Mi lett az áramárral?
Tegnap írtam cikket a rezsicsökkentés csökkentéséről, és ott írtam, hogy a villanyszámla nem csak magából a villamosenergia költségéből áll, hanem elosztási és egyéb díjakból is. Tehát ha fel is megy maga az áram díja a hétszeresére, az nem hétszeres díjat jelent, ha a többi költség nem változik.
Be is linkeltem az aktuális számlázást:
Eszerint az áram (lásd még villamosenergia) díja a végszámlában nettó 6,13 forint.
De nem ennyire emlékeztem, valami 13 forintra. Úgyhogy megnéztem a tavalyi árát a villamosenergiának:
S láss csodát. Július elsejétől olcsóbb lett az áram (kevesebb, mint a fele) és drágább az elosztási díj az egyébként nem változó villanyszámlában.
Ezzel ügyesen kitoltak mindenkivel, akinek napeleme van, mert mostantól ennyiért adja majd el az áramot és teljes áron veszi majd. Így a mostani árak alapján sokkal lassabb lesz a megtérülés, ha már nem lesz nullszaldó. (Persze az “eddigi árak” már tegnap megdőltek, az újakat még nem tudjuk. De tartok tőle, hogy az első X kWh visszatermelésnél a rezsicsökkentett áramárral fognak számolni.)
Eddig értem.
De ezen kívül miért kavarnak ezzel, miért tologatják az áramdíj-elosztási díj között a csúszkát?
Készültek a rezsidémon győzelmére? Tudták előre, hogy elengedik a lakossági áram árát, így emelték a hálózatüzemeltetés bevételét?
Ha valaki tudja, árulja el nekünk a hozzászólásokban.
Ugye nem kell elmondani, milyen rizikot jelent, ha egy atomeromuben veszteseg van es elkezdenek “sporolni”. Ja es Paks olyan 40%a az eves aramigenyunknek.
Miert strukturaljak at igy az arakat? Mert az MVM-nel landolo “transzfer” dij valojaban javareszt ado. Olyan 5 forint lehet kwh-nkent a tenyleges halozati koltseg, de az MVM allami ceg, tehat ami ott landol bevetel, 100%ban allami sap.
Meg egy kifizető hely is, ugye….
Szaldóban, ha túltermelsz, megveszik tőled az áramot. Eddig 13,6 forintot kaptál érte, mostantól a felét sem.
Amikor már nem lesz szaldó, amit megtermelsz, elfogyaszthatod, de utána 6 forintért fogod napközben eladni a maradékot és 37 forintért veszed vissza este és télen.
Sokaknak fog ráfagyni a mosoly az arcára, nem csak átvitt értelemben, akik elektromos fűtés mellé napelemet rakattak fel. Majd nyáron termelik a rengeteg felesleget, amit gombokért tudnak eladni, majd aranyáron veszik vissza télen.
Éa aki napelemes és szaldóban van azzal mi lesz?
Egyelőre semmi. 2024 január elseje után megtudjuk. Gondolom szokás szerint előtte való nap éjjel 23 órakor fogják berakni a Magyar Közlönybe.
Látnak olyan folyamatokat, adatokat amit mi nem.
Illetve a saját tervüket hajtják végre, könyörtelenül és hideg fejjel.
Évek óta ismétlem, Dél-Amerika-i társadalmi rendszer van kialakulóban.
Kb. 50 család fog birtokolni MINDENT az országban. Nehéz és fájó ezt elfogadni, de sajnos ez a valóság.
Persze az egybites szavazó örömmel lesz rabszolga, ahogy eddig.
Technikailag pedig sziget üzemű rendszereket kell kiépíteni, azzal nem tudnak mit kezdeni, de félnek is tőle, nehogy elterjedjenek, mert akkor nem lehet függésben tartani a népet.
Miért is van ez? Mert ugye a korona alatti lezárások során mindenki arra számított, hogy 2 év lockdown után mindenki nyit, a jegybankok nyomtatnak mint az állat, hatalmas likviditásbőség, óriási konjunktúranövekedés, gazdasági szárnyalás. Pont az ellenkezője lett. Márpedig az ukrán háború óta az EKB se ad nekünk pénzt.
Jót tesz az a napelemeknek? Szerintem nem. Inkább dobj át a szomszédnak egy kellően vastag hosszabbítót, hadd használja el ő.
Az elosztási és átviteli díjak rendezése egyébként több éve napirenden volt és a mostani bejelentéstől olyannyira független volt, hogy szerintem nem is tudta a jobb kéz, hogy mit csinál a bal.
Még nem. Az EU annyit mond csak, hogy új szerződést nem lehet szaldóra kötni 2024-től.
Most tényleg engem oktatsz ki, hogy kell kiszámolni? Én tanítottam meg az ország felének. 🙂
2011: https://kiszamolo.hu/megeri-e-a-napkollektor-megterul-e-valaha/
https://kiszamolo.hu/legjobb-befektetes-a-napelem/
Tehát én kiszámoltam magamnak, inflációkövető állampapír mellett tavaly 12 év volt a napelem megtérülése szaldó mellett és 25 év szaldó nélkül, ha nem vettél igénybe állami támogatást.
Itt jön be az, hogy mi a baj az atomellenességgel: Paks jelenleg 11,5 HUF/kWh áron termel éjjel-nappal, télen-nyáron, a napelemek kiegyenlítése ellenben 170HUF/kWh.. És a napelem az ideje 90%-át átszunyókálja, akkor aztán be kell röffenteni a gázturbinákat.
Tessék mondani, ha a transzferdíjak az eredeti szinten veszteséget realizáltak, akkor miért landolt az MVM-nél rendre brutális mértékű nyereség az elmúlt években????
mfor.hu/cikkek/makro/gigantikus-nyereseg-az-mvm-nel–irany-a-tozsde.html
Azért, mert július elsején változott, még nem kaptál új számlát.
Nem hiszem, hogy árt a napelemnek, ha le van kapcsolva. Telepítés után is kb. 2 hónapig le volt kapcsolva, mivel nem volt még felszerelve az oda-vissza mérő óra, a sima óra meg a termelt áramot is fogyasztásnak mérte.
Mondjuk lehet, hogy megérné elektromos autó töltőállomást csinálnom, mert akinek nincs napeleme, annak mostantól nem éri meg otthon tölteni.
Így igaz, az utsó szla 5.23-6-27 ig szól.. Akkor majd köv hónapban kiderül. Meglepődnék azért, ha a szolgáltató minden előzetes, vagy akár utólagos bejelentés nélkül így váltogathatná az árat..
Miután pártunk és kormányunk a legutolsó-utáni pillanatban (megelőző nap éjszaka, pár órával a kezdés előtt) vetette el a szaldó-elszámolás bevezetését…
Így továbbra sem volt megoldva az a “kompenzáció”, ami abból fakad, hogy egy napelemes nem fizetett a betáplálás után rendszerhasználati díjat, csak a vételezésért.
Azonban a hálózatot úgymond oda-vissza használja (szemben a csak vételezőkkel) és mióta boldog, boldogtalan ilyen rendszert akar telepíteni és telepített is (mer’ a szomszédnak is van, nekem is köll),
a társaságok nem tudják ezt lekezelni, fejleszteni kellene a hálózatot (nem tették – aminek meg kellene a fedezet).
Attól, hogy szumma nyereséges egy anyacég (akár külföldi, akár magyar tul.), az nem jelenti, hogy az egyes társaságoknál több pénz marad, ugye.
A bevezetésnek nincs köze a mostani fuldokló kapkodáshoz (korábban lett eldöntve)
Nem fognak a szerződéshez nyúlni, majd lassan kikopnak.
Az új szerződéseket már úgy kötik, hogy kötelezően át kell majd állniuk bruttósra.
Jól számolok vajon?
Annyiban lehet is értelme, hogy egyre több a napelemmel eltelített olyan lakónegyed, ahol a hálózati túlfesz miatt lekapcsolnak az inverterek (és így nem zermelnek időlegesen) – túl sokan termelnek vissza egyszerre, és egyszerűbb így arra motiválni, hogy az utcáig ne érjen ki a megtermelt elektron, mint bővíteni az adott szomszédság hálózati elemeit.
Mert ugye árat emelni annak a kurmánynak, aki állandóan a “nem lesz gázáremelés”-t emlegeti – főleg választások előtt – nem lett volna egészséges. De amikor nem a képzelt rezsidémon jön szembe, hanem a valóság egy nagy szívlapáttal, akkor a vezénylő tábornok Gyurcsány kottájából játszik.
Ha kérdezed, ez hogyan lehetséges: sehogy, ne aggódj, nem benned van a hiba!
Most leszámítva azt, hogy esetleg sunyiban napelemes visszatáplálás van, amiről hallgatnak az ilyen “okos” hozzászólók, a realitás kb. ez:
– Ha szuper energiatakarékos hűtőd és mosógéped van, akkor nagyon-nagyon spórolva (mondjuk heti 2 mosás csak, eco fokozaton, abból is akkor egy program 3-4 óra mire lemegy hideg vízzel) – csak ezek havi 20-25 kWh-t megesznek, és cserébe millió felett költöttél készülékcserére
– Elektromos sütő és főzőlap: nyilván ezek is árammal mennek
– Porszívózni se árt, ha nem akarsz mocsokban élni
– Világítani, merthát nem vagyok ősemberek
– És akkor még nem volt modern elektronikád, de még TV-d se…
Szóval nyugi, ne dőljetek be
Arrogáns?
Tényleg?
Továbbra is kioktatsz, pedig fogalmad sincs, mit hogyan számoltam. Hidd el, értek hozzá, ez a szakmám. Pénzügy, sőt vállalati pénzügy. Sőt mesterszakon. Az egyetlen, amit igazán kell tudni, az a megtérülés-számítás. Szinte csak ezért tartják a vállalati pénzügyeseket.
De te biztos vagy benne, hogy én mivel nem számoltam. Így, látatlanban.
Mert én vagyok az arrogáns. Ez valami kedvenc varázsszava a feleslegesen okoskodóknak, amikor leállítják őket. Az arrogáns nem azt jelenti, hogy “miért mutattál rá arra, hogy mekkora hülyeséget beszélek.”
Aztán tovább okoskodsz, hogy mi lesz 25 év múlva. Áruld már el, az én megtérülésemet mennyiben befolyásolja az, ha holnaptól lesz ingyenes a napelem mindenkinek? Vagy ha olyan napelemek lesznek, amik még éjfélkor is üzemelnek?
Arra nem gondoltál, hogy ha már túl sok lesz a napelem, egyszerűen nem engedik bekötni a hálózatba? Pl Hawaii-n már így van legalább öt éve. Rakhatsz fel napelemet, de csak szigetüzemmódban.
Nem lesz olyan, hogy túl sok a napelem rendszerszinten, maximum lokálisan, de az is tervezési hiba. Mondhatják azt, hogy a XIX kerületben még lehet felrakni, a harmadikban már nem.
Nem haragszol, ha ezt az értelmetlen vitát itt abbahagyjuk?
Szerintem pont hogy még jobban nő. Ha a villanyszámlában jelenleg 13 Ft-os tételt dobják föl (mindegy a konkrét szám, mondjuk) 90-re, akkor 77-tel nő az ár, ha a 6 Ft-ot, akkor 84-gyel.
Valóban ekörül van, ha csak az üzemeltetési költséggel számolunk. Az, hogy mennyibe került felhúzni az atomerőművet nem számít.
Ennyi erővel a napelem meg ingyen termel, mert csak beruházási költsége volt és nincs üzemeltetési költség.
Bónusz: Nincs beleszámítva a hulladéktárolás költsége az erőmű bezárását követően. Ez is kicsit magasabb, mint a leszerelt napelemek semlegesítésének költsége. Ráadásul utóbbival ellentétben nem egyszeri költség, hanem még generációk fogják viselni a költségeit.
Ha ma matekozunk egy kicsit, most az jön ki, hogy piaci alapon 912,8 forintba kerülne minden további köbméter gáz, a kilowattóra pedig 242 forintra jön ki. Innentől már mindenki összenézheti ezeket a számokat a saját számláival, az átlag feletti fogyasztását ezekkel a számokkal beszorozva.
MEKKORÁNAK??????
Hogy csinálsz egy háznál úgy szigetüzemet hogy nyáron el tudd tárolni a télre való energiát? Kíváncsi vagyok a részletes megoldási tervedre.
Ez a szöveg még az eredeti rezsicsökkentésre vonatkozik, mikor 30%al csökkent a gáz és a villany ára. Akkor hatósági ár volt, most piaci jön sokkal magasabb áron.
mvmnext.hu/aram/pages/aloldal.jsp?id=791
A támogatott lakossági áramár ÉMÁSZ területen 2022. július 1-től A1 kategóriában kedvezményes részt tekintve (mvmnext.hu/aram/servlet/download?type=file&id=15527) pedig 35,992 Ft / kWh, mit Märchensteuer, ahogy a német mondaná.
A piaci (nem támogatott) ár MVM-éknél a hirdetményeik alapján ugyanitt és ugyanekkor (mvmnext.hu/aram/servlet/download?type=file&id=15528) 89,6153 Ft / kWh, szintén cakkumpúder.
Ez azért nem 250 Ft, ahogy akár a gazdasági szaklap (vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2022/07/igy-valtozik-a-rezsi-ha-piaci-arat-kell-fizetni) is írja.
Vagy eltévedtem volna? :-/
Javítsatok ki!
Rossz hír. Amit te nézel, az kizárólag az egyetemes szolgáltatás alá bejelentkezett cégek kedvezményes díja. Az először úgy volt, hogy csak az év végéig marad. Ezek után nyilván addig se.
A nem egyetemes szolgáltatás árát nézd. Jelenleg cirka 0,3 euró egy kWh. Csodálatos forintunkkal ez erős 120-130 forint.
Nettóban, nagykeráron.
27% Áfa az plusz 40 forint.
Hálózati díj további 23 forint plusz áfa
Nagykerár-kisker ár különbség nem tudom mennyi.
Nem annyira irreális a 250 forint.
A szabályozás kihívásairól több jó cikk is jelent meg mostanában, kis google kereséssel könnyen megtalálhatók (keyword: villamosenergia-rendszer egyensúlya, a rettegett áramszünet ellensége, szabályozási szolgáltatások, stb…)
Napelem kb addig jó, ameddig a vállalkozó felszereli. Az az érzésem senkit nem érdekel, hogy azzal mit takarítasz meg.
Az az olcsó energia az, amit nem fogyasztasz el. Most majd megint indul a kommunista – ne csavard fel 20°C fölé – spórolás.
Egy konvektoros lakásban kevés jó alternatíva van. Gázkazán sokszor kivitelezhetetlen, nincs hova vezetni a füstgázt. Legtöbb társasháznak nincs pénze szigetelni. Sok minden most jött egyenesbe az életünkben és nem örülök, hogy ez a szarakodás van.
Helyette villanyról megy minden. Modern, hőszivattyús klímákkal fűtünk, és villanybojler szolgáltatja a meleg vizet. 3 villanyóránk van: normál, vezérelt (éjszakai), és H-tarifás.
Jól gondolom, hogy annak elenére, hogy egy gramm gázt nem használunk soha, mégis most irtózatosan beszoptuk…?
Idén június és tavaly június között kb 7000 kWh volt a fogyasztásunk. Ebből 1300 a villanybojler, kb 2100 a normál, és 3600 a H-tarifa. Jól látszik, hogy ha lenne gáz, és azt használnánk a meleg vízre és fűtésre, akkor bőven benne lennénk a kedvezményes sávban.
Most csak remélni tudom, hogy valaki gondolkodik egy kicsit a jogszabály megírása közben, és nem szopatja le évi sok százezer forint plusz költséggel azokat, akik csak áramot használnak…
Az irreálisan kis fogyasztások furák, de amúgy használattól függ. Egy TV, laptop, világítás, porszívó, egyszerűbb szórakoztató elektronika kulturált használat mellett igaziból nem fogyaszt sok áramot (nyilván ha 300 órát megy a porszívó, a teljes díszkivilágítás, vagy épp a projektor, az drága).
Ami potenciálisan sokat fogyaszt:
– elektromos hűtés/fűtés (lakás területétől, szigeltségétől, az időjárástól függően)
– villanybojler (fogyasztástól, űrmérettől, hőmérséklettől függően)
– régi háztartási berendezések (hűtő, mosógép, stb). Egy sokgyerekes családnál (vagy ha valaki irreálisan gyakran mos) persze egy modern mosógép is észrevehetően fogyaszt.
– használattól függően szárítógép
– bitcoinbányászat 🙂
– bármilyen kis fogyasztású eszköz, ha ész nélkül használod.
A sütő/főzőlap érdekes. Nagy a fogyasztása, de az idő kis százalékában kihasznált
Azaz a pénz az MVM-nél, a munka meg a régi szolgáltatóknál maradt.
Ezt támogatta ez a költség átszervezés is ezek szerint.
Az éves limitbe még csak-csak beleférhet a többség, de gondolom nem lep meg senkit, hogy a lakossági gázfogyasztás télen sokszorosa a nyárinak. Megspékelve az általános és élelmiszerár inflációval nagyjából 20-25 évvel fog az életszinvonal visszaugrani az időben. Ha nem többel.
– klíma felszerelése és használata rásegítő-kiegészítő fűtésként
– ha sokat főz, akkor gáztűzhely cseréje elektromosra
@kiszamolo: kiszámolod? 😀
https://kiszamolo.hu/futes-klimaval-velemeny/