Örök kérdés, hogy mikor térül meg egy ház hőszigetelése, megéri-e egyáltalán áldozni rá.
Vilmos saját kezűleg leszigetelte a házát és összevetve az utolsó két téli gázfogyasztást, azt találta, hogy 8,5 év alatt térül meg a szigetelés.
A számolásával több probléma is van. Az egyik, hogy az egyik téli időjárást a másikkal nem lehet ennyire egyszerűen összevetni, 1,5-2 fok átlagos hőmérsékletkülönbség is már rengeteget számít egy teljes fogyasztásban. Még 5-10 éves távlatban is figyelni kell arra, hogy átlagosan egyre melegebbek a telek.
A másik, hogy a munkadíjat megspórolta, ami legalább a fele a hőszigetelés költségének, így ha fizetett volna a saját munkájáért is, inkább 16 év lenne az a megtérülés.
Elfelejtette a tőkeköltséget, hogy az a pénz, amit erre áldozott, az addig is kamatozott volna befektetésben. (Ahogy a gáz várható árváltozásával sem számolt, bár ebben az országban nem is lehet.)
Az érem másik oldala viszont az, hogy valószínűleg az ingatlana értéke jobban nőtt azáltal, hogy be van szigetelve, mint amennyit ráköltött. Ha a következő 10-15 évben el akarja majd adni, csak ezen már megtérült a hőszigetelés.
Ott van még a hűtési költség is, mert egyre inkább nem csak télen van szükség a hőszigetelésre, hanem nyáron is, a meleg ellen.
A másik, nehezen forintosítható összeg a sokkal magasabb komfortérzet. A jelenlegi házunkban az első telet úgy töltöttük, hogy 5 cm hőszigetelés volt a ház falán, a lábazaton semmi. A falak sütöttek a hidegtől, mellé állva nem volt jó érzés, még a padló is hideg volt a fal mellett. De nem csak a falak mellett, az egész házban rossz volt a hőérzet, például a fürdőszoba kifejezetten hideg volt.
Kapott a ház további 15 cm grafitos hőszigetelést, a lábazat 20 cm-t, a padlástér is le lett szigetelve rendesen és a nyilászárók is ki lettek cserélve.
Azóta nem csak a fűtési igény esett le, de a falak sem hidegek, nincs penész sehol, sőt nyáron sem kell használni a klímát, akármekkora meleg van. A komfortérzete a háznak ég és föld az első évhez képest.
Még ha pénzügyileg nem is érte volna meg a befektetés (de megérte, lásd ingatlan árnövekedés), akkor is megcsináltattam volna.
Következzen Vilmos levele, a végén a videójával:
Hőszigeteltem a házunkat saját kezűleg (így csak anyagdíj jelentkezett). Erről készítettem egy összefoglaló videót YouTube-on. A kommentek között sokan kérdezték a megtérülést.
Vártam egy évet és ezután ránéztem újra a gázóránkra. A megtakarított gáz köbméterek alapján a megtérülés 8,5 év.
Bár számos tényező befolyásolja a megtérülést, itt most a konkrétum a lényeg. Nem becslés hanem konkrét adatot mutat.
120 m²-es családi ház központi kombi gázkazán fűtéssel. 2296 m³/év után 1825 m³/év fogyasztás lett. Közép-Magyarországon.
Abba nem mentem bele hogy a rááldozott 500 munkaórát mire szánhattam volna, vagy az anyag díjat mibe fektethettem volna. Szabadidőmben végeztem el a dolgot egyébként.
Itt találod a rövid videómat:
https://www.youtube.com/watch?v=l_LW60mKxn0
A célom ezzel az anyaggal, hogy támogassam azon lelkes emberek törekvéseit akik hasonlóban gondolkoznak (erősítse a késztetést, vagy épp ellenkezőleg, inkább tompítsa azt).
Ha valaki szeretne ilyet csinálni, a nyár pont jó időszak a döntés meghozatalához, mert ősszel célszerű elkezdeni.
Ez egyáltalán nem kérdés, csak sokan valamiért nem képesek mentálisan a várható értéknövekedéssel számolni. Pedig nyilvánvaló, hogy ami ma n forintba kerül, az jövőre n+ forintba fog. Csak ugye fontos, hogy ha már egyszer nekiállunk, akkor ne a minimumra törekedjünk, mert annak az értéktartása kérdéses.
A ház előző tulaja hogy képes volt 5(!!!!) centi hőszigetelést feltenni, nem akartam elhinni. (Lábazatot kihagyva.)
Mennyivel lett volna drágább 10 vagy 15 centit feltenni? A munkabér nagyjából ugyanannyi, a pluszkiadás (vakolás, dübelezés, hálózás, stb) szintén majdnem ugyanannyi, de nem, neki 5 centi elég volt. (Állítólag annyira volt pályázat, azért annyit tett fel.)
Plusz 15 centinél a munkadíj kb. a fele volt a teljes költségnek, a plusz költségek (dübel, vakolat, háló, miegymás) szintén szép része az anyagköltségnek.
Kezdhettünk minden előlről miatta.
Halkan kérdezem (Miklóstól is), hogy nem egyszerűbb-e kihagyni az értéknövekedést az alternatív tőkeköltséggel együtt. Kb ugyanarra az eredményre kellene jutni, mint mindkettőt számolva (mindkét esetben reáleszközbe tettél X forintot, persze a részvény sokkal jobb mint egy családi ház).
Egyelőre mai rezsinél a komfortérzet lenne számomra elsődleges. De ez is olyan mint a többi, ha hozzászoktál a jóhoz szinte lehetetlen visszalépni. Borzasztó kellemtelen télen a csak fél napig nem fűtött fal hideg sugárzása vagy nyáron amikor ontja a meleget.
Másik dolog a hővisszanyerős szellőztetés. Amióta van otthon mindenhol máshol kénytelen vagyok nyitott ablaknál aludni mert érzem hogy 2 óra elteltével nincs bent levegő. Régen a jó huzatos elvetemedett nyílászárók miatt nem volt ezzel akkora gond, más kérdés hogy télen fűteni kellett 25 fokra hogy ne fázzak.
Mondjuk ez a kommunista csökevény rezsicsökkentés nem segít a megtérülésen.
Inkább közösen fizetjük azt, hogy fűtjük/hűtjük az utcát, minthogy az erre el...t pénzből normálisan a szigetelést ösztönöznénk. Csak ugye a proletár az adót/kínai hitelt nem látja, nem úgy, mint a gázszámlát. Kádár jó munkát végzett a népnevelésben...
Nekem meglepően kevésnek tűnik a spórolt gáz. Vagy nem tudom, lehet a miénk lett sok, pedig még melegebb is van a házban, mint azelőtt (a lányok fázósak). Tavaly (ez volt az első teljesen szigetelt év) 729 m3 fogyott vs a korábbi 1833 m3. Igaz, kazán is lett cserélve, így nehezen lesz összemérhető. Mindenesetre mivel én fizettem a munkaköltséget is, a megtérülés a fűtésszámlán valamikor a távoli jövőbe nyúlna (ha jól számolom 34 év). Aki magának csinálja, tényleg sokat spórolhat, nekem az összes költség 72%-a volt a munkaköltség.
Ha egyszer piaci árú gáz lesz, akkor hamar lemegy a harmadára a megtérülés. És kényelmesen nézheted otthon a fotelből ahogy mások a szigetelőkhöz rohannak felvert árakon. Ennek a kommunizmusnak sokkal hamarabb lesz vége mint az előzőnek.
Ha egyszer piaci alapú lesz a gáz, előtte százmilliárdok fognak állami és eu támogatás formájában fűtéskorszerűsítésre kimenni, szóval ez se úgy lesz, ahogy lefestetted 🙂
Azt sem számolta senki, hogy mennyi lesz a földgáz ára, hogyha nem élünk többé a szocializmusban...