A dollár még a forinthoz képest is 14%-ot gyengült idén, hála a sikeres amerikai gazdaságpolitikának.
Sokan nem tudják, de a dollár árfolyama hatalmas ingadozásokra képes még viszonylag rövidebb távon is, ami azért fontos, mert nagyon jó, hogy idén hozott az amerikai tőzsde 6,1%-ot dollárban, ha közben 14%-ot gyengült a dollár még a forinthoz képest is, akkor bizony idén még csúnya mínuszban ülsz.
Az eddigi gyengülés még csak nem is kiugróan nagy, ennél durvább kilengéseket is produkált a dollár az elmúlt évtizedekben.
2000 októberében 318 forintnál is többet kellett adni az amerikai dollárért, majd onnan váltott esésbe, majd zuhanásba a dollár árfolyama, 2008 júliusában már a felét sem kellett adni a dollárért, 144 forintot ért akkor egy dollár.
2000 októbere és 2008 júliusa között az S&P 500 index teljesítménye mínusz 9,55% volt dollárban (osztalék és infláció nélkül), forintban 59%-os esést tapasztalhattál nyolc év alatt, pusztán a dollár gyengülése miatt.
Utána a dollár elkezdett erősödni a forinthoz képest (nem kis részben a forint gyengülése miatt is), ahogy az amerikai részvényárak is kilőttek 2009 tavasza után, ekkor pedig duplán nyertél az amerikai befektetéseken.
S bár még nem tartunk ott, de ha ilyen ütemben gyengül tovább a dollár, előfordulhat, hogy megint annyit kell majd adni a dollárért forintban, mint 2000-ben. Főleg, ha a vámháború tovább folytatódik és a mai hírek szerint ez a helyzet.
Érdemes ezt is figyelembe venni, sokan csak megnézik az amerikai, japán vagy akármilyen tőzsde teljesítményét és elfeledkeznek a devizakockázatról. Minél kevesebb az összeköttetés a két gazdaság között, annál szélsőségesebben tud eltérni két deviza árfolyama egymástól.
Ugyanebben az időszakban az euró-forint árfolyam egy (sajnos) folyamatosan növekvő pályát írt le, mivel a magyar gazdaság az európai gazdaság szerves része, s a változás csak a forint gyengélkedésének a következménye. De nem található benne olyan durva irányváltások és akkora kilengések, mint a dollár-forint árfolyamában.