Magas betéti kamat? Vigyázz!
József talált egy nagyszerű ajánlatot egy nagy kereskedelmi banknál: 7,8% kamat kombinált betétnél.
Mielőtt belevágsz, azért olvasd el az apróbetűt is:
A pénzed kétharmadát egy zártvégű befektetési jegybe kell tenned és csak a pénzed maradékát teheted be akciós bankbetétbe.
Ha elolvasod, oda is csak 60 napra. Vagyis az összes kamat, amit kapni fogsz a pénzedre, az éves 7,8% kamat hatoda, abból se felejtsd el levonni a kamatadót.
Tehát összesen egy egész százaléknyi kamatról beszélünk. Ha ezt a pénzt egy másik bankból utalod oda, akkor minimum kifizetsz 0,3% tranzakciós adót a bankköltségen túl. Ha lejárat után el akarod utalni, újabb 0,3%-kal leszel szegényebb.
Ebben az esetben a teljes nyereséged maximum 0,4% két hónapra. Ennyit a legrosszabb esetben is megkapsz a pénzedre a jelenlegi bankodban is.
Ezért a “nyereségért” cserébe vásárolhatsz zártvégű alapokat, amiket nem tudsz eladni lejárat előtt, csak komoly vesztességgel, a másodpiacon. (Ezért zártvégű, vagyis szemben a nyiltvégűvel, ennek nincs napi vétele és eladása, csak ha találnak valakit, aki hajlandó megvenni tőled. Olyan áron, amin ő fog sokat keresni és nem te.)
További öröm, hogy ezek közül a legtöbb az adott banknál tőke vagy hozamvédett, ami egyet jelent a “majdnem biztos, hogy semmit nem fog hozni 3-5 év alatt” kifejezéssel. Erről már itt írtam.
Úgyhogy soha ne szédülj meg a magas kamatok láttán, egyáltalán nem biztos, hogy nyersz egy ilyen ajánlattal.
Ez így van, ha kibocsátáskor veszel. Az ilyeneket másodpiacon kell venni, mint ahogy írtad is. Az ilyen OTP alapokból másodpiacon egész jókat ki lehet fogni., Főleg a mostanihoz hasonló kisebb nagyobb pánikok idején.
De nekem ma ajánlottak TBSZ számlán lejárt betét meghosszabbítására, az Unicreditnél 1,8 % ! Ez is szép.
Akkor marad a pénz a Malacperselyben kemény 3%-on.
Új olvasó vagyok, de nem győzök pislogni, mik vannak:)
A szülinaphoz pedig, csak annyit, hogy még legalább 3^3-on szülinapot kívánok:)
És nyilván nem hülyék, azért csinálják mert megéri… mert sok figyelmetlen és/vagy hülye be…ja.
Nem tudom van-e annyid és mennyi időre teszel félre, de 1-2 milla és 1-2 év felett már érdemesebb lenne 2-3 rendesebb bef. alapba elosztani.
Végül is nem verik át az embereket, csak az emberek nem olvassák el jól, hogy mi is ez, milyen feltételei vannak, nem számolnak utána, ahogy Kiszámoló fent megtette, vagy annak ellenére akarják, hogy nem értik a konstrukciót. Ilyenkor (és a devizahiteleknél is) beáll egy részleges vakság, és csak a számukra pozitív dolgokat látják az emberek, a hátrányost valahogy nem. Amikor pedig hátrányossá válik a konstrukció, vagy valaki rávilágít, hogy nem jól döntöttek, akkor jön, hogy át lettek verve, pedig nem.
Nekem fontos a biztonság, és a tőkegarancia. Beajánlotta az ügyintéző az erste befektetési zrt, alapok-alapját. Azt mondta, ez jobban hoz mint a betét, és tőkegarantált. Ehhez képest, most pár 100 Ft. mínuszban vagyok. Felhívtam a telebankot, ott azt mondták, h. NEM TŐKEGARANTÁLT. TESSÉK? Az ügyintéző nem ezt mondta!!!
Ezek szerint, ha jön egy újabb válság el is tűnhet a pénzem?? Mit tegyek? Rakjam vissza betébe mind? HOGYAN BÍZHATNÉK ezek után az Erstében??
Az Ersténél van olyan hogy Tőkevédett alapok alapja.
És ez nem tőkegarantált ? Érdekes.
Ebbe biztosan nem tennék pénzt, megnéztem az alap múltbeli hozamát.
Akkor mit javasolnál? Állampapír? 1 évig tudnám nélkülözni a zsét..
Ez nem tőkegarantált. Az állampapír is csak 3.5 %/év körül hoz, annyit talán ez is fog, de az állampapír legalább nem kockázatos. 1 évre jó lehet a befektetési alap,de az Ersténél is van alacsonyabb kockázattal a múltban jobban teljesítő alap. Pl.:Erste Tőkevédett Kamatoptimum Alap. De ha nagyobb összegről van szó én más banka tenném.Ez csak az én véleményem, kíváncsi lennék kiszamoló mit ajánlana neked.
Nem tudom a konkrét alap tőkevédett-e, de a nyílt végű alapoknál a tőkevédettség azt jelenti, hogy egy adott periódusra vállalnak tőkevédettséget, van amelyiknél 1 hónap (likviditási alapoknál), van amelyiknél 1 év. Tehát ha legalább ennyi ideig tartod, a befektetési politika garantálja ezt. Megjegyzem, így ezek még a zárt végűeknél is versenyképtelenebbek, hiszen ez azt jelenti, hogy a vállalt periódusnál rövidebb lejáratú papírokat kell tartaniuk ahhoz, hogy biztosan ne legyen mínuszos a hozam a vállalt időre.
Alapok alapja egyébként sem jó konstrukció, mert kétszer fizetsz alapkezelési díjat.