Mint ismert, lehetővé vált idén, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárban lévő saját megtakarításodat ki tudod venni, amennyiben azt lakáscélra fordítod, ami lehet ingatlan vásárlás, meglévő lakáshitel előtörlesztése vagy havi törlesztőrészlete, illetve saját ingatlan felújítása. (Bővebben)
Mit csinálj akkor, ha bár van saját ingatlanod, de nincs rajta hitel, nemrég lett felújítva és nem is akarsz új ingatlant venni csak azért, hogy kivedd a pénzed az önkéntes nyugdíjpénztárból?
Van egy kiskapu: nem csak lakáshitelre, hanem a saját ingatlanodra utólag felvett szabadfelhasználású jelzáloghitelre is fel lehet használni a pénzt.
S valószínűleg hibás jogalkotás miatt nincs megkötés a törvényben, hogy mikor felvett hitelről van szó. Akár lehet most felvett, friss hitel is.
Ezért megteheted azt, hogy most felveszel egy szabadfelhasználású hitelt a már meglévő ingatlanodra, majd ennek végtörlesztésére igényeled a pénzt a nyugdíjpénztárból.
Felhívtam a legnagyobb pénztárt, hogy a most januárban felvett szabadfelhasználású jelzáloghitelemet szeretném előtörleszteni, azt mondták, nincs akadálya. Elmondták, mi minden papír kell hozzá, de egyébként két hónap múlva utalják a pénzt.
Ez egy nagyon jó lehetőség, ha meg akarsz szabadulni az önkéntes pénztáradtól, a forint kitettségedtől vagy külföldre költöznél és semmi szükséged magyar nyugdíj-előtakarékosságra. (A 2024 szeptember előtt befizetett tőkét lehet felvenni adómentesen ezzel a módszerrel.)
Amire figyelj: a hozamokat tíz év után egyébként is fel tudod venni adómentesen minden harmadik évben, ezért először azt vedd ki, ha már elmúlt a tíz év, annyival kevesebb hitelre van szükséged. A 2011 előtt befizetett tőkét is fel tudod venni, ha már legalább 20 év eltelt a nyitás óta.
A hitelt nem ingyen adják, egyrészt kamatot kell rá fizetni (5 millió forintnál a CIB 8,5% körüli kamatot kér évente), ezért a kölcsönkapott összeget tedd be állampapírba addig is, amíg nem érkezik meg a pénz a nyugdíjpénztártól. Még így is lesz veszteséged, de lényegesen kevesebb.
Másrészt a hitel nyitásának és lezárásának van költsége (ez utóbbi jellemzően 1,5%), valamint ki kell fizetni minden elengedett költséget is, ha idő előtt felmondod a hitelt.
Mielőtt belekezdenél, érdeklődj a nyugdíjpénztáradnál, hogy biztos rendben van-e a dolog náluk is, illetve tudd meg pontosan, hogy mennyi lenne az összes költséged a hitel felvételével és lezárásával. Ennek ismeretében el tudod dönteni, hogy belevágsz-e.
Ha már jó régi a szerződésed és mostanában már nem fizettél be, kérdezd meg azt is a pénztáradtól, hogy milyen adófizetés mellett tudnál kiszállni az egészből, anélkül, hogy hitelt kellene felvenned.
(Hitelügyintézős Gáborunk most nem tud segíteni, hiszen vissza akarod fizetni a hitelt heteken belül, neki pedig az rontja a statisztikáit. De azt üzeni, hogy a CIB-nél és az MBH-nál találsz olcsó(bb) szabadfelhasználású jelzáloghitelt.)
(B verzió, hogy ingatlant vásárolsz például a szüleidtől, megveszed a házuk például 6%-át. Ezt sem tiltja a jogszabály, pedig szokta.)
vagy szerzel számlát
Miklós módszere legális
Dikh bizniszmen.
"Amire figyelj: a hozamokat tíz év után egyébként is fel tudod venni adómentesen minden harmadik évben, ezért először azt vedd ki, ha már elmúlt a tíz év, annyival kevesebb hitelre van szükséged."
A sorrend elvileg mindegy. A lakáscélú kifizetés során a pénztárnak először a tőkéből kell vonnia, aztán a hozamból. Szóval az is működik, ha valaki megnézi mennyi a felgyűlt tőke, és akkora hitelt vesz fel. Aztán miután ezt elszámoltatta, a maradékot - ami papíron csak hozam - szintén fel tudja venni a 10 éves szabállyal.
Persze, hogy mindegy, a mondanivaló az, hogy nem kell annyi hitelt felvenni, ami az egyenleged, mert a hozamot és a 2011 előtti tőkét adómentesen kiveheted. Ezért először vedd ki és utána látod, hogy mennyi hitel kell a kinullázáshoz.
"vagy külföldre költöznél és semmi szükséged magyar nyugdíj-előtakarékosságra"
A manyup beszantasakor beintettem nekik, es elmentem nyilatkozni, hogy nyazsgem, de onyp-t mar nem nyitottam. Nem tartom biztonsagosnak ebben az orszagban, ez alatt a rezsimnel.
Valami süke-bóka diszlájkolt, visszanyomtam.
Azt felejtik el sokan, hogy fiatalként kötelező volt belépni, amikor annak idején a Pufajkás rezsimje kitalálta a magánnyugdíjpénztárazást. Aztán rá egy bő évtizeddel Döbrögiék visszaállamosították.
De a lényeg pont az, hogy aki tudja, menekítse az országból a vagyonát.
Szerintem mar a nevedre kellene alanyi jogon mindig kb. 5 lajkot kapnod, bar esztetikai okokbol meg beleirhattad volna azt is, hogy "kolostordiszno" (csak azert, mert megis, ez egy szep nyelvi lelemeny).
Ez a három évente fel lehet venni a hozamot ingyenesen mit jelent? 2022 decemberében vettem ki. Akkor most 2025 decemberéig kell várnom, vagy mivel 2022-ben volt, ezért 2025-ben akármikor kivehetem?
Előbbi, 2025 decemberben ismét kiveheted.
Nekem a házastárstól, egyenes ági rokontól történő ingatlan résztulajdon vásárlás jutott eszembe ugyanerre.
Igény esetén később vissza is tudod ajándékozni, amit megveszel.
Eleve nagyon lazák a szabályok a felvételre, mert az egyetlen cél az, hogy pénz kerüljön a gazdaságba.
Azt jó még tudni, hogy a szeptember 30 után beérkező befizetéseket akkor sem lehet lakáscélra kivenni, ha amúgy idő közben csökkent az egyenleged és nem haladná meg a szept 30-i összeget. Tehát hiába kérsz előbb adómentes hozamkifizetést, az az igénybe vehető keretet is csökkenti (nekem nem volt egyértelmű ezért rákérdeztem).
Ez egy hülye kérdés lesz, de külföldre költözésnél miért éri meg kilőni a magyar nyugdíj előtakarékosságot? Nekem pl van önkéntes nyugdíjpénztár és nyugdíj biztosítás (ne kérdezzetek miért ), viszont októberben költözök Svédországba (ideálisan “örökre”) és valszeg nem magyar cégnek fogok dolgozni. Ilyen esetben érdemes felmondani minden magyar kitettséget? (Van kiadott ingatlanom viszont Magyaroszágon így az adó jóváírást ki tudok jelenleg maxolni)
Egyetlen jó van az önkéntes nyugdíjpénztárban, az adójóváírás. Na, azt nem fogod kapni tovább, ellenben a költségek megmaradnak.
Írta hogy van kiadott ingatlana itthon, tehát fizet adót is, azaz van miből adójóváírást kérnie...
Nekem azt írta a pénztár, hogy 10 évnek el kell telnie a belépés óta ahhoz, hogy felvehessem a pénzt. Vajon be akartak palizni?
Ha kint berelsz ingatlant es arrol papirod is van, (mint ugye hazank hataran tul altalaban szokott lenni), akkor szembe tudod allitani az ottani alberleted arat, az itteni kiadasbol szarmazoval, es jo esellyel kiuti azt az adot, aminek egy reszet, (de max 150 ezret vagy mennyit is jelenleg) visszakapnad, es be se kell fizetned semmit.
Azt kell átgondolni, hogy ez most egy egyszeri alkalom, ha most nem veszed ki ezt az összeget, akkor később adómentesen pénzt csak apránként vehetsz ki, egészen addig, amíg el nem éred a nyugdíjkorhatárt.
Egyébként magát a számlát nem kell megszüntetned akkor se, ha most kiveszed ezt a pénzt, ha akarod, fenntarthatod, fizethetsz bele továbbra is (gondolom az említett ingatlan bérleti díjból) tehát az adójóváírást továbbra is kimaxolhatod...
Es ha kiveszem a penzt meg is lehet egyuttal szüntetni? Vagy azt azert fizetnem kellene tovabb?