Napi ábra: 1 GB mobilnet ára a világban

2024-11-19
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Jó néha olyan összehasonlítást találni, ahol Magyarország nem a legrosszabbak egyike között van. Ilyen a mobillefedettség és a mobilnet ára. Nem mintha annyira olcsó lenne itthon, de máshol még drágább.

Meglepő volt, hogy Izraelben a legolcsóbb a mobilnet, nem is akartam elhinni, mert egyébként az egyik legdrágább ország a világon. Rákerestem és tényleg fillérekért van a net, persze azért a statisztikát torzítja, hogy több száz GB adattal adják az előfizetéseket, aminek valószínűleg töredékét használják fel havonta. De három előfizetés 1500 GB nettel, korlátlan beszéddel és SMS-sel havi tízezer forintért nem rossz ajánlat. Az olcsóság oka, hogy letörték az egymással összejátszó szolgáltatók árait azzal, hogy kötelezték őket, hogy bármennyi virtuális szolgáltatót be kell engedniük a hálózatukba, értelmes árazás mellett. Másik könnyebség, hogy Izrael egy pici állam, viszonylag könnyen lefedhető mobiltornyokkal.

Az olasz ár is meglepő, bár erősen árnyalja a dolgot, hogy Dél-Olaszországban, egy olyan nagyvárosban, mint Nápoly, gyakran még az utcán sincs elérhető mobilnet, vagy ha van, akkor a telefonálás nem működik. Ingatlanon belül pedig nagy szerencséd van, ha az ablak közelében megy a net. Inkább lenne drágább, de használható.

A világátlagot nagyon felnyomja a sok elmaradt afrikai ország, van, ahol 30 dollár felett van egy 1 GB mobilnet ára.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
Subscribe
Visszajelzés
36 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

A kapzsiságon kívül mi indokolja, hogy nálunk háromszor annyi, mint a román, osztrák, vagy a lengyel ár? Ne fogjuk rá az áfára, meg a telekommunikációs adóra, mert az esetleg eredményez 10-20% különbséget, nem 200 százalékot…

ott azért olcsóbb, mert működik a piaci verseny, legalábbis e szektor szolgáltatói körében.

Erre azt szokták mondani, hogy nálunk nagyon magas a minőségi elvárás, és ezért a lefedettség is, aminek nyilván költségei vannak.
Illetve nálunk gyakran gyorsan vezetik be az új technológiát (5G pl.), aminek szintén.

Hogy ez mennyire igaz, az más kérdés, de az azért tény hogy nálunk többnyire azért elég jó a lefedettség, a nettel sincs gond, rengeteg külföldi nagyváros sokkal problémásabb ebből a szempontból (pl. a Kiszámoló által is említett Nápoly és környéke, de még a Londoni metróban is vannak gondok)

Londonban pl. a legtöbb metróban nincs semmi térerő, nem hogy 5G. Budapesten tudok HD-ben videózni...

Lattad mar a londoni metrot, mennyi hely van az alagut es a kocsik kozott. Mennyire szuk? Es mindez km.-ben kb 10x Budapest. Oda nem fogsz betenni semmit, max az ujabb epitesu vonalakon.

Világos, hogy oka van, hogy más – pont ezt mondom! Az összehasonlítás nem alma-alma...

Nyilvan ha nincs normalis verseny az hatassal van az arakra is. De azert mobilhalozat es mobilhalozat kozott oriasi kulonbsegek vannak lefedettsegben, minosegben es elerheto funkciokban is. A meretgazdasagossag sem egy utolso szempont. Pl a Deutsche Telekom komplett regiokat kezel egyben ami tobb orszagot fed le egyszerre. Van kulon teszthalozatuk, ha ott minden klappol akkor kitoljak a fejleszteseket/frissiteseket 5-6 orszgra. Ha csak egy orszagban szolgaltatsz akkor ezek a koltsegek nem oszlanak meg.
Lasd magyar vodafone (one) vagy le fog rohadni vagy nagyon draga lesz. Ha egybeolvasztjak a tobbi balkani szolgaltatojukkal akkor sem lesz egyseges hardver es szoftver es nem tudjak olyan koltseghatekonyan karbantartani mint mondjuk egy telekomot. Nem is ertem a koncepciojukat, max piacot vettek, de ahhoz meg ki kell gancsolni a telekomot is.

Miért rohadna le? Telepitik az 5G stand-alone platformot, 100+ mobilállomást épitenek jövőre, fejlesztik az adatközpontjaikat. Konkrétan.
Miért lenne rohadt drága? Akkor átmennek az ügyfelek másik szolgáltatóhoz, van még kettő...

Nincs teszt halozata a Telekomnak. Egyiknek sincs. Labor tesztek vannak es elo halozatos nehany tesz siteok. De ez megvan az osszes nagyobb szolgaltatonak. Mo.-on megszunt a verseny nagyjabol a telecomban. Vodafone eladva. Yettel tulajdonosi reteg az bonyolult, de gyakorlatilag arab befektetoi reteg. Nem versenyezni jottek. Telekom meg rohog magaban es csinalja a rekord beveteleit.

Az allami elvonasok, koncesszios dijak, kiszamithatatlan gazdasagi kornyezet, stb.

Első

Fail.

Az internet Áfa 5 % szóval arra azért se fogjuk. A piac határozza meg, minden annyit ér, amennyit adnak érte.

wpdisquz! yeah, köszi 🙂 lehet engem anyázni, ha ezzel is bajok lennének

en a valaszoknal - ha tobb valasz is van - nem tudom ertelmezni hogy ki kinek valaszolt. Bal oldalt vannak ezek a zavaro csikok es nekem ugy tunik hogy a valasziro neve nem a valasz savjaban jelenik meg hanem felette, az elozo hozzaszolasban?!? Azert remelem majd valahogy megszokom

update: ja es nem fogadja el a V felhasznalonevet, a disqus ota V_ lettem, most akkor talalhatok ki vmi ujat duh

itt egy screenshot hogy mire gondolok. A bal oldali szurke savokat ertelmezve a Siendor nevu kommentelo neve a fenti szovegdobozban jelenik meg, pedig a kommentje az a kovetkezo komment mezoben van. Felettebb idegesito, ha meg akarom erteni ki kinek irt

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=502IMG_2862.jpeg

hmm én ezt látom, valszeg valami mobil optimalizálás para lehet?

https://i.ibb.co/SKVWHCT/2024-11-21-18-44-03-Napi-bra-1-GB-mobilnet-ra-a-vil-gban-Kisz-mol-egy-blog-a-p-nz-gyekr-l.jpg

ah igen, 600px szélesség alatt elég gyökérül húzza össze a komment dobozokat, Miklós átadod a fejlesztőnek kérlek? 600px szélesség alatt, pl mobilon elcsúszkálnak a komment doboz részei, lásd V fenti képén

még 2 észrevétel tőlem:
a betűtípus nagyon szép, csak épp a 0 nem olyan magas, mint a többi szám, és hülyén néz ki, lásd ebben a hozzászólásban a "600px"a fogaskerékre kattintok, majd megpróbálok a szerkesztés gombra nyomni, és elugrik / eltűnik a gomb

Last edited 14 napja by NGergo

Fogunk nyugi 😉

Ha támogat a telefon dupla sim kártyát vagy esim-et, akkor rengeteg szolgáltató nyújt olcsóbb alternatívát. Én a BNE Sim-et használom, 0,9 euro 1GB és bárhol az EUban használható megkötés nélkül. Van havi megújuló és pay as you go csomag is. Sokszor van akció, amikor 30-50%-al ocsóbban lehet venni vagy dupla akkora adatforgalmat adnak ugyan azért az árért.

Annyira fura ilyen statokat nézni. Egymás mellett levő, hasonló méretű, stb. Országok között milyen óriási különbség van.

24.95 CHF a mobil elofizetesem, ami tartalmaz

  • korlatlan hivast belfoldon
  • korlatlan mobil netet belfoldon (nem tudom belassit-e valamikor egy napi/havi limit atlepese utan, nekem meg nem sikerult elernem)
  • havi 2 giga net EU-ban

Ez alapjan megkerdojelezheto hogyan lettek gyujtve ezek az adatok. Persze, leteznek ajanlatok a 3 nagy telcotol itt 3x ekkora havi dijert, de tudtommal kb mindenki az olcsobb leányvállalatokat hasznalja.

offtopic: rafinál is megjelent a google pay végre 🙂
https://www.raiffeisen.hu/gpay

Ezzel most már minden szempontból a legjobb választás (nekem).

Milyen névre hallgat ez az új kommentmotor? Saját fejlesztés? Valamelyik olvtárs csinálta?

Ez itt egy spoiler, nem mered elolvasni!
Darth Vader: "Luke, én vagyok az apád!"

Ingatlanon belül nem megy a net? Inkább épületen belül. Az autóra se azt mondjuk, hogy ingóságon belül.

Igen.
Kültéri - beltéri lefedettség talán a legáltalánosabb elnevezés.

Ez ennél sokkal árnyaltabb:
- Mennyit is ér az az x dollár? Egy nap átlag/medián kereset, vagy még egy óradíjat sem tesz ki.
- Mit kapok érte? Milyen a hálózat minősége? Van-e értelmes lefedettség, vagy minden hegyvidék és nincs térerő?
- Fentiek nyilván összefüggésben vannak az árakkal is? Mennyibe kerül kiépíteni egy az igényeknek megfelelő hálózatot? Mennyi a karbantartás? A meglevő új vagy régi: amortizáció és benne lévő potenciál hogy alakul?
- Eleve – mik a reális igények? Ugyanazt a sebességet/lefedettséget/megbízhatóságot várja (és vajon kapja) egy svájci és egy marokkói ügyfél?
- Milyen a jogi és politikai környezet? Bárki beszállhat a piacra? Esetleg csak az államé a legnagyobb szolgáltató?
- Eleve, mekkora a piac? Hány előfizető van/lehet? Esetleg egy embernek csak egy kártyája lehet/van?
- S mindezek fényében van potenciális befektető aki beszáll és versenyt csinál?

Azért az elég sokat mond, hogy tőlünk nyugatabbra jellemzően harmad ennyibe kerül, de az is, hogy a románoknál is.

Miért az új komment motor?

Hogy ne kelljen hajfestekreklamot bamulnod ket hozzaszolas kozott

Szerintem azt nem a disqus dobja be, bár nagyon régóta reklámblokkolóval netezek, így sosem látok reklámot.

Lehet h Svajc draga, de 9.95 CHF-ert korlatlan 5G internetem es hivasom van. Jo idoben kell kotni a szerzodest, amikor akcio van. Most ugyanez olyan 14.95 azt hiszem.

nekem 20CHF-ért van ez plus 5GB roaming havonta. Én se értem, hogy számolták ki a 7USD per GB-ot. Én nagyjából 20-30GB-ot szoktam használni havonta, tehát úgy már rögtön kb 1USD per GB. és még teló is korlátlan benne.

Nem ártana olvashatóbb fekete betű, nem ilyen kis kontraszt.

Észak Olaszországban is - igaz felkapott turista helyen - napközben szinte lehetetlen volt telefonálni az idén nyáron is. A bejövő hívások is elvesztek. reggel 6-7 óra felé még 100-200 MBit/sec volt a mobilnet sebessége 9 óra után 1 MBit/sec alatt iszonyatos hosszú válaszidőkkel. Igaz nyaralni mentünk, nem netezni, de azért pár infót jó lett volna megfelelő hatékonysággal begyűjteni.

A google maps-et letöltöttem offline, hogy legalább navigálni lehessen.

Ilyesmit még egy tömegrendezvényen sem tapasztaltam Magyarországon az elmúlt egy évtizedben. Kb. a 2000-res évek elején volt utoljára olyan, hogy szilveszterkor meg augusztus 20.-án a rakparton lehalt minden kommunikáció.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram