Nap ábra 2: ingatlanhoz jutás Ausztráliában
Találtam egy érdekes ábrát az ausztrálok ingatlanhozjutásáról.
Tudom, Ausztrália messze van, de valószínűleg az egész nyugati világban ugyanaz a trend. Az emberek egyre később, egyre nagyobb hitellel tudnak csak ingatlant venni.
Az első ingatlanukat vásárlók életkora:
Ezzel párhuzamosan nőtt a hitellel rendelkezők aránya is minden korosztályban:
Szinte szóról szóra idézted a kínai elnököt. Te vagy az, Hszi Csing-Ping? 🙂
aihw.gov.au/reports/australias-welfare/home-ownership-and-housing-tenure
Sok mindent nem változtat a dolog, de gondoltam így teljes a kép.
Max annyi változna, hogy a bérlőknek 5%-al többet kéne fizetniük.
Az alap probléma (nem csak nálunk, mindenhol) az, hogy túlfutott az urbanizáció, húzna be mindenki városba és nincs elég ingatlan. Részben mert nem is lehet, részben mert elképesztő mértékben szigorodnak az építési szabályozások. Ez pedig ironikus módon húzza magával a vidék árait is (építkezni ott se könnyű, cserébe az alacsonyabb várható hozam miatt nem is nagyon próbálnak, a vidéki ingatlanállomány pusztul, fogy).
A megoldás az urbanizáció vége lenne. Szerintem a home office terjedése gátat fog neki szabni hosszútávon, a kérdés az, hogy milyen gyors lesz a folyamat és a vidék mennyire válik “lakhatatlanná” addigra (itt elsősorban a szociális dolgokra gondolok) a jobban kereső értelmiségiek számára, akiket követhetnének a különböző szolgáltatások.
Ha az a cél, hogy ellehetetlenítsük a bérlakás piacot, hogy ezzel minél kevesebb lakás épüljön, így kevesebb embernek legyen igényeinek megfelelő lakhatása, akkor nem rossz módszer..m
Ha az a cél, hogy ellehetetlenítsük a bérlakás piacot, hogy ezzel minél kevesebb lakás épüljön, így kevesebb embernek legyen igényeinek megfelelő lakhatása, akkor nem rossz módszer..m
1. hihető az, hogy recessziók esetén tudnak fiatalabbak lakáshoz jutni? (Ahogy az ott van.)
2. 2013-2019 periódusban 6 évvel nőtt a medián(ja a …)?
Amúgy vissza kellene normálni azzal, hogy tovább élnek és dolgoznak az emberek.
(Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy nem robbanásveszélyes szitu, ami ki fogja termelni a politikai mozgalmait.)
Ehelyett ma már a hitelek halmozását ösztönzi: kezdd az életedet diákhitellel, folytasd CSOK-hoz önerőként beszámított babaváróval, és ehhez már nem is kell sokat kölcsönkérni keresztanyádéktól, meg a banktól piaci kamatra…
Mindeközben a politikusok vagyonnyilatkozatai tele vannak ingatlannal… (És ki tudja, mennyi van a rokonság nevén?) De már ezt sem lesz sokáig kötelező beleírni…
Miért jó ez? Nem csak azért, mert ez a “családtámogatás” jól felveri a lakásárakat, azaz felértékeli a politikusok portfólióit, hanem azért is, mert mire minden adósságot visszafizetsz, vénségedre ott állsz majd a szavazófülkében egy fillér nélkül, kiszolgáltatva, létbizonytalanságban, és behúzod az X-et arra, aki olcsóbb far-hátat és rezsicsökkentést ígér…
Es ha valakinek csak 1 haza van, de az 200 m2?!! Szerintem senkinek sincs szuksege 50 m2 feletti lakasra, 10% ado mindenre 50m2 felett! Hasonloan a masodik szemelygepkocsit is megadoztatnam, ugyanugy ha valaki egy evben tobbszor tud menni kulfoldre szabadsagra! /s
Miért ???
Az üresen álló ingatlanokat, nyaralókat, iparterületeket (!!!) adóztassák meg.
A kiadott lakásokat ne, ott legyen kifehérítve és szabályozva a dolog, egyből lenne adóbevétel is.
Miért kell mindenkit az ingatlan tulajdonlás felé terelni ?
Igenis vannak élethelyzetek, amikor ésszerű döntés a bérlés.
Másrészről meg miért akarnánk a lakosságot kiszorítani az ingatlanbefektetésből ?
Budapesten (és 1-2 megyeszékhelyen) kívül így is lehetetlen albérletet találni.
Az az érzésem, hogy a magas lakásárak okozójaként most a szokásos bűnbakok (bank, Soros, migrán, Eu, multi …) helyett a befektetőket találtad meg.
Mi pl. 29-30 évesen vettünk ingatlant, 24 éves korunkig egyetemre jártunk. És a lakásvásárlásig otthon laktunk (5-6 évet). Ez most a modern felfogással szembemegy, de ez alatt az idő alatt jelképes 50 ezer forintot adtunk haza, amit később vissza is kaptunk. (Kb. 4-5 millióval támogattak anyumék, ebből 3.5 millió volt a lakbér).
Ha lakást bérelünk (Budapesten, két szobát), akkor ez kb.150 ezerrel több lett volna havonta, ami picit több, mint 10 millió forint hat év alatt.
Kb. Ennyi is volt az önerőnk (babaváróval 25 millió), és az első ingatlan is egy három szobás kertes lakás, aminek az árából Érden családi házat lehetett volna venni.
Autónál úgyszintén.
Mennyivel lenne jobb nekik egy 1,5 szobás lakásban? Semmivel. Még 20 éve győzködtem őket; ma már nem. Ha gond lesz és kell napi gondozás, akkor környékbeli otthon.
Jómagam másra készülök, már gyűjtök arra, hogy tudjak majd költözni.
Én 10 évet albiztam/zok és egy konyhaszékről dolgozok.
„Igenis vannak élethelyzetek, amikor ésszerű döntés a bérlés.“ – de nálunk általában kényszer. Amit egy befektető elhappolt, azt már nem tudja a család megvenni.
„miért akarnánk a lakosságot kiszorítani az ingatlanbefektetésből?“ – mert magánszemélytől bérelni tkp. a hajléktalanság egy menőbb és drágább formája.
30 éve vásárolta a hazát, tehát a ház még régebbi és azzal dicsekedett, hogy alig kellett rákölteni, tehát el lehet képzelni, milyen korszerű és milyen állapotban van. A vevő ráadásul már ismerte a rezsi fejleményeket és így is vinné.
Elképesztő tényleg, ezek az árak még köszönő viszonyban sincsenek a magyar fizetésekkel, elérhető jövedelmekkel.
Tényleg ahogy az Ausztrál példa is mutatja, egyszerűen lehetetlen fiatalon lakáshoz jutni, házhoz meg még idősebben is nehéz, mondhatni lehetetlen, hacsak valami szerencsés fordulat nem jött valakinek az életében. Még brutális eladósodás mellett is húzós árak ezek.
Nyilván vannak részei, amik igen, de ha az USA-ban bejön egy nagy recesszió és senki nem fog fejleszteni, akkor is kelleni fog ennyi szoftverfejlesztő, tesztelő, business analyst?
Vagy egy nagy lufiként összeomlik az IT szektor?
Az IT nagyon nagyon nagy. A kerdesedre az a valasz, hogy attol fugg mit csinalsz es milyen cegnel dolgozol.
Ha web3 cegnel vagy kockazati tokebol nyereseget termelo cegnel dolgozol akkor nagy esellyel lesznek leepitesek. Ha unalmas vallalatnal dolgozol akkor sokkal biztosabb a poziciod.
Ha tudasod napra kesz a jelenleg meno technologiakbol, folyekonyan beszles angolul es tudsz cloud nativban gondolkozni, konnyen tudsz masik allast talalni 3 honapon belul.
Ok, de akkor MINDEN ingatlan meg lesz adóztatva (első, második … huszadik). Ha csak a másodiktól felfelé akarjuk, akkor ugyanúgy kijátszható a dolog.
“Amit egy befektető elhappolt, azt már nem tudja a család megvenni.” – tehát megint ott vagyunk, hogy a befektetők bűne, hogy pénzt adnak a dolgokért. (De ha eladó vagy, akkor persze jó, hogy drágán megveszik)
“mert magánszemélytől bérelni tkp. a hajléktalanság egy menőbb és drágább formája.” – Ez most komoly ?? ilyen hozzállással tényleg nehéz boldogulni (bérelni nem, hitelt felvenni ördögtől való …)
Ezt inkább a városok makroszintű (újra?)tervezése hozhatná magával. Nagyobb hangsúly a fenntarthatóságra, extenzívebb terjeszkedés infrastruktúrában hogy frissen belakott régiók is jobban funkcionáljanak, stb. – terüljön szét, terjedjen jobban a város és fel fogja tudni szívni a többletlakosságot is.
Senki nem mondta hogy egyszerű folyamat, sőt aggasztóan lassú az építkezés tempója valóban, ezt aláírom. Sajnos nem is tudom mi lenne a konkrét megoldás pontosan de nem is vagyok várostervező.
Ahogy mondtad is, amíg sok helyen, de Magyarországon mindenképp olyan a falvak, kisvárosok állapota, amilyen, egészen biztosan nem az urbanizáció vége hozza el a megoldást. Szerintem.
jelenleg biztosan nem válságálló, olyan szoftvereket fejleszt sok cég, ami az égvilágon semmi értéket nem teremt, csak azért léteznek, mert a befektetők elhiszik, hogy ez lesz a tuti biznissz, ezek simán befognak bukni.
“Szerintetek amúgy az IT szektor válságálló?”
Nem az, sőt, bizonyos szegmensekben már most szopás van (pl. szilikonvölgyi cégeknél vastagon a jövedelem részét képezte részvény opció aminek az értéke az utóbbi fél évben töredékére esett).
“Vagy egy nagy lufiként összeomlik az IT szektor?”
Erre szintén egy nagy “NEM” a válasz. Összeomlás nem lesz, csak zsugorodás. Jó (és tapasztalt) szakemberre mindig szükség lesz. A férgese fog kihullani, a más szakmákból a csillagászati jövedelmek érdekében átnyargaló, de amúgy nem túl alkalmas (tisztelet a kivételnek!) kezdők, hozzáadott értéket nem képviselő vízfej (diversity manager meg társai).
Népességfogyás mellett én sem hiszem, hogy problémát kellene jelentsen a lakhatás, inkább a vidékre költözést/vállalkozást kellene támogatni (HO kedvezmény, cég vidéki telephelyre kedvezmény, szgk fenntartási kedvezmény, városban meg fordítva, adóemelés, dugódíj, stb.)
Nem a befektetők bűne, hogy nyerészkedni akarnak (én is azt akarok befektetőként), hanem a törvényhozó bűne, ha ezt lehetővé teszi más emberek kizsákmányolása árán is. Ez nem hozzáállás hanem jogszabályok kérdése. A magyar lakásbérlés törvényi szabályozása túlmegy minden határon, ami a méltányos üzletelésbe még beleférne, a játékosok pedig úgy játszanak, ahogy a bíró fúj. Ha a közösség átmeneti időre szóló, fair lakhatást szeretne biztosítani az erre igényt tartó polgároknak, akkor sajnos ezt magának kell kézbe vennie, és nem 1-2-10 lakást kiadó magánszemélyektől ezt elvárnia. Merthogy ez utóbbiak nem lakhatást akarnak biztosítani, hanem meg akarják szedni magukat, amely folyamatban a bérlő csupán egy zavaró tényező, egy lehúzandó balek.
Bocs, de ez jutott elsőre az eszembe.
Mégis hol húznák meg a határt? Mi az, ami jár és mi az, amiért már meg kéne dolgozni?
Halkan jegyzem meg, hogy még mindig lehet kapni LAKHATÓ ingatlanokat 5 millió Ft alatt.
Arra sincs pénze a nagyérdeműnek? Jaa, hogy az nem ott van ahol kéne, meg nem tetszik?
Ha eljutnak oda, hogy ingatlantulajdonosok lesznek, megszokják és megszeretik az otthonukat, akkor majd ők is átadják a fiataloknak, amikor nyugdíjba mennek? És mikor? Közvetlenül a nyugdíjba vonulás után vagy adnak maguknak pár évet és csak utána?
Ha vesznek egy lakást és beletesznek pénz,időt,energiát, esetleg saját kezűleg is dolgoznak rajta, akkor hogyan számolják ki az eladási árat?
Én is ugyan ezt érzem itthon sőt inkább hátrébb is vagyok mint amióta megtakaritok. (Most vagyok 30 )
Az urbanizációt látom én is a dolgok okának. Én se szeretnék vidékre költözni. Nem elképzelhetetlen, de inkább mégse.
Megoldás csak egy van: építeni kell minél többet. Ezért az ingatlanszektorba kell irányítani a nemzetgazdasági termék minél nagyobb részét. Ezért helyes a CSOK, babaváró, egyéb ingatlancélú támogatás. Az árakat minden esetben a kereslet-kínálat határozza meg. Az ársapka a befektetői oldal ellehetetlenítésén keresztül kontraproduktív lenne.