Mennyire háborús ez az infláció?
Az ország finoman szólva sincs jó gazdasági állapotban, elég egy pillantást vetni az összeomlott forint árfolyamára, az első félévben közel háromezer milliárd forintos államháztartási hiányra vagy az ősszel akár 20% közelében tetőző inflációra.
Most az új szlogen a “háborús infláció”. Ennek jelentése, hogy tényleg nagyon rossz a helyzet (hiszen ezt azért látják az emberek a boltban és a pénzváltónál), de mi nem tehetünk róla, a háború az oka mindennek. Ha jó sokat mondják, az emberek még el is hiszik, elfelejtik, hogy már a háború előtt is rossz volt a helyzet, azóta csak romlott.
Ha már ennyi energiát és pénzt beleölnek a “háborús infláció” kifejezés terjesztésébe, érdemes megnézni, vajon igaz-e ez az állítás.
Az első kérdés mindjárt, hogy mennyi is az infláció egyáltalán Magyarországon?
Az állam által eltérített rezsiárak, benzinárak és néhány élelmiszer ára miatt ezt nagyon nehéz megmondani. Mármint, hogy mennyi lenne a valódi infláció, korrekten nem tudjuk összehasonlítani más országokkal a helyzetünket.
Szerencsénkre van egy jó adat, amit úgy hívnak, hogy maginfláció. A gazdasági életben ezt figyelik inkább, mintsem a lakossági áremelkedést.
A maginfláció nem tartalmazza az energiahordozók áremelkedését, a nem feldolgozott élelmiszerek árváltozását és az alkohol és dohányárut sem.
Az energiahordozók árai le-fel mennek, az élelmiszerek szezonálisan is drágulnak és olcsóbbak lesznek (télen drágább a paprika, mint augusztusban), drágulhat a sertéskaraj a sertéspestis miatt is, a gabona az aszály miatt, zuhanhat az alma ára, mert a lengyel termelők nyakát maradt rengeteg, az alkohol és dohány árváltozása mögött pedig szinte mindig adóemelés van, így az nem valódi infláció, hanem adóemelés miatti drágulás.
Tehát a maginfláció az ezektől megtisztított érték, ez sokkal jobban mutatja a valódi inflációs folyamatokat, mint például a lassuló vagy gyorsuló inflációt.
S azt is megmutatja most nekünk, hogy ha kivesszük az államilag eltérített üzemanyag és rezsiárakat a magyar inflációból, akkor mennyi a pénzromlás üteme mondjuk az eurózónához képest.
A magyar maginfláció a legfrissebb adatok alapján 13,8%.
Az eurózóna maginflációja ugyanebben az időben 3,7% volt. (Nem elírás, a magyar maginfláció bő 10 százalékponttal magasabb, mint az eurózóna maginflációja.)
Mivel a maginfláció nem tartalmazza az élelmiszerek árváltozását sem, a magyar élelmiszerárak 22,1%-kal nőttek egy év alatt.
Európában az élelmiszerárak 8,9%-kal nőttek tavaly június óta.
Ezzel még korrigálhatjuk az inflációs különbséget.
Ezek alapján láthatjuk, mennyi lehet a valódi magyar infláció a költségvetést nehéz helyzetbe hozó, adóemeléseket és megszorításokat generáló rezsiharc nélkül. Valószínűleg közelebb van a 30%-hoz, mint a húszhoz a jelenlegi magyar valós infláció és ez csak rosszabb lesz a következő hónapokban a nagyarányú forintromlás miatt. (Már a mostani érték is a rendszerszerváltás körüli valós inflációs értékekre hajaz, ősszel már a török értékek sem fognak esetleg annyira extrémnek tűnni.)
S vajon mennyi volt a háború előtt a magyar maginfláció, 2022 januárban?
7,4% szemben az eurózóna 2,3%-os értékével. Hoppá. 5,1 százalékponttal magasabb volt már akkor is a magyar pénzromlás mértéke. Pedig akkor még rémálmunkban sem gondoltunk egy orosz invázióra. (Az azóta bekövetkezett további öt százalékpontos romlás fő oka valószínűleg a forint árfolyamának összeomlása.)
S a járvány előtt, 2020 januárjában mennyi volt a magyar és az eurózóna inflációja? 4,7% kontra 1,4%.
Ha nem a háború miatt robbant be a magyar infláció (s nem, hirdessen bármit a központi propagandagépezet), de még csak nem is a járvány miatt, akkor miért lehet ennyivel nagyobb évek óta a magyar pénzromlás?
Az egyik oka a forint árfolyamának tudatos gyengítése az elmúlt években. Egy százaléknyi leértékelődés a sok importált áru és szolgáltatás miatt durván fél százalékponttal emeli meg az inflációt.
2010 áprilisa óta közel 55%-kal többet kell adni egy euróért.
A másik a felelőtlen és felesleges kormányzati stimulus, amivel a GDP növekedését hajszolták, különösen 2017 óta. Ha egy gazdaságot mesterségesen túlhevítenek, annak mindig infláció a vége.
A harmadik ok a jegybank túl laza monetáris politikája és a szinte számolatlanul kiszórt kamatmentes hitelek inflációgerjesztő hatása.
Elég könnyű belátni, hogy ha a példa kedvéért a fiskális politika, vagyis a kormányzat szórja az ingyenpénzt a lakásvásárlásra (CSOK), a támogatott hitelt (CSOK hitel, babaváró hitel), akkor annak árfelhajtó szerepe van.
Ha ehhez a jegybank egy százalék alatt tartja a kamatokat (olcsó lakáshitel és nulla százalék bankbetét-hozam), akkor tovább erősíti a lakáskeresletet. Ha még nulla százalékos zöld hitelt is ad, az további olaj a tűzre.
Ami kevésbé ismert, a teljes gazdaságot megszórták az elmúlt években több ezer milliárd forint támogatott hitellel. Ezeknek “sikerét” jelzi, hogy a kkv szektorban időnként ezek a hitelek tették ki a teljes hiteligény 90%-át.
Kormányzati részről a Széchenyi Programba ölnek több ezer milliárd forintot, a jegybank ugyanezt csinálta a Növekedési Hitelprogrammal.
(Jóformán semmi hatása a kamatemeléseknek, ha közben a lakossági hitelek kamatait befagyasztják, a vállalkozások pedig mesterségesen alacsonyan tartott kamat mellett vehetnek fel szinte végtelen mennyiségű pénzt. A frissen kiáramló pénz mindig inflációt gerjeszt, miközben a kamattámogatás költségét az egész társadalom fizeti, hiszen vagy az államháztartás vagy a jegybank mérlegét terhelik ezek, amit majd az adófizetőknek kell kifizetni.)
Érdemes vetni egy pillantást a jegybank mérlegére, ott sorakoznak szépen a kibocsátott nulla százalékos hitelek, ahogy a jegybank által vásárolt állampapírok is. (Méretéhez képest elég sok állampapírt vett a jegybank, ezzel támogatva a kormányzatot. Jelenleg a teljes államadósság mennyiségének 7,5%-a van a jegybanknál, ami nem kevés. Ahogy a sokezer milliárd forintos hitelek állománya sem.)
(Az MNB mérlege valamivel több, mint a magyar GDP fele.)
Hát leginkább ezért ilyen magas a magyar infláció. A feleslegesen túlfűtött gazdaság, a rengeteg kiszórt támogatott hitel, a szándékos forintleértékelés a legfőbb okai a magas inflációnak.
Már a háború előtt is kiugróan magas volt, sőt két és fél éve is. Már a háború előtt is több mint háromszorosa volt a magyar maginfláció az eurózóna maginflációjának. A háború csak még rosszabbá tette a már eleve nagyon rossz helyzetet.
(S ha már itt tartunk, a sokat emlegetett 7,1%-os 2021-es rekord GDP növekedést is érdemes értelmezni. A 2020-as zuhanás után 2021 végére 2.1%-kal lett nagyobb a magyar GDP, mint 2019 végén. Vagyis a magyar gazdaság átlagosan 1%-kal nőtt évente az elmúlt két évben. Ugye mennyivel másképp hangzik így? )
Ha ott fent ezzel nincsenek tisztában, akkor ugyanis sokkal nagyobb a baj!
Csak egy rövid kérdésem lenne. A jelen körülmények között is ajánlanád a prémium állampapírt? Köszönöm!
Biztosan tudják. De a zemberek nem foglalkoznak számokkal, azok végtelen unalmasak. Ebben a cikkben is, mennyi szám van már. Ki érti ezt!?
Ott van a két perc alatt elcsattintható videó, hogy a háborús infláció (amitől persze megvédünk). Na azt érteni fogja mindenki. Rövid, tömör és nincsenek számok.
Mindeközben az idegenrendészetnél rajzpályázat gyerekeknek: bmbah.hu/index.php?option=com_k2&view=item&id=1845:felhivas-rajzpalyazatra&lang=hu
Kedvencem Ferkó bemutatkozása, aki megállítja a FŐGONOSZOKAT.
Tényleg, mikor jön már a mantra, hogy a migránsok miatt is infláció van?
Ismét igazad van, nem állnak a helyzet magaslatán.
De azért háború nélkül jobban állnánk.
“Ez finom utalás arra, hogy minden bizonnyal komoly nyomás nehezedett rá, hogy mutasson ki Erdogan számára kedvezőbb inflációs adatokat. A hivatalos számok különben is csak részben tükrözik a valóságot. Független közgazdászok szerint
a valós inflációs mutató 82%.”
A prémium magyar állampapír a KSH által kimutatott inflációhoz képest fizet kamatprémiumot, már ameddig élni fog ez a lehetőség, mert ugye az sem garantált, hogy örökké lesz inflációkövető állampapír.
Persze a KSH teljesen megbízható, valós, független stb. számokat közöl, csak azért linkeltem a cikket, hogy lásd olyan is van, amikor egy statisztikai hivatal nem teljesen független…
Sajnos ugyebár semmit nem tudunk a döntéshozatali folyamatokról, azt csak nálunk szerencsésebb történelmű országokban indokolja meg a kormány, hogy mit miért csinál.
Én valahogy úgy képzelem, hogy a Tekintetes Úr adja meg a keretrendszert: rezsicsöki marad, CSOK marad stb. Aztán a feladatot meg rátolja az illetékes minisztériumra (vagy az MNB-re), hogy oldja meg. Ott meg hiába ülnek jobb koponyák (már ha azok vannak, nem tudom), a keretrendszerből ezt lehet kihozni.
Nem tudom meg meri-e még mondani bárki a Tekintetes Úrnak ha elszúrt valamit. Valószínűleg csak nagyon virágnyelven, hogy ne sérüljön az egója, az meg vagy átmegy vagy sem.
14% plusz az élelmiszer, ami az inflációs kosár x%-a, plusz dohány megfelelő súllyal plusz energia.
GKI szerint is: hvg.hu/gazdasag/20220713_GKI_inflacio_arrogzites
“GKI: 11,7 helyett 31 százalékos lenne az inflációnk árrögzítések nélkül”
Szerinted eljutnának? Láttál már M1 híradót vagy az origo címlapját? Oda senkit nem engednek be, aki nem a Fidesz narratíváját nyomja.
A kata dontes utan ezekben nagyon nem tudok megbizni… van valami kalkulator ami megmondja az okossagot?
Számításaik szerint 31%
Hosszú távon semmiképp nem tartanék pl. vésztartalékot forintban, az állampapír hozama is már semmit sem ér így… 2-3 hónapja svájci frankot is váltottam, az is jól jött…
– 2022. február 24. – Oroszország lerohanja Ukrajnát
– 2022. február 12. – a kormány bejelenti, hogy további 3 hónapra meghosszabbítja a benzinárstopot
– 2022. január 12. – a kormány bejelenti az élelmiszárstopot (február 1-i hatálybalépéssel)
– 2021. december 22. – kamatstop
– 2021. november 11. – benzinárstop
Van kérdés?
1. Abból ítélve, hogy óriásplakátokkal terelik ma is a lakosságot a prémium állampapír felé, szerintem nem szabad venni belőle.
2. Abból ítélve pedig, hogy sokak szerint várhatóan fél éven belül tetőzni fog az infláció, az következik, hogy jó ötlet inflációkövető prémium állampapírt vásárolni, még úgy is, hogy a hivatalos és a valós infláció között szakadék van.
Nem tudom melyik gondolkodásmód bizonyul majd helyesebbnek. Az állampapírnak talán az a veszélye, hogy a hivatalos és valós infláció közti szakadékot tovább nyitják majd, és így utólag jobban jártunk volna szabadulni a forinttól. Persze, 410 Ft-on meg az ember nem szívesen vált EUR-t sem (pl. PEMÁK).
Kérdés: van lehetőség valamilyen kanadai/ausztrál/japán/új-zélandi államkötvényt venni Magyarországról magyaroknak?
Segítek: az igazából úgy van, hogy az összes politikus mindig azt mondja, ami neki az érdeke és az csak egy ritka véletlen, ha az pont a teljes igazság, tulajdonképpen olyan ritka, hogy sosem fordul elő, mert mindig egy kicsit túlpörgetik és akkor is hozzáhazudnak valamit, ha a nagy része véletlenül pont igaz. Vagy legalábbis nem bizonyított dolgokat is állítanak.
Nem az a probléma, hogy hazudik vagy lop. Hanem hogy következmények nélkül teszik évtizedek óta. Az az abnormális.
En mindig azt irtam, hogy inflaciokoveto allampapirt a penzednek azon reszebol erdemes venni, amibol tejet es kenyeret akarsz venni oreg korodban, mert ezt meri az inflacios kosar es jo, ha az allam garantalja, hogy tudj enni. De jelen helyzetben ezt foleg hardcore fideszeseknek jo, akik biznak a szep orok jovoben.
Úgy gondolom, szokott látszódni, hogy nem mindig ugyanazt írom le.
Trollkodás vagy nem, irónia vagy nem, attól még egy része tényszerű megállapítás nem pedig konteo.
A cikkhez valóban nem szorosan kapcsolódik, max. annyiban hogy ezek az események szintén nem segítenek nekünk (amellett hogy OV-k bandájának döntései sem jó irányba vezetnek).
Sebaj, fél4-től kormányinfo és tovább csámcsoghatunk.
Idehordtál mindent, hogy miért rosszabb, ha mi rendezünk olimpiát, mintha Katar futballvilágbajnokságot, meg a tengeren szállított olaj, meg ilyen ide egyáltalán nem illő dolgokat. 100% tiszta trollkodás volt, már ne is haragudj.
A Tabu játék, amiben bizonyos szavakat nem lehet kimondani, ahogy ők játszák: megszorítás, adóemelés, költségvetési hiány, xarban vagyunk, el..rtuk
Szerintem nem annyira utópisztikus gondolat, hogy ebből a kapkodó kormányzásból államcsőd lesz, Magyarország már legalább egy bástyahátránnyal játssza a sakkpartit. Az a jó, ha tévedek. De a kérdésem fenntartom.
milyen lett volna a 24-es olimpia rendezésünk letolt gatya mellett?
csak fityeszesektől várok válaszokat.
Mentünk volna a görögök után a teljes csődbe.
– Egészségpénztárakat, önsegélyező pénztárakat beszántani. Ok: állami támogatást ne kelljen adni rá. Ürügy: gazdagok használták magánegészségügyi számlák rendezésére állami támogatásból.
– Valutaváltókat államosítani, nemzeti valutaváltót üzemeltetni. Majd itt ők mondják meg, mennyi az annyi. Olcsó lesz az euró, csak engedély kell majd a váltáshoz. Ok: államcsődközeli helyzetben ne tudd a pénzedet kimenekíteni, mert az ront a helyzetükön. Ürügy: gazdagok spekulálnak a forint ellen.
Van némi hasonlóság (jelen) Tormai Cécile – Bujdosó könyv c. alkotásában leírtak szerint.
“Részlet:
– Károlyi kormányának hadügyminisztere azt mondta magyar hadseregünknek: nem akarok katonákat látni.
– A népjóléti miniszter azt mondja: vándoroljon ki a magyar értelmiség.
– A nemzetiségi miniszter elvesztegeti testvér nemzetiségeinket és átjátssza idegen népek jogara alá.
– A pénzügyminiszter azt mondja: nem akarok gazdag embert látni, olyan adókat vetek ki Magyarországon, amilyeneket a világhistória nem ismer.
– A miniszterelnök pedig azt mondja, hogy bárki is betör Magyarországba, apellálunk a világ művelt népeinek ítéletére, de fegyvert nem szegezünk ellenük…”
A teljes parlamenti garnitúra, egy hazug rendszer(ek), választott örökösei, továbbra is kártékony továbbvivői.
hvg.hu/eurologus/20220713_EB_jogallamisag_jelentes
Azt hiszem a forintnak “odab@” ma
Realitás az államcsőd??
Aggódni ér???
9,75% az alapkamat, teljesen reális hozam.
Jól leírtad a helyzetet, nem is értem, hogy mit nem értesz, amikor te is sorrendben írtad az eseményeket.
Lerohanta Oroszország Ukrajnát, ami végül benzinárstophoz vezetett. Oda van írva, te írtad.
😀
“Akkor már ma bejelentik hogy 20-30 liter/tankolási korlátot vezetnek be, vagy még várni kell kicsit?”
Az Auchan kútnál már múlt héten is 30 litert lehetett maximum tankolni (azt is szigorúan csak az autó tankjába).
pl. Rajcsányi, Bencsik.
Kérve kérlek, ne adj több ötletet, megfogadják…,de hogy én is mondjak:
– MÚV – Magyar Útépítő Vállalat létrehozása a kukaholding, szuperbank, MÁV-Volán összevonás
mintájára. Vezér: természetesen Andi Hentese
– Gyogyó: Gyorsír Országos Gyógyszergyártó
– Kormányközeli települések megyeszékhellyé nyilvánítása, a nem kormányközeliek megyeszékhely
státuszának megszüntetése (renitensek megzabolázása)
Mást is ki lehetne még találni….
Valamelyik narancskádár éjjel benyújtja törvényt, másnap megszavazzák és életbe is lép.
Én ezt nem értem, hogy a törzs szavazóbázis nem látja a brutális drágulást?!
Mind beszopja, hogy ez a háború miatt van?
Ennyire nem gondolkoznak azon, hogy mi,miért van?
portfolio.hu/deviza/20220713/kirobbano-formaban-a-forint-egyik-nagy-vetelytarsa-de-hatalmas-arat-fizet-ezert-az-orszag-556033
Szerintem a következők simán lehetnek a TBSZ-esek is, rájuk (ránk) is rá tudják sütni, hogy “adócsalók”… 2/3 el is hiszi.
1 millió forint esetében egy 410-en átváltom, 440-en visszaváltom sztorin lenne 73 ezer forint plusz, ennyit állampapír nem hoz, de nem tudom az ide-oda váltás költsége mit enne még meg.
A 3,88% az időarányos kamat a kötvény első kamatperiódusában, vagyis amit jövő februárban ténylegesen megkapsz. Ez azért kevesebb, mint az éves kamat (5,85%), mert az első kamatfizetésig nem telik el egy teljes év (csak kétharmad), hiszen a kötvényt idén júniusban bocsátották ki.
A kamat és a kupon nem ugyanaz.
– gonosz devizázók (akár otp-ben váltja belső számlára) ellen éves devizakeret, mondjuk 500 eur/fő/év.
– tbsz pár százalékos megsarcolása
– benzinár elengedése, majd taxisoknak kedvezményes ár
Más. Szerintetek mennyire szabadna ráengedni az igazságot a társadalomra? Szerintem 100%-ban, de a politika közbeszól. Nem szembesítjük magunkat a valós teljesítőképességünkkel, elhisszük hogy királyok vagyunk, közben önerőből nem sok minden tudna történni. Ezzel komoly bajban vagyunk.
Mivel nagy családbarátnak tartják magukat, abban bízom, hogy nem nyúlnak hozzá (és marad korlátlan a felhasználhatósága), de ki tudja….
Nemsokára érkezik a testvér, ott lehetséges, hogy egyszerűen nyitok egy euro számlát és arra lesz neki valamennyi félre téve(és ha bedől a kötvény, ezen még lehet osztozni). Vagy anno itt az oldalon is volt preferálva egy úgymond jó unit linked biztosítás, akár a babakötvény alternatívájaként (Allianz egy terméke, ha jól emlékszem), az lehet a másik opció.