Nyaralás olcsóbban

2024-08-26
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Sokan útra kelnek évente legalább egyszer, hogy valahol eltöltsék a szabadságukat. Sok embernek ez külföldi utazást jelent, ami érthető is, mert ma már gyakran olcsóbban ki lehet jönni több országban a nyaralásra szánt pénzből, mintha itthon mennének el nyaralni. Különösen így van ez a déli országokkal, gyakran olcsóbb egy étterem Olaszországban a turisták által látogatott helyeken, mint itthon, de a boltban sem fizetsz többet általában, mint a hazai boltokban.

Hogyan tudod csökkenteni a nyaralásra költött pénzt? A válasz az előre gondolkodás.

Már egy hónapja elérhetőek a példa kedvéért a Wizzair repülőjegyei a következő egy évre, s most még igazán olcsóak, akár tavaszi szünetre, május elsejére vagy a nyárra is találsz olcsó jegyeket, oda-vissza 25-30 ezer forintért.

Érdemes most megvenni őket előre, akár a jövő júniusi időpontra is. Bár később is találhatsz majd olcsó repjegyet véletlenszerűen, néhány héttel az indulás előtt, akár annyiért, mint most is, de a nyaralás összköltsége több részből áll, az utazás költségéből, a szállás költségéből és az ott elköltött pénzből. Ez utóbbi adott, azonban rengeteget spórolhatsz a szállás költségén, ha előre 8-12 hónappal lefoglalod.

Ahogy telik az idő, egyrészt folyamatosan emelik az áraikat a szállásadók, másrészt mindig az olcsó szállások fogynak el először. Ha most megveszed a jövő évi szállást, akár a felébe is kerülhet, mint indulás előtt egy-két hónappal. S a szállás költsége jellemzően mindig magasabb, mint az utazás költsége. (Kivéve, ha nagyon drága repülőjegyet veszel.)

A jó hír, hogy legtöbbször nem kell fizetned most a szállásért, sőt, még indulás előtt néhány nappal is lemondhatod azt. Ez az opció lehet, hogy feláras, de érdemes kérni. Egy négyfős családnál a visszamondhatóság plusz költsége 50 euró körül szokott lenni egy hetes nyaralásnál, ennyit bőven megér, hogy egyrészt sokkal olcsóbban megveszed most a szállást, másrészt nincs kockázat, ha valami közbejön a végleges időpontig.

Szintén érdemes olyan utazási biztosítást kötni, amiben van kártérítés meghiúsult utazás miatt, így ha baleset, betegség miatt nem tudsz elutazni akár jövő ilyenkor, a teljes költség 80%-át visszakapod. Egy ilyen biztosítás is kb. húszezer forint egy négyfős családnak, s ebben már az utasbiztosítás is benne van.

Ha valami hotelt ad ki találatnak a Booking vagy bármelyik másik gyűjtőoldal, érdemes felmenni a hotel saját honlapjára is. Ott sem lehet olcsóbb a szállás papíron, de elképzelhető, hogy ingyenes tagságit válthatsz ki és akkor már 15%-kal olcsóbb lesz a foglalás, mint tagnak, esetleg a reggeli ingyenes lesz, vagy valami hasonló kedvezményt kaphatsz.

Ha mégis vadászol last minute repülőjegyekre, érdemes feliratkozni ezzel foglalkozó oldalakra, például a Google Flightra, az mindig küldi majd e-mailben, ha valahová éppen olcsóbb egy repjegy.

Rengeteget lehet spórolni a poggyászon, különösen hosszú utakon. A legelső spanyol utunk alkalmával azt számolgattam, hogy többet fizetek a bőröndökért oda-vissza, mint a benne lévő ruhák értéke. Olcsóbb lett volna kint megvenni mindent és kidobni, mint oda-vissza utaztatni a poggyászokat.

Mostanra már odáig eljutottunk, hogy egyáltalán nem viszünk mást, csak az ingyen felvihető kézipoggyászt, minden belefér egy hétre. Csak meg kell tanulni csomagolni és nem kell az egész házat magaddal vinni arra a néhány napra. (Ámulva nézem, amikor két ember négy napra három bőrönddel megy utazni.) Az Ikeában is kapható hatliteres vákumos zacskó nagy segítség a helytakarékos pakolásban, belerakod a ruhákat, rátérdelsz és kinyomod belőle a levegőt, majd lezárod.

Szintén jól jöhetnek a merinó gyapjú pólók, amiket több napon át hordhatsz, mert egyáltalán nem vesz fel semmilyen szagot. Nem csak vékonyak, de elég akár három darab is belőle egy hétre, de ha mégsem, akkor kimosol egyet. (Van, aki érzékeny rá, az én bőröm nem viszket tőle, legalábbis a decathlonosoktól nem. Azok állítólag műanyaggal részben bevont gyapjúszálak, jelentsen ez bármit is.)

Nem csak sokkal olcsóbb így utazni, de sokkal kényelmesebb is, nem kell rángatni a bőröndöt a macskakövön egész nap, miután kiraktak reggel tízkor a hotelból és este megy a géped, ahogy a bőröndre sem kell várnod a reptéren érkezés után. Ha pedig valami kimaradt vagy az egyetlen nálad lévő pulóvered ötévente egyszer tönkremegy a nyaralás alatt, veszel helyette másikat ott, ahol vagy, még az is olcsóbb, mint fizetni egy vagyont a csomagokért  minden alkalommal.

Ha többször utazol, érdemes olyan hátizsákot venni, ami megfelel a légitársaságok szabványainak, mert te is biztos sok embert láttál már kemény pótdíjat fizetni, mert nem tudta belegyömöszölni a mérőkeretbe a kézipoggyászt. Nekünk a Cabinzero nagyon bejött, ez wizzaires méret, de Ryanairre is jó, ha nem tömöd tele.

Ha mégis szeretnél több poggyászt, soha ne a jegyvásárlás elején válaszd ki az opciót (például a Family csomaggal), mert sokkal drágább lesz. A legutolsó lépésnél is tudsz poggyászt hozzáadni, pont csak annyit, amennyi tényleg kell, egy nagyméretű fedélzeti táskát vagy egy bőröndöt.

Helyfoglalásért legtöbbször kár külön fizetni, ha szétültetnek két-három órára, ki lehet bírni. (A gyerekeket nem ültetik el az egyik szülőtől.)

A Wizzair klubtagság éves ára jellemzően már egy utazás esetén is megtérül, érdemes igényelni, persze nem kell sietni a meghosszabbításával, csak akkor, ha legközelebb is jegyet akarsz venni. (Ha ma megvetted jövő nyárra a repjegyet klubtagsággal, akkor is olcsóbb lett. Ha közben lejár a tagsági, abból semmi hátrányod nincs addig, amíg nem akarsz megint jegyet venni, ezért ne siess meghosszabbítani, amíg nem kell újra.)

Szintén érdemes több légitársasággal kalkulálni. Például reggel mész a Wizzairrel és visszafelé egy hét múlva a késő esti Ryanairrel jössz. Nem kerül többe így venni a repjegyet, mint oda-vissza azonos társasággal repülni és nyertél egy napot odakint vagy megspóroltál egy éjszakai szállást, ahogy tetszik. (Persze ellenőrizni kell az árakat, hogy nem lényeges drágább-e az egyik cég az adott napra, mint a másik. De ettől eltekintve nem kapsz kedvezményt, ha oda-vissza ugyanazzal a céggel repülsz.)

(Amit érdemes tudni, hogy egy-egy gép útvonaltól függően jellemzően napi 3-4 alkalommal fordul meg, így ha napközben késik, akkor a sok késés nap végére össze fog adódni, ezért a legbiztosabb az első járat minden nap. De mivel indulás előtt két órával kint illene lenni a reptéren és oda el is kellene jutni, ha reggel hatkor indulsz, még Budapest környékén is reggel kettőkor kelsz, de akkor az a napod ezzel el is van rontva. Nekem a délelőtti járatok a legszimpatikusabbak, persze ezek jellemzően többe is kerülnek, de inkább ez, mint a hajnal kettőkor kelés.)

Ha kint pénzt költesz, jellemzően olcsóbb bankkártyával fizetni, mint valutaváltónál eurót venni, de nem mindegy, hogy melyik banknál vagy, nagyon nagy a szórás a pénzváltás árában. Erről cikk erre.

A szervezett utak általában nem érik meg, mert túl drágák, kivéve last minute-tel. Akkor viszont általában verhetetlen áron vannak, jellemzően nem hozod ki te sem olcsóbban, akkor sem, ha egy évvel azelőtt lefoglalod. Ezért olyan helyekre, ahová szerveznek tömegutakat (például görög szigetek, stb.), érdemes lehet last minute ajánlatokra gyúrni. Persze benne van a kockázat, hogy hoppon maradsz, de idén például rengeteg ilyen ajánlat volt, maximum nem Krétára mentél, hanem Rhodoszra.

Összefoglalva, időben előre gondolkodva, a felesleges poggyász mellőzésével sokkal olcsóbban kihozható egy külföldi nyaralás, s ha kellően bebiztosítod magad, komolyabb plusz kockázata sincs annak, hogy akár egy évre előre megveszed a repülőjegyt és a szállást. Legrosszabb esetben törlik a járatot vagy odébb teszik, a szállást ingyen lemondod, a repjegyért oda-vissza nem fizettél 30 ezernél többet. De ez a legrosszabb eset, ennyi pedig belefér ahhoz képest, hogy mennyit spórolsz minden alkalommal.

Ha neked van valami hasznos tipped (a szokásos "minek elmenni nyaralni" stílusú trollkodáson túl) a témával kapcsolatban, oszd meg a hozzászólásokban.

Previous Post
Streaming forgó

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram