek szemetet.
internationalliving.com/new-to-il-start-here/
Nem nagyon tud két hónap úgy eltelni, hogy ne legyen erről cikk.
Szeretnék kitelepülni valahová,ahol ebből a pénzből meg is lehet élni…mondjuk szálloda nem érdekel.Ukrajna és balkáni országok kilőve.
Tudna valaki valami értelmeset ajánlani?
András, ne haragudj, de a Te példád álljon itt figyelmeztetésként az éljünk a mának szemléletet vallóknak. 63 évesen szinte nulla megtakarítás, nincs ingatlan, de van autó.
Nem irigyellek, mert innen nehéz lesz. Ha 20 éve beállsz a legyen egy szerény ingatlan és ne legyen autó életre, akkor most simán megélnél havi 160 ezerből, a 2 milla pedig lenne vésztartalék.
Szinte kizárt, hogy ebben a helyzetben számodra a kitelepülés lenne a megoldás. Szerintem add el az autót, adj hozzá egy-másfél millát, és vegyél belőle idehaza egy nagyon szerény ingatlant olyan helyen, ahol van gyalog távolságra a közelben egy bolt, a busz bevisz a közeli városba, ahol van orvos stb.
Példa: Békés megye, Kondoros, 110 nm-es Kádár kocka eladó 3,5 milláért.
Persze ha kertészkedésbe kezd és vesz mondjuk tyúkokat tojni, és eladja a piacon, abból fenn lehet tartani és hasznosan is tölti az ember az idejét.
De ha ilyen terv nincs, akkor jobban jár egy hasonló áron vett garzonnal, aminek a rezsijére nem megy el az egész nyugdíj.
Talan a videki varos lakotelepe lehet a jo megoldas, ahol van nemi bolt a kornyeken, de az is nagyon lepusztult lesz ennyi penzert.
A kerdes igazabol az, hogy egeszseges es munkakepes-e, illetve, hogy vannak-e gyerekek, rokonok, akik segithetnenek neki. Ha igen, akkor nem erdemes messzire menni a munkatol es a rokonoktol…
Viszont az se biztos, hogy igy erdemes sajat ingatlant venni, mert hitellel mar nehez, es ennyi penzbol meg kb semmi se jon ki….
Ózd, Kazincbarcika, Miskolc-Avas is simán esélyes.