Közel 14%-os átlagos áremelkedés
Amint az várható volt, a gyenge forint és az adóemelések az inflációban is megjelentek, a fogyasztói árak 13,7%-kal növekedtek egy év alatt, ezen belül az élelmiszerek 27%-kal. Utoljára 1998-ban volt ekkora az infláció.
A maginfláció, ami gyakran jobban méri az inflációs trendeket, ennél is rosszabbul alakult, 16,7%. Ez 25 éve a legmagasabb adat.
Összehasonlításul, az eurózóna inflációja 8,6% volt júniusban (az előre jelzések szerint 8,9% lesz a júliusi adat), a teljes Unióé (amiben már a magyar adat is benne van) 9,6%. Az eurózónában a maginfláció 4%-ra nőtt, soha ilyen magas még nem volt.
A legmagasabb az infláció Észtországban, 22,8%, ennek felét az energiahordozók áremelkedése okozta. A maginfláció “csak” 10,1%. Az élelmiszerek 19,7%-kal drágultak egy év alatt.
S az okok? Ebben a cikkben:
Ez az dijszabas amit kitoltak, az nem draga, hanem konkretan a rablas kategoria. Az RC volt a legjobb, legolcsobb es az ugyfelszolgalat is patent volt. Az,h kepesek 5$-t levonni egy erkezo osztalekbol / szamla, az konkretan a lopas minositett esete.
Eleg komoly vagyont halmoztam fel, ma elkezdtem utanajarni,h hogyan lehet lelepni. IB lesz vagy Tastyworks. Sajna a transzfer igen fajdalmas lesz, de osztalekfokusszal epitek portfoliot, nem vagyok hajlando azert benn tartani a sajat penzem,h ilyen undorito modon oket gazdagitsam.
Ha nem kell itthon a penz, kell majd masnak kulfoldon.
Az OTP a tranzakciós illetékét 0,2%-ról 0,3%-ra emelte (mi lett volna, ha továbbhárítják az extraprofitadót?), bár erről valahogy elfelejtettek látványosan kommunikálni. A benzint még 480-ért kapjuk, kivéve, amikor nem lehet kapni, ezzel 3 lánc kútjánál szembesültünk 4 nap alatt.
Hol van itt nyomor?
Rohej, hogy te szeretetbol adsz a melyszegenynek, aki megvacsorazik belole a csaladjaval, aztan mennek a netre a megafonos jobbagylegioban izombol elpusztitani a meg letezo ertelem nyomait is. A magyarok 60%-a gondolkodas nelkul all putyin melle! Ezek azok a sotet senkik, akik mar elpusztitottak sok jo dolgot, koztuk a CEU-t es a regi indexet.
Mindenkiben legyen esz, tartas, gerinc, eszmei immunrendszer: ezeknek soha, soha ne adjatok.
Puszil titeket és értetek is védi a normalitást:
Marika Mama és Laci Bácsi”
Be lehet ugrani egy részvény portfolióba is. De aztán nem kell csodálkozni ha pl jövőre 10+ % infláció meg -10% “hozam”.
A prémium állampapír egyszerű, érthető késve de követi az inflációt.
Lehet dobálózni, hogy jó de az én infláció 25-30%. Ok és mi fog hozni 25-30%-ot ? És milyen kockázata van ?
KB így elsőre drog és fegyverkereskedelem ugrik be ami ezt talán tudná. :))))
“Az érdekel, hogy a közmegállapodás most is az, hogy így van jól. Ok, legyen.”
Nagyon igaz az egész összefoglalód.
Hagyjuk őket kiteljesedni a “jólétben”!
Nem szeretem az ilyen “Ausztriában 2 forinttal olcsóbb a zsemle” összehasonlítgatásokat, csak feszültséget szül…
Németországban élek, Bayern. Én is találok a boltban olyan tejet, ami olcsóbb, mint az Auchanban. De a teljes képhez a többi dolog is hozzátartozik, csak hogy párat említsek:
– esküvői próbafizura: 150.000 Ft
– alap férfi hajvágás: 15.000 Ft
– városi, nem magán! óvoda: 180.000 Ft
– TV,- rádió adó: havi 8.000 Ft
+ van ingatlanadó, sávos adózás, esőadó, stb.
Viszont NINCSEN CSOK, babaváró, KATA, Rezsicsökkentés, hitelmoratórium, SZJA visszatérítés, hadd ne soroljam.
Nem panaszkodásként írom, csak a teljes képet kell látni. A ki kint él, az úgyis tudja, aki meg otthon, az úgyis azt mondja, hogy de bezzeg ott sokat keresnek. 🙂
Üdv: csak egy átlag elkeseredett (bárcsaknelennék) magyar…
Másrészt a hitelek nagy többsége NEM fix kamatozású, hanem támogatott vagy alacsony, de piaci. Most is piaci lesz, csak nem alacsony, megváltoztak a viszonyok.
Nagyon más az is, mikor napi dolgokat nézünk amit nem tudsz kiváltani, meg amikor 1.5 havi egyszeri kiadást kiváltható dologra. A magyarok jó része örülne ha a szolgáltatásokat kéne összehasonlitsa és ne a napi túlélést (élelmiszer, közlekedés, lakhatás).
Fizetsz az óvodáért – na de a gyerek megkapja képzett pedagógusoktól (Magyarországon már ez se feltétel!) a megfelelö figyelmet, nevelést? Sokat adózol sok adónemben – de gondolom nem èrzed úgy: nem forgatják eléggé vissza a közfeladatokba, közfenntartású infrastruktúrába…?:)
Az remélem megvan, hogy ez semmit nem jelent. Az utakon járnak céges autók és egyéb munkaeszközök is, elég nagy arányban. De ha magánautó, nem tudhatod, hogy azzal naponta járnak vagy havonta egyszer mennek haza vele a nagyihoz. A boltban X pont ugyanannyi helyet fog elfoglalni a két kiflijével meg a doboz tejével mint Y, aki épp impulzusvásárol félhavi átlagfizetésért. A plázákban nagyon sokan csak úgy korzóznak, de mivel ott nem csak butikok vannak, hanem egy halom szolgáltatás is, persze, hogy többen mennek be. Nem beszélve arról, hogy Budapesten vs. vidéki kisvárosban, pláne faluban nagyon más lenne az összkép mondjuk az autók számát illetően.
Vagy mondok mást: én is szoktam nézni az ingatlanos oldalon az engem érdeklő trendeket (tehát felfele tolom a lakáspiaci statisztikát), mégsem vagyok lakásvásárló.
Zsolt: az IB már minimum 2 éve ígérgeti a TBSZ-t, legutoljára januárral hitegetett, azóta sincs hír felőle. Pláne, hogy azóta csak rosszabbak lettek a körülmények (különadók, tranzakciós illeték emelése stb.), a helyükben én nem sokat terveznék itt (pedig szeretném).
“Cola ízű szénsavas üdítő (2l): 95 Ft –> 149 Ft (57%)”
Én azt hittem, ilyen árak max az ezredforduló környékén lehettek.
Aztán rájöttem, hogy ez nem a Coca vagy a Pepsi leírása akar lenni, hanem az ilyen Queen kóla-szerűségeké.
Az olyanra pedig, esküszöm, azt hittem, hogy max az ezredforduló környékéig léteztek. 🙂
You made my day.
Érdekes, hogy forintban adtad meg az összegeket, komoly erőfeszítés volt átszámolni, mert én (veled ellentétben?) tényleg Németországban élek, Münchenben.
Lagzit ugyan nem csaptunk, de ffi fodrásznál voltam többször is, igaz covid óta asszony vágja a hajamat otthon. De 20-25 eurónál többe nem fájt, ami azért az általad megadott összegnél jóval alacsonyabb.
Ovi? Konkrétan 40 euró volt per hó a gyereknél. Milyen 180000 forintról beszélsz?
A TV adó cirka 18 euró per hó, szintén nem 8000 HUF. Cserébe van valódi közszolgálatiság, nem csak MTVA.
Az esőadó nem tudom micsoda, CSOK lehet nincs, de családos ingatlanvásárlási kedvezmények vannak. Ingatlanadó miért is probléma, mi vele a bajod? A többi meg populista baromság, nem is értem milyen kontextusban hozod fel ezeket. Szedd már össze magad, kommentelj valami értelmeset!
“Random Capital: a számlavezetés 350 Ft. ”
A nullához képest minden több. Főleg, hogy egyik német bankom / brókerem sem számít fel ilyen havidíj meg rendelkezésre állási díj meg fisz-fasz díjat. Nulla-nullás csomagok.
Ez volt az utolsó csepp a pohárban, eddig is csak kolonc volt a régről meglévő magyar értékpapírszámla (mindig extra leadózni még rá a német szabályok szerint), de kész, megszüntetés lesz, nem kell nekem BUX, amúgy is megy a levesbe minden, ami magyar.
—
Apropó magyar. Itt vagyunk, a gyerekeket elhoztuk a nagyszülőkhöz. Asszony délután leküldött a boltba húsért, gyümölcsért és kenyérért. Budapest, frekventált hely: csirke abszolút nincs, disznó darálthús oké, rohadt gyümölcsök elvétve aranyáron, pékáruk kifosztva. Tegnap érkeztünk, szóval nem tudom, ez most valami poszt-apokaliptikus helyzet? Hiába van lóvém, áru nincs!!! Talán benya lesz a határig…
A gondolkodásra fordított idő sosem felesleges. Van még 3 hét, amíg élesedik a random új kondilistája, még szűk 2 hónap, amíg az erstés kondilista, és majd’ másfél év, amíg a fix és állományi díjakat elkezdik vonni.
Akár maradtok (portfólió átvariálásával, vagy anélkül), akár mentek (számla beszántással, vagy transzferrel), akár máshogy döntötök, van idő. Itt most pont ki lehet számolni szinte forintra, hogy hogyan jártok jobban.
IB: ma kaptam választ a levelemre, pontos céldátum nincs, azonban idézem: “a TBSZ elérhetővé tétele a magyarországi leányvállalatunk számára elsődleges prioritást élvez.”.
A legtöbb európai országban erősen adóztatják a tőkejövedelmet (és ez szolidaritás oldaláról nézve valahol helyes):
taxfoundation.org/capital-gains-tax-rates-in-europe-2022
Magasak a díjak az erste-nél, és ez szívás? Igen, de hosszú távra való befektetés esetén az összes kisebb-nagyobb tétellel együtt is messze olcsóbb a TBSZ, mint ha fizetnéd a 15%-ot (feltéve, hogy sikeresek a befektetéseid). Szétaprózott befektetések és/vagy aktív kereskedés esetén az erste annyira nem jó, ezt leszámítva lehet használni. Aki meg szétaprózott befektetéseket tart és/vagy nagyon aktívan kereskedik, annak ott az IB (persze az aktív kereskedés kisbefektetői szinten jóeséllyel úgyis negatív eredményt jelent).
A másik oldalt útálni akkor lenne egybites dolog, ha két majdnem egyformán jó alternatíva között nüansznyi különbségek lennének.
A fideszesek sokkal rosszabb hellyé tették/teszik számomra (is) az országot, emiatt végtelenül haragszok rájuk, és igen, bárminemű szenvedésük örömet okoz. (“Rátok szavaztam” transzparenses KATA-tüntető megvan? Ott lettem volna tuti a pofájába röhögök.)
Szerintem ahhoz, hogy minimális tiszteletet adjunk a másik oldalnak, a kormányzás minőségének is meg kellene ütnie egy elvárható abszolút minimumot. Ennek hiányában csak megvetni tudok mindenkit, aki április 3.-án (illetve 4 éve 8.-án, a folyamatok már akkor is látszottak) nem az egyesült ellenzékre (anno a 3 erős ellenzéki formáció bármelyikére) szavazott. Lustaság, nemtörődömség, tudatlanság, ostobaság vagy megvásároltság, haszonélvezet majdnem mindegy.
Sok nem hiányzik hozzá. 🙂
Pedig ott van az az osztalék díj az Erstés .pdf-ben amit linkeltek.
Azt hiszem marad a Vanguard meg az IBKR uk számlákkal. Felb@sztam magam, csak azon, hogy átfutottam az otthoni díjtételeket.
A bolti árakat amiket írtatok, nos azoktól is kerekedett a szemem.
Itt is van 10-25% a termékeken, de a magyar adatok fényében egy szavam sem lehet.
Köszi mindenkinek!
– külön minisztériuma van az oktatásnak és az egészségügynek; egy Balog Zoltán képességeivel megáldott ember nem 6 évig, hanem maximum 6 napig vezethetné őket
– a polgárok magántulajdona iránti feltétlen tisztelet (MANYUP esete; gyanús körülmények között NER-kézre kerülő vállalkozások elképzelhetetlennek kellene lenniük)
– az adóforintok értelmes elköltése (Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ez egyértelműen nem teljesül)
– az EU iránti tisztelet (nem az asztalra sz@rás a vétóval minden adódó alkalommal, csakazértis alapon)
– nem az orosz érdekek képviselete a nyugattal szemben
Ismétlem, én elfogadom a máshogy gondolkodókat. Akinek viszont a fent leírt pontok közül az egyikkel sincs baja, arra nincsenek szavaim.
Ferfi hajvagas: toroknel 10-15€ (ok a legjobbak), kauflandban 20€
Noi festes, vagas elit fodraszatban 200€ alatt boven megall.
Bolcsi (varosi): 315-400€/ho (ar attol fugg hany orat van benn a gyerek)
Ovi (varosi): 130-165€/ho (ar attol fugg hany orat van benn a gyerek)
Ezen kivul elfelejtetted irni, hogy a csaladi potlek 220€/gyerek/ho es bajorban a gyerek 1-3eve kora kozott havi extra 250€/gyerek/ho. Igen igaz, hogy ezekert a szolgaltatasokert fizetni kell de kapott csaladi potlek boven fedezi.
Bolcsis csoportokban 12 gyerek, ovis csoportokban 24 gyerek a maximum. Az ebedet helyben fozik regionalis bio organikus alapanyagokbol a varosi fenntartasu intezmenyekben is.
Egyszer azt írod, hogy van pénzed, csak a minőség érdekel, másszor meg a Random éves számlavezetési díját sokallod, aminek az ára évi 1 jófajta német sör.. nemáár… 🙂
Az a sok, amit KAMATADÓKÉNT kell a német államnak fizetned, az akár milliós tétel is lehet, miért épp évi 1 sör árán aggódsz? Ich verstehe gar nichts.
TŐZSDE–>
“Egyszer már eljöttem a KBC-től a Randomhoz, és qrvasokba került, pedig nem is értékpapírtranszferrel vittem át a pénzem”
Értékpapírtranszferrel ugyanannyiba kerülne, viszont sokkal macerásabb.
A KBC-nél 8 millióig védett a pénzed, így max 8-10 milliót érdemes ott tartanod.
Az ERSTE 30 millióig véd.
Az én problémám az, hogy most, hogy a Random-ERSTE összeolvad, így átlépem bőven ezt a 30milliós keretet, és ha dől az ERSTE akkor úszott a pénzem is.
Mi is itthon vagyunk Augusztusban a nagyszuloknel a gyerekekkel es itt minden jelentosen dragabb mint Nemetorszagban. Lassan visszater a 90-es evek, hogy mindenki kijar nyugatra bevasarolni mert ott olcsobb.
Balatonon 5dik benzinkuton tudtunk tankolni, mert nem volt uzemanyag. Kulfoldi rendszam miatt csak piaci ar jar.
Ne haragudj, de ezt nem tudom elhinni. Zürichben nincsenek ilyen árak.
Az fasza időszak lesz, ha családosként, mérnökként, közelebb a 40hez, megyünk 4en egy autóba és másik hónapban a következő szállít.
Engem mostanában ez aggaszt.
Erről kinek mi a véleménye?
Tenyleg olyan nehez egy kozgazdasagtant magatokhoz vennetek? Latva itt a hozzaszolasokat, a bloggal egyutt a fideszt ekezni elegge 【】 huzas. Igen, reszben ok a hibasak, de nem ugy ahogy az emberek gondoljak.
Ma Magyarorszagon a fiesz viszi a szocialis balos politikat, az ellenzek meg egy klasszik jobbost. Ami egyebkent egy orulet, dehat ez van a gyarmatokon.
Részben ők a hibásak, nem értitek a lényeget, nem a fidesz az oka, hanem a pénszórás, ezért sötét és nem érti a közgazdaságtant, aki a fideszt hibáztatja. Jót nevettem ezen a hozzászóláson. 🙂
Jellemzö egyébként hogy ezt a magyar átlagot (350-380 db autó / 1000 fö) mi már jólétnek hisszük – valójában ugyanúgy van egy post-szovjet vs nyugatEU vonal ezen a téren is: nyugatEUban a duplája, 650-700 db autó ez a KPI.
A pénteki balatoni dugó a jólét szimbóluma? A beneluxban ahányszor járok 24/7 állnak az autópályák, mindenki is autózik.
LázárJ anno ráfeszült erre, csak hát populista mód energiaitalokat, nutellát, stb. vetettek össze “nyugati megfelelöikkel”. Jól tudták: ha normális alapanyagot, élelmiszert néznének kiderülne a szomorú valóság: rengeteg itthoni termék nyugaton eladhatatlan, valódi minöségi spektrum itthon nincs
Unokatesómék Alpokalján élnek, a párja kint dolgozik, eurót kap – magyar oldalon bevásárlást már nem intéznek.
Másik rokonom üzleti és magáncélból is sokat repül Bécsböl – telepakolja a kocsit tipikus FMCG meg tartóscikkekkel mindig. De van, hogy már csak egyet vásárolni ugranak ki Budapeströl – györi barátok szinte hetente járnak ki a határhoz legközelebbi ALDIba..
Ma már online meg lehet nézni akár az egy évvel ezelőtti multi szórólapokat, van ilyen oldal. Cirka 60-100% (!) közötti kaja drágulás van tavaly nyárhoz képest.
Milyen közel 14%-os inflációról hazudik ez a rendszerváltó gittegylet?
Ki fogjak fizetni az emberek. Azert jelenleg meg nem olyan magas a benzin ara hogy panikolni kelljen. Inflacioval korrigaltan maskor volt mar dragabb is. Igen, masbol kell elvennie sokaknak (nyaralas, cigi, pia stb), de aki nagyon akar az fog tudni autozni. Vagy vissza lehet koltozni a varosba is ha tul magas a haz rezsije es draga a benzin a 2 autoba.
Ez a benzin ársapkás nyavalygás már egészen idegesítő.
“Mi lesz ezzel meg azzal…”
Már réges-régen 700-800 Ft lenne az üzemanyag literje, ha “okos” kormányunk nem nyúl bele dilettáns módon.
Akkor mi lenne most ezzel meg azzal? Elárulom: semmi. Ugyanúgy menne tovább az élet.
Ugyanis nem a 700 Ft-os benzinár irreális, hanem a 480-as.
Emlékszem, hány “lélektani határt” lépett már át a benzinár, és a világ még mindig működik.
Értem a problémádat, de ez a krach be kell, hogy üssön.
Az üzemanyagfogyasztás mérsékelése a globális felmelegedés miatt is fontos, erre gondolnod kellett volna amikor az aggloba költöztél/elfogadtad az állást, a 480 messze túl olcsó (nézd meg hányan járatják a motort álló autónál), az árakat képtelenség megállítani az országhatáron (Kádárnak se sikerült), a hatósági ár elég problémát okozott eddig is (kutasok helyzete, majd kivonuló importőrök miatt korábban elképzelhetetlen tankolási nehézségek).
A tömegközlekedéssel megközelíthetetlen munkahelyek nagy részének van saját céges járata, esetleg kérjetek a főnökségtől.
A carpoolinggal végképp nem tudom, mi a bajod, mert a tömegközlekedésel ellentétben meg tudod válogatni az utastársaidat.
Tanulj meg szuperökoban vezetni, vagy vegyél egy takarékosabb autót.
Az abnormális inkább az volt, hogy potom pénzért lehetett tankolni.
2->1 kocsi: hamarabb kell elindulni, később érsz haza, ez sima álprobléma.
Átlagember vs. mérnökként: a mérnök nem átlagember.
Vannak egész korrekt fogyasztású autók a 10+ éves korosztályból is, ha a mostani nem az. Nem muszáj a 8+ literes fogyasztású autókkal megmenteni a Földet. 6 literes átlaggal és 2000 km futás mellett nincs a piaci és ársapkás ár között 20 ezer forint különbség. Az ugye megvan, hogy ez ha tényleg a munkádhoz elengedhetetlen, akkor marginális probléma? A szomszédomnak a rezsije ennek többszörösével emelkedik.
A nincsnél pedig nincs drágább. Múlt héten 5 kúton nem tudtam gázolajat tankolni prémiumot se.
Le fognak ülni az emberek és átszámolják a költéseiket. Én sem veszek meg egy jó ideje 1-2 dolgot amiből máskor mindig volt a spájzban az oroszok mellett. Pedig megvehetném, inkább már most összébb húzom magam. Majdnem mindenki ezt fogja tenni.
Lehet fura lesz, de azért van még pár üles az autóban, hogy 4en is tudjatok menni vele. Persze, megértem, közel 40hez mérnökként nehogy igazodni kelljen máshoz, mert mindenkinek jár az egyedül autózás! Végülis nem azért vannak állandóan tele az utak, mert mindegyikbe csak 1 ember ül.
Neked ment a válasz, de igazából általánosítva irtam. Sok kollégám jár autóval, persze mindegyik egyedül. Parkolóhely miatt, üzemanyag miatt megy a panaszkodás, de felülni a buszra, esetleg letekerni azt a 4-5km-t, na azt már nem. Én meg biciklivel előbb otthon vagyok és mozogtam is egyet.